Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#577
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Hehe, ce vremuri, când aveam centrală cu operatoare, curvele alea erau nişte scârbe şi-ţi făceau legătura numai când voiau ele.
Acuma le-a spart cabina la curve, dar ce folos, că nu prea mai sunt abonaţi..
Era totuşi mişto, numerele erau cu 2 sau 3 cifre, toată lumea le ştia din cap. Când s-au făcut centralele digitale, au pus un prefix la toată comuna, 390, iar numerele vechi au rămas, cele din 2 cifre au primit un 0 în faţă. Deci numerotaţia tot simplă a rămas.

Apropo, la oraşe s-au schimbat numerele şi de 2-3 ori, aci au rămas la fel :coolspeak:

#578
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În ce localitate erau scârbe de operatoare? La ţară, în Prahova (Proviţa de Sus), cu cele câteva ocazii când am dat telefon la Bucureşti de la poştă (pe deal nu erau telefoane - în zona şoselei erau) nu s-au purtat scârbos cu noi.
În Bucureşti, la trecerea pe digital, unele persoane şi-au păstrat numărul. Dar în majoritatea cazurilor, celor de la "RomTelecom" le-a fost greu să lase numerele vechi...

Nu ştiam că în 2000 mai exista telefon public cu monede la Gara de Nord. Dar erau din alea cu disc sau din alea cu taste? Păcat că au dispărut telefoanele cu monede.

Edited by djl, 21 October 2013 - 12:44.


#579
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Cujmir, jud Mehedinţi, de fapt, în Severin, că de acolo se făcea legătura invers.

#580
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Oricum, cam nasoală slujba de telefonistă. Nu de alta, dar să stai cu căştile atâţia ani, îţi cam nasoleşte auzul!

#581
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 21 octombrie 2013 - 14:12, said:

să stai cu căştile atâţia ani, îţi cam nasoleşte auzul!
Pai si fara casti nu tot auzi ? Aviatorul ramane surd ? Doar nu dai discoteca in ele !

Edited by neagu_laurentiu, 21 October 2013 - 14:14.


#582
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu surzeşti, dar există riscul să nu mai auz aşa de bun. Plus că aviatorul nu vorbeşte aproape non-stop la căşti. Telefonistele vorbeau aproape 6 ore (atât dura tura) şi mai auzeau şi păcănituri de la linia telefonică (centralele telefonice manuale cică nu oferă calitate audio bună, deci nu era numai de la fire şi microfoane).
În centralele de tip Rotary, din cauza zgomotului produs de aparatură, turele durau numai 7 ore. Oare cele Penta erau mai silenţioase?

#583
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 21 octombrie 2013 - 14:19, said:

Plus că aviatorul nu vorbeşte aproape non-stop la căşti.
Nu cred ca au auzit traficul vreodata. El nu vorbeste mereu dar permanent e cu traficul in contact, nu se stie cand i se adreseaza ceva.

View Postdjl, on 21 octombrie 2013 - 14:19, said:

Nu surzeşti, dar există riscul să nu mai auz aşa de bun.
Care-i diferenta intre a asculta la casti ceva sau cu urechea direct in aer acelasi zgomot (de la tot felul de surse) ? La casti poti regla volumul in limite normale.

Edited by neagu_laurentiu, 21 October 2013 - 14:48.


#584
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008

View Postdjl, on 21 octombrie 2013 - 12:42, said:

În ce localitate erau scârbe de operatoare? La ţară, în Prahova (Proviţa de Sus), cu cele câteva ocazii când am dat telefon la Bucureşti de la poştă (pe deal nu erau telefoane - în zona şoselei erau) nu s-au purtat scârbos cu noi.
În Bucureşti, la trecerea pe digital, unele persoane şi-au păstrat numărul. Dar în majoritatea cazurilor, celor de la "RomTelecom" le-a fost greu să lase numerele vechi...

Nu ştiam că în 2000 mai exista telefon public cu monede la Gara de Nord. Dar erau din alea cu disc sau din alea cu taste? Păcat că au dispărut telefoanele cu monede.

Sincer, nu mai știu. Parcă era cu disc. Aveam 6 ani atunci :)

#585
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 1999 mai existau telefoane publice cu disc pe la Arcul de Triumf, deci e posibil să mai existat şi pe la Gara de Nord. Dar pe la Gara de Nord mai existau şi acelea înalte, albastre, cu monede, dar care aveau taste şi display L.C.D. precum la cele cu cartelă; are cineva poză cu un asmenea telefon?  :(

#586
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Alea cu monede ce fier vechi bun au fost pentru tigani. Posted Image

#587
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Lasă că se furau şi cartele de telefon public prin metoda aia cu lipiciull!

#588
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Modemurile ST330.
Ce amintiri am eu cu el.
Modem pe USB, compatibil cu USB 2.0, dar nu aveam placă cu așa ceva :)

Am beneficiat de el parcă de prin 2000 sau nu nai știu eu sigur.

Încă îl mai am :)

#589
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postneagu_laurentiu, on 21 octombrie 2013 - 14:47, said:

Nu cred ca au auzit traficul vreodata. El nu vorbeste mereu dar permanent e cu traficul in contact, nu se stie cand i se adreseaza ceva.


Care-i diferenta intre a asculta la casti ceva sau cu urechea direct in aer acelasi zgomot (de la tot felul de surse) ? La casti poti regla volumul in limite normale.

Doar pentru complectare, pana prin anii 90 castile telefonistelor nu aveau posibilitatea de reglare ci doar de amplificare. Sincer, credeti-ma era o slujba foarte stresanta si obositoare. Poate nu va vine sa credeti, in schimbatoarele mari (adica locatia in care se aflau telefonistele la lucru) in orasele medii gen Sibiu, Brasov, Cluj erau pe tura de dimineata cca 40-50 de operatoare, cred ca in total erau peste 150 , nici nu vreau sa ma gandesc cate erau in Bucuresti.

View PostKyKyKyKy, on 22 octombrie 2013 - 21:01, said:

Modemurile ST330.
Ce amintiri am eu cu el.
Modem pe USB, compatibil cu USB 2.0, dar nu aveam placă cu aşa ceva Posted Image

Am beneficiat de el parcă de prin 2000 sau nu nai ştiu eu sigur.

Încă îl mai am Posted Image

Si eu il mai am imi starneste amintiri deosebit de placute cand am trecut de la dial -up la 512k :) Ce chestie si acum toti se bat in pseudo sute de mega :)

#590
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Eu știu că prin 2000 tata a reziliat internetul,  dar a lăsat fixul.
Acum am eu internet de la ei :)

#591
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
in 2000 nu era internet la romtelecom, prin 2005-2006 parca s-a lansat

Edited by xcit, 22 October 2013 - 21:49.


#592
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Nu! 2004 spre sfârșitul anului și l-am avut până în 2005, când tata a schimbat pe o firmă de cartier. Acum mi-am amintit că atunci erau ofertele imbatabile de la UltraPro. Când a luat alt calculator, a luat și net.
Ai dreptate xcit. Posted Image

Edited by KyKyKyKy, 22 October 2013 - 22:25.


#593
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La 1 ianuarie 2001 s-a introdus serviciul Acces Special Internet - cred că primul serviciu specific de Internet al "RomTelecom".

#594
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Postxcit, on 22 octombrie 2013 - 21:48, said:

in 2000 nu era internet la romtelecom, prin 2005-2006 parca s-a lansat

In 2005-2006 s-a lansat ADSL-ul. Din 2001 pana in 2005 a fost dial-up. Stiu ca la dial-up erau parole aiurea, in vara 2005 si numele si parola s-au schimbat in Click Net.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate