Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12966 replies to this topic

#8929
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Bibulus, on 12 iulie 2018 - 21:32, said:

Mai fratilor, ia sa va intreb ceva --- voua cum va iese miezul la painea facuta la MP? Ca mie imi iesea sfaramicios si dens --- si nu era deloc aerat.  Puneti si voi niste poze cu painea taiata, sa vedem cum arata miezul.
Poate nu-i pui suficient lichid. Depinde si de programul mp. Ce masina de paine ai? Fiica-mea avea un Gorenje cu o paleta si ii iesea painea sfaramicioasa si cam cruda. Conteaza si faina. Incearca cu 7Spice.

#8930
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Am facut mai multe retete, cu mai multe tipuri de faina -- imi iesea miezul ca la painea lui mcjohn. Eu n-am reusit sa fac miez aerat. Pana la urma am dat masina cuiva din familie, ca eu n-am fost deloc multumit de ea. Era Silvercrest. As fi vrut sa obtin ceva apropiat de painea din poza atasata, dar n-am reusit -- miezul painii facute la MP este indesat, dens.

Attached Files



#8931
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Ca sa obtii asa ceva ar trebui ca timpul de dospire sa fie mult mai lung decat il au masinile astea, din experienta proprie iti pot spune ca painea creste mult mai mult cu drojdie cruda fata de drojdia uscata dar tot nu ajunge atat de aerata.

#8932
arabup24

arabup24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.08.2017
Eu am obtinut painea aerata cand am copt-o la cuptor. Am scos-o din masina de paine cu cateva minute inainte de coacere , am modelat-o , am mai lasat-o 10 min si am bagat-o in cuptor.
O singura data am facut asa.

#8933
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
E vorba de inaltime. In poza e o paine care are 6cm si la masina faci una de minim 13cm. Asta inseamna ca e mai "apasata" de aluatul de deasupra.
Eu doar drojdie proaspata folosesc si nici cand am scapat prea multa nu a crescut asa.
Gravitatia e explicatia.
Ce rime fac!  :)

#8934
Shampi

Shampi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.03.2018
O intrebare pentru oamenii cu bread of the world.

S-a luat curentul si s-a dus programul.

Este vreun program doar pentru copt, sa nu o ia de la inceput ? nu prea gasesc in manual.

Aluatul a crescut si pana la urma l-am bagat la cuptor, ca nu am vrut sa fac teste aiurea cu programele.

Programul 15 cumva ?

Edited by Shampi, 13 July 2018 - 13:14.


#8935
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Citat din manual :
"7. Coacere
Programul 7 vã permite sã încãlziti si sã coaceti timp de 10-35 min, toate tipurile
de pâine corespunzãtoare programelor 1-6
. Ma…ina de pâine nu trebuie lãsatã
nesupravegheatã în timpul programului 7. Pentru a întrerupe un cicul înainte de
sfâr…itul programului, apãsa—i îndelung pe tasta de oprire

15. Pâine coaptã
Programul de coacere vã permite sã coace—i în doar 10-70 min (programul permite
reglarea pe perioade de câte 10 min) în regim de rumenire u…or, mediu sau
puternic. Programul se poate selecta independent …i poate fi utilizat:
a) în asociere cu programul aluat crescut,
Posted Image pentru a reîncãlzi sau a frãgezi pâinea deja coaptã …i rãcitã.
c) pentru a finaliza o coacere în cazul unei pene de curent prelungite survenite în
timpul unui ciclu de coacere.
Acest program nu permite coacerea de pâini individuale.
Ma…ina de pâine nu trebuie lãsatã nesupravegheatã în timpul acestui
program. Pentru a întrerupe un ciclu înainte de încheierea programului,
apãsa—i îndelung pe tasta de oprire"
Da stiu "e grele" a citi... prog. 15 se refera doar la intrerupere de curent in timp ce coace sau o paine coapa insuficient sau coapta si rece... iar prog.7 coace ce vrei.

Attached Files


Edited by mihaiC1, 13 July 2018 - 13:53.


#8936
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

 arabup24, on 13 iulie 2018 - 06:35, said:

Eu am obtinut painea aerata cand am copt-o la cuptor. Am scos-o din masina de paine cu cateva minute inainte de coacere , am modelat-o , am mai lasat-o 10 min si am bagat-o in cuptor.
O singura data am facut asa.

Ai facut cumva numai aluatul ? Adica fara ultima framantare care "sparge" gaurile .. Poti sa tii aluatul si o saptamana in frigider si va avea gauri multe si frumoase, 10 min e f. putin sa zicem de la 30 min. in sus la caldut si ferit de curenti.

 camsonat, on 13 iulie 2018 - 07:49, said:

E vorba de inaltime. In poza e o paine care are 6cm si la masina faci una de minim 13cm. Asta inseamna ca e mai "apasata" de aluatul de deasupra.
Eu doar drojdie proaspata folosesc si nici cand am scapat prea multa nu a crescut asa.
Gravitatia e explicatia.
Ce rime fac!  Posted Image

Total fals, nici o treaba cu gravitatia la un aluat bun, elastic se va umfla/creste cu balonase in toata masa . Daca pui prea multa drojdie va iesi un terci si e numai  bun de facut gogosi cu gauri imense.

Edited by mihaiC1, 13 July 2018 - 14:41.


#8937
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

 Bibulus, on 12 iulie 2018 - 23:36, said:

Am facut mai multe retete, cu mai multe tipuri de faina -- imi iesea miezul ca la painea lui mcjohn. Eu n-am reusit sa fac miez aerat. Pana la urma am dat masina cuiva din familie, ca eu n-am fost deloc multumit de ea. Era Silvercrest. As fi vrut sa obtin ceva apropiat de painea din poza atasata, dar n-am reusit -- miezul painii facute la MP este indesat, dens.

Nicicand nu o sa faci asa ceva in MP . Sunt chifle/painici ce contin mult lapte, zahar poti incepe sa faci aluatul in MP , lasi la dospit bine apoi iar framanti manual cu "impaturire" ( ca sa inglobezi aer in aluat !) formezi chiflele/painica lasi iar la crescut pe tava plata si le coci in cuptor la temperatura mai mare decat in MP . Painele alea gaurite de la "turci" contin ceva aditivi ... Posted Image ( iar malaxoarele industriale au axa oblica nu verticala ca la MP )

Edited by mihaiC1, 13 July 2018 - 14:51.


#8938
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pe bune?

Vezi ca s-a curbat lumina. Oare de ce? http://www.grandunif...xt/Gravity.html

Nu-mi amintesc sa fi avut asistenti vreme de 3 luni cand am facut teste zilnice cu variatii de ordinul gramelor.
Se umfla ca balonul daca nu il apasa nimic. deasupra. Altfel doar stratul de sus va fi aerat si cel de jos mai dens.

Eu am incheiat.

#8939
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Intro mica masura ai dreptate dar nu ai inteles chestia cu : aluat de calitate, dospitul indelung, "impaturitul" si coptul la temp. mare... (sau aditivi Posted Image ) Sa fim seriosi se face strat mai dens doar de pana la 5 mm fata de 50- 80 mm aerat Posted Image , un aluat executat bine nu va curge/tasa sa elimine/sparga bulele de la "parter"... e haios nu ?
Ca ideie nu te increde in cantarele domestice.. au erori de 2-3g la 100g in medie .
Mai trebuie si cate o palma de ajutor Posted Image

Edited by mihaiC1, 13 July 2018 - 16:01.


#8940
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Posed un Silvercrest si din multe incercari am reusit sa obtin aproape ce doresc.
In primul rand nu concep alta paine decat cea facuta din ingredientele de baza, fara farafaslacuri.
Apa, sare, zahar optional, drojdie si faina.
  • Painea care-mi place este cea obtinuta din faina integrala 50%+Faina 650- 5o %, program rapid si dupa inca 30 min coacere.
  • Aceasta-mi place, deci nu doresc comentarii privind ce-mi place.
  • Cine foloseste MP nu are timp de pierdut cu framantare manuala, asa ca parerea mea investitia intr-o masina sofisticata este nejustificata.
  • Cu respect, Prodan


#8941
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Masina mea SilverLight 800W isi da obstescul sfarsit... Paletele nu  mai au puterea să învărtă aluatul. Cred că este o problemă la curea, am încercat să o desfac, dar tot nu am reușit să ajung la curea pentru a vedea în ce stare este. Nu am găsit pe net nici o informație în acest sens. Știe cineva cum pot să ajung la curea?
În altă ordine de idei, am zis că voi cumpăra un Silvercrest din Lidl, și am văzut că este la ofertă chiar săptămâna viitoare. (https://www.lidl.ro/...articleId=10643). Am obsesvat însă că este un model nou. Ne poate da cineva detalii despre acest model? Este în regulă?

#8942
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 wicked100, on 13 iulie 2018 - 21:05, said:

Am obsesvat însă că este un model nou. Ne poate da cineva detalii despre acest model? Este în regulă?
Detalii nu are nimeni cum sa-ti dea,deoarece nimeni nu la testat/utilizat.Comparatie din poze,sau din datele tehnice.

#8943
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Am zis că poate este apărut de mai demult și îl are cineva..

Am zis că poate este apărut de mai demult și îl are cineva..

#8944
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Manual noua masina Silvercrest.
Video unboxing. Video demonstratie functionare - nu stiu ce vrut sa faca, dar aia nu cred ca este paine.

Edited by addumi, 15 July 2018 - 09:54.


#8945
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Mulțumesc! In niciun caz aia nu este pâine. Ciudat, nici cei care au comentat filmul nu au reușit să facă vreo pâine cum trebuie. Am găsit însă o prezentare a unei italience care era foarte încântată (încă nu făcuse pâine 😀), iar comentariile erau ok.https://youtu.be/uk5l49-tJlM

Edited by wicked100, 15 July 2018 - 19:57.


#8946
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Cantitate la unele ingrediente este gresita,Posted Image nu mai spun ca a amestecat ingredientele la sfarsit.Posted Image

Edited by bogdangelu, 15 July 2018 - 20:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate