Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6962 replies to this topic

#1189
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Voi vedea si eu la iarna ce si cum rezista din ce am pus anul asta. De curiozitate, in ce zona a jud. SV ai via/pomii?

#1190
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
La mine a trecut cu bine victoria somesanul si tereza si a fost lasata cu corzi peste 1m primele 2 chiar peste 2m si  zona e in apropiere de orasul Liteni unde iarna sunt peste 25 cu minus

#1191
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Voi afla si eu iarna viitoare, sper sa nu fie vreun ger napraznic... Eu am Codreanca, Arkadia, Napoca, Jupiter, Victoria, Lidi si Palatina. Am si un butuc de Moldova plantat anul trecut si care a crescut foarte viguros insa l-am plantat doar asa ca sa fie pentru ca nu cred ca se va coace la noi in Sv. N-am mai apucat sa iau Vostorog dar daca mai au in toamna o sa pun cativa. Inca tanjesc dupa Talisman si/sau Prezentabil Posted Image

#1192
Gaby1234

Gaby1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.03.2015
Imi poate spune cineva cand trebuie sa stropesc vita de vie nobila  pentru mana prima data si apoi cand sa repet ? am pus-o in primavera asta si nu au coarde prea mari .

Edited by Gaby1234, 06 May 2015 - 14:31.


#1193
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011

 willrock252000, on 05 mai 2015 - 22:46, said:

La mine un butuc de victoria si 4 de nero nu au supravietuit desi nu a fost o iarna grea...i am pus anul trecut in primavara,s au dezvoltat bine, i am musuroit in toamna    dar fara folos...inca mai sper la o minune

Desi e cam tarzie vremea pt.asa ceva :(

Si totusi se intampla :)   la un butuc de nero azi am observat 2 muguri si s ar putea si la un al doilea sa apara ...prin ceara asa mi sa parut

#1194
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Inseamna ca Nero nu e chiar foarte rezistent, daca au degerat toti mugurii de anul trecut, ori la tine a fost destul de scazute temperaturile. Din cauza vremii schimbatoare in iarna asta au fost efecte negative la multe specii, inclusiv la muri.

#1195
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Si la muri cam tot la fel,din 4 pusi 2 au frunze,1 e in "tratative daca sa iasa sau nu" si 1 cazut la datorie :)  
Legat de vie,ai dreptate ..asa il lauda dar poate si eu am gresit la tehnologie cumva:sol,amplsare etc ...is curios cat de bine o sa reziste bianca ca nu mai spun de muscat

#1196
sereghi

sereghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.04.2006
La mine langa Baia Mare a venit un inghet in luna martie 2015 (dupa ce am efectuat taierile) si mi-a orbit o mare parte din coarde:
- Bianca - ochi degerati aproximativ 5%;
- Nero, Jupiter - ochi degerati aproximativ 35%;
- Aromata de Cserszeg - ochi degerati aproximativ 40%;
- Medina, Palatina - ochi degerati aproximativ 85%;
- Cabernet Sauvignon, Suvenir, Moldova, Muscat de Poloskei, Codreanca, Arkadia - ochi degerati aproximativ 99%.
Bianca a rezistat cel mai bine.

P.S.: soiurile autohtone Rosca si Nova nu au avut de suferit!

#1197
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
De Nova parca am mai auzit nus pe unde,dar de Rosca nu...ceva poze pt.edificare pls

Edited by willrock252000, 11 May 2015 - 23:01.


#1198
sereghi

sereghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.04.2006

 willrock252000, on 11 mai 2015 - 22:58, said:

De Nova parca am mai auzit nus pe unde,dar de Rosca nu...ceva poze pt.edificare pls

Momentan in viteza doar poza de mai jos am gasit-o cu Roșcă. In weekend pot face mai multe in detaliu. Roșcă este un soi local raspandit in mai toate localitatile din jurul Baii Mari.

Attached Files



#1199
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Multumesc,seamana cu capsunica sau fraga de la mine(tot timpul le incurc)un soi boaba exact ca in poza,mare,dulce dar nu prea aromata rezulta un vin ros spre roziu...celalalt soi boabe mici,mai aromata ca cel cu boabe mari dar nu la fel de dulce

Si face un vin rosu mai inchis

Edited by willrock252000, 12 May 2015 - 05:47.


#1200
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Am plantat toamna trecuta un butas de vie si l-am protejat de inghet prin musuroire. Intrebare: cand se face demusuroirea?

#1201
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Cu sapa faci demusuroirea. Retragi pamantul in lateral pana la 5 cm sub punctul de altoire, ca sa nu faca radacini altoiul.

#1202
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Da, dar cand? Citisem ca in primul an se face demusuroirea in luna iunie sau iulie ,se verifica daca au aparut radacini si se musuroieste din nou pana in august sau septembrie.
Voiam o parere de la cineva care a pus butasi din comert . Cum a facut.

#1203
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 23.09.2009

 sereghi, on 11 mai 2015 - 23:15, said:

Momentan in viteza doar poza de mai jos am gasit-o cu Roșcă. In weekend pot face mai multe in detaliu. Roșcă este un soi local raspandit in mai toate localitatile din jurul Baii Mari.
Nu este cumva Isabella?
In Salaj i se spune Concura sau Concordie.

#1204
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Varu-alin, demusuroirea se face primavara devreme sa nu prinda raadacini portaltoiul. El este acoperit cu pamant. Musuroirea se face pentru a nu ingheta altoiul ce in mod normal sta in aer liber.

#1205
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 Gaby1234, on 06 mai 2015 - 14:31, said:

Imi poate spune cineva cand trebuie sa stropesc vita de vie nobila  pentru mana prima data si apoi cand sa repet ? am pus-o in primavera asta si nu au coarde prea mari .
Cred că este un topic in care lumea vrea sa se laude cu ce au ei prin gradina... Sau faza cu stopirea e secretul fiecăruia.  Dute si tu la farmacia fitosanira si rezolvi cu cel de acolo. Sa eviti substanțele de contact care au efect pana la prima ploaie,  dai puțin mai mult si iei ceva care tine mai mult.  Nu lasa stropitul pe alta data pt ca anul asta este unul favorabil dăunătorilor din cauza vremii.  Succes! Sa pui si tu poze ca poate pe cineva de pe aici chiar interesează  sa compare cu ce are el prin gradina si ai sa afli ca ale lui sunt mai frumoase și mai rasarite ca ale tale si ale tuturor ;)

#1206
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Stropituri:

pe negru cu polisulfura de calciu
primul stropit cand lastarii au cam 10-15 cm
al doilea stropit inainte de floare
al treilea stropit dupa floare

la vitele mici asa cum aveti eu as da mai putine stropeli pentru mana si fainare si as adauga ingrasamant foliar 20-20-20

apropo daca tot cauti informatii despre stropituri sunt destule in acest thread.. ia vezi pagina 44-45 ..
si tu cel care iti dai cupararea ca nu ajutam paote ar trebui sa te uiti inapoi si tu pe acest topic la ce a scris parintele sau senator

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate