Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

protectie cada cu hidromasaj

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
salut!
   Am achzionat de curand o cada pe colt cu hidromasaj, de la Sanotehnic, si deoarece am avut oarece probleme cu mesterii montajul nu s-a realizat chiar cum as fi vrut eu.Am demontat masca de la cada si am constatat ca se aduna pe jos cateva picaturi de apa si se creeaza si un pic de abur sub cada.Motorul si pompa sunt f bine capsulate , montate la 15 cm de sol, bine protejate...dar totusi mi-e teama de o electroliza inopinata!
    Am vazut la emisiunea "misiunea casa ta" o chestie care sesizeaza rapid scurgerea de curent si opreste curentul brusc in circuit.prezentatorul bagse un cui in priza si cand a pus mana pe el "siguranta" s-a declansat si tipul prezinta si acum emisiunea!Nu este o siguranta, deoarece nu sesizeaza o variatie mare de tensiune, daca s-ar creea electroliza in cada mea motorasul nu ar fi in scurt si siguranta nu ar avea motiv sa sara!
     Are idee cineva ce protectie trebuie sa montez, ce tip si mai exact..cum se cheama?

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Sunt disjunctoare dpna vigi cu sensibilitate 30 ma si amperaj cuprins intre 6-32A .Mai jos atasej poze pentru edificare :

#3
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
La Praktiker am gasit astfel de disjunctoare..dar cei de acolo mi-au zis ca sunt un fel de sigurante automate..si cam atat.esti sigur ca de asa ceva am nevoie?De care trebuie sa iau, bipolare parca,nu?
Multumesc mult de ajutor, maine ma duc sa intreb si la Dedeman, sunt curios cat costa asa ceva

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Aceste disjunctoare functioneaza si ca sigurante de suprasarcina
Energia electrică în baie
În camerele de baie trebuie să se ia măsuri speciale datorită dușului și căzii de baie. Iată care sunt reglementările pentru aceasta cameră:

Volume de protecție
De jur împrejurul căzii de baie sau dușului, normele stabilesc mai multe volume de protecție.
În interiorul fiecărui volum sunt precizate atât echipamentele permise cât și cele care sunt interzise.


- volumul 0 este delimitat de dimensiunile căzii de baie sau ale dușului.
- volumul 1 se juxtapune deasupra volumului 0, pe o inalțime de 2,25 m de la nivelul solului sau de la fundul echipamentului sanitar.
- volumul 2 îmbracă volumele 0 și 1, pe o lățime de 60 cm.
- În sfârșit, volumul 3 înglobează primele trei pe o lățime suplimentară de 2,40 m.

Câteva exemple de reglementare
Regula este simplă: în interiorul unui volum, tot ce nu este permis în mod expres este interzis.
În volumul 0, totul este interzis.
În volumul 1, sunt permise numai anumite aparate de încălzire a apei și un iluminat, cu condiția să fie alimentat la tensiune de siguranță de foarte joasă tensiune (FJTS) de 12 V.
În volumul 2, pot fi instalate și alte aparate. Este vorba de exemplu despre încălzirea electrică sau de iluminatul in 230 V, cu condiția ca aceste aparate să aibă dublă izolație.
Întrerupătoarele sunt permise numai începând din volumul 3, la fel ca și cutiile de conexiune sau mașina de spălat.

O instalatie deosebită
Toate circuitele electrice care alimentează o încăpere ce conține instalații de apă trebuie să fie protejate printr-un dispozitiv diferențial cu mare sensibilitate (DRHS 30 mA). Reguli speciale se aplică modului de realizare a traseelor de cabluri și amplasării acestora.

Legăturile de împământare (egalizare a potențialelor)
Aceste legături vizează legarea la priza de pământ a tuturor traseelor de cabluri și a conductelor metalice, a părților metalice ale aparatelor sanitare, radiatoarelor, etc. Această legatură permite ca să nu existe nici o diferență de potențial între aceste diferite echipamente. În schimb anumite echipamente nu trebuie să fie legate la această legatură. Cereți sfatul electricianului dvs.

Pericole care trebuie evitate
Evitați să folosiți prelungitoarele în mod curent. Deconectați aparatele după fiecare utilizare.
Nu faceți singuri modificări în instalația electrică. Apelați la un electrician! Prezentul material nu indică decât aspectele principale ale reglementărilor. Dar aceasta este extrem de strictă și conține numeroase detalii de punere în funcțiune.
Atentie ce sigurante cumperi , la marca lor ma refer , nu te zgirci pentru ca sunt chinezisme la un sfert de pret - dar costa scump efectul

#5
dunoiu_andy

dunoiu_andy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.03.2009
M am bucurat ca am gasit acest topic deschis aici. Eu sunt un user nou si nu prea am habar cum se procedeaza. Intrebarea mea este simpla, dar poate stupida. Mi am construit o casa, si acum am ajuns la partea cu finisarile. Am achizitionat o cada cu hidromasaj Simona. Intrebarea mea este cum se monteaza aceasta cada. Trebuie sa i pun vreun intrerupator auxiliar. Imi este teama de electrocutare. Multumesc tuturor celor care ma vor lumina si pe mine.

#6
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 03.06.2006
Motorul (partea electrica) este izolat astfel: legaturile cu cadrul metalic de sustinere se fac prin suporti de cauciuc iar axul antreneaza o pompa din plastic. Comanda comutatorului on/off este pneumatica, la fel si reglarea amestecului aer/apa. Eventualele scurgeri sunt de la imbinarile tevilor de drenaj si nu au cum sa ajunga la motor. Chiar daca ajunge apa pe motor (pe langa ax sau curge direct) si miroase a incins, nu pui mana pe bateria de la dus sau pe robinet si il opresti. Contactul pneumatic este dublu (aka si pe faza si pe nul).
Eu o folosesc de doi ani, nu m-am prajit si sta permanent in priza. Singura grija este cea a cablului electric, sa fie izolat si tras pe unde trebuie. Nu strica un disjunctor, dar se poate si fara.

#7
alejandro_gsxr

alejandro_gsxr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.06.2009
Se pune o siguranta individuala pt priza din bae, si pt prizele in aproximarea apei ... la aceasi siguranta poti pune si hidormasajul. Sig de 16A, iar diferetialu 30mA

#8
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,239
  • Înscris: 15.10.2006
Circuit independent pt. cada, fara priza.
Siguranta diferentiala pe circuitul asta de 10 mA.
Siguranta diferentiala de 30 mA am pe toata casa dar la o cada consider ca e totusi altceva d.p.d.v. al pericolului.

#9
yobos50

yobos50

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.05.2014
salut ,

am si eu cateva nelamuriri .... am tot citit pe aici tot felul de comenturi ....si nu inteleg ... vreau sa precizez ca nu sunt in domeniu ...doar intreb pentru ca sunt curios ....

am cumparat o cada cu hidromasaj ....astazi ...a venit electricianul si a facut toata instalatia electrica in baie .... am pus 2 prize pentru masina de spalat si una la oglinda ...si alta pentru cada ... am pus sub cada  (am zis sa nu se vada .... nu stiu daca e bn sau nu ...)  bun ... am skimbat  firele ...am pus siguranta din aceea care declanseaza ...cand am cumparat-o mi sa spuns ca este sensibila de 10 nush ce .....bun ...totu bn pana aicia .....

am dat drumu la cada ...am umplut-o ....am afcut proba ...am anrajat  duzele ...sau cum s-or numi .....

perfect ...acuma ....sa fac si eu baie " cu burbuluci " .....am umplut cada ...si cand am bagat mana in apa sa o incer ..pac ma piscat la mana..... am zis ca mi se pare ..... am bagat si a doua oara ...la fel ....( gata burbuluci  ) ....am scos cada din priza ...si am facut fara .....

acum intrebarea mea ....de ce sa intamplat acest lucru  ?

ce nu e bn facut ?

( eu intreb pentru cunostinta mea ....ca oricum maine va veni iar electricianul  )....

Multumesc frumos celor care ma pot lamuri  ;)

#10
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 11.01.2007
Obligatoriu împământare la cada.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate