Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpirpy, on Sep 9 2008, 17:01, said:

Dar, urasc sa mai vad tigani
Preferi sa vezi maghrebieni ?

#20
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMoaca, on Sep 9 2008, 18:11, said:

Preferi sa vezi maghrebieni ?

Sa sti ca am vazut oameni de culoare cu mult mai civilizati si imbracati elegant decat noi, astia albii. Vreau sa spun ca, indiferent de culoarea lor, macar acolo nu sunt tiganii ,cum stau la noi peste tot, de te impiedici de ei.Pana si la stiri( PRO TV ) sunt bagati in seama cum isi expun ceea ce au tot furat. Dar, nu am facut topicul pentru tot felul de discriminari rasiale. Ne-am cam abatut de la subiectul pe care mi l-am dorit. Sa ramanem la tema, ce e mai bine de facut daca ajungem acolo si vrem sa ne stabilim, ce trebuie sa ne pregatim de aici (acte, informatii utile, diverse lucruri , etc ), si tot felul de sfaturi, sugestii, experiente placute sau neplacute de acolo, si multe altele. Oamenii sunt cum sunt, mai buni, mai rai, mai mult sau mai putin de un fel sau altul, aici sau acolo. Sa vorbim de pasii pe care trebuie sa-i urmam,inainte de a pleca de aici, si pasii pe care trebuie sa-i facem cand ajungem acolo.

#21
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postpirpy, on Sep 9 2008, 10:08, said:

Buna

Sunt un tip inebunit dupa Franta,dupa cultura franceza,dupa Paris.Aceasta dragoste nebuna a inceput din copilarie odata cu descoperirea cartilor cu regi si muschetari, din prea binele cunoscutele povestiri.Si iata ca pasiunea pentru Franta a crescut odata cu varsta, si am ajuns la concluzia ca trebuie sa plec sa-mi traiesc viata in tara care m-a fascinat ani de zile. Nu vreau sa bat campii cu vorbele mele. Vreau doar sa deschid acest topic pentru cei care pot da diverse informatii ajutatoare,celor care,ca si mine, doresc sa emigreze in Franta.Sunt bine venite orice sugestie, sfat,care ne pot ajuta pentru a face primii pasi pe pamantul Frantei. Multumesc anticipat celor care vor participa activ la acest forum !


Pirpy, iti spun din propria experienta ca primul pas spre franta este sa iti gasesti un job acolo. Dupa... ai scapat de toata tevatura cu autoritatile franceze si cu gasirea unui apartament.

De unul singur te vei lovi de un sictir interminabil care incepe in aeroport si se continua la primarie.

Aviz amatorilor.... chiar daca ro a intrat in UE tot trebuie sa te inregistrezi in baza de date a autoritatilor franceze.

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postpirpy, on Sep 9 2008, 17:32, said:

Sa sti ca am vazut oameni de culoare cu mult mai civilizati si imbracati elegant decat noi, astia albii. Vreau sa spun ca, indiferent de culoarea lor, macar acolo nu sunt tiganii ,cum stau la noi peste tot, de te impiedici de ei.Pana si la stiri( PRO TV ) sunt bagati in seama cum isi expun ceea ce au tot furat. Dar, nu am facut topicul pentru tot felul de discriminari rasiale. Ne-am cam abatut de la subiectul pe care mi l-am dorit. Sa ramanem la tema, ce e mai bine de facut daca ajungem acolo si vrem sa ne stabilim, ce trebuie sa ne pregatim de aici (acte, informatii utile, diverse lucruri , etc ), si tot felul de sfaturi, sugestii, experiente placute sau neplacute de acolo, si multe altele. Oamenii sunt cum sunt, mai buni, mai rai, mai mult sau mai putin de un fel sau altul, aici sau acolo. Sa vorbim de pasii pe care trebuie sa-i urmam,inainte de a pleca de aici, si pasii pe care trebuie sa-i facem cand ajungem acolo.

Probabil n-ai observat, dar motivele tale sunt grefate in proportie de ca. 50% exact pe discriminari rasiale, xenofobe bla bla...Cel putin asta reiese din faptul ca 50% din postul nr. 17 exact asta trateaza. In locul tau as alege Franta, daca mi s-au terminat optiunile si ar mai ramine in discutie Italia si Spania. Vezi ce probleme au francezii cu coloratii lor si pe urma mai gindeste-te...bine

#23
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Postxella, on Sep 9 2008, 18:40, said:

Pirpy, iti spun din propria experienta ca primul pas spre franta este sa iti gasesti un job acolo. Dupa... ai scapat de toata tevatura cu autoritatile franceze si cu gasirea unui apartament.

De unul singur te vei lovi de un sictir interminabil care incepe in aeroport si se continua la primarie.

Aviz amatorilor.... chiar daca ro a intrat in UE tot trebuie sa te inregistrezi in baza de date a autoritatilor franceze.

Ai mare dreptate. Lucrez la acest aspect prin CV-uri puse pe diferite siteuri. De altfel, prietena mea e de aproape o luna acolo, e destula birocratie si la ei, si, se pare ca nu sunt la curent cu noile legi din Uniunea Europeana extinsa. Noroc ca ea, s-a pus la curent de pe internet cu anumite facilitati ce le are ca studenta, le-a scos la imprimanta, si a plecat cu ele la distinsii   :P  lor functionari. E greu totusi si pentru ea, cu drept de munca datorita faptului ca e studenta la ei,sa-si gaseasca un loc de munca. Dar, personal, sunt optimist .

View Postvata_pa_batz, on Sep 9 2008, 19:07, said:

Probabil n-ai observat, dar motivele tale sunt grefate in proportie de ca. 50% exact pe discriminari rasiale, xenofobe bla bla...Cel putin asta reiese din faptul ca 50% din postul nr. 17 exact asta trateaza. In locul tau as alege Franta, daca mi s-au terminat optiunile si ar mai ramine in discutie Italia si Spania. Vezi ce probleme au francezii cu coloratii lor si pe urma mai gindeste-te...bine

Problema mea cu tiganii, e cu mult mai veche. Cat despre ce fac francezii cu cei de culoare, e bucata lor. Nu doresc decat ca, in cazul normal in care am un loc de munca cinstit, sa pot duce o viata decenta, si relaxanta. Nu ai auzit ca suntem pe primul loc ca cel mai stresat popor ? Traim ca sa supravietuim. Sigur, e problema fiecaruia unde vrea sa traiasca, unde se simte mai bine. Iar daca am ales Franta, cu siguranta ca am facut o alegere bine gandita. Ca vor fi greutati, evident, dar vreau, ca in timp, dupa ce le voi depasi, sa traiesc o viata de o cu totul alta factura, intr-un alt context.

#24
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postpirpy, on Sep 9 2008, 18:23, said:

Ai mare dreptate. Lucrez la acest aspect prin CV-uri puse pe diferite siteuri.
Vezi cum iti faci CV-ull. Multe esecuri pleaca de la acest aspect, pe care, culmea, multi il neglijeaza

De altfel, prietena mea e de aproape o luna acolo, e destula birocratie si la ei, si, se pare ca nu sunt la curent cu noile legi din Uniunea Europeana extinsa. Noroc ca ea, s-a pus la curent de pe internet cu anumite facilitati ce le are ca studenta, le-a scos la imprimanta, si a plecat cu ele la distinsii   :P  lor functionari. E greu totusi si pentru ea, cu drept de munca datorita faptului ca e studenta la ei,sa-si gaseasca un loc de munca. Dar, personal, sunt optimist .

Sunt inceti si dezinteresati. De o forma asemanatoare cu "lasa bah ca merge si-asa" te vei lovi sigur. Ata ete  :lol:
Problema mea cu tiganii, e cu mult mai veche. Cat despre ce fac francezii cu cei de culoare, e bucata lor.

Va fi si a ta. Cel tirziu atunci cind copiii tai (intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat) vor merge la scoala cu marocanii

Nu doresc decat ca, in cazul normal in care am un loc de munca cinstit, sa pot duce o viata decenta, si relaxanta. Nu ai auzit ca suntem pe primul loc ca cel mai stresat popor ? Traim ca sa supravietuim.

Paris este un oras extrem de agitat


Sigur, e problema fiecaruia unde vrea sa traiasca, unde se simte mai bine. Iar daca am ales Franta, cu siguranta ca am facut o alegere bine gandita. Ca vor fi greutati, evident, dar vreau, ca in timp, dupa ce le voi depasi, sa traiesc o viata de o cu totul alta factura, intr-un alt context.

Nu-mi dau seama cum ai gindit problema, din moment ce-ti lipsesc informatiile. Tu stii  :lol:

Costuri locuinta (Paris? --> foarte mari la locuinte vechi)
Piata muncii in domeniul tau (?) + nivelul de salarizare
Asigurari
Impozite
Comparatii cu alte tari

Si ca sa nu te fi obosit degeaba, ca poate te-am stresat cam mult:

http://www.service-public.fr/

Pentru carte vitale si numar de asigurare sociala --> CPAM

http://www.ameli.fr/

#25
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvata_pa_batz, on Sep 9 2008, 21:56, said:

Si ca sa nu te fi obosit degeaba, ca poate te-am stresat cam mult:

http://www.service-public.fr/

Pentru carte vitale si numar de asigurare sociala --> CPAM

http://www.ameli.fr/

Iti multumesc pentru informatiile tale.Nu era vorba de stresul (agitatia fizica) a Parisului, ci de stresul existential de la noi. Am deschis acest topic, nu pentru mine personal, ci si pentru cei care mai doresc sa se stabileasca in Franta si au nevoie de informatii. Mai este un forum Franta- Romania,dar am vrut ca acest topic sa fie mai compact decat acel forum prin datele care se pot gasi aici. Eu studiez problema cam de 2 ani de zile, si stau cu nasul in legislatia Frantei.De aceea , la randul meu voi oferi informatiile pe care le detin.Mi-as dori acest topic sa fie un schimb de informatie de unde fiecare sa-si poata lua ceea ce-l intereseaza. Deci , iata cateva adrese utile  : http://www.legifrance.gouv.fr/home.jsp   ;   http://www.anaem.social.fr/  ;  http://www.lettres-g...v-gratuits.html  .

Informatii la fel de utile si aici :  http://www.ambasada....a/4/franta.html  :  http://paris.mae.ro/...ang=ro&id=31632

Edited by pirpy, 10 September 2008 - 08:40.


#26
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postpirpy, on Sep 10 2008, 09:23, said:

Iti multumesc pentru informatiile tale.Nu era vorba de stresul (agitatia fizica) a Parisului, ci de stresul existential de la noi. Am deschis acest topic, nu pentru mine personal, ci si pentru cei care mai doresc sa se stabileasca in Franta si au nevoie de informatii. Mai este un forum Franta- Romania,dar am vrut ca acest topic sa fie mai compact decat acel forum prin datele care se pot gasi aici. Eu studiez problema cam de 2 ani de zile, si stau cu nasul in legislatia Frantei.De aceea , la randul meu voi oferi informatiile pe care le detin.Mi-as dori acest topic sa fie un schimb de informatie de unde fiecare sa-si poata lua ceea ce-l intereseaza. Deci , iata cateva adrese utile  : http://www.legifrance.gouv.fr/home.jsp   ;   http://www.anaem.social.fr/  ;  http://www.lettres-g...v-gratuits.html  .

Informatii la fel de utile si aici :  http://www.ambasada....a/4/franta.html  :  http://paris.mae.ro/...ang=ro&id=31632

pirpy, cu un cv in format francez te ajut eu. Am lucrat acolo in resurse umane, deci stiu cu se mananca. De asemeni pot sa te ajut si cu niste recomandari de firme.

P.m. daca vrei mai multe informatii.

#27
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Postxella, on Sep 10 2008, 10:39, said:

pirpy, cu un cv in format francez te ajut eu. Am lucrat acolo in resurse umane, deci stiu cu se mananca. De asemeni pot sa te ajut si cu niste recomandari de firme.

P.m. daca vrei mai multe informatii.

Miilioane de multumiri ! Chiar aveam nevoie, caci nu prea stiu echivalentul meseriei mele in franceza. Te voi contacta si in particular.
P.S. Te rog comfirma primirea mesajului meu, caci am avut problema de net in momentul cand l-am expediat.Multumesc anticipat.

Edited by pirpy, 10 September 2008 - 09:56.


#28
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003
Let me contribute my 2 cents.
Acu e mai bine decat acum doi ani. Suntem "ressortissants europeens". Din start cand ai sa mergi la primarie
nu o sa mai stai la coada cu toti cocalarii :-)
Insa, e o mare problema. Franta e frumoasa, poate cea mai frumoasa tara din Europa, dar francezii sunt
rasisti, extrem de rasisti. Daca alegi sa pleci e posibil sa dai din lac in put. Renunti la problemele din Romania
doar ca sa te confrunti cu problemele din Franta.
Situatia mai mult decat fericita e sa obtii loc de munca la nivelul pregatirii atat pentru tine cat si pentru
sotie sau prietena ( in functie de pregatirea voastra poate sa fie simplu, dificil sau imposibil ). Problema e ca
in orice firma din Franta localicii sunt intotdeauna mai bine platiti decat strainii si mai usor promovati => adauga
o mare sursa de frustrari.
In Franta este foarte greu sa obtii loc de munca pe o perioada nedeterminata ( CDI ) mai ales daca esti tanar.
O tii din CDD in CDD si din "mission" in "mission" mult si bine => adauga o noua sursa de frustrare / nesiguranta
zilei de maine.
Boooon, concluzia? Ia liber doua luni, mergi sa traiesti acolo nu ca turist, ci zi de zi. La final parerea mea vei alege
sa te muti in Franta. Dar, sa nu speri ca va fi mai bine ca in Romania, vor fi doar alte probleme.

Bafta multa.

#29
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Posteicken, on Sep 19 2008, 12:07, said:

Let me contribute my 2 cents.
Acu e mai bine decat acum doi ani. Suntem "ressortissants europeens". Din start cand ai sa mergi la primarie
nu o sa mai stai la coada cu toti cocalarii :-)
Insa, e o mare problema. Franta e frumoasa, poate cea mai frumoasa tara din Europa, dar francezii sunt
rasisti, extrem de rasisti. Daca alegi sa pleci e posibil sa dai din lac in put. Renunti la problemele din Romania
doar ca sa te confrunti cu problemele din Franta.
Situatia mai mult decat fericita e sa obtii loc de munca la nivelul pregatirii atat pentru tine cat si pentru
sotie sau prietena ( in functie de pregatirea voastra poate sa fie simplu, dificil sau imposibil ). Problema e ca
in orice firma din Franta localicii sunt intotdeauna mai bine platiti decat strainii si mai usor promovati => adauga
o mare sursa de frustrari.
In Franta este foarte greu sa obtii loc de munca pe o perioada nedeterminata ( CDI ) mai ales daca esti tanar.
O tii din CDD in CDD si din "mission" in "mission" mult si bine => adauga o noua sursa de frustrare / nesiguranta
zilei de maine.
Boooon, concluzia? Ia liber doua luni, mergi sa traiesti acolo nu ca turist, ci zi de zi. La final parerea mea vei alege
sa te muti in Franta. Dar, sa nu speri ca va fi mai bine ca in Romania, vor fi doar alte probleme.

Bafta multa.
Sa fie ! Oricum, zarurile sunt aruncate. Ea e acolo cu masterul, eu, urmeaza sa ma duc dupa ea. Indiferent de probleme, oricat de greu ar fi, ea are sansa sa ramana acolo, asa ca, trebuie sa-mi fac si eu o sansa de a ramane acolo, cu ea .Multumesc pentru vorbele tale !

#30
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postpirpy, on Sep 19 2008, 13:46, said:

Sa fie ! Oricum, zarurile sunt aruncate. Ea e acolo cu masterul, eu, urmeaza sa ma duc dupa ea. Indiferent de probleme, oricat de greu ar fi, ea are sansa sa ramana acolo, asa ca, trebuie sa-mi fac si eu o sansa de a ramane acolo, cu ea .Multumesc pentru vorbele tale !
nu vreau sa te dezamagesc dar gagica va fi probabil mai curand madam francois decat madam pirpy.

pe unele romancute le mananca sa caute p.... straina ca odata pasita acolo, li se face greata de aia romaneasca.

eicken a subliniat f bine. franta este un rahat frumos ambalat.

#31
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Postturbo trabannt, on Sep 19 2008, 15:39, said:

nu vreau sa te dezamagesc dar gagica va fi probabil mai curand madam francois decat madam pirpy.

pe unele romancute le mananca sa caute p.... straina ca odata pasita acolo, li se face greata de aia romaneasca.

eicken a subliniat f bine. franta este un rahat frumos ambalat.

Ai dreptate intr-o oarecare masura. Dar NU e cazul si in relatia mea !  :rolleyes: Pe 3 noiembrie plec in Franta. Si, aventura o sa inceapa....   :gunsmilie:

#32
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postpirpy, on Sep 20 2008, 07:04, said:

Dar NU e cazul si in relatia mea !  :rolleyes:
off: asa zicem toti  :lol:

succes! ti-ai ales tara cea mai nazi din europa. nu iti va fi usor de loc.

#33
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

View Postturbo trabannt, on Sep 20 2008, 12:31, said:

off: asa zicem toti  :lol:

Stiu ce spui, am trecut de mult prin asa ceva !  Multumec pentru urare !

#34
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am facut meditatii la franceza cu o profesoara care a trait cativa ani in Franta, si pur si simplu m-a fascinat.
Momentan sunt in clasa a XII-a dar dupa ce termin liceul as vrea sa imi incerc norocul in Franta. Vreau sa-mi continui studiile acolo, insa nu stiu in ce masura se poate face o facultate acolo.

As putea gasi un job acceptabil pentru inceput acolo(pana imi termin facultatea)? Cum e traiul acolo(ma gandesc in special la chirie)? Ar merita sa ma risc si sa plec acolo sau sa astept sa termin o facultate aici in Romania si abia apoi sa plec?

#35
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postturbo trabannt, on Sep 19 2008, 15:39, said:

eicken a subliniat f bine. franta este un rahat frumos ambalat.

Zau ?  :huh:
Si Romania cum e ?

Nu va mai luati dupa tot felul de aiureli, care v-ati decis sa plecati nu mai stati prea mult pe ganduri, in Romania nu aveti niciun fel de viitor.

#36
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postalex2010, on Sep 30 2008, 18:07, said:

Am facut meditatii la franceza cu o profesoara care a trait cativa ani in Franta, si pur si simplu m-a fascinat.
Momentan sunt in clasa a XII-a dar dupa ce termin liceul as vrea sa imi incerc norocul in Franta. Vreau sa-mi continui studiile acolo, insa nu stiu in ce masura se poate face o facultate acolo.

As putea gasi un job acceptabil pentru inceput acolo(pana imi termin facultatea)? Cum e traiul acolo(ma gandesc in special la chirie)? Ar merita sa ma risc si sa plec acolo sau sa astept sa termin o facultate aici in Romania si abia apoi sa plec?
Ideal ar fi sa pleci cu o bursa acolo. Chirie nu stiu daca poti sa obtii fara ultimele trei foi de salariu, contract pe perioada nedeterminata si girant. Oricum, daca prinzi o bursa te doare fix in pix, nu-ti mai faci griji. Intereseaza-te pe varianta asta. Ar fi pacat sa pleci acum la plesneala si dup-aia sa regreti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate