Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Groapa Marianelor

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
lehtinen

lehtinen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2008
Ce stiti despre Groapa Marianelor? Din cunostintele mele geografice imi pare ca masoara 11034 sau 11038 m. Este cel mai adinc punct oceanic?
Ce vietati traiesc acolo? Dupa cum ne dam cu parerea ca stim ce se intampla in sistemul nostru solar, oare stim  ce se ascunde pe fundul oceanelor?
Astept pareri si opinii. :peacefingers:

#2
Ion_din_Zion

Ion_din_Zion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.03.2008
groapa marianelor a fost vizitata o singura data de catre doi oameni intrun submarin cu peretii foarte grosi ca sa reziste la presiunea imensa
sunt mai multe vizite pe luna decat in "groapa"  B)

#3
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Groapa Marianelor,  da, este cel mai adanc punct din oceanul Pacific.Acolo nu traiesc prea multe animale, deaorece, cum a zis si Ion din Zion, presiunea este prea mare.Aceste animale sunt adaptate la mediul lor de viata si pot rezista la acea presiune, dar la aceasta adancime, lumina nu ajunge si este intuneric total.
Daca te mai intereseaza si altceva poti scrie pe Google "Groapa Marianelor" si vei gasi.
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1b/Marianatrenchmap.png/300px-Marianatrenchmap.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kakashi-Hatake, 16 September 2008 - 19:16.


#4
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
In mod sigur este locul cel mai putin poluat de pe pamant, gratie omului care nu se duce acolo la pescuit, la extras petrol, la deversat apa din industrii etc. Din documentare, am vazut ca fauna, desi nu prea dezvoltata e foarte interesanta. Vazusem viermi lungi de cativa metri, paianjeni acvatici mari si altele. :D

#5
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
exista si petrol ??  :unsure:

#6
lehtinen

lehtinen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2008
Multumesc Kakashi. Intr-adevar, am dat un search pe google si mi-au aparut o sumedenie de informatii despre Groapa Marianelor, insa mai mult tehnice sa le zic. Interesant si cu acei viermi care au dimensiuni impresionante. Tocmai asta e si ideea- eu unul ma indoiesc de faptul ca stim ce se afla pe fundul oceanelor.
Este oarecum ciudat pentru ca ne expunem ideile si afirmam ca am ajuns pe luna ( nu cred ) sau stim ca pe alte planete nu exista forme de viata, dar in realitate noi nu stim foarte multe despre planeta pe care traim.

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Asa e, suntem inca departe de a ne cunoaste planeta, iar oceanele se afla printre mediile/zonele cel mai putin cunoscute. Alaturi de pesteri si intinsele tinuturi nepopulate.

#8
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008

 lehtinen, on Sep 17 2008, 13:34, said:

Multumesc Kakashi. Intr-adevar, am dat un search pe google si mi-au aparut o sumedenie de informatii despre Groapa Marianelor, insa mai mult tehnice sa le zic. Interesant si cu acei viermi care au dimensiuni impresionante. Tocmai asta e si ideea- eu unul ma indoiesc de faptul ca stim ce se afla pe fundul oceanelor.
Este oarecum ciudat pentru ca ne expunem ideile si afirmam ca am ajuns pe luna ( nu cred ) sau stim ca pe alte planete nu exista forme de viata, dar in realitate noi nu stim foarte multe despre planeta pe care traim.
Cu placere!
Intradevar, acei viermi au dimenisuni impresionante. Stiai ca o bila din otel cu o masa de 1 kg aruncata in apa deasupra acestui punct face mai mult de o ora pentru a ajunge la fund.?
Am gasit asta pe un site.

#9
lehtinen

lehtinen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2008
Hmm. Am gasit ceva interesant. Presiunile apei la aceasta adancime sant imense. In Groapa Marianelor presiunea exercitata este de aproape 2 tone pe centimetru patrat!!
Organismul uman este supus unei presiuni echivalente cu greutatea a 20 de avioane de mare capacitate!

#10
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007

 lehtinen, on Sep 16 2008, 17:38, said:

Ce vietati traiesc acolo?
Traiesc vietati adaptate la conditiile de lumina si presiune de pe fundul oceanului, datorita acestui lucru pestii sunt foarte ciudati ca aspect, multi dintre ei asemanandu-se cu pestii preistorici sau cu "extraterestrii" din filme :lol: . Si dupa cum a spus cineva mai sus, acestia sunt foarte rari, biologii marini sustinand ca sunt foarte multe specii de pesti nedescoperite inca. Uite un link sa iti faci o idee.

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Nu Groapa Cook era cea mai adanca?

#12
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007

 snipest, on Sep 18 2008, 15:54, said:

Nu Groapa Cook era cea mai adanca?
ba da.
Groapa Cook are 11 500 (aproximativ-nu stiu exact) si Groapa marienlor are 11 034 dar datorita alunecari placilor tectonica se va adanci

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
are pe dracu. de unde va luati informatiile?

#14
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007

 Mosotti, on Sep 18 2008, 16:41, said:

are pe dracu. de unde va luati informatiile?
eu stiu de la ora de geografie :)

#15
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Am dat un search pe google si am vazut ca e adevarat ce au zis userii de mai sus.Groapa Cook din Fosa Filippinelor e cea mai adanca din O. Pacific, adica 11 516 metri.

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai da un search

#17
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
intr-adevar, Groapa Cook e cea mai adanca. Mosotti, incearca sa fii mai la curent si tu. daca intr-un manualele de Geografie scrie ca Groapa Marianelor e cea mai adanca, nu inseamna ca e si adevarat. realitatea se poate schimba in fiecare clipa. deci in prezent Cook e cea mai adanca

#18
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

 Talkabout, on Sep 20 2008, 13:46, said:

intr-adevar, Groapa Cook e cea mai adanca. Mosotti, incearca sa fii mai la curent si tu. daca intr-un manualele de Geografie scrie ca Groapa Marianelor e cea mai adanca, nu inseamna ca e si adevarat. realitatea se poate schimba in fiecare clipa. deci in prezent Cook e cea mai adanca

Really? Da-ne sursa. Eu unul am cautat in lung si in lat, si toate sursele arata in unanimitate spre groapa Challenger Deep din fosa Marianelor. De-abia daca am gasit *1* mentiune despre nava Cook sau rezultatul de 11,516 metri.

In schimb, s-ar putea sa vreti sa va uitati pe astea:

http://hypertextbook...uiMiuChin.shtml
http://www.britannic...ilippine-Trench
http://www.nodc.noaa...C-oceanfaq.html

in particular frazele:

Quote

11, 516 m (unlikely)

Quote

"The greatest known depth is located in the Mindanao Trench (West Pacific) where the British ship Cook (1962) found 11,516 meters in depth exceeding Mount Everest's height by 2,660 meters."

dar

Quote

(referitor la Fosa Mindanao) In 1945 the USS Cape Johnson recorded a sounding of 34,440 feet (10,497 m), slightly exceeded by the 34,578-foot sounding originally made by the Danish Galathea in 1951. Later soundings reported to exceed these have been found to be instrumentation errors.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate