Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6962 replies to this topic

#1639
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
Da. va multumesc, strugurii nu sunt copti inca, doar rezistent de bulgaria e 90% copt, cei albastrii inca sunt acrii iar tereza mai are destul, locatia este in judetul Hunedoara, in apropiere de Deva , nu pot spune ca a fost seceta excesiva ca in alte parti din tara doar in ultimele 2-3 saptamani nu a mai plouat, multumesc pt raspunsuri .

#1640
iustinica

iustinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.05.2014
Doresc să întreb pe cei care au soiul Palatina, cat de rezistent a fost la ger și la boli?

#1641
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,334
  • Înscris: 08.02.2015

View Postfodur, on 23 august 2016 - 10:01, said:

Prima vita: asta crescu de doua-trei ori mai vanjos si mai lung decat ce am eu vechi pe bolta (isabella si seibel rosette), am mai pus un butas simplu taiat dintr-una, si deja a crescut la doi metri lastarul! Dar.. cu cat vrejul e mai impresionant, cu atat strugurii sunt minusculi, abia ii rupi din loc - insa foarte dulci. N-am mai vazut asa ceva. [imaginile 1, 2,] A mai adaugat o imagine cu frunzisul, e ultima.
Categoric, prima viță NU ESTE Muscat Ottonel. Strugurii de Ottonel au mai multă pruină și pe lângă brațul principal mai au unul secundar mai mic. În plus, la Ottonel ciorchinele este mult mai lemnificat, iar nodul acela dintre ciorchinele propriu-zis și coarda de care este agățat este mai aproape de ciorchine. Nu mai vorbesc de faptul că boabele de Ottonel sunt foarte dese.
Deși nu pot să bag mâna în foc, la prima vedere aș zice că este o Fetească albă un pic depreciată. Totuși, văzând frunzele din ultima fotografie și ținând cont de faptul că vița crește impresionant este foarte probabil să fie Fetească regală.

View Postfodur, on 23 august 2016 - 10:01, said:

A doua vita am o vaga banuiala ca-i chasellas, si cam atat. Are struguri usor crocanti, zemosi, samburii ii simti numaidecat in gura.. mai trebuie lasati, dar nu-s acri. [imaginile 3, 4]
Categoric, a doua viță NU ESTE Chasselas. Boabele sunt prea mici, frunza este curat verde ceea ce nu este caracteristic pentru Chasselas. Deocamdată nu știu să spun ce ar putea fi.

#1642
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,334
  • Înscris: 08.02.2015

View PostPatrick007, on 29 august 2016 - 20:39, said:

Dupa ultimele ploi care au adus peste 150l de apa pe m2 la noi in zona au aparut semne de roseata pe struguri pe partea de unde a venit ploaia. Nu se stie exact ce este.. poate din cauza ploii prea puternice sa fie urme de lovitura. Cert este ca s-a inrosit puternic feteasca mai ales. Oare varianta cu stropitul contra putregaiului sa aiba succes? Toti care au idee despre vie se intreaba ce poate fi si inca nu stim exact ce este. Nu a fost grindina ci doar o ploaie puternica care a venit spre vie razant. Acolo une a atins direct strugurele acesta a inceput sa se inroseasca de ieri.
Citește ghidul și vezi care este problema. Impresia mea este că e vorba de mană.

#1643
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Am ramas dator cu o precizare la #1560 ref la calitatea ,,sudurii,, celor 5 vite altoite in verde prin copulatie simpla;dupa cum se vede in poze,e buna ,chiar superioara celei de la altoirea pana in despicatura.La acestea ,acolo unde calusarea nu a fost completa pe ambele fete ale penei,s-a dezvoltat pe o parte asa de mult incit seamana la final cu copulatia simpla.

Attached Files



#1644
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Asa este, prima vita nu este Ottonel.

#1645
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

View Postgheo_55, on 07 septembrie 2016 - 21:21, said:

Am ramas dator cu o precizare la #1560 ref la calitatea ,,sudurii,, celor 5 vite altoite in verde prin copulatie simpla;dupa cum se vede in poze,e buna ,chiar superioara celei de la altoirea pana in despicatura.La acestea ,acolo unde calusarea nu a fost completa pe ambele fete ale penei,s-a dezvoltat pe o parte asa de mult incit seamana la final cu copulatia simpla.
corect , vita se va dezvolta doar pe aceeasi parte , interesant in cat timp va calusa , trebuie ajutat prin eliminarea partii care nu prezinta circulatie a sevei , am ceva prinderi la altoire in verde pe lemn multianual , la mine nu a calusat pe partea plana a altoiului , pe viitor voi executa altfel fasonarea , aici Palatina pe hibrid

Attached Files



#1646
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Hibrid de care?

#1647
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012
apoasa si producator

#1648
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Intreba cineva pe aici de colegul Senator, pot da  datele lui de contact in pm, daca e cineva interesat

#1649
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Va salut! Plimbându-mă azi prin vie am vazut niste frunze rosii! Ce inseamna?

Attached Files



#1650
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
inseamna nimic

#1651
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
M-am speriat,  am zis sa nu fie vreo boala ceva!

#1652
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
inseamna ca a venit toamna :(
si vin si ploile saptamana viitoare ...

#1653
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa ploile astea trebuie cules imediat?

#1654
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Ce vita de vie nobila se preteaza la bolta ?

#1655
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Pai? Culegem, sau mai lasam o saptamana?
Saptamana asta am avut peste 60l/mp (langa Ploiesti)

#1656
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Si-am cules. Dar e cam acrisoara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate