Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3137 replies to this topic

#1513
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păcat că la noi nu s-a păstrat nici măcar o centrală din aia.
P.S. Mai târziu o să scanez o imaginie    :peacefingers:

#1514
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Cand te gandesti ca tot ce s-a facut in tara asta in comunism, s-a facut cu resursele din bogatia tarii. Ca asa ne-a fost norocul, sa ne dea Dumnezeu o tara ca nicio alta: o tara bogata, o tara frumoasa, o tara la care au ravnit multe popoare de-a lungul secolelor. Dar ne-a dat Dumnezeu si un hram de putori ordinare si caractere reprobabile. Si ca dupa 1990 aceste resurse au inceput sa fie vandute la 5 usd tona si sa ajunga in alte tari. Cred ca Ceausescu se intoarce acum in mormant!




#1515
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 26 aprilie 2015 - 13:41, said:

Se interpreteaza automat. Centrala se livreaza cu niste cititoare de benzi, care sumarizeaza pentru fiecare abonat consumul.

Dar stiu ca Romtelecom a implementat in 1995 sistemul Call-Collection, pentru toate centralele sale digitale si pentru PentaConta.
Call-Collection e un sistem computerizat care centralizeaza call-logurile si permite accesul instantaneu la istoricul traficului pe orice linie.
Sistemul nu functiona pe tehnologii rotative sau step-by-step.

Kyky, ai vazut cum arata un calculator in anii '60 - '70? Niste dulapuri imense care faceau taskurile pe care le face azi un laptop minuscul.

Centralele telefonice digitale veneau la pachet cu astfel de sisteme computerizate.

Primele sisteme automate de taxare au aparut la sfarsitul anilor '50. Odata cu aparitia tehnologiei cross-bar. Informatiile erau stocate pe cartele de carton (cred ca stii cum arata), apoi erau citite cu ajutorul unor masini cititoare de cartele, apoi informatiile erau sumarizate pentru facturare.

Inainte de anii '50 apelurile locale erau netaxabile, iar pentru cele interurbane taxarea se facea prin completarea manuala a bonurilor de taxare de catre operatorul care deservea apelul.
Implementarea Call-Collection a inceput prin 1996 ,era un sistem cumparat de la o firma Israeliano-Americana ,statul roman a platit atunci 650 de milioane de dolari pentru implementarea lui (atunci RomTelecomul avea actionar majoritar statul).
La un an grecii de la OTE au platit 300 de milioane de dolari prima transa ,iar restul au platit din profitul obtinut de RomTelecom.
Pe linga ce ai spus Collection iti oferea si alte facilitati in centralele penta.

#1516
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În total cât a încasat statul din afacere?

#1517
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Un videoclip cu sala de operare pentru doua centrale Pentaconta instalate in 1979 si 1982, fiecare cu cate 10.400 de linii instalate. Apar foarte frumos in videoclip contoarele individuale pentru fiecare abonat. Matricile de comutatie sunt inchise cu capace metalice ca sa nu se prafuiasca echipamentele. Centralele erau computerizate dupa tehnologia anilor '70: se vad calculatoarele personale de la care era comandata centrala. Ultimele imagini sunt cu sistemele automate de mesagerie, similar cu ora exacta la noi si mesaje automate inregistrate.

Era un big event sa lucrezi intr-un astfel de colos tehnic in acele vremuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/duNOqoqO8Kg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#1518
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Rao, si toti contorii aceia din rack se citeau manual?

#1519
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postbiogood, on 22 iunie 2015 - 20:13, said:

@Rao, si toti contorii aceia din rack se citeau manual?

Aproape manual. Fiecare matrice de contori se fotografia o data pe luna. Pozele erau dovada traficului. Apoi pozele erau trimise la departamentul de facturare unde se centraliza traficul si se emiteau facturi. Pe langa contoare, facturarea insemna centralizarea altor apeluri care nu erau contorizate de centrala (apelurile internationale, apeluri deservite de operator, servicii speciale, etc). Era ceva treaba la facturare, intr-adevar.

Observi ca in videoclip, matricile de contori erau securizate cu fir si plomba metalica. Era mare ilegalitate sa intri in acei contori. Dar la noi in românica se faceau multe aranjamente, cel putin asa scriu pe forum cei care au lucrat in Penta.

Edited by Rao633, 22 June 2015 - 20:20.


#1520
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
In conditiile astea, probabil ca numai la facturare angajau o armata de oameni: citeste pozele, extrage datele din ele, centralizeaza restul, emite facturi, arhiveaza, etc.Asta fara sa mai vorbim de erorile umane, absolut inevitabile, care necesitau si ele munca de corectie.

View PostRao633, on 22 iunie 2015 - 20:17, said:

Observi ca in videoclip, matricile de contori erau securizate cu fir si plomba metalica. Era mare ilegalitate sa intri in acei contori. Dar la noi in românica se faceau multe aranjamente, cel putin asa scriu pe forum cei care au lucrat in Penta.
Da, am vazut ca erau sigilate exact cum era sigilat inainte contorul de curent electric, cu sfoara si plumb.

Edited by biogood, 22 June 2015 - 20:24.


#1521
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postbiogood, on 22 iunie 2015 - 20:24, said:

In conditiile astea, probabil ca numai la facturare angajau o armata de oameni: citeste pozele, extrage datele din ele, centralizeaza restul, emite facturi, arhiveaza, etc.Asta fara sa mai vorbim de erorile umane, absolut inevitabile, care necesitau si ele munca de corectie.


Da, am vazut ca erau sigilate exact cum era sigilat inainte contorul de curent electric, cu sfoara si plumb.

Pai in 1995 Romtelecom avea 45000 de angajati, care deserveau o retea de 3 milioane de abonati. Ulterior, dupa 2000 telefonia a ajuns la 4.4 milioane abonati, iar numarul de angajati a inceput sa scada. Azi sunt in jur de 2000 de angajati, la 2.2 milioane abonati (telefonie+ net, inseparabile).

Cand avem nitica rabdare, putem calcula nr mediu de angajati la 1000 de abonati. Atunci si acum.

#1522
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Putem calcula, insa riscam sa comparam lucruri care nu se prea pot compara, poate doar in masura f mica - una era tehnologia in 1995 si volumul de munca cerut pentru a tine up and running (exemplul cu facturarea, anterior, e foarte bun) si alta in 2015.

#1523
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 22 iunie 2015 - 19:57, said:

Un videoclip cu sala de operare pentru doua centrale Pentaconta instalate in 1979 si 1982, fiecare cu cate 10.400 de linii instalate. Apar foarte frumos in videoclip contoarele individuale pentru fiecare abonat. Matricile de comutatie sunt inchise cu capace metalice ca sa nu se prafuiasca echipamentele. Centralele erau computerizate dupa tehnologia anilor '70: se vad calculatoarele personale de la care era comandata centrala. Ultimele imagini sunt cu sistemele automate de mesagerie, similar cu ora exacta la noi si mesaje automate inregistrate.

Era un big event sa lucrezi intr-un astfel de colos tehnic in acele vremuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/duNOqoqO8Kg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce frumos suna "matrice de comutatie"
Dar in limbaj penta se numesc "bare incrucisate" Cross-Bars.
Penta nu era compiuterizata.
Ce zici tu ca erau inchise cu capace se numeau cadru de echipament.
Tot ce spui e asa din auzite nu?
PS.Am lucrat 23 de ani in centrale Penta din Bucuresti ca parte de test.
Intr-o penta personalul se impartea in:
Testori care se ocupa de partea electrica.
Reglori care se ocupau de partea mecanica.

#1524
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostANTYR, on 24 iunie 2015 - 22:49, said:


Ce frumos suna "matrice de comutatie"
Dar in limbaj penta se numesc "bare incrucisate" Cross-Bars.
Penta nu era compiuterizata.
Ce zici tu ca erau inchise cu capace se numeau cadru de echipament.
Tot ce spui e asa din auzite nu?
PS.Am lucrat 23 de ani in centrale Penta din Bucuresti ca parte de test.
Intr-o penta personalul se impartea in:
Testori care se ocupa de partea electrica.
Reglori care se ocupau de partea mecanica.

Nu doar din auzite. Am fost de mai multe ori in Penta 2 (Gheorgheni) de la Cluj, care avea o capacitate de 20.000 de linii, deci o centrala mare. Acolo am vazut toate elementele centralei, era in acelasi timp infricosatoare si fascinanta. Un colos pe 3 etaje.

Probabil numai Strowger (step-by-step) erau mai interesante decat Penta, pentru un observator, pentru ca se putea urmari cu ochiul liber cum progreseaza apelul, cifra la care se pozitioneaza fiecare selector, etc. :)

Centrala din clipul pe care l-am postat (o centrala Braziliana), era comandata computerizat. Cele din Romania au fost computerizate prin 1995.

Edited by Rao633, 24 June 2015 - 23:45.


#1525
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostRao633, on 24 iunie 2015 - 23:42, said:

Nu doar din auzite. Am fost de mai multe ori in Penta 2 (Gheorgheni) de la Cluj, care avea o capacitate de 20.000 de linii, deci o centrala mare. Acolo am vazut toate elementele centralei, era in acelasi timp infricosatoare si fascinanta. Un colos pe 3 etaje.

Probabil numai Strowger (step-by-step) erau mai interesante decat Penta, pentru un observator, pentru ca se putea urmari cu ochiul liber cum progreseaza apelul, cifra la care se pozitioneaza fiecare selector, etc. Posted Image

Centrala din clipul pe care l-am postat (o centrala Braziliana), era comandata computerizat. Cele din Romania au fost computerizate prin 1995.
Penta niciodata nu a fost computerizata si nu a fost comandata computerizat ,nici in Romania nici in alta parte .tehnic nu putea fi comandata de calculator.
Daca te referi la Call Collection aia nu inseamna ca ,centrala era comandata computerizat.
Prima data a fost implementat in 1994 un sistem asemanator call colection in sud-est3 bucuresti (era centrala mea) ,a fost  doar in teste.
In fiecare centrala cel putin in Bucuresti eram maxim 2-3 insi care stiam cu adevarat Penta ,restul erau umplutura.

#1526
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
E cam off-topic, dar asta e cel mai apropiat topic.

In US, incepand cu anii '80 multe posturi radio au inceput sa emita prin retelele de telefonie. Abonatii apelau un numar normal si ascultau live emisiunile.

Un astfel de post radio este Free Talk Live Radio, cu numeroase momente interactive si care trateaza teme sociale, politice, extrem de interesante.

Accesul la Free Talk Live Radio se face apeland:
+1 213 493 0308

Dupa cum se vede in local area code (213), accesul se face prin reteaua AT&T Los Angeles.

Cum majoritatea ofertelor la operatorii mobili din Romania includ apeluri nelimitate catre USA, radio-ul se poate asculta gratis din Romania, utilizand legatura telefonica prin satelit sau transoceanica.

Am fost si eu curios si am sunat la acel numar. In iphone se aude foarte ok.


#1527
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Satelit foarte rar.
La noi era oră exactă :lol:

#1528
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Fibre optice transoceanice sunt, cauta cu Internet's Undersea World si ai sa vezi ce paienjenis de FO e sub toate marile. Posted Image

Merge de pe fixul de RDS, am format acum +1 213 493 0308 pe DECT (cu 00 in loc de +), se aude perfect, am ascultat 5 minute.

Vorbeau despre Grecia.

#1529
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostNeaceasca85, on 02 iulie 2015 - 00:17, said:

Fibre optice transoceanice sunt, cauta cu Internet's Undersea World si ai sa vezi ce paienjenis de FO e sub toate marile. Posted ImageMerge de pe fixul de RDS, am format acum +1 213 493 0308 pe DECT (cu 00 in loc de +), se aude perfect, am ascultat 5 minute.Vorbeau despre Grecia.

Exact, unul dintre subiecte era Grecia. Dar ce imi place la americani e ca pun foarte mare pret pe interactivitate. In emisiunile lor de radio realizatorii vorbesc mult cu poporul. Imi e clar ca nu sunt o natiune de pămpălăi. :)

Ai grija cu RDS-ul sa nu te umfle la factura.

#1530
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
O să văd și eu ce pot asculta pe acolo.
Totuși e puțin ciudat că poți auzi ce fac oamenii în casă :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate