Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#1693
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostOxigen1234, on 01 noiembrie 2016 - 16:20, said:

Exista si struguri acri, si seci, dar de obicei toti sunt dulci.
Da, când sunt necopți strugurii sunt acri. Iar din strugurii acri iese un vin... hai să-i spunem sec.
Ideea este că nu STRUGURII sunt seci, ci VINUL.

#1694
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostOxigen1234, on 01 noiembrie 2016 - 16:20, said:

Pentru un vin dulce NATURAL (nu oprit din fiert cu chimicale sau cu zahar adaugat) si FARA o vinificatie speciala (Kagor, Porto sau stafidire) - trebuie 16 grade alcoolice si sa ramana inca dulce.
16 grade * 1,7 brix + macar 5 brix sa ramana ca sa intre in categoria dulce inseamna sa plece de la peste 32 brix (320 grame de zahar/litru de must)
E o gluma proasta vinul dulce cu 11 grade. Daca ar fi natural ar fermenta in continuare pana la 15-16 grade, concentratie la care alcoolul "dezinfecteaza" bacteriile si fermentatia se opreste.
Din pacate nu am auzit inca de struguri cu peste 300 gr zahar/litru, dar mai caut.
Uite aici o glumă proastă la 11 grade. Uite altă glumă proastă la 9,5 grade!!! Și, da, acestea sunt vinuri naturale. Nu au zahăr adăugat. De fapt, vinurile dulci se fac din anumite soiuri de struguri și în anumiți ani, când condițiile meteo favorizează acumularea de zahăr peste medie. Vin dulce este și vinul de ghiață. În acest caz, strugurii se lasă pe viță până iarna târziu și se culeg la -7 grade Celsius (zic unii) dar mai sigur între -8 și -12 grade Celsius.
În altă ordine de idei, întradevăr, vorbim de o vinificație specială la vinul dulce. Sunt mai multe metode de a-l face să rămână la o tărie alcoolică rezonabilă (11-13 grade) și să rămână cu suficient zahăr ca să se încadreze în categoria vinurilor dulci (adică peste 50 g/litru).
Cea mai folosită metodă este prin stabilirea unei concentrații un pic mai ridicate de dioxid de sulf în procesul de vinificație, completată cu o filtrare fină care să curețe vinul de drojdiile rămase și care ar putea duce la refermentare. Producătorii care se respectă completează aceste etape cu altele de finețe, dar nu intrăm acum în amănunte. Ideea este că vinurile acestea sunt vinuri speciale, realizate în condiții speciale și cu prețuri... speciale.
Eu am avut șansa de a degusta vinul acesta, acesta, acesta, acesta, acesta și-ți garantez că sunt bestiale.
Soiul de la noi care se pretează cel mai bine la realizarea unui vin dulce este Tămâioasă românească, dar nu trebuie neglijate nici Muscat Ottonel, Traminer, Busuioacă de Bohotin și chiar Rieslingul italian.

Edited by Otineu, 02 November 2016 - 08:55.


#1695
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cea mai folosită metodă este prin stabilirea unei concentrații un pic mai ridicate de dioxid de sulf...

Eu vorbeam de vinuri naturale. Facute fara OTRAVA. Daca tot punem, hai sa punem si mai mult ca sa omoare tot si sa ramana vinul dulce. Oare nu ne omoara si pe noi ???

Wikipedia: Sulfur dioxide is the chemical compound with the formula SO2. At standard atmosphere, it is a toxic gas with a pungent, irritating smell.

Dioxidul de Sulf este E220
Descriere: Conservant, artificial. Toata gama de produse continand sulf are potential toxic. Incetineste asimilarea vitaminei B1, poate produce dureri de cap, ameteli, provoaca afectiuni intestinale de la 25 mg pe litru de vin. Produce "astmul de sulfit" la persoanele sensibile. Se recomanda a nu se depasi doza de 50 mg/zilnic, dar aceasta este atinsa prin prin consumul a 300 - 400 ml vin alb.
Consumul frecvent nu este recomandat

Daca se pune si o concentratie "un pic mai ridicata" ajungi sa poti bea 100-200 ml vin pe saptamana ?!?!

Nu vi se pare interesant ca toate sticlele de vin din magazine (exceptie cele bio) au pe eticheta "contine sulfiti" dar nimeni nu spune cantitatea? Legea oblga sa apara pe eticheta "contine sulfiti" daca are peste 10 mg SO2 / litru, dar nu si cat are peste...

Din ce am citit pana acum soiurile spuse (Tamaioasa, Ottonel) nu sunt potrivite langa Bucuresti, nu dau recolta buna.

Edited by Oxigen1234, 02 November 2016 - 10:37.


#1696
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am gasit!!!

Legea europeana impune specificarea pe eticheta a mentiunii “contine sulfiti” in cazul oricarui vin care contin dioxid de sulf peste pragul de 10 mg/L. Conform legislaţiei europene, limitele maxime admise sunt 150 mg/L în cazul vinului roşu şi 200 – 210 mg/L pentru vinul alb.
Pentru vinul produs in Romania, conform Hotararii de Guvern Nr. 769 din 28 Iulie 2010 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii viei şi vinului (Legea 244/2002), cantitatile maxime de sulf permise sunt:
• 150 mg/l în vinurile roşii seci;
• 210 mg/l în vinurile albe şi rosé seci;
• 260 mg/l în vinurile albe şi rosé demiseci;
• 300 mg/l în vinurile roşii, albe şi roşii dulci, care conţin zahăr rezidual (mai mult de 45 g/l zaharuri reducătoare);
• 350 mg/l pentru vinuri provenite din struguri culeşi la supramaturare, bogate în zaharuri şi enzime oxidazice din diferite zone ale tarii
• 400 mg/l în vinurile albe licoroase;

Wow, recomandarea OMS e sa nu depasesti 0.7 mg SO2 / kg / zi - la un om de 70 kg ies 50 mg. Deci poate sa bea 250 ml vin alb sec sau 125 ml vin licoros ! Si apoi pauza cateva zile...
Scuza cea mai folosita e ca "toate vinurile contin sulfiti de la bacteriile de fermentatie" - da, dar sub 10 mg/l, asta inseamna ca poti sa bei 5 Litri de vin natural pe saptamana, nu doar un singur pahar de chimie alimentara.

Edited by Oxigen1234, 02 November 2016 - 10:58.


#1697
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 10:09, said:

Cea mai folosită metodă este prin stabilirea unei concentrații un pic mai ridicate de dioxid de sulf...

Eu vorbeam de vinuri naturale. Facute fara OTRAVA. Daca tot punem, hai sa punem si mai mult ca sa omoare tot si sa ramana vinul dulce. Oare nu ne omoara si pe noi ???
Nu știu dacă poți muri de la sulfiții conținuți de vin ca să poți pretinde că aceștia sunt otrăvuri. Sulfiții sunt conservanți. Vezi că și antocianii= E163. Să nu mai bei absolut deloc vin roșu pentru că ORICE vin roșu conține antociani. A, și să nu mai mănânci struguri roșii pentru că antocianii sunt în pielița boabelor de struguri. Vezi că și varza roșie conține antociani. Mare grijă!!!
Vezi să nu mai mănânci nici mititei pentru că aceștia conțin carbonat de calciu = E500.
Eu, sictirist cum sunt (de azi, de ieri și de când mă știu) mănânc struguri pe rupte, când fac mustul nu rezist ispitei de a bea must (în special roșu) pe săturate, iar când se face vinul... nu mai zic. Am uitat să-ți spun că vinul făcut de mine este tot cu sulfiți PENTRU CĂ FĂRĂ EI NU SE POATE PĂSTRA VINUL!!! Fără sulfiți vinul începe și se oțețește, face floare șamd. Am uitat să spun că fără sulfiți este o probabilitate foarte mare ca butoiul în care pui vinul să se mucegăiască, iar efectele să se vadă... în pahar.
Adică ai de ales între a bea un vin natural fără sulfiți care are miros de mucegai sau care virează către oțet și un vin natural cu sulfiți care își păstrează caracteristicile organoleptice pe termen mediu sau lung.
Poți spune că vinul nu este natural atunci când i se adaugă ingrediente care imită aroma, imită culoarea, dar nu vinul care conține conservanți.
Contează DOZA FOLOSITĂ, iar valorile acelea citate de tine sunt limitele maxime. Asta nu înseamnă că producătorul pune exact acea doză de sulfiți în vin. Din experiența personală, se folosește cam 10% din doza maximă, iar unii producători mai versați pot folosi chiar mai puțin.
Un ultim aspect pe care foarte probabil nu-l știi. Când pui vinul din sticlă în pahar, o mare parte din dioxidul de sulf conținut de vin se degajă în aer. Și dacă pui cap la cap toate informațiile astea pe care le-am spus sper să te lămurești că dracul nu e atât de negru precum pare. Ți-o spune un producător care nu e atât de tâmpit la cap încât să se otrăvească pe sine însuși.
Apropo, tu vorbești din teorie sau din practică?

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 10:09, said:

Daca se pune si o concentratie "un pic mai ridicata" ajungi sa poti bea 100-200 ml vin pe saptamana ?!?!
Când am spus un pic mai ridicată m-am referit la vinul dulce comparativ cu vinul sec, demisec șamd. Dar am vaga impresie că nu te-ai prins. Mea culpa că nu am vorbit exact pe înțelesul tău.
Un alt aspect care cred că-ți scapă. Să zicem că bei vin în fiecare zi. Dar tu bei în fiecare zi un vin dulce? Că analiza ta și calculele tale sunt făcute ținând cont de acest lucru.

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 10:09, said:

Nu vi se pare interesant ca toate sticlele de vin din magazine (exceptie cele bio) au pe eticheta "contine sulfiti" dar nimeni nu spune cantitatea? Legea oblga sa apara pe eticheta "contine sulfiti" daca are peste 10 mg SO2 / litru, dar nu si cat are peste...
Nu ți se pare interesant că acest aspect este valabil la toate produsele alimentare? Și dacă ar fi fost ilegal ar fi intrat pe fir autoritățile de supraveghere și control? Hmmm?

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 10:09, said:

Din ce am citit pana acum soiurile spuse (Tamaioasa, Ottonel) nu sunt potrivite langa Bucuresti, nu dau recolta buna.
Cine vrea, poate. Nu trebuie să se aștepte la o calitate și cantitate așa cum este plantat pe deal, dar se pot obține struguri buni și în această zonă. Apropo, dacă nu mă înșel, Tămâioasă românească este chiar în plantația de la Agronomie. Și, nu e în marginea Bucureștiului, ci în București.

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 10:48, said:

Wow, recomandarea OMS e sa nu depasesti 0.7 mg SO2 / kg / zi - la un om de 70 kg ies 50 mg. Deci poate sa bea 250 ml vin alb sec sau 125 ml vin licoros ! Si apoi pauza cateva zile...
Scuza cea mai folosita e ca "toate vinurile contin sulfiti de la bacteriile de fermentatie" - da, dar sub 10 mg/l, asta inseamna ca poti sa bei 5 Litri de vin natural pe saptamana, nu doar un singur pahar de chimie alimentara.
Da, să nu depășești valoarea aia, dar valorile alea din actul normativ citat sunt VALORI MAXIME. În realitate, concentrația este mult mai mică. Hai, să nu zicem că ar fi cam 10% așa cum e în cazul meu, dar să zicem că valorile ar fi 50% (așa ca să-ți vină mai ușor la refacerea calculelor). Ei, ce ți-a ieșit?
Acum, fii sincer cu tine. Tu consumi zi de zi 500 ml de vin alb? Consumi zi de zi 250 ml de vin licoros? Deci, despre ce vorbim?

Sfatul meu: pune mâna și studiază cărțile care privesc acest domeniu și nu mai panica lumea cu lucruri pe care nu le stăpânești.

Edited by Otineu, 02 November 2016 - 14:32.


#1698
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Ce stiu e ca acasa aduc din pivnita (si se goleste) saptamanal o damigenuta de 5 litri cu vin rosu, din care probabil eu beau 3-4 litri, dar prefer sa nu masor exact.
Si mai stiu ca lucrez numai cu recipiente din sticla, spalate bine si clatite. Asa ca vinul nici nu ia miros, nici nu face floare ca nu-i zeama de varza, nici nu se oteteste ca sta numai in vase inchise si pline, mereu pline. Din 50 in 25 cu 15 si doua de 5 la consum, samd. Si vinul sta doar in pivnita, la temperatura constanta si intuneric.
Si ca in 90% din cazurile cand beau pe la prieteni vin "de la sticla" - a doua zi ma doare capul.
Orice vin oprit din fiert as bea ma intreb - oare ce e in vinul ala de a omorat bacteriile? Si ce este cert este ca un vin dulce la 11 grade este oprit din fiert, chimizat, sterilizat, otravit, spune-i cum vrei dar numai benefic nu mai e. De aia nu mai putrezim nici noi in pamant, ne facem toti sfinti.
Cat despre antociani E163 ei sunt coloranți naturali. Efecte secundare: nu există efecte secundare cunoscute. Din contră, există indicii că antocianii, fiind antioxidanți, ar putea fi benefici.

Chiar si unii producatori de vinuri recunosc " Desigur, există și vinuri fără sulfiți adăugați, în special cele roșii, însă condițiile de păstrare sunt mult mai stricte: întotdeauna sub 15 grade celsius, ceea ce face dificilă comercializarea lui, de la transport până la rafturile magazinelor sau în rețeaua Horeca.."  
Sau nici ei nu stapanesc problema? Sau doar le e mai comod si ieftin sa bage sulfiti decat sa respecte cerintele unui produs natural?

Edited by Oxigen1234, 02 November 2016 - 15:12.


#1699
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Otineu, carbonatul de calciu e piatra de var... poate bicarbonat de sodiu....

#1700
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu fac vin din struguri hibrizi (ce se gaseste in gospodariile  taranesti), nu adaug nimic in vin/must, dar fac vin cat trebuie.
Desi nu am conditii de pastrare (in damigene din sticla, invelite, in casa de vacanta neincalzita), ramane fff bun pana la noua productie.
Mai cumpar Feteasca regala-alba- (nu stiu daca exista si neagra), cam 120 kg, ptr vin alb, se limpezeste extrem de greu in primavara.
Folosesc numai recipiente din sticla.
Dar pot spune ca este atat de bun ca nu pot compara cu nici o sticla de vin premiata/scumpa sau foarte scumpa, ce se gaseste pe raftul magazinelor.

#1701
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Si eu care visam sa pastrez vinul propriu pana la 20 de ani. Fara nici un SO2 sau alte chimicale.

Sigur, sunt visator, dar un lucru e sigur: prima productie de vin din viata mea s-a pastrat bine cel putin 9 luni. In bidoane de plastic, dupa ce l-am plimbat prin damigene. Mai am un bidon de 1.5l , o sa-l desfac intr-o luna sa vad cum e.

Discutia asta ar merge mutata la topicul vreau sa fac vin de casa. Unde am vazut ridicat in slavi pe cineva care predica folosirea SO2 ca fiind ceva absolut normal si natural. Eu credeam ca vin de casa inseamna altceva

#1702
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcotzi, on 02 noiembrie 2016 - 16:39, said:

Otineu, carbonatul de calciu e piatra de var... poate bicarbonat de sodiu....
Corect. Legătura pe care am pus-o ducea către bicarbonatul de sodiu, dar m-a furat peisajul.
Mulțumesc frumos pentru observație.

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 15:04, said:

Si mai stiu ca lucrez numai cu recipiente din sticla, spalate bine si clatite. Asa ca vinul nici nu ia miros, nici nu face floare ca nu-i zeama de varza, nici nu se oteteste ca sta numai in vase inchise si pline, mereu pline. Din 50 in 25 cu 15 si doua de 5 la consum, samd. Si vinul sta doar in pivnita, la temperatura constanta si intuneric.
Mda, eu vorbeam de mucegaiul de la butoaie și tu vorbești de recipiente de sticlă. Sau crezi că toată lumea face vinul la damigene.
Floare face și vinul, nu doar zeama de varză. Dar dacă nu citești rămâi cu părerile tale indiferent ce și câte argumente îți poate aduce cineva.
Nu mai zic de oțețeală că tu transvazezi vinul în mediu inert, nu în aer și nu afectează deloc vinul tău. Adică, vrei să spui că vinul tău rămâne cu aceeași culoare, același gust și aceeași  aromă și la vară precum este el acum. Sau, te pomenești că o să pretinzi că este chiar mai bun. Ce povești nemuritoare...

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 15:04, said:

Si ca in 90% din cazurile cand beau pe la prieteni vin "de la sticla" - a doua zi ma doare capul.
Și, ce să înțeleg din asta, că durerile de cap vin de la dioxidul de sulf? Sau de la sticlă? Fii mai explicit.

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 15:04, said:

Orice vin oprit din fiert as bea ma intreb - oare ce e in vinul ala de a omorat bacteriile? Si ce este cert este ca un vin dulce la 11 grade este oprit din fiert, chimizat, sterilizat, otravit, spune-i cum vrei dar numai benefic nu mai e. De aia nu mai putrezim nici noi in pamant, ne facem toti sfinti.
Sau poate nu era vorba de bacterii, ci de drojdii. Și poate că nu a omorât drojdiile, ci le-a filtrat. Curat Radio Erevan.
Și poate că nu este așa de cert cum pretinzi tu fără să aduci niciun argument că vinul dulce la 11 grade este OTRĂVIT. Ți-am dat câteva informații, dar VĂD CĂ LE IGNORI ÎN TOTALITATE și insiști cu teoriile tale care nu sunt susținute cu niciun argument. Și ajungi la concluzii grotești.
Ai băut vreun vin dulce din ce este menționat aici? Sau, hai să pun altfel întrebarea: ce vinuri dulci ai băut tu până acum?

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 15:04, said:

Cat despre antociani E163 ei sunt coloranți naturali. Efecte secundare: nu există efecte secundare cunoscute. Din contră, există indicii că antocianii, fiind antioxidanți, ar putea fi benefici.
Păi, ai ajuns pe strada mea. Asta am și vrut. Să constați că E-urile nu sunt dăunătoare, nocive, decât în anumite situații. Adică, revenind la ce am spus inițial, contează DOZA în care sunt folosite aceste E-uri. Văd că te ferești ca dracu de tămâie să faci vreo referire la acest aspect. Bine, la nivelul tău de cunoștințe în vinificație este explicabil. Și din acest motiv ți-am recomandat să pui mâna pe carte înainte de a mai veni pe-aici cu teorii din astea de-ale tale.

Edited by Otineu, 02 November 2016 - 18:59.


#1703
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
As avea si eu o intrebare - Cum putem face diferența între un vin contrafăcut și unul autentic ? Multumesc.


#1704
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 15:04, said:

Chiar si unii producatori de vinuri recunosc " Desigur, există și vinuri fără sulfiți adăugați, în special cele roșii, însă condițiile de păstrare sunt mult mai stricte: întotdeauna sub 15 grade celsius, ceea ce face dificilă comercializarea lui, de la transport până la rafturile magazinelor sau în rețeaua Horeca.."  
Sau nici ei nu stapanesc problema? Sau doar le e mai comod si ieftin sa bage sulfiti decat sa respecte cerintele unui produs natural?
Ba, o stăpânesc foarte bine. Tu nu stăpânești problema. Vinurile roșii conțin tanini care ...
Ia pune tu mâna pe carte și citește, că doar nu aștepți să-ți dau mură-n gură. Și după ce te luminezi de ce nu se pun sulfiți în vinurile roșii să vii să-ți ajustezi teoriile tale fantasmagorice.

De fapt, tu ar trebui să-ți identifici poziția în care te vezi. Ești un cunoscător în domeniu și ne luminezi pe noi sau ești o persoană care vrea să învețe? Din felul cum pui problema ai vrea să dai impresia că ai fi cunoscător, dar perlele pe care le scoți te trădează. Trebuia să te pun la punct mai dur de când ai scos-o p-aia cu strugurii seci, dar... o să mă păstrez pentru data viitoare. Că sigur o să recidivezi.
Dacă vrei să înveți, spune ce-ți este neclar și te ajutăm. O bibliografie, o carte, ceva în genul ăsta. Dar văd că tu nu pui întrebări, ci emiți teorii. Nefundamentate.

Edited by Otineu, 02 November 2016 - 19:34.


#1705
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postvasilemet, on 02 noiembrie 2016 - 17:40, said:

Mai cumpar Feteasca regala-alba- (nu stiu daca exista si neagra), cam 120 kg, ptr vin alb, se limpezeste extrem de greu in primavara.
Folosesc numai recipiente din sticla.
Dar pot spune ca este atat de bun ca nu pot compara cu nici o sticla de vin premiata/scumpa sau foarte scumpa, ce se gaseste pe raftul magazinelor.
Și eu anul acesta am cumpărat struguri Fetească regală, 250kg. Mi-au ieșit la 150+ litri.
I-am luat târziu ca să-i prind bine pârguiți. Cred că i-a prins și o brumă. Erau dulci dulci. Mustul era sirop. Acum e la fiert. Bolborosește pe limba lui. Posted Image
Dacă zici că abia în primăvară se limpezește mi se vor lungi ochii și papilele Posted Image

Feteasca mai e și neagră. Sunt curios ce arome dezvoltă.
Pentru la anul mi-aș dori să prind o sursă bună de Merlot pentru un vin roșu demisec.

Edited by kpk1, 02 November 2016 - 19:52.


#1706
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View PostdoarUNom, on 02 noiembrie 2016 - 19:26, said:

As avea si eu o intrebare - Cum putem face diferența între un vin contrafăcut și unul autentic ? Multumesc.
Nu este la îndemâna oricui. Pentru a putea face această diferență trebuie ceva experiență.
Calea cea mai directă este de a face analizele de bază ale vinului. Da, știu, costă bani, dar este una din variantele de bază.
Calea cea mai anevoioasă este de a degusta cât mai multe vinuri pentru a vă antrena papilele gustative. Pentru consumatorul de rând ocaziile sunt festivalurile, târgurile, concursurile de vin la care participă producătorii de vin. Încurajez să vă duceți la astfel de evenimente pentru că e o probabilitate extrem de mică să existe la un astfel de eveniment vinuri contrafăcute. Fiecare producător încearcă să arate ce are mai bun.
Pentru consumator este o ocazie rară de a face comparație între vinuri din același soi, dar produse în locuri diferite. Aveți ocazia de a constata ce diferențe sunt între o Fetească neagră din Dealu Mare și una din Dobrogea, de exemplu. După ce participați la astfel de evenimente vă va veni mult mai ușor să constatați diferența de calitate dintre un vin prezentat la un astfel de eveniment și un vin de proastă calitate, chiar dacă cel din urmă este comercializat în super- hipermagazine.
Deci, trebuie antrenament.

View Posttil, on 02 noiembrie 2016 - 17:46, said:

Si eu care visam sa pastrez vinul propriu pana la 20 de ani. Fara nici un SO2 sau alte chimicale.

Sigur, sunt visator, dar un lucru e sigur: prima productie de vin din viata mea s-a pastrat bine cel putin 9 luni. In bidoane de plastic, dupa ce l-am plimbat prin damigene. Mai am un bidon de 1.5l , o sa-l desfac intr-o luna sa vad cum e.

Discutia asta ar merge mutata la topicul vreau sa fac vin de casa. Unde am vazut ridicat in slavi pe cineva care predica folosirea SO2 ca fiind ceva absolut normal si natural. Eu credeam ca vin de casa inseamna altceva
Acum cred că te-ai lămurit cum stau lucrurile. Pentru a vedea ce înseamnă vin de casă îți recomand cartea lui Gheorghe Bernaz Vinul casei, preparare, condiționare și păstrare. Editura MAST. Din câte știu eu a apărut în cel puțin 3 ediții. Să treci peste capitolul 7 Folosirea dioxidului de sulf în vinificație că înveți numai lucruri rele.

View Postkpk1, on 02 noiembrie 2016 - 19:52, said:

I-am luat târziu ca să-i prind bine pârguiți. Cred că i-a prins și o brumă. Erau dulci dulci. Mustul era sirop. Acum e la fiert. Bolborosește pe limba lui. Posted Image
Dacă zici că abia în primăvară se limpezește mi se vor lungi ochii și papilele
Cred că ai vrut să spui bine copți. Pârga este perioada dinaintea coacerii strugurilor.
Feteasca regală se coace cu mult înainte de căderea brumei.
Dacă foloseai dioxidul de sulf aveai vinul aproape limpezit. Ca de exemplu...

Attached Files


Edited by Otineu, 02 November 2016 - 20:32.


#1707
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pentru limpezire se gaseau pe la magazinele de profil niste prafuri pt limpezire. Acelea sa fie SO2 ?

#1708
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postkpk1, on 02 noiembrie 2016 - 20:56, said:

Pentru limpezire se gaseau pe la magazinele de profil niste prafuri pt limpezire. Acelea sa fie SO2 ?
Nu este dioxid de sulf (gaz), ci ar putea fi metabisulfitul de potasiu. Ah, și ăsta este un E. Posted Image
Lăsând caterinca la o parte, acesta are câteva avantaje, dar și câteva dezavantaje importante (vă las să le descoperiți în cărțile de specialitate). Din acest motiv, se folosește din ce în ce mai rar în defavoarea soluției de dioxid de sulf.

Edited by Otineu, 02 November 2016 - 21:39.


#1709
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Chiar ma intrebam ce-o mai fi facand senator Posted Image Cred ca nu gresesc...
Si eu mi-am pus problema deseori cum pot sa nu iau teapa cand cumpar o sticla de vin. Urmaresc blogul lui Costachel si mai incerc si eu, cand si cand, ce apreciaza el. Mare cunoscator nu sunt... recunosc!

L.E. cred ca trebuie sa ne carabanim pe alt topic cu discutia asta... tocmai ce mi-am dat seama ca suntem off topic... si colac peste pupaza ne-a prins jupanu' scaiba...

Edited by cotzi, 02 November 2016 - 21:40.


#1710
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostOxigen1234, on 02 noiembrie 2016 - 10:09, said:

Din ce am citit pana acum soiurile spuse (Tamaioasa, Ottonel) nu sunt potrivite langa Bucuresti, nu dau recolta buna.

View PostOtineu, on 02 noiembrie 2016 - 14:13, said:

Cine vrea, poate. Nu trebuie să se aștepte la o calitate și cantitate așa cum este plantat pe deal, dar se pot obține struguri buni și în această zonă. Apropo, dacă nu mă înșel, Tămâioasă românească este chiar în plantația de la Agronomie. Și, nu e în marginea Bucureștiului, ci în București.

Tamaioasa romaneasca si Ottonelul nu au performat in tot sudul tarii: productii mici, nu acumuleaza bine zaharuri, etc.

View PostOtineu, on 02 noiembrie 2016 - 14:13, said:

Când pui vinul din sticlă în pahar, o mare parte din dioxidul de sulf conținut de vin se degajă în aer.

Corect!
In forma gazoasa dioxidul de sulf fierbe la -10 grade:
https://ro.wikipedia.../Dioxid_de_sulf
Difuzia de 6% a dioxidului de sulf in apa se evapora in jur de 0 grade (functie de impuritatile continute).

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

fane52

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate