Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#1549
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postdjl, on 03 septembrie 2015 - 13:11, said:

În anii '90 se mai "aranjau" contoarele la centralele automate analogice?   Posted Image
Se "aranjau" la greu!
La maica-mea,aveam telefon cu "cuplaj",eu eram pe "secundar"! Vecinul cu care eram "cuplat",scotea impamantarea de la calorifer si astfel toate contorizarile convorbirilor ce le efectua,le plateam eu! Asta imi aduc aminte despre Romtelecom la nivelul abonament fix.
L-am reziliat in 2007... mama lor de HOTI! M-am "decuplat" abia in 2001 pe "pile"...
De atunci,toata familia este pe telefonie mobila... mai putin la rudele din partea nevesti-mii!.... se stieeee.... Gornet-Cricov!

#1550
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Iar gornetencele tale au Romtelepom nu pentru telefonie ci pentru ca e singurul net fix disponibil in zona iar neturile mobile merg praf.

Pe scurt, la Slatina am gasit telefon fix in 1992, aveau din anii '80 ai mei, atunci am venit la oras, e acelasi numar pe care il am acum portat in RDS. La tara la Spineni am avut abia din 1995, centrala manuala, trecuta pe automat in 2003 si reziliat in 2009 ca urmare a decesului bunicii.

Fixul de la bloc l-am transferat la casa in 2000, in 2003 am bagat RTC si la magazin (RDS a dat net din 2003 si telefonie din 2004), in 2006 am bagat la magazin net si fixuri de RDS, in 2012 am portat fixul de acasa (pana in acel an la case era monopol RTC pe net si fix, RDS doar TV voiau sa dea) si in 2013 pe cel de la magazin, cu fax cu tot.

Mobil am avut abia din 2004 de cand cu facultatea, Connex/Vodafone, abonament trecut pe prepay in 2014 si portat in Digi Mobil in 2015. Daca pentru cele 2 fixuri, acasa si magazin, am platit 2 taxe de reziliere, una de 342 de lei in 2012 si de 432 lei in 2013, la mobil am reziliat la termen si nu am lasat nici o taxa de reziliere sau credit prepay neconsumat.

Exista pe Youtube prima reclama la telefonul fix de RDS? Aia cu noua telefonie nationala? Era cu Stela Popescu sau Rodica Bitanescu, isi suna mama si incepe sa bolboroseasca, se uita la ceas, HOOOO, treci pe RDS TEL mama, uita de vechiul tau telefon, asa pot si eu sa inteleg ce spui.

#1551
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ Tehnicianul1970 : nu ştiam că se poate face aşa ceva. Nu aţi făcut sesizare?
Eu, oricum, mă referam la "tunarea" contorelor din centrală, ca să vorbeşti fără să plăteşti nimic afară de abonament. Tot prin scoaterea firului de la masă se făcea.

#1552
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 22 septembrie 2015 - 10:31, said:

@ Tehnicianul1970 : nu ºtiam cã se poate face aºa ceva. Nu aþi fãcut sesizare?
Eu, oricum, mã referam la "tunarea" contorelor din centralã, ca sã vorbeºti fãrã sã plãteºti nimic afarã de abonament. Tot prin scoaterea firului de la masã se fãcea.

Taxarea la liniile cuplate se facea in functie de care sonerie era oprita in timpul unui apel. Deoarece amandoi abonatii foloseau acelasi circuit, centrala nu stia care abonat vorbeste. In schimb stia care sonerie este oprita, iar abonatul cu soneria oprita era taxat. La liniile cuplate soneria avea impamantare obligatorie (de obicei la calorifere se tragea un fir subtire de la priza). Daca umblai la impamantare dereglai tot mecanismul de taxare din centrala. De asemenea, daca iti mestereai telefonul asa incat centrala sa vada soneria ca fiind activa, puteai vorbi nelimitat gratis in reteaua automata. :)

#1553
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 22 septembrie 2015 - 10:31, said:

@ Tehnicianul1970 : nu ºtiam cã se poate face aºa ceva. Nu aþi fãcut sesizare?
Eu, oricum, mã referam la "tunarea" contorelor din centralã, ca sã vorbeºti fãrã sã plãteºti nimic afarã de abonament. Tot prin scoaterea firului de la masã se fãcea.

Se putea "aranja" si de la aparat. Se instalau niste magneti care mentineau soneria activa in timpul apelului (se stie ca atunci cand ridicai receptorul din furca, se inchidea circuitul pentru voce si se deschidea circuitul pentru sonerie). In felul asta taxarea era oprita.

#1554
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce invenitivi puteau să fie oamenii. Cred că ar fi mers asta de minune când sunam pe mobil (celular) şi erau tarife mari. Dar nu cred că era bine s-o practici de prea multe ori, că se prindeau ăia de la centrală că ies în minus prea mult.

#1555
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postdjl, on 23 septembrie 2015 - 09:51, said:

Ce invenitivi puteau sã fie oamenii. Cred cã ar fi mers asta de minune când sunam pe mobil (celular) ºi erau tarife mari. Dar nu cred cã era bine s-o practici de prea multe ori, cã se prindeau ãia de la centralã cã ies în minus prea mult.

Sa vezi acum cat sunt de inventivi. :P Acum nu se mai instaleaza magneti in telefoanele electromecanice, acum se sparg conturi de abonat, se intra in codurile centralelor, se fac tot feluri de minuni care inainte nu erau posibile.

#1556
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Ca si istoric al modului de semnalizare, la nivel international erau folosite 3 moduri de semnalizare pentru liniile cuplate.

1. Semnalizarea prin coduri: a fost utilizata pana prin anii '40-'50, renuntandu-se la ea pentru ca era un calvar pentru abonat. Fiecare abonat al liniei avea un cod dupa care stia daca apelul este pentru el. De exemplu: 2 apeluri scurte 1 apel lung sau 1 apel lung, 2 apeluri scurte etc. Tuturor abonatilor de pe acea linie le suna telefonul, asadar chiar daca apelul nu era pentru tine, puteai raspunde. Avand in vedere ca liniile cuplate aveau 8-10 abonati, era un calvar sa auzi toata ziua sunand telefonul.

2. Semnalizarea selectiva in frecventa: soneriile erau setate sa sune la curenti de frecvente diferite. Curentul de semnalizare intra pe perechea de  cupru la toate telefoanele, dar activa doar soneria care era setata pentru acel tip de curent. Telefonul celuilalt/ceorlalti abonati nu suna. Acest sistem a fost larg utilizat peste tot in lume. In Romania nu s-a folosit acest tip de semnalizare.

3. Semnalizarea selectiva prin disociere. Aceasta tehnica prevedea ca perechea de fire de cupru sa fie utilizata partajat pentru semnalizare. Mai era nevoie si de impamantare, la ambele telefoane, ca sa se inchida circuitul de semnalizare. Astfel, un abonat era sunat utilizand firul " +" al perechii si impamantarea, iar celalalt abonat era sunat pe firul "-" si impamantare. Spre deosebire de tehnica de la punctul 2, aici curentul de semnalizare era acelasi pentru ambii abonati. Nu era deci nevoie de mecanisme suplimentare sofisticate in centrala, insa trebuia facuta impamantare la ambii abonati. Impamantarea era deci esentiala. Daca se umbla la impamantare nu puteai fi nici sunat, si apareau probleme la taxare (fie vorbeai gratis si nu platea nimeni, fie vorbeai tu si platea cuplajul).
Acest sistem putea fi utilizat numai in retelele care aveau nu mai mult de 2 abonati cuplati.
In Romania acest sistem de semnalizare s-a folosit.

Edited by Rao633, 23 September 2015 - 16:13.


#1557
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În S.U.A. au fost linii cuplate cu 8-10 abonaţi. Însă nu ştiam că a existat şi acel sistem de semnalizare.

#1558
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Cele mai frumoase numere de telefon ale Bucurestiului, inca libere:

Dacia
0212102121
0212101000
0212105000
0212105010
0216506565

Nord
0216661166
0216663366
0216664466
0216666666

Crangasi
0212225522
0212227722
0212228822

Victoria
0213101000
0213109000

Piscului
0213377777
0213313311

Iancului
0212525252
0212562525

Pantelimon
0216272727
0216246262

#1559
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostTehnicianul1970, on 21 septembrie 2015 - 21:26, said:

Se "aranjau" la greu!
La maica-mea,aveam telefon cu "cuplaj",eu eram pe "secundar"! Vecinul cu care eram "cuplat",scotea impamantarea de la calorifer si astfel toate contorizarile convorbirilor ce le efectua,le plateam eu! Asta imi aduc aminte despre Romtelecom la nivelul abonament fix.
L-am reziliat in 2007... mama lor de HOTI! M-am "decuplat" abia in 2001 pe "pile"...
De atunci,toata familia este pe telefonie mobila... mai putin la rudele din partea nevesti-mii!.... se stieeee.... Gornet-Cricov!
Nu prea se leaga ce spui ,sau nu te pricepi.
Spui ca tu erai pe "secundar" sau abonatul "fantoma" cum este corect iar vecinul abonatul fizic iar el scotea firul de impamantare.
Ei bine firul de impamantare era la tine  ,ca tu erai fantoma el nu avea ce scoate ,numarul lui figura in echipament. La tine se facea contorizare datorita impamantarii. Scotand imamantarea contorizeaza numai fizicul adica vecinul.
Sau poate tu erai fizicul?

#1560
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostANTYR, on 30 septembrie 2015 - 13:21, said:


Nu prea se leaga ce spui ,sau nu te pricepi.
Spui ca tu erai pe "secundar" sau abonatul "fantoma" cum este corect iar vecinul abonatul fizic iar el scotea firul de impamantare.
Ei bine firul de impamantare era la tine  ,ca tu erai fantoma el nu avea ce scoate ,numarul lui figura in echipament. La tine se facea contorizare datorita impamantarii. Scotand imamantarea contorizeaza numai fizicul adica vecinul.
Sau poate tu erai fizicul?

Impamantarea se facea la ambii abonati. Si noi eram cuplati la Cluj, in apartamentul bunicii. Noi eram principal la cuplaj si aveam impamantare iar cuplajul avea de asemenea impamantare. Stiu asta pentru ca cuplajul nostru erau prieteni de familie cu noi.
Logic, cum am spus mai sus, semnalizarea se facea cu firul + al perechii si impamantare, pentru un abonat. Iar la celalalt abonat se facea cu firul - al perechii si impamantare. Fiecare abonat trebuia sa aiba impamantare ca sa se poata inchide circuitul de semnalizare. Impamantarea era un fir de cupru care lega soneria aparatului de pamant (calorifer). Acest fir de cupru iesea din priza telefonica si era tras separat prin casa, pana la calorifer.

Circuitul de voce (firele +/- ale perechii) era folosit la comun. Doar semnalizarea se facea partajat. In ce priveste taxarea, contorii de taxare se activau pentru acel abonat care avea soneria oprita in timpul unui apel. Ambele numere figurau in centrala la taxare, ambele numere aveau contori separati.

Edited by Rao633, 30 September 2015 - 13:48.


#1561
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 30 septembrie 2015 - 13:26, said:

Impamantarea se facea la ambii abonati. Si noi eram cuplati la Cluj, in apartamentul bunicii. Noi eram principal la cuplaj si aveam impamantare iar cuplajul avea de asemenea impamantare. Stiu asta pentru ca cuplajul nostru erau prieteni de familie cu noi.
Logic, cum am spus mai sus, semnalizarea se facea cu firul + al perechii si impamantare, pentru un abonat. Iar la celalalt abonat se facea cu firul - al perechii si impamantare. Fiecare abonat trebuia sa aiba impamantare ca sa se poata inchide circuitul de semnalizare. Impamantarea era un fir de cupru care lega soneria aparatului de pamant (calorifer). Acest fir de cupru iesea din priza telefonica si era tras separat prin casa, pana la calorifer.

Circuitul de voce (firele +/- ale perechii) era folosit la comun. Doar semnalizarea se facea partajat. In ce priveste taxarea, contorii de taxare se activau pentru acel abonat care avea soneria oprita in timpul unui apel. Ambele numere figurau in centrala la taxare, ambele numere aveau contori separati.
Da ai dreptate in privinta inpamantarii aparatului telefonic.
Semnalizare ce spui tu era numai in echipament si se facea intre transmiatorul MF si registrul de intrare din distant.
Firele +/- cum le zici se numeau a/b.
In echipament in unitatea de linie mai precis in mia de abonati fizic erau doar releele "la/lb ale abonatului fizic.
In Bucuresti cuplajele arau intre mia 0 cu 8 si 1 cu 9 (au fost si exceptii Titan 2)
Impamantarea aparatului telefonic ln casa abonatului si la fizic si fantoma se facea pentru masa de verificare.
In concluzie tu ca abonat fizic nu puteai contoriza pe fantoma chiar daca scoteai impamantarea .
Daca ai lucrat in echipament stii despre ce e vorba ,dar cred ca nu pentru ca nu cunosti limbajul din Penta.

Edited by ANTYR, 30 September 2015 - 16:46.


#1562
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 23 septembrie 2015 - 08:54, said:

Se putea "aranja" si de la aparat. Se instalau niste magneti care mentineau soneria activa in timpul apelului (se stie ca atunci cand ridicai receptorul din furca, se inchidea circuitul pentru voce si se deschidea circuitul pentru sonerie). In felul asta taxarea era oprita.
Pe bune ? eu in 24 de ani de penta nu am auzit asa ceva.
De unde le scoti?
Iarta-ma ai auzit niste aberatii.
Daca ai telefonie fixa fa un experiment ,scoate aparatul din priza apoi de pe alt fix sau mobil apeleza nr.respectiv .O sa auzi in difuzor ca suna ,ce auzi este reversuk apel nu soneria aparatului.

#1563
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostANTYR, on 30 septembrie 2015 - 17:01, said:


Pe bune ? eu in 24 de ani de penta nu am auzit asa ceva.
De unde le scoti?
Iarta-ma ai auzit niste aberatii.
Daca ai telefonie fixa fa un experiment ,scoate aparatul din priza apoi de pe alt fix sau mobil apeleza nr.respectiv .O sa auzi in difuzor ca suna ,ce auzi este reversuk apel nu soneria aparatului.

:))) Sunt doua lucruri distincte: sunetul de apel nu cere sincronizarea centralei cu terminalul. Altfel spus, la Penta, la EWSD sau E10 tonul de apel se genereaza si daca la capatul liniei nu exista un terminal. La IMS insa trebuie sa existe sincronizare cu terminalul. Daca scoti modemul din priza, cine te suna va primi semnal de linie moarta/inexistenta. Asta e valabil si la Telekom, si la Upc si la RDS.

O prietena a mamei mele a lucrat atat la retea la Penta, cat si in centrala. De la ea stiam de treaba cu magnetii care inchid circuitul soneriei si opresc taxarea la cuplaje. Si sunt sigur pe informatiile pe care le postez.

In ce priveste numerotatia la cuplaje, Bucurestiul a fost mai privilegiat pentru ca avea mai putine linii cuplate. In tara insa, mai ales in cazul centralelor date in folosinta dupa 1980, situatia era mult mai complicata. Una din cele mai congestionate centrale din tara era PentaConta3 de la Cluj, care deservea 20.000 de abonati din care 12.000 erau cuplati si 8.000 erau individuali.
Ca exemplificare, iata numerotatie cuplajelor (centrala avea initial numerotatie pe 5 cifre, 6x.xxx si 7x.xxx):

60.xxx cuplat cu 68.xxx
61.xxx - individual
62.xxx - individual
63.xxx cuplat cu 69.xxx
64.xxx - individual
65.xxx - individual
66.xxx - individual
67.xxx - individual
70.xxx cuplat cu 78.xxx
71.xxx - individual
72.xxx - individual
73.xxx cuplat cu 79.xxx
74.xxx cuplat cu 76.xxx
75.xxx cuplat cu 77.xxx

Numarul bunicii mele era 63.255 cuplat cu 69.255

La cluj nu a existat o regula pentru numerotarea cuplajelor. In centrala Penta1, cifra miilor 3 era cuplata cu 8, in restul centralelor 3 era cuplat cu 9.

S-au mai dat in folosinta si centrale care aveau mai putin de 10.000 de linii. De exemplu, centrala Pentaconta6 - Zorilor, care avea 6.000 de linii, numerotatie 2x.xxx. Cuplajele erau urmatoarele
20.xxx cuplat cu 25.xxx
21.xxx cuplat cu 26.xxx
22.xxx - individual
23.xxx - individual
24.xxx - individual
Numerele cu 27, 28, 29 nu existau.

ANTYR, ce spui tu e gresit. Ti-as pune niste intrebari simple ca sa vezi ca gresesti:
1. Cum se facea semnalizarea selectiva pe liniile cuplate? Existau echipamente in centrala care "stiau" ca daca este apelat cuplajul "fantoma", trebuie facuta semnalizare selectiva pe linia abonatului fizic.

2. Spuneam ca taxarea se facea la abonatul al carui sonerie era oprita. De ce crezi ca un abonat cuplat nu avea voie sa-si monteze mai multe telefoane in casa? De ce crezi ca aparatele telefonice ale Romtelecom nu ofereau posibilitatea de a opri soneria telefonului? Tocmai pentru ca daca se oprea soneria, era afectata taxarea.

:)

Edited by Rao633, 30 September 2015 - 18:00.


#1564
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 30 septembrie 2015 - 17:45, said:

Posted Image)) Sunt doua lucruri distincte: sunetul de apel nu cere sincronizarea centralei cu terminalul. Altfel spus, la Penta, la EWSD sau E10 tonul de apel se genereaza si daca la capatul liniei nu exista un terminal. La IMS insa trebuie sa existe sincronizare cu terminalul. Daca scoti modemul din priza, cine te suna va primi semnal de linie moarta/inexistenta. Asta e valabil si la Telekom, si la Upc si la RDS.

O prietena a mamei mele a lucrat atat la retea la Penta, cat si in centrala. De la ea stiam de treaba cu magnetii care inchid circuitul soneriei si opresc taxarea la cuplaje. Si sunt sigur pe informatiile pe care le postez.

In ce priveste numerotatia la cuplaje, Bucurestiul a fost mai privilegiat pentru ca avea mai putine linii cuplate. In tara insa, mai ales in cazul centralelor date in folosinta dupa 1980, situatia era mult mai complicata. Una din cele mai congestionate centrale din tara era PentaConta3 de la Cluj, care deservea 20.000 de abonati din care 12.000 erau cuplati si 8.000 erau individuali.
Ca exemplificare, iata numerotatie cuplajelor (centrala avea initial numerotatie pe 5 cifre, 6x.xxx si 7x.xxx):

60.xxx cuplat cu 68.xxx
61.xxx - individual
62.xxx - individual
63.xxx cuplat cu 69.xxx
64.xxx - individual
65.xxx - individual
66.xxx - individual
67.xxx - individual
70.xxx cuplat cu 78.xxx
71.xxx - individual
72.xxx - individual
73.xxx cuplat cu 79.xxx
74.xxx cuplat cu 76.xxx
75.xxx cuplat cu 77.xxx

Numarul bunicii mele era 63.255 cuplat cu 69.255

La cluj nu a existat o regula pentru numerotarea cuplajelor. In centrala Penta1, cifra miilor 3 era cuplata cu 8, in restul centralelor 3 era cuplat cu 9.

S-au mai dat in folosinta si centrale care aveau mai putin de 10.000 de linii. De exemplu, centrala Pentaconta6 - Zorilor, care avea 6.000 de linii, numerotatie 2x.xxx. Cuplajele erau urmatoarele
20.xxx cuplat cu 25.xxx
21.xxx cuplat cu 26.xxx
22.xxx - individual
23.xxx - individual
24.xxx - individual
Numerele cu 27, 28, 29 nu existau.

ANTYR, ce spui tu e gresit. Ti-as pune niste intrebari simple ca sa vezi ca gresesti:
1. Cum se facea semnalizarea selectiva pe liniile cuplate? Existau echipamente in centrala care "stiau" ca daca este apelat cuplajul "fantoma", trebuie facuta semnalizare selectiva pe linia abonatului fizic.

2. Spuneam ca taxarea se facea la abonatul al carui sonerie era oprita. De ce crezi ca un abonat cuplat nu avea voie sa-si monteze mai multe telefoane in casa? De ce crezi ca aparatele telefonice ale Romtelecom nu ofereau posibilitatea de a opri soneria telefonului? Tocmai pentru ca daca se oprea soneria, era afectata taxarea.

Posted Image
Da am auzisem si eu ca in provincie cuplajele erau ciudate.
Nu exista semnalizare cum zici tu abonatu nu facea nici-o semnalizare
Hai sa te intreb eu ceva:
1.Ce se intampla daca dupa ce ridicai receptorul incepea preselectia ,angajai un registru local ,iar in regitrul local nu actonai releele tp/tq (tu fiind abonat fantoma). Ce stii de firele "m" de marcaj ale abonatului dar de releele de marcaj din Marqueur-ul de linie
daca stii ai o parte din raspuns la pct1.
La punctul 2 nu am ce sa raspund ca este o aiureala.
Daca stii ce erau si ce faceau Marqueur-i de linie de grup ,regeistrele locale si de intrare cu cuplorii lor ,transmitatorii MF .cautatorii de registru ,traductorii ,masina de apel si interconectare intre ele ,cine pe cine actiona stii raspunsul.

#1565
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Ma intreb daca cineva intelege ceva din modul in care pui tu problema. Eu am incercat sa prezint niste argumente cat se poate de logic, folosind informatii pe care le aveam de la oameni apropiati care au trait o viata in Penta. Tu insa, bravezi cu afirmatii de gen "asta e o aiureala", fara sa dai niste raspunsuri si fara sa clarifici niste intrebari care se discuta pe topic. Cred ca scopul acestor discutii nu este sa invatam pe de rost fiecare scula din componenta unei centrale, ci sa intelegem cum functioneaza anumite procese. In cazul cuplajelor, gasesc ca este extrem de interesant pentru ca apelarea se face diferit, iar taxarea diferit de liniile individuale. Asta inseamna ca in centrala existau echipamente care tratau in mod diferit o linie cuplata fata de o linie individuala. Asta mi se pare mie interesant.

Acum spune-mi totusi, ce e aiureala? Faptul ca taxarea se facea in functie de care sonerie era oprita? Faptul ca un abonat cuplat nu avea voie sa isi instaleze doua telefoane in casa?
Hai ca limba românã s-a nascut nu din limbajul pentaconta, ci din propozitii simple si compuse, care lamuresc o discutie. Sper sa ma lamuresti si pe mine cum sta treaba cu taxarea apelurilor la cuplaje si cum se face semnalizarea (apelarea) la cuplaje. Dar de data asta vreau sa-mi descrii in amanunt cum functioneaza procesul. Asa ca pentru un prost aiurit ce sunt. :)

Edited by Rao633, 30 September 2015 - 19:11.


#1566
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 30 septembrie 2015 - 19:04, said:

Ma intreb daca cineva intelege ceva din modul in care pui tu problema. Eu am incercat sa prezint niste argumente cat se poate de logic, folosind informatii pe care le aveam de la oameni apropiati care au trait o viata in Penta. Tu insa, bravezi cu afirmatii de gen "asta e o aiureala", fara sa dai niste raspunsuri si fara sa clarifici niste intrebari care se discuta pe topic. Cred ca scopul acestor discutii nu este sa invatam pe de rost fiecare scula din componenta unei centrale, ci sa intelegem cum functioneaza anumite procese. In cazul cuplajelor, gasesc ca este extrem de interesant pentru ca apelarea se face diferit, iar taxarea diferit de liniile individuale. Asta inseamna ca in centrala existau echipamente care tratau in mod diferit o linie cuplata fata de o linie individuala. Asta mi se pare mie interesant.

Acum spune-mi totusi, ce e aiureala? Faptul ca taxarea se facea in functie de care sonerie era oprita? Faptul ca un abonat cuplat nu avea voie sa isi instaleze doua telefoane in casa?
Hai ca limba română s-a nascut nu din limbajul pentaconta, ci din propozitii simple si compuse, care lamuresc o discutie. Sper sa ma lamuresti si pe mine cum sta treaba cu taxarea apelurilor la cuplaje si cum se face semnalizarea (apelarea) la cuplaje. Dar de data asta vreau sa-mi descrii in amanunt cum functioneaza procesul. Asa ca pentru un prost aiurit ce sunt. Posted Image
Termina cu taxarea si soneria.
taxarea abonatului se facea pe firul "c" al abonatului.
In unitatate de linie in mia de abonat mai precis in suta din care facea parte nr.respectiv am mai spus-o fizic era numai un abonat.
De exemplu 0346 si 8346 aveau aceleasi relee la/lb ,03 era fizicul 08 fantoma (prefixul la centrala il pui tu ,eu am pus numai mia si suta dintr-o centrala)
Te-am intrebat de tp/tq din registrul local.
Daca eu ca abonat fantoma cu aparatul modificat ca cuplat nu actionam acele relee toate operatiile de selectuie de grup si de linie echipamentul le vedea ca fiind facute de abonatul fizic.
Aparatul pentru fantoma se modifica pentru cuplaj ss-ti sune tie in casa ,erau niste strapuri care se mutau in aparat.
Eu scriu ca am lucrat 23 de ani in penta ,nu ca am auzit de la vecini si prietenii .
Cum ar fi sa dau eu explicatii despre domeniul in care lucrezi tu doar asa ca am auzit eu.
Penta se invata greu in ani de munca nu din auzite .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate