Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12964 replies to this topic

#9001
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
E mult prea multa drojdie. Pune numai o jumătate de cub. Atenție și la cantitatea de apă!

#9002
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
E reducere la Altex pentru mp Tefal 611838, costa 467 lei.

#9003
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015

 Freddy12, on 22 aprilie 2019 - 13:25, said:

E reducere la Altex pentru mp Tefal 611838, costa 467 lei.


Da, așa este, dar trebuie avut grijă la un aspect ...
Se pare că există o problemă, semnalată de unii cumpărători, care ar fi bine să se rezolve încă din magazin ( dacă optați pe varianta cumpărării din magazin fizic).
Problema ar fi că nu prea intră paletele pe ax.
Așa că e bine de probat în magazin.
Repet, e vorba de niște excepții, dar ... paza bună trece primejdia rea!

Stimă!

#9004
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
O problema asemanatoare am si eu, adica una din palete intra pe ax insa nu complet, la partea de sus are o bavura ce nu permite intrarea paletei complet.
Nu ma afecteaza prea tare fiindca am doua seturi de palete si pe cea defecta n-o folosesc insa e bine ca ai punctat acest aspect, la pretul masinii te-ai astepta la o calitate mai inalta a componentelor folosite.

#9005
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

   Am făcut- o și pe asta ...
   Am schimbat vechea MP  Tefal ( home bread baguette, cea albă, cu 16 programe).
   Ghiciți cu ce am schimbat- o ...
   Exact, cu Tefal ul de mai sus ( cea neagră cu 19 programe, la care face referire colegul Freddy12 );
   Am zis că are ceva ani, că a venit momentul să facem un upgrade Posted Image .
   Am zis că ... la ”bunul ” obicei pe care- l au electrocasnicele în ziua de azi de a se strica când ți- e lumea mai dragă, ar fi mai bine să previn o situație neplăcută ...
   Și m- am gândit că la prețul ăsta nu cred că o voi găsi atunci când o va lua razna ...(nici pe cea veche nu am dat așa puțin când am cumpărat- o; am dat cam 600 lei acum 3 ani pe ea, dacă nu mă înșel ... ).
   Așa că m- am deplasat la magazin pentru a putea să o verific fizic ( inclusiv la acea problemă a paletelor Posted Image ).
  Ce pot zice așa, la prima pâinică:

- nu numai că paletele intră ușor pe axe, mi se pare că au chiar mai mare jocul pe ax;
- cuva mai ușoară decât la cea veche ( 645 g nouă -  665 g veche );
- paletele mai ușoare ... ( 30 g noi -  35 g vechi - perechea );
  ( bag seamă că fac economie chinezii de la Tefal Posted Image );
- pâinea iese exact ca la cea veche ( era de așteptat atâta timp cât la mașinile părinților/ cumnatului iese exact ca la a mea - toate 3 mașini fiind același tefal alb; deci ... aceeași calitate TEFAL!);

În rest ... nimic nou față de cea veche;
Așa că sunt super mulțumit!

A, era să uit ...
Era să o comit ...Obișnuit cu cea veche, când am pus să fac o pâinică ( imediat ce am ajuns  cu ea acasă -  ce vreți ...curiozitatea, bat- o vina Posted Image ), era să selectez programul 5 ( pâine albă );
La asta nouă este programul 9 ...
La programul 5 făceam niște .. chifle de mai mare frumusețea ...Posted Image ;

Concluzie: recomand , exact cum am recomandat- o și pe cea albă!

Stimă!

SĂRBĂTORI FERICITE !!!

Edited by quarelin, 26 April 2019 - 21:37.


#9006
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Eu as fi putin mai rezervat in a o recomanda.
Merita luata daca o gasiti la o reducere consistenta si reala, adica sub 500 de lei. Faptul ca are cuva mare, doua palete si doua rezistente se cunoaste in produsul finit si au fost argumentele hotaratoare cand m-am decis sa o iau.
Pe de alta parte, a mea s-a stricat dupa vreo doua saptamani, dusa la service si inlocuita apoi insa cu ultima din magazin, care fusese expusa si nu mai avea palete. Pana mi-au venit paletele comandate de service (ajunse dupa vreo doua saptamani) eu am comandat altele pe net si mi-au venit a doua zi, asa se face ca am doua randuri de palete (si doua randuri de accesorii pentru baghete si ce mai era pe acolo fiindca la service mi-au retinut doar masina, cuva si paletele).
Tot la minusuri as trece si faptul ca e galagioasa (nu si cand termina, atunci piuie atat de incet incat o aud foarte rar), faptul ca ramane permanent prin "colturi" faina care se arde la coacere, astfel ca trebuie sa intervin eu mereu cu o spatula si sa le curat dupa cateva minute de framantare si ceea ce ma dispera la maxim este ca au pus programul de paine obisnuita, cel mai folosit zic eu, taman pe pozitia 9. Cat de corigent la ergonomie trebuie sa fii ca sa faci asa ceva? Sa mai spun si ca are cateva zeci de retete in carte insa niciuna de baghete simple, iarasi, zic eu, cele mai folosite?
N-as spune ca regret achizitia, cu toate problemele ei (reale sau doar in mintea mea), e o masina buna care face o paine ce ne place, insa urmatoarea masina sigur nu va fi la fel.

#9007
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Salut,

hai să le luăm punctual:

- recomand acest tip de MP tocmai din motivele enumerate mai sus; după cum ziceam avem în familie 3 buc. din modelul alb ( home bred & bagueettte, cea albă, tot cu 2 rezistențe - toate 3 cu o vechime de cca. 3 ani; toate 3 au funcționat/ funcționează bine/ identic ceea ce arată că este o constantă calitatea produsului).
- am făcut acest pas tocmai datorită faptului că este super ofertă la preț + că în 3 ani am fost mulțumiți de acest model de mașină ( toate 3 familii facem cam 2 pâini / săptămână, ai mei depășesc din motiv de ...căței Posted Image - au 3 ... ”bucăți” și le mai dau și pâine); zic că aceste 2 motive sunt destul de întemeiate pentru a opta pentru această MP!
- gălăgioase sunt toate 4 ( inclusiv cea nouă); ca o comparație ... câteodată mă întreb dacă mașina de rufe mai funcționează, atât de silențioasă este - la aceste MP nu am avut problema asta Posted Image ;
- făina din colțuri ... - da, și mie îmi mai rămâne, dar NU mereu, doar câteodată și atunci în cantitate mică, nederanjantă, deci nu necesită intervenție cu spatula;
- faza cu programul 9 este ... anapoda; adică, bă nene, este MP deci pune frate primul program ”pâine”;
- dar, ca să fim corecți trebuie să ne amintim că este o MP franceză!
- adică ei, francezii, cam consumă mai mult baghete, ciabata ... în detrimentul pâinii;
- eu nu regret deloc achiziția ( altfel nici nu cumpăram același model și pt ai mei + că nu o recomandam cumnatului);
- sper ca cea nouă să țină/ funcționeze măcar cât cea veche - sincer aș fi suuuper mulțumit!
- la un calcul simplu mă costă această Mp cam 13 lei/ lună la 470 lei cost ( asta luând în calcul doar cei 3 ani de până acum, fără să socotim și cât va mai funcționa );

Concluzie:

   Recomandarea mea este doar a unui simplu utilizator care este foarte mulțumit; mulțumit de faptul că am mâncat în acești 3 ani pâine de care am vrut, care, pe lângă faptul că este gustoasă este și mai sănătoasă! ( am vrut pâine cu ... ceapă/ măsline/ lapte etc ... , am vrut baghete cu ... am făcut)!
   Și de fiecare dată am fost mulțumit de rezultat!
   Pentru mine asta a contat cel mai mult!
   Sunt sigur că sunt și alte MP care sunt bune/ mai bune ca acestea ...  
   Dar, sincer, nu mă interesează atât timp cât sunt mulțumit de acest Tefal!

   REPET - o recomand căci știu efectiv ce poate; nu vorbesc din auzite! ( când ai în familie 3 bucăți timp de 3 ani ... ).
- dacă sunt mulțumit de ea, ce să fac? să zic că nu sunt?
- este o părere de ... utilizator, Nu de profesionist!
- sigur se găsesc pe piață MP mai bune, dar nu le pot recomanda căci nu le cunosc!

Recunosc, este posibil ca un nr. de bucăți per serie să fie mai ... sensibile ( sau chiar defecte); și, sincer, nici mie nu mi- ar conveni să nimeresc una ...; dar acestea sunt excepțiile care întăresc regula;
Și, DA, mă deranjează acest lucru căci oricând poți fi victima/ excepția!
Să ne amintim că sunt anumite serii/ modele de mașini de ... firmă care au anumite hibe din fabricație!
Acolo e mare supărarea ... căci dai 30 - 40.000 de euroi pe mașina și îți face niște figuri de te doare mintea! Posted Image
Te aștepți ca la așa cost să nu ai decât o singură problemă: de unde alimentez cu cel mai bun carburant?!? Posted Image
Cam asta e viața, cu bune și rele!

  Stimă!

Edited by quarelin, 27 April 2019 - 09:56.


#9008
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Doar cineva ca a facut paine la mai multe tipuri de masini poate spune care face painea cea mai buna. Din experienta mea(Alaska, Gorenje si cele 2 modele de Moulinex care actualmente se numeste Tefal), cea mai buna paine o face Moulinexul negru.

#9009
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Si eu am avut trei tipuri de masini, Kenwood, Gorenje si acest Tefal. N-as spune ca painea era mai buna la una sau la cealalta, la toate am adaptat retetele la ceea ce doream eu sa obtin insa la Tefal este coapta mai uniform, cele doua rezistente isi fac datoria cu brio si asta se vede.

#9010
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Tocmai am luat si eu o masina de paine marca hyundai.varianta mica de max 900g cu o singura paleta.arhisuficienta pt 2 persoane.a venit cu retete si cu programul de paine la nr.1 in meniu.am facut dupa reteta lor paine normala insa cantitatea de apa 340ml la 490g faina este prea mare.asa ca o sa improvizez  pe viitor.din experienta mea cu o masina no name,aluatul in momentul framantarii trebuie sa aiba o forma de sfera moale care se modeleaza in jurul paletei.daca e prea moale ca o pasta atunci painea se lasa in mijloc.revin cu noi amanunte.
Dupa parerea mea toate masinile fac cam la fel painea,trebuie doar sa gasesti reteta potrivita

#9011
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Eu folosesc 530g faina la 340ml apa insa reteta trebuie adaptata la fiecare masina in parte.

Tocmai am calculat cantitatile pentru o paine de un kg si o voi incerca la urmatoarea "creatie", ma gandesc ca daca va fi o cantitate mai mare de aluat la framantat voi scapa de faina ce se aduna in "colturi".

#9012
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Exact!

#9013
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Raportul faina / apa, atunci cand se utilizeaza faina tip 650 ("alba"), trebuie sa fie 1,85.
In cazul fainii "negre" sau combinatie de faina tip 650 si alta faina "neagra", raportul trebuie sa fie 1,55 (mai cautati detalii despre acest raport pentru ca nu sunt 100% sigur ca este cel corect).

#9014
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015

 ghevasalie, on 28 aprilie 2019 - 07:11, said:

Eu folosesc 530g faina la 340ml apa insa reteta trebuie adaptata la fiecare masina in parte.

Tocmai am calculat cantitatile pentru o paine de un kg si o voi incerca la urmatoarea "creatie", ma gandesc ca daca va fi o cantitate mai mare de aluat la framantat voi scapa de faina ce se aduna in "colturi".


   Eu pun exact cantitățile din carte ( apă + făină ).
   320 ml apă ( până la prima linie de după 300 ml), 520 g făină, o linguriță de sare;
   Folosesc făină de 650 de la 7 Spice (selgros) sau făină de țară.
   Mai pun vreo 2 - 3 linguri de ulei de măsline.
   Iese o pâinică super, fără făină pe la colțuri ( excepție ... 5 % din pâinici maxim).
   Încercați așa pe Tefal; sunt curios cum vă va ieși pâinea ...

Stimă!

Edited by quarelin, 28 April 2019 - 18:21.


#9015
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Mi-am notat cantitatile, voi face o proba zilele urmatoare.

Eu folosesc cel mai adesea ceva faina 550 produsa de Baneasa insa pe ambalaj scrie si in maghiara, cumparata din Kaufland. Am folosit si 7 Spice, cu rezultate excelente insa nu gasesc decat la 5 kg si mi-e incomod sa lucrez cu asa sac.
Restul sortimentelor de 650 gasite in Kaufland sau Lidl nu m-au dat pe spate, cel putin o data pe luna ajung si la Selgros insa nici acolo n-am reusit sa gasesc ceva wow.

Am folosit si ulei de masline sau floarea soarelui si unt insa mai nou prefer sa pun o lingura sanatoasa de untura de porc, facuta de parinti la tara.

#9016
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Untura o pui topita?

#9017
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Nu.

#9018
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005

 quarelin, on 28 aprilie 2019 - 18:17, said:

   Eu pun exact cantitățile din carte ( apă + făină ).
   320 ml apă ( până la prima linie de după 300 ml), 520 g făină, o linguriță de sare;
   Folosesc făină de 650 de la 7 Spice (selgros) sau făină de țară.
   Mai pun vreo 2 - 3 linguri de ulei de măsline.
   Iese o pâinică super, fără făină pe la colțuri ( excepție ... 5 % din pâinici maxim).
   Încercați așa pe Tefal; sunt curios cum vă va ieși pâinea ...
Tocmai s-a terminat painea la care ti-am respectat reteta, atasez poza cu ea.
Am lasat si colturile necuratate ca sa vedeti cum iese daca nu intervin eu cu o spatula in timpul framantarii. Pe partea cealalta este impecabila.
Attached File  IMG_20190429_193116.jpg   433.88K   62 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

em2006

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate