Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Groapa Marianelor

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 GOC, on Sep 20 2008, 21:35, said:

Really? Da-ne sursa. Eu unul am cautat in lung si in lat, si toate sursele arata in unanimitate spre groapa Challenger Deep din fosa Marianelor. De-abia daca am gasit *1* mentiune despre nava Cook sau rezultatul de 11,516 metri.

In schimb, s-ar putea sa vreti sa va uitati pe astea:

http://hypertextbook...uiMiuChin.shtml
http://www.britannic...ilippine-Trench
http://www.nodc.noaa...C-oceanfaq.html
nu e la curent lumea cu realitatea. in prezent, realitatea e ca Groapa Cook e cea mai adanca. pai daca are peste 11500 m? peste ceva timp, se vor actualiza si sursele si manualele de geografie..

#20
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
Repet, precizeaza-ne sursa informatiei tale. Si motivul pentru care absolut toate sursele, inclusiv cele de la autoritatile stiintifice in domeniu, sunt "outdated" :D

#21
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Si nu poti scrie pe Google?\
http://vapoare.blogs...ul-pacific.html

#22
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

 Kakashi-Hatake, on Sep 23 2008, 20:23, said:

Si nu poti scrie pe Google?\
http://vapoare.blogs...ul-pacific.html

Rad cu ochii in lacrimi :lol:

De cand e un blogger obscur (care pe deasupra nici nu-si citeaza sursele, ca nu a fost el personal pana la gropile alea sa le masoare) o sursa mai de incredere decat cele mai recente enciclopedii si institute oceanografice? Sa inteleg ca daca maine imi fac blog si postez acolo fara nici o argumentatie ca Pamantul e plat si 2+2=5, a doua zi toate cartile de geografie si matematica sunt outdated si trebuie sa se puna la curent cu ce am scris eu acolo ? :coolspeak:

#23
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Razi in continuare, cu toate ca nu vad nimic amuzant.
http://www.cono.ro/hidrosfera/ uite si aici, asta nu e blog.
Am intrebat-o pe profesoara mea de Geografie si a zis ca e adevarat dar asta nu  e oficial inca, adica nu a fost inca introduse in manualele de scoala.
Si numele celui care a descoperit-o, citez " James Cook, explorator britanic, descoperitorul țărmului oriental al Australiei, Noii Guinee, Arhipelagului Sandwich de Sud și a celei mai mari gropi (fose) abisale din întregul Ocean Planetar, ce-i poartă numele (Groapa Cook - 11.516 m. adâncime, Oceanul Pacific"
sursa: un calendar al aniversarilor: http://www.c-cultura...p?article_id=53 dai un search in browser si scrii Cook.

#24
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

 Kakashi-Hatake, on Sep 26 2008, 18:37, said:

Razi in continuare, cu toate ca nu vad nimic amuzant.
http://www.cono.ro/hidrosfera/ uite si aici, asta nu e blog.

Oh, da, mult mai credibila sursa! In loc de blogul unui ilustru anonim, o colectie de articole care nici macar nu sunt semnate, pe un site atat de bun incat nu s-au priceput nici sa se uite daca pe Firefox apar diactriticele bine. Profesionist! :first:

Quote

Am intrebat-o pe profesoara mea de Geografie si a zis ca e adevarat dar asta nu  e oficial inca, adica nu a fost inca introduse in manualele de scoala.

Profesorii romani, in marea lor majoritate, nu mai sunt de mult o autoritate in nici un domeniu. Ia intreab-o pe profa de unde stie, sa vezi ca da din colt in colt :P

Quote

Si numele celui care a descoperit-o, citez " James Cook, explorator britanic, descoperitorul țărmului oriental al Australiei, Noii Guinee, Arhipelagului Sandwich de Sud și a celei mai mari gropi (fose) abisale din întregul Ocean Planetar, ce-i poartă numele (Groapa Cook - 11.516 m. adâncime, Oceanul Pacific"
sursa: un calendar al aniversarilor: http://www.c-cultura...p?article_id=53 dai un search in browser si scrii Cook.

:roflmaofast:

Asta-i o aberatie cat Everestul de mare, tipica pentru semidoctii care fac calendare din astea :lol: Saracul Cook a murit prin 1779, "doar" cu vreo 183 ani inainte ca nava James Cook sa faca o masuratoare de 11.516m in 1962. Acuma doar fiindca atata le-a iesit lor la masuratoare, si semidoctii romani s-au grabit sa copieze, nu inseamna ca rezultatul a si rezistat testului stiintific... 46 de ani e cam mult timp pentru ca cifra sa nu fi fost trecuta inca in manuale, nu crezi ? :lol: Imaginea care se formeaza din sursele internationale mult mai avizate pe care ti le-am citat a fost ca rezultatul de 11.516m a fost o eroare rezultata in urma unui proces incorect de masurare. In schimb, adancimea pentru groapa Challenger a fost confirmata si rasconfirmata de numeroase ori, prin masuratori cu diverse metode, si chiar expeditii cu submersibile automate.

#25
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

Quote

Oh, da, mult mai credibila sursa! In loc de blogul unui ilustru anonim, o colectie de articole care nici macar nu sunt semnate, pe un site atat de bun incat nu s-au priceput nici sa se uite daca pe Firefox apar diactriticele bine. Profesionist! :first:



Profesorii romani, in marea lor majoritate, nu mai sunt de mult o autoritate in nici un domeniu. Ia intreab-o pe profa de unde stie, sa vezi ca da din colt in colt :P

Tie si daca iti aduc o sursa cu semntura si tot ce trebuie zici ca nu e buna asa ca nu mai ma chinuiesc sa iti dau tie surse.
Si profesoara mea de geografie crede-ma ca nu spune prostii, asa ca nu imi spune tu mie de autoritate in domeniu, cand am intrebat-o ceva si nu a stiu, a zis ca nu stiu, ea nu se joaca cu noi.

Edited by Kakashi-Hatake, 28 September 2008 - 08:32.


#26
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008
daca ar fi petrol sigur am sti groapa ca pe camera de acasa :))

este cel mai adanc loc cunoscut de om , DAR pana la urma nimeni nu are tupeul sa se avante intre placile tectonice la cutremure sa bata recordul...

groapa este uimitoare , exista acoo flora si fauna neexplorata...

e foarte trist ca nu avem capacitatea sa ecploram Pamantul (la propriu)...in sus e mai usor , e doar aer sau nu e cand iesi din suprafata pamantului , rezistenta e foarte mica la inaintare... mica fata de rezistenta de a sapa prin roca de miliaane de ani , de a trece prin apa adanca unde presiunea e imensa...

cel mai adanc au ajuns rusii la forare , parca  9 sau 10 kilometrii...

#27
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Au ajuns 2 oamnei in groapa marianelor ... singuri care au ajuns vreodata. :D

#28
rocsanagh

rocsanagh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2011
groapa marianelor este depasita.cea mai amre adancime oceanica este groapa Cook.sunt studenta la geografie si asa mi s.a predat la cursurile de la universitate

#29
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
nu stiu ce ai invatat dar peste tot pe internet gasesc:
(locul)
1 Challenger Deep Izu-Bonin-Mariana Arc, Mariana Trench, Pacific Ocean 11,033
.
.
.
10 South Sandwich Trench     Atlantic Ocean                                           8,428
pot sa dau surse nenumarate toate credibile (nu bloguri sau alte aiureli)

Edited by neoliviu, 07 April 2011 - 22:23.


#30
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 rocsanagh, on 7th April 2011, 21:48, said:

groapa marianelor este depasita.cea mai amre adancime oceanica este groapa Cook.sunt studenta la geografie si asa mi s.a predat la cursurile de la universitate

Daca tot ti s-a predat chestia asta la cursuri, poate ne spui si noua o latitudine, o longitudine, o adancime precum si data masuratorii. Banuiesc ca sa iti cer referinta stiintifica a unui articol in care este vorba de investigatia respectiva e peste puterile dumitale si ale cadrului didactic care ti-a furnizat informatia. Tare mi-e mie ca "groapa Cook" de care vorbesti este de fapt groapa Mindanao de langa Filipine care a fost investigata prin 1962 de HMS Cook: expeditia a masura o adancime in jur de 11,5 km si au plasat-o din nou pe primul loc in top (dupa ce in 1951, groapa Marianelor ii furase primatul). Expeditiile ulterioare insa nu au confirmat aceasta masuratoare, iar la inceputul anilor '70 groapa Marianelor ce fusese repetat confirmata cu circa 11 km adancime a revenit pe primul loc, in vreme ce groapa Mindanao a ramas confirmata doar cu vreo 10,5 km adancime cam pe locul 3 al podiumului, aproximativ la egalitate cu groapa Kurilelor si a Japoniei si indaratul groapei Tonga care sta pe 2 cu aproape 10,9 km adancime.

Edited by mdionis, 08 April 2011 - 01:01.


#31
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 mdionis, on 8th April 2011, 00:53, said:

Expeditiile ulterioare insa nu au confirmat aceasta masuratoare [...]

... asa ca ramanem doar cu rezultatul verificat care o da pe la 10,5 km adancime. Este de retinut ca orice masuratoare de acest gen are o sumedenie de surse de erori potentiale, lipsa confirmarii este semnificativa, mai ales pentru o diferenta atat de mare. In ceea ce ii priveste pe profesorii de la universitate, ar trebui ei sa iasa din incremenirea in proiect si sa se aduca la zi cu informatia:

J. Erickson - Plate Tectonics Revised ed., Facts on File 2001

It [the Mariana Trench] forms a long line northward from the island of Guam and is the deepest trench in the world, reaching a depth of about 36,000 feet below sea level. [...]
Trench // Depth (Miles) / Width (Miles) / Length (Miles)
Peru-Chile // 5.0 / 62 / 3,700
Java // 4.7 / 50 / 2,800
Aleutian // 4.8 / 31 / 2,300
Middle America // 4.2 / 25 / 1,700
Mariana // 6.8 / 43 / 1,600
Kuril-Kamchatka // 6.5 / 74 / 1,400
Puerto Rico // 5.2 / 74 / 960
South Sandwich // 5.2 / 56 / 900
Philippine // 6.5 / 37 / 870
Tonga // 6.7 / 34 / 870
Japan // 5.2 / 62 / 500



Encyclopedia of World Geografy - R.W. McColl ed. - Facts on File, 2005

The nearby Challenger Deep in the Mariana Trench, at 35,838 ft (10,924 m) below sea level, is the deepest point on the planet.
[...]
Greatest depth: -35,798 ft (-10,911 m) in the Challenger Deep in the Mariana Trench.



A Dictionary of Earth Sciences Third ed. - M. Allaby ed., Oxford University Press 2008

Trenches are the deepest parts of the ocean, the greatest known depth being that of the Challenger Deep in the Marianas Trench where a depth of 11022 m has been recorded.


P. Kearey, K.A. Klereis, F.J. Vine - Global Tectonics Third ed. Wiley-Blackwell 2009

The Peru?Chile Trench is 4500 km long and reaches depths of 2?4 km below the surrounding ocean floor so that its base is 7?8 km below sea level. The trenches in the western Pacific are typically deeper than those of the eastern Pacific margin, the greatest trench depths, of 10?11 km, occurring in the Mariana and Tonga?Kermadec trenches.


W. Frisch, M. Meschede, R. Blakey - Plate Tectonics Springer 2010

The deepest trenches, with water depths of about 11,000 m, are known from the Challenger and the Vitiaz deep (named after an English research vessel and a Russian researcher) in the southern Mariana trench. Water depths of more than 10,000 m are also known from the Kurile, Izu-Bonin, Philippine and Tonga-Kermadec trenches


Diferentele intre diferitele masurari ale groapei Marianelor arata inca o data cat e de dificila investigarea precisa a adancimii abisurilor oceanice (locatie imprecisa, ecouri multiple sau sonda ce nu sta fix pe verticala); arata totodata ca o marja de eroare de ordinul sutei de metri este normala, insa ca una de ordinul unui km este improbabila iar aceasta diferenta este cel mai plauzibil de atribuit unei erori grosolane in masuratoare.

LE - inca un citat relevant despre expeditia lui Picard in groapa Marianelor, apropo de cum se poate gresi o masuratoare

the Trieste touched gently down in the deepest place on Earth. The depth meter read an impossible 37,800 feet (11,520 m), some 2,000 feet (610 m) deeper than they had expected. Only later would they discover that the depth gauge had been calibrated in Switzerland in freshwater instead of salt water, which affected the measurements. Their true depth was later calculated at 35,800 feet (10,900 m). (P. Aleshire - Ocean Ridges and Trenches Chelsea House Publishers 2007)

Edited by mdionis, 08 April 2011 - 12:32.


#32
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Intreg articolul e interesant, dar link-ul duce exact la raspuns:

http://en.wikipedia....t_.28natural.29

Banuiesc ca Wikipedia poate fi considerata accurate pentru mainstream, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate