Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema cu un Canon A70

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Salutare,
Nu am mai folosit camera de vreo luna si cand m-am pus pe poze de Craciun am avut o surpriza neplacuta... Mai exact, albul in poze apare intr-un mod foarte ciudat.
Pozele in interior, mai putin luminoase ies OK, dar cum apare ceva lumina, cu totul capata o nuanta laptoasa... ceva de speriat... :(

Pozele atasate sunt facute pe modul Auto... si dupa cum se vede au iesit infect.

Intrebarea mea (stupida) este... Pot sa-i pun cruce aparatului (tocmai a iesit din garantie) sau se mai poate face ceva?

Attached Files



#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Parerea mea e ca e setat white balance-ul pe custom si ca de aia iese albul aiurea. Mai poate fi de la temperatura. La temperaturi scazute aparatul se poate comporta ciudat. Incearca sa-i resetezi toate setarile (eventual sa muti WB pe auto) si sa mai incerci sa vezi daca tot asa iese.

Cred ca totusi sunt niste setari aiurea.

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
M-am jucat cu setarile de la white balance si in general cam cu toate setarile si pana la urma pozele au iesit ca lumea... cred ca totul a fost de la temperatura, pentru ca alta explicatie nu am gasit...
Mersi mult de raspuns, mi-a venit inima la loc, dar trasesem o sperietura buna :)

#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu e de la WB, ca e un fel de alb pe toata poza, cred ca e de la senzor care poate ca isi schimba putin proprietatile la frig.

Incearca sa faci ceva poze la o temperatura normala (15- 25 de grade si vezi daca mai face la fel).

Edited by adipelcz, 26 December 2004 - 23:27.


#5
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Apropo de senzor... Unde este pozitionata minunatia la camerele digitale in general (sau la A70 in particular)?

Edited by Ares, 27 December 2004 - 06:56.


#6
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
in spatele lentilei evident  :)

#7
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Si eu am patit-o. Acu 2 zile am fost la Universitate si am facut niste poze la  Vama Veche. Din 30 de poze una a iesit exact ca prima poza a ta - albicioasa.

Am un prieten cu un Sony ... care patea la fel, la munte. Iesea din camera unde era cald si facea poza. Din cauza diferentelor de temperatura ieseau pozele albicioase sau chiar albe de tot

Pana acu credeam ca lentila se aburea.

#8
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Yep, se aburea lentila. Doar ca procesul e mult mai vizibil la trecerea de la rece la cald, cand se formeaza picaturi pe partile mai reci ale aparatului care intra in contact cu aerul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate