Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007
Buna

Sunt un tip inebunit dupa Franta,dupa cultura franceza,dupa Paris.Aceasta dragoste nebuna a inceput din copilarie odata cu descoperirea cartilor cu regi si muschetari, din prea binele cunoscutele povestiri.Si iata ca pasiunea pentru Franta a crescut odata cu varsta, si am ajuns la concluzia ca trebuie sa plec sa-mi traiesc viata in tara care m-a fascinat ani de zile. Nu vreau sa bat campii cu vorbele mele. Vreau doar sa deschid acest topic pentru cei care pot da diverse informatii ajutatoare,celor care,ca si mine, doresc sa emigreze in Franta.Sunt bine venite orice sugestie, sfat,care ne pot ajuta pentru a face primii pasi pe pamantul Frantei. Multumesc anticipat celor care vor participa activ la acest forum !

Attached Files



#2
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Pai... in primul rind apuca-te de invatat bine limba. Eu asta fac. In al doilea rind este mare cerere de ingineri (in special domenii tehnice) si medici.

#3
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
Te sfatuiesc sa mergi in vacanta (una prelungita daca tot vrei..) si o sa te simti mai bine.... alfel o sa ai surprize.. (loc de munca , banii, etc) multi romani se intorc de acolo , nu mai e Franta ce-o fost d.p.d.v. economic..  ca si emigrand o sa vezi prea multe si poate n-o sa ramai cu un gust prea bun, in schimb ca turist n-o sa vezi atatea...  Imi spunea cineva ca periferiile parisului sunt groasnice.. (murdare, blocuri colorate etc..) seamana cu alea din "Suburbia 13" ..

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Inainte de limba, eu zic sa te uiti pe harta: Franta nu e in Europa Centrala, ci in cea de Vest.

#5
Alekxs

Alekxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2007
Inainte de a da sfaturi, eu zic sa te uiti pe forum: Franta e trecuta la sectiunea 'Europa Centrala', aia de Vest nici nu 'se' exista. Sau tu esti moderator la sectiunea 'Sex' si nu stii cu se mananca pe-aici ?
A... si fiindca tot esti moderatori, ia fa, te rog, ca Cici&Co, adica umfla-ti muschii si baga-mi un suspend sau ban pe teava, sa ma-nvat minte sa va mai contrazic (chiar daca am dreptate).
Hai salut.

#6
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAlekxs, on Sep 9 2008, 10:01, said:

Inainte de a da sfaturi, eu zic sa te uiti pe forum: Franta e trecuta la sectiunea 'Europa Centrala', aia de Vest nici nu 'se'

Si este trecuta chiar de el  la "Europa Centrala" :lol:

#7
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAlekxs, on Sep 9 2008, 11:01, said:

Inainte de a da sfaturi, eu zic sa te uiti pe forum: Franta e trecuta la sectiunea 'Europa Centrala', aia de Vest nici nu 'se' exista. Sau tu esti moderator la sectiunea 'Sex' si nu stii cu se mananca pe-aici ?
A... si fiindca tot esti moderatori, ia fa, te rog, ca Cici&Co, adica umfla-ti muschii si baga-mi un suspend sau ban pe teava, sa ma-nvat minte sa va mai contrazic (chiar daca am dreptate).
Hai salut.

Dragii mei, am pus acest topic NU pentru a genera dispute off-topic.Europa de vest sau centrala,nu are importanta aici. E vorba doar de Franta, si cat mai multe lucruri de aflat pentru a reusi sa traiesti acolo incepand ca emigrant. Ca sa fiu mai explicit, eu am fost in Paris,am stat 10 zile, de altfel am scris pe forum la topic Paris. Problema se pune astfel : Prietena mea a plecat de anul asta la un master 2 , langa Paris, si are posibilitatea de a ramane in continuare, dupa master, sa se incadreze intr-o institutie legata de ceea ce invata acolo. Astfel ca, pentru a reintregi relatia, eu vreau sa renunt la tot ceea ce am aici (chirie in Bucuresti, servici in televiziune, viata plictisitoare din punctul meu; mizerabila economic , politic si social vorbind despre tara; fara a avea sanse de a-mi face vreodata o casa, si o viata de familie lipsita de griji), pentru a o lua de la capat acolo. Sunt constient ca in Franta nu umbla cainii cu covrigi in coada si ca viata nu e roz, dar, am ales sa merg acolo, in primul rand pentru ca imi place enorm Franta,apoi ca e prietena mea e acolo cu sanse de a se stabili, si pentru multe alte lucruri pozitive pe care nu le gasesc in Romania.Da, stiu ca trebuie sa invat limba franceza, si ma pregatesc in directia asta.Dar sunt dornic sa aflu si multe alte lucruri din experienta celor care au stat mai mult in Franta sau care inca se afla acolo de o perioada mai lunga (si evident care citesc acest forum), si le pot impartasii cu cei care vor sa le afle. Va rog frumos, sa discutam pe un ton linistit, placut,si sa ne comportam civilizat intr-o tara care duce acut lipsa de asa ceva. Va multumesc pentru intelegere. Si, discutia e deschisa !

#8
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postvata_pa_batz, on Sep 9 2008, 10:48, said:

Si este trecuta chiar de el  la "Europa Centrala" :lol:
Nu zau!!De cand face un mod arii!?

#9
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
...In Franta nu "emigrezi" ci te muti...ca doar esti cetatean comunitar...(in max 5 ani au obligatia sa elimine absolut toate restrictiile). :P

#10
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLukkkkas, on Sep 9 2008, 14:57, said:

...In Franta nu "emigrezi" ci te muti...ca doar esti cetatean comunitar...(in max 5 ani au obligatia sa elimine absolut toate restrictiile). :P
Ai si tu dreptate. Dar pentru ei, si nu numai, inca suntem emigranti, din pacate.

#11
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postpirpy, on Sep 9 2008, 09:08, said:

Buna

Sunt un tip inebunit dupa Franta,dupa cultura franceza,dupa Paris.Aceasta dragoste nebuna a inceput din copilarie odata cu descoperirea cartilor cu regi si muschetari, din prea binele cunoscutele povestiri.Si iata ca pasiunea pentru Franta a crescut odata cu varsta, si am ajuns la concluzia ca trebuie sa plec sa-mi traiesc viata in tara care m-a fascinat ani de zile.

Daca vrei unn sfat de fost "turist" ( sa zicem ) prin Paris destul de mult in ultimii ani : Franta aia si cultura de care vorbesti nu prea mai exista decit in muzee si, eventual si daca ai noroc, in bucataria franceza. :(

Intocmeste niste motive mai realiste, fara suparare, pentru care sa mergi in Franta/Paris sa lucrezi si/sau sa-ti faci o cariera ( nu ca nu ar merita totusi ).  ;)

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostLukkkkas, on Sep 9 2008, 13:57, said:

...In Franta nu "emigrezi" ci te muti...ca doar esti cetatean comunitar...(in max 5 ani au obligatia sa elimine absolut toate restrictiile). :P

Esti la tigari  :lol:

EMIGRÁ, emigrez, vb. I. Intranz. A pleca din patrie și a se stabili (definitiv sau temporar) în altă țară; a se expatria. – Din fr. émigrer, lat. emigrare.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de cata, 10 Mar 2004 | Greșeală de tipar

#13
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Definitia din DEX ar trebui si ea actualizata cu noile realitati economice si politice din UE ... :)

Si nu fac misto, vorbesc serios !

#14
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
...Da...UE e o structura politica...ideea mea era ca trebuie sa ne obisnuim cu lucrurile bune...sa lasam mentalitatea de cenusarese...din punct de vedere juridic mutarea dintr-un stat UE in altul nu intra sub incidenta legilor "emigrarii" din statele membre (legislatia UE) ci sub incidenta uneia dintre cele 4 libertati fundamentale de care se bucura cetatenii Uniunii (cu perioada de tranzitie de rigoare pt noii intrati bineinteles...pt greci a fost de pilda de 12 ani).

#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostIoan76, on Sep 9 2008, 15:15, said:

Definitia din DEX ar trebui si ea actualizata cu noile realitati economice si politice din UE ... :)

Si nu fac misto, vorbesc serios !

Povesti. Definitia este inca actuala oricum ai da-o

#16
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostLukkkkas, on Sep 9 2008, 15:21, said:

...Da...UE e o structura politica...ideea mea era ca trebuie sa ne obisnuim cu lucrurile bune...sa lasam mentalitatea de cenusarese...

Exact - sa lasam naibii complexele astea cretine ca nu mai e cazul ( oricum deja unele state au aproape complet eliminate restrictiile ).  ;)

Si nici macar nu e ceva nou acest fapt : in fond unul din stramosii mei au venit din Slovacia in Banat acum 120 si ceva de ani ca era acelasi Imperiu ... si acasa la el au fost anii foarte prosti la recolta de cartofi ( aliment de baza in vremea aia acolo ) asa ca ajunsese sa se cam faca foamea si cum i-au placut locurile si o localnica  :P ... nu a mai plecat.  :D

Dar astea sunt deja consideratii de alta natura - pe linga subiect.  :)

Edited by Ioan76, 09 September 2008 - 15:34.


#17
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIoan76, on Sep 9 2008, 16:03, said:

........Intocmeste niste motive mai realiste, fara suparare, pentru care sa mergi in Franta/Paris sa lucrezi si/sau sa-ti faci o cariera ( nu ca nu ar merita totusi ).  ;)

Motive ar fi multiple. Numai privind in jurul meu, si asta e punctul meu de vedere,situatia economica a tarii e dezastroasa si se duce mai departe in rapa, din punct de vedere politic, tara asta e varza, ca protectie sociala a cetatenilor, suntem niste sclavi pentru cei care ne conduc, si suntem tratati ca atare prin legile date. Punand in balanta partile bune si cele rele din tara asta, se pare ca ce e negativ, atarna enorm de greu. In comparatie, punind in Franta ce e bun si ce e rau, se pare ca partile bune, au un statut superior fata de uscaturi.Si, am facut o comparatie personala, cam ce as putea realiza aici in urmatorii 5 ani (ideea cincinalului...), si ce as realiza daca m-as muta in Franta in aceeasi perioada,chiar luind-o de la zero. Balanta a atarnat net in favoarea plecarii mele din tara asta. Si, crede-ma, am un statut social multumitor aici. Dar, urasc sa mai vad tigani, politica nenorocita, gropi, praf, mizerie umana si nu numai (si ma refer la jegosii cu bani si mult tupeu), sa vad fufe si cocalari cu ifose de vedete, nesimtirea sociala, scarba cu care e tratat omul, si piedicile pe care trebuie sa le treaca constant doar pentru a supravietui.Sa nu mai spun si de imputiciunea umana a celor care nu stiu sa foloseasca apa si sapunul, care dau manelele la maxim, care se comporta in mod constant ca niste porci (scuze pentru bietele animale ca le jignesc), care sunt BINE vazuti daca isi etaleaza roadele a ceea ce au furat.Si as putea continua cu aceeasi ura mocnita fata de mare majoritate a societatii asteia. Cred ca sunt niste motive destul de intemeiate.

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postpirpy, on Sep 9 2008, 16:01, said:

Motive ar fi multiple. Numai privind in jurul meu, si asta e punctul meu de vedere,situatia economica a tarii e dezastroasa si se duce mai departe in rapa, din punct de vedere politic, tara asta e varza, ca protectie sociala a cetatenilor, suntem niste sclavi pentru cei care ne conduc, si suntem tratati ca atare prin legile date. Punand in balanta partile bune si cele rele din tara asta, se pare ca ce e negativ, atarna enorm de greu. In comparatie, punind in Franta ce e bun si ce e rau, se pare ca partile bune, au un statut superior fata de uscaturi.Si, am facut o comparatie personala, cam ce as putea realiza aici in urmatorii 5 ani (ideea cincinalului...), si ce as realiza daca m-as muta in Franta in aceeasi perioada,chiar luind-o de la zero. Balanta a atarnat net in favoarea plecarii mele din tara asta. Si, crede-ma, am un statut social multumitor aici. Dar, urasc sa mai vad tigani, politica nenorocita, gropi, praf, mizerie umana si nu numai (si ma refer la jegosii cu bani si mult tupeu), sa vad fufe si cocalari cu ifose de vedete, nesimtirea sociala, scarba cu care e tratat omul, si piedicile pe care trebuie sa le treaca constant doar pentru a supravietui.Sa nu mai spun si de imputiciunea umana a celor care nu stiu sa foloseasca apa si sapunul, care dau manelele la maxim, care se comporta in mod constant ca niste porci (scuze pentru bietele animale ca le jignesc), care sunt BINE vazuti daca isi etaleaza roadele a ceea ce au furat.Si as putea continua cu aceeasi ura mocnita fata de mare majoritate a societatii asteia. Cred ca sunt niste motive destul de intemeiate.

francezii de culoare sunt desigur altfel  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate