Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Problema sync DVD player Philips LX3900SA cu DivX

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Am o problema cu un DVD player Philips LX3900SA : la 95 % dintre filmele DivX rulate pe el, subtitrarea este decalata, cam cu 1 minut (nu am calculat exact, neavand timp). Exista vreun update de soft sau firmware ? Sau trebuie dus cu el inapoi sa-l rezolve cei de la ALTEX (se stie ca ei sint "bata" in domeniu).
A mai avut cineva problema asta ?

MULTUMESC ANTICIPAT !
SARBATORI FERICITE SI "LA MULTI ANI" !


#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Incearca un update de firmware, de aici  http://mtz.softpedia...tid=71&Itemid=4    Si multumeste-i lui Mtz!

#3
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pune neaparat firmware-ul lui Mtz. Daca apar decalaje mari atunci trebuie sa "repari" filmul DivX cu  MPEG4 Modifier.\ Inainte de a-l scrie pe CD, CD-RW sau alt mediu.

Atentie subtitrarea sa aiba acelasi nume cu fiserul video ca din cite am vazut NU stie sa incarce subtitrarea decit daca poarta acelasi nume!!!

#4
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

paulgsm, on Jan 1 2005, 22:11, said:

Pune neaparat firmware-ul lui Mtz. Daca apar decalaje mari atunci trebuie sa "repari" filmul DivX cu  MPEG4 Modifier.\ Inainte de a-l scrie pe CD, CD-RW sau alt mediu.

Atentie subtitrarea sa aiba acelasi nume cu fiserul video ca din cite am vazut NU stie sa incarce subtitrarea decit daca poarta acelasi nume!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Normal ca are acelasi nume.
Ati avut si voi problema asta ? Este doar o problema de soft sau trebuie schimbat DVD playerul ?
Sa incerc sa le transform din sub in srt (sau alt format) ?

#5
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Nu trebuie schimbat DVD Playerul (care este cel mai complex de pe piata in aces moment). Trebuie facute NEAPARAT 2 lucruri:

1. Sa faci update de firmware - de la MTZ - http://mtz.softpedia...tid=71&Itemid=4
2. Sa incarci un film DivX in MPEG Modifier si sa incerci sa-l repari. Pentru mai multe detalii dcoumenteaza-te despre "packed bistream". Si eu am avut aceeasi problema: http://forum.softped...ic=18222&st=480 si s-a rezolvat.

Succes!

#6
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
paulgsm,nu prea vorbiti de acelasi lucru;tu reclamai rularea filmelor sacadat,pe cand ram vorbeste despre decalarea subtitrarii...Te-ai prins?Sacadat-Decalat...  Nu-i acelasi lucru deci,logic,MPEG4 Modifier nu-l prea poate ajuta.Eu raman la prima sugestie;update de firmware!

Edited by nexland, 02 January 2005 - 11:51.


#7
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Dupa ce va face update de firmware va observa ca unele filme DivX/Xvid vor rula sacadat. I-am dat din start solutia ca atunci cind ajunge la problema sa nu mai caute rezolvarea!

#8
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Incercati sa folositi GSpot 2.51,pe care-l puteti downloada de aici  http://gspot.headban...gspot252dl.html  si veti afla,cu ajutorul lui,care filme sunt "packed bitstream".

#9
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

nexland, on Jan 2 2005, 11:56, said:

Incercati sa folositi GSpot 2.51,pe care-l puteti downloada de aici  http://gspot.headban...gspot252dl.html  si veti afla,cu ajutorul lui,care filme sunt "packed bitstream".

<{POST_SNAPBACK}>

Unde poti vedea problema respectiva la GSPOT ?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
S-a tot discutat pe aici despre acest "packed bistream".
Fane chiar a deschis un thread aici.

Cu GSpot analizezi informatia instantaneu si rezultatul apare ca in poza:
Attached File  Gspot_P_B.jpg   28.97K   121 downloads

Cu Mpeg4 Modifier dureaza cam un minut si arata asa:
Attached File  Mpeg4Modifier_P_B.jpg   19.88K   98 downloads
Din cele doua, doar cu Mpeg4 Modifier scapi de packed bistream fara recodare.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 05 January 2005 - 20:14.


#11
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
N-am packed bistream la nici un film care nu functioneaza pe DVD-ul Philips LX3900SA.
Duminica seara ma duc cu Update-ul de FW si cu subtitrarile in format *.sub, transformate in *.srt. Cred ca e cea mai buna solutie (acolo o fi "buba" ?).

Edited by Mtz, 09 January 2005 - 12:42.


#12
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

ram, on Jan 9 2005, 03:34, said:

N-am packed bistream la nici un film care nu functioneaza pe DVD-ul Philips LX3900SA.
Duminica seara ma duc cu Update-ul de FW si cu subtitrarile in format *.sub, transformate in *.srt. Cred ca e cea mai buna solutie (acolo o fi "buba" ?).

<{POST_SNAPBACK}>

Unde te duci?N-ai facut,pana acum,update-ul de firmware?!?

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Playerul este al unui prieten.

enjoy,
Mtz

#14
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

paulgsm, on Jan 1 2005, 22:11, said:

Pune neaparat firmware-ul lui Mtz. Daca apar decalaje mari atunci trebuie sa "repari" filmul DivX cu  MPEG4 Modifier.\ Inainte de a-l scrie pe CD, CD-RW sau alt mediu.

Atentie subtitrarea sa aiba acelasi nume cu fiserul video ca din cite am vazut NU stie sa incarce subtitrarea decit daca poarta acelasi nume!!!

<{POST_SNAPBACK}>


Da, e un MARE MAESTRU "Mtz". S-a rezolvat problema cu sync subs. Acum nu mai e nevoie sa le fac srt din sub, are diacritice, iti alegi fonturi mari sau mici (e bine cind rindul e prea mare si depaseste ecranul).

#15
Sader

Sader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2005
Cum descarc firmware-ul pentru Philips 3900 SA?
M-am inregistrat dar degeaba!
Multumesc anticipat.
Sader

#16
fotolix

fotolix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2005
salutare

tocmai am achizitionat un sistem lx3900sa

versiunea instalata din fabrica este SD6.1. V37 3900
mai am nevoie sa fac acest upgrade de firmware de la MTZ?
nu am gasit la ei pe site ce versiune este

mersi,
Robert

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
La ora asta nu prea stiu ce sfat sa iti dau deoarece nu stiu daca ultimele modele de acest player au SERVO diferit. Nu am acest model de player si din datele expuse de tine nu ma pot hazarda cu sfaturi.
Parerea mea este sa mai astepti putin pana se mai lamureste problema cu noile modele.

enjoy,
Mtz

#18
dacomsa

dacomsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2004
Care dintre fw ale lui Mtz sunt bune pt un Philips LX3900SA? Subtitrarea este decalata la aproape toate filmele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate