Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

"rasucit" vena?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Acum aproximativ o luna am alergat 5 zile la rand cam cate jumatate de ora. In a doua seara mi-am intors cred o vena, undeva mai jos de jumatatea distantei dintre genunchi si laba piciorului, pe fata anterioara, chiar langa os, pe partea dreapta, cumva sub el. M-a durut din ce in ce mai tare si de aceea am si renuntat la alergat. Am facut ceva masaj 2 seri si mi-a mai trecut durerea. Acum am inceput sa alerg din nou si iar ma doare, dar cu o intensitate mai mica.

Imi va trece pana la urma? Pot sa fac ceva pentru a nu ma mai durea? Multumesc pentru sfaturi si va rog sa ma scuzati daca mai este un topic de genul.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
fastum gel+ortoped...

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
spare-me, daca tot te apuci de facut recomandari de produse, macar insira mai multe, sa nu cred, blonda cum sunt, ca faci reclama. Merge orice antiinflamator:ketoprofen, ibuprofen, diclofenac, piroxicam, fenibutazona etc. Cred ca mai bine ar merge unguentul antiflebitic, sau fostul Boicil (cu spanz, ca sa vada kdefthog ca n-am nimic cu buruiana respectiva :D ), sau chiar toniforul. Fara sa sari peste faza cu doctorul, desigur.

Edited by adadoi, 14 October 2008 - 07:58.


#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Totusi ce intelegeti voi prin rasucit vena? Eu ma gandesc la un spasm muscular sau o intindere de ligamente (mai putin probabil pe la jumatatea gambei, dar fie). Venele din cate stiu nici nu se rasucesc, nici nu se incolacesc...nici nu dor. tromboflebita doare prin procesul inflamator intricat.

Poate gresesc, daca stiti mai multe spuneti, ca am mai auzit de exprimarea asta...din popor.

#5
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Mai mult ca sigur este o entezita in zona respectiva datorata efortului si mai ales a lipsei de incalzire.
Tot cu antiinflamatorii trece si in niciun caz nu mai face masaj.

Edited by Mig VWFan, 14 October 2008 - 09:45.


#6
oldblack84

oldblack84

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.09.2008
kinetoterapeut= minim 40 lei si te rezolva repede scapi pe loc

#7
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Pe mine ma doare de vreo luna incoace, iar acuma consider ca e mai mult sacaitoare durerea. Ma duc sa iau un antiinflamator. Unul mai bun ?

Edited by Kdefthog, 14 October 2008 - 09:59.


#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Kdefthog, on Oct 14 2008, 10:59, said:

Pe mine ma doare de vreo luna incoace, iar acuma consider ca e mai mult sacaitoare durerea. Ma duc sa iau un antiinflamator. Unul mai bun ?
fara reteta, ibuprofen.
nu stiu cum sa-ti spun, dar stii ca antiinflamatoarele sunt medicamente de sinteza? :P
incearca si extractul de muguri de coacaz negru. Dureaza, dar cel putin e natural.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Kdefthog, on Oct 14 2008, 00:45, said:

Acum aproximativ o luna am alergat 5 zile la rand cam cate jumatate de ora. Acum am inceput sa alerg din nou si iar ma doare, dar cu o intensitate mai mica.


       Se numeste leneveala cronica . Daca nu faci miscare decat odata pe luna , muschii incep sa se atrofieze si sa dispara iar oasele tind sa ia forma fotoliului din fata computerului . Orice efort mai mare decat urcatul si coboratul din pat , urcatul si coboratul din lift  sau efortul de a utiliza scarile rulante la supermarket duce la aparitia unor dureri atroce . Vizita la medic nu este necesara , deoarece nu s-a descoperit inca un tratament pentru aceasta afectiune . Trebuie sa te impaci cu ideea ca inca se lucreaza la gasirea unui antidot , deci nu trebuie sa disperi .

#10
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 cspot, on Oct 16 2008, 20:58, said:

Se numeste leneveala cronica . Daca nu faci miscare decat odata pe luna , muschii incep sa se atrofieze si sa dispara iar oasele tind sa ia forma fotoliului din fata computerului . Orice efort mai mare decat urcatul si coboratul din pat , urcatul si coboratul din lift  sau efortul de a utiliza scarile rulante la supermarket duce la aparitia unor dureri atroce . Vizita la medic nu este necesara , deoarece nu s-a descoperit inca un tratament pentru aceasta afectiune . Trebuie sa te impaci cu ideea ca inca se lucreaza la gasirea unui antidot , deci nu trebuie sa disperi .

Nu e vorba de asta. Efort fizic fac destul, in special vara asta cate materiale am carat pentru a-mi renova apartamentul de la etajul 3, mi-a ajuns pentru cativa ani. Aici era vorba de o durere efectiva.

Am descoperit ca e defapt febra musculara, numai ca se pare ca asa se manifesta la mine acuma. Alergari mai scurte la inceput si dupa sa maresc durata. Nu mi-am mai luat nici antiinflamator.

#11
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Mig VWFan, on Oct 14 2008, 10:45, said:

Mai mult ca sigur este o entezita in zona respectiva datorata efortului si mai ales a lipsei de incalzire.

Mai mult ca sigur Mig VWFan stie ce vorbeste si probabil are legaturi mai stranse cu ortopedia.

Nu e febra musculara , entezita este o inflamatie la nivelul insertiei tendonului muschiului pe os si apare datorita suprasolicitarii prin efort la un alergator/sportiv insuficient antrenat, si culmea trece cel mai repede continuand alergarile ajutat de antiinflamatoare locale.

#12
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 ionutz78, on Oct 16 2008, 21:22, said:

Mai mult ca sigur Mig VWFan stie ce vorbeste si probabil are legaturi mai stranse cu ortopedia.

Nu e febra musculara , entezita este o inflamatie la nivelul insertiei tendonului muschiului pe os si apare datorita suprasolicitarii prin efort la un alergator/sportiv insuficient antrenat, si culmea trece cel mai repede continuand alergarile ajutat de antiinflamatoare locale.

Eu nu cred ca insertiile tendoanelor se afla la jumatatea gambei, de jur imprejur. Mai mult ca sigur e febra musculara pentru ca ma doare si cealalta gamba acuma si alti muschi.

#13
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Kdefthog, on Oct 16 2008, 22:12, said:

Eu nu cred ca insertiile tendoanelor se afla la jumatatea gambei, de jur imprejur. Mai mult ca sigur e febra musculara pentru ca ma doare si cealalta gamba acuma si alti muschi.

Din primele tale posturi cam asta era diagnosticul, o inflamatie la nivelul insertiei tendonului cvadricepsului pe tibie (entezita) , te durea citez "undeva mai jos de jumatatea distantei dintre genunchi si laba piciorului, pe fata anterioara a tibiei, chiar langa os "  ; din ce spui acum vad ca "vena ti s-a rasucit" in febra musculara si vad ca esti seful carcotasilor. Pune mana pe o carte de anatomie si uita-te cum se insera muschii pe tibie si apoi mai vorbim.

Ai fost tare cu "rasucitul venei", aveam pretentii de la tine la o altfel de descrierii a durerii. Sa inteleg ca nu ai mai avut niciodata febra musculara ca sa vezi cum este durerea? Incep sa-i dau dreptate lui cspot cand aducea in discutie leneveala cronica. Mare dreptate a avut!

LE: cred ca pana la urma ai avut si entezita si febra musculara, ambele din lipsa antrenamentului.

Edited by ionutz78, 16 October 2008 - 21:37.


#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
sa fiu rea si sa spun ca probabil si aportul scazut de proteine ar putea avea vreun rol?

#15
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Am pus o poza, mai mult de atat si ma duc la doctor maine. In zona incercuita ma doare, mai mult la stangul decat la dreptul, durere de mai bine de-o luna la stangul.

 adadoi, on Oct 16 2008, 22:43, said:

sa fiu rea si sa spun ca probabil si aportul scazut de proteine ar putea avea vreun rol?

Care-i "poanta" ?

Attached Files

  • Attached File  img.gif   24.25K   35 downloads


#16
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 Kdefthog, on Oct 16 2008, 23:40, said:

durere de mai bine de-o luna la stangul.
Si unde ai mai vazut tu o febra musculara sa doara o luna de zile ? :huh:
Whatever, probabil iti va trece si nici nu vei sti cu exactitate ce ai avut... frustrant nu ? :)

#17
hitman47

hitman47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2006
Am si eu o problema similara: acum o saptamana, de la alergat, a inceput sa ma doara local piciorul drept, cam la 1/3 din lungimea tibiei mai sus de glezna, pe partea exterioara. La inceput era pe os durerea, pe o portiune de vreo 2 cm patrati, si ma durea ocazional, mai ales in timpul mersului. Acum a avansat putin spre spatele piciorului, prin exterior, dar parca mai a pierdut din intensitate.
Piciorul stang nu ma doare deloc, iar pe dreptul l-am avut in atela gipsata doua saptamani prin Ianuarie din cauza unei entorse.

Tot din acelasi motiv sa fie durerea, lipsa de antrenament/incalzire ?

Partea verde din imagine reprezinta durerea.

Edit: Febre musculare am mai avut (de la artele martiale, unde mi-am facut si entorsa la glezna prin lovitura cu glezna-n cotul partenerului de lupta), dar niciodata asa locale; de vreo doua ori nu m-am putut ridica din pat de la febra musculara, si disparea de la sine in vreo 3-4 zile. Durerea mi se pare prea localizata pentru a fi febra musculara. Da' deh, ziceti voi, ca doar voi sunteti expertii :) Oricum, daca nici pana la sfarsitul saptamanii viitoare nu trece, merg la doctor.

Attached Files


Edited by hitman47, 29 May 2009 - 19:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate