Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

[FR] faire la conversation

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#199
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009
Buna la toata lumea (sper ca mai citeste cineva pe topicul acesta).
Urmeaza sa ne mutam si noi foarte curand in partea de nord a Fr, la 100km de Paris. Eu sunt stomatolog si mi-am gasit de munca destul de usor, iar sotul meu este inginer geodez.
M-ar interesa sa stiu ce sanse are el sa isi gaseasca de lucru in domeniul sau, daca se cauta sau nu. Pe de alta parte ar putea sa lucreze si in alt domeniu, pt inceput, dar inca nu avem idee ce.
Cat despre acomodare.... sper sa ma obisnuiesc si sa imi placa acolo... sotul meu e obisnuit cu mutatul, are expereinta in domeniu, dar mie mi-e cam dor de familia mea. As vrea sa le am pe toate: oportunitatea de munca pe care o am acolo si familia si prietenii de aici... dar din pacate nu se poate!

#200
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007

View Postclauditza25, on 25th October 2011, 09:08, said:

Buna la toata lumea (sper ca mai citeste cineva pe topicul acesta).
Urmeaza sa ne mutam si noi foarte curand in partea de nord a Fr, la 100km de Paris. Eu sunt stomatolog si mi-am gasit de munca destul de usor, iar sotul meu este inginer geodez.
M-ar interesa sa stiu ce sanse are el sa isi gaseasca de lucru in domeniul sau, daca se cauta sau nu. Pe de alta parte ar putea sa lucreze si in alt domeniu, pt inceput, dar inca nu avem idee ce.
Cat despre acomodare.... sper sa ma obisnuiesc si sa imi placa acolo... sotul meu e obisnuit cu mutatul, are expereinta in domeniu, dar mie mi-e cam dor de familia mea. As vrea sa le am pe toate: oportunitatea de munca pe care o am acolo si familia si prietenii de aici... dar din pacate nu se poate!
Nu ai scris daca sotul vorbeste sau nu franceza,de munca in regiunea aia se gaseste .
Daca regiunea unde va mutati e Nord Pas de Calais va recomand sa vizionati inainte filmul; Bienvenue chez les Ch'tis.
Multa bafta

#201
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care-i faza cu titlul  [FR] faire la conversation, [POVESTI PERSONALE] experiente, planuri, etc. dacă tot textul este în română ?

#202
clauditza25

clauditza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 27.06.2009

View Postconrad1, on 25th October 2011, 10:45, said:

Nu ai scris daca sotul vorbeste sau nu franceza,de munca in regiunea aia se gaseste .
Daca regiunea unde va mutati e Nord Pas de Calais va recomand sa vizionati inainte filmul; Bienvenue chez les Ch'tis.
Multa bafta
Sotul vorbeste franceza la nivel mediu.
Regiunea este Eure.
Cam ce optiuni ar fi?
Merci!

#203
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Faire la conversation ,a vrut omul sa puna un pic de french touch dar de obicei nu prea se inghesuie lumea pe Franta,toti vreau sa plece in Norvegia se pare .
Daca sotul vorbeste limba are sanse sa gaseasca de munca ,insa nimeni nu poate sa spuna cit de repede asta depinde in primul rind de el ,acuma depinde si de regiune cit de dezvoltata este.

#204
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
În toate anunțurile de angajare este specificat timpul de lucru săptămânal - 35, 37, 39 de ore - de exemplu:

Quote

35H00 par semaine avec possibilité de 39h00. Horaires compris entre 8h30-12h30 puis 13h30-18h30 du lundi au vendredi.
La o socoteală simplă ne ies 45 de ore (4 ore dimineața și 5 după-amiaza de luni până vineri), cum vine asta? Contractul (și salariul specificat) este pentru 35 de ore și restul se consideră ore suplimentare ?

Este uzual să se acorde beneficii - procent (mutuelle), prime de obiectiv, tichete de masă? Întreb pentru că, în multe anunțuri, salariul oferit este cel minim - 9,53 orar.

#205
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
GATA !

S-au scos restrictiile de munca de la 1 Ian. 2014.

Monseur pirpy, ce faceti? V-ati angajat??? Nu ati mai postat de multi ani, se pare..

S-au mai schimbat francezii intre timp?

#206
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postbogdan_z, on 29 august 2014 - 18:15, said:

Monseur pirpy, ce faceti? V-ati angajat??? Nu ati mai postat de multi ani, se pare..
S-au mai schimbat francezii intre timp?
Buna

Nu am mai scris de multi ani pe acest topic, dar am fost destul de activ aici: http://forum.softped...anta-in-franta/ , unde am mai dat cate o informatie celor ce vin pentru prima data in Paris  Posted Image Actualmente inca sunt in Meudon, ma bucur de viata noua pe care o am de 6 ani, momentan nu am inca nici o activitate profesionala ( din diverse motive personale ) si imi ocup timpul cu noua mea pasiune: fotografia  Posted Image Pot spune cu mana pe inima ca ma simt mult mai tanar decat cand am ajuns aici si asta datorita linistii sufletesti pe care mi-am gasit-o. Si asta cred ca spune totul despre starea mea ! Pana in prezent, in afara de experienta neplacuta de la prefectura ( povestita pe la inceputul topicului ), francezii ( in ceea ce ne priveste pe mine si prietena mea ) au fost Ok. Asa ca, toate bune si frumoase, ceea ce doresc tuturor !  Posted Image

View Postsilviu_n, on 10 august 2014 - 09:24, said:

În toate anunțurile de angajare este specificat timpul de lucru săptămânal - 35, 37, 39 de ore - de exemplu:
La o socoteală simplă ne ies 45 de ore (4 ore dimineața și 5 după-amiaza de luni până vineri), cum vine asta? Contractul (și salariul specificat) este pentru 35 de ore și restul se consideră ore suplimentare ?
Este uzual să se acorde beneficii - procent (mutuelle), prime de obiectiv, tichete de masă? Întreb pentru că, în multe anunțuri, salariul oferit este cel minim - 9,53 orar.
Te pot ajuta doar cu acest site ---> http://pointage.comp...-de-travail   , unde sper sa gasesti tot ceea ce te intereseaza. Iar aici ---> http://www.salairebrutnet.fr/ , poti calcula salariul din net in brut si invers.

Edited by pirpy, 22 September 2014 - 17:11.


#207
gabi_psc

gabi_psc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2015

View PostSorinuIS, on 03 aprilie 2010 - 12:10, said:

Daca e cineva din Nice pe aici, ar fi placut sa ne vedem la o cafea . Mi-ar prinde bine niste tips-uri.


Salut,

Mai este cineva din Nice ? ? La sfarsitul lui aprilie incep niste cursuri de franceza apoi as vrea sa fac niste cursuri decorator interior.Mi-ar prinde bine niste informatii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate