Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Acoperire Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#37
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Pacat ca la Nokiile noi nu mai avem Net Monitorul, era o "jucarea" tare, era mai interesanta decat toate jocurile de tel mobil, e si acesta un motiv pentru care inca nu mi-am luat alt telefon mai nou. As fi vrut un Sony Ericsson K700i, insa singurul tel Ericsson pe care l-am vazut cu net monitor era comandat special din fabrica si costa cateva mii de dolari (un T68i), iar despre Siemens nu se pune problema, service menu afiseaza 3 chestii... nu e ca la Nokia cu atatea date, iar faza cu celula afisata in cod hexa e bataie de joc din partea Siemens. Am inteles ca pe telefoanele cu Symbian exista aplicatii de genul Net Monitor? Stie cineva ceva? Aplicatii Java Net Monitor inca nu am gasit, daca gaseste cineva, va rog postati.
Bafta!

#38
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Exista Celltarck pentru Symbian, un soft gratuit. E bun, dar nu îti afiseaza canalul, deci nu stii daca esti pe 900 sau 1800 Mhz. Iti afiseaza LAC si CID... si cam atât.

#39
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
si mie testul 17 mi se pare singurul realmente util... combinat cu testul 19.

eu netmonitor am la un 5146 care nu stie decat 1800. in bucuresti pot sa intru pe celulele barate de la connex, sunt zone unde daca sunt legat in retea ramane si pot chiar sa sun, dar daca pierd semnalul nu ma mai pot lega la retea(in militari am patit).
pe orange am descoperit cu testul 17 de vreo 2 ani celulele pe 1800 dar niciodata nu au raspuns. deci la orange sigur nu se poate in bucuresti fara 900. in brasov am reusit sa vorbesc.

cosmoromul are o gramada de canale in bucuresti, am vorbit pe un canal care il raporta pe la vreo 6km departare, se auzea foarte prost dar a mers...

eu zic sa mai asteptam putin si vom avea si pe nokiile noi netmonitor...

#40
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

tudor, on Jan 31 2005, 11:33, said:

  pe orange am descoperit cu testul 17 de vreo 2 ani celulele pe 1800 dar niciodata nu au raspuns. deci la orange sigur nu se poate in bucuresti fara 900. in brasov am reusit sa vorbesc.



Eu cu test 19 pe discard in Targu-Mures intru  pe canalele de 1800 Mhz si pot sa si vorbesc, sunt si sunat. Site-urile de 1800 Mhz sunt favorizate cu 12 dB, dar deocamdata sunt barate. (Ieri am patit ca am lasat testu 19 pe Cell Barr Reverse, si dupa ce am iesit din oras am ramas fara semnal- nu mai erau canale barate. Site-uri cu 1800 Mhz numai in orase am vazut, mai ales in orasele mai mari unde orasul e un LAC separat.De ex. Tg.Mures LAC: 7000,Cluj 7200, Bistrita 7600 etc.)

<{POST_SNAPBACK}>



#41
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Personal, pe pielea mea am simtit ca semnalul la orange e ca dracu. In casa la Techirghiol nu am mai deloc, si nu stau in padure. Cand i-am spus aleia de la Orange ma luase la misto: ca de unde stiu eu, ca e telefonul de vina, balarisme.

Techirghiolul e Techirghiol, trecem peste, DAR, la Obor, aproape de Gima, la etajul 4, sa se intample sa tot cada semnalul, pe mai multe tipuri de aparate, "dotate" cu orange, este de toate jena.  

Sper ca nu v-am deranjat "celulele" si "bts-urile", sunt termeni prea tehnici pentru mine.

#42
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Piorel, on Feb 1 2005, 21:00, said:

Personal, pe pielea mea am simtit ca semnalul la orange e ca dracu. In casa la Techirghiol nu am mai deloc, si nu stau in padure. Cand i-am spus aleia de la Orange ma luase la misto: ca de unde stiu eu, ca e telefonul de vina, balarisme.

Techirghiol este sub plina acoperire Orange dupa harta de acoperire. :rolleyes: Dar când vad ca si la mine la tara, harta e complet orange si eu am semnal acceptabil doar daca merg 1 - 2Km... :D

Sper ca nu v-am deranjat "celulele" si "bts-urile", sunt termeni prea tehnici pentru mine.

<{POST_SNAPBACK}>


No problem. ^_^

#43
nsec

nsec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 11.10.2004
De cateva zile (de sambata 29.01.2005) merge foarte prost pe orange. Abia poti da un telefon sau sa trimiti un SMS/e-mail. Aceasta situatie s-a putut intalni si la altii pe care i-am intrebat. Zilele trecute comparam cu un prieten situatia de acum cu cea de revelion. Acelasi fenomen.....
Problemele sunt in Sibiu. Nu stiu daca mai sunt si alte locuri in care sa nu mearga.

#44
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003

Piorel, on Feb 1 2005, 22:00, said:

Personal, pe pielea mea am simtit ca semnalul la orange e ca dracu. In casa la Techirghiol nu am mai deloc, si nu stau in padure. Cand i-am spus aleia de la Orange ma luase la misto: ca de unde stiu eu, ca e telefonul de vina, balarisme.

Techirghiolul e Techirghiol, trecem peste, DAR, la Obor, aproape de Gima, la etajul 4, sa se intample sa tot cada semnalul, pe mai multe tipuri de aparate, "dotate" cu orange, este de toate jena.   

Sper ca nu v-am deranjat "celulele" si "bts-urile", sunt termeni prea tehnici pentru mine.

<{POST_SNAPBACK}>


f curios......
daca celula de acolo cade esti preluat de celalalte mai indepartate.......
nu prea cred ca stai cu tel in mina si nu poti vorbi........
apropo stau aproape de zona aia si vorbesc pina si seara in conditii bune....
ai cumva nokia.......???????

#45
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005
Semnalul in zona Techirghiol / Eforie este de calitate excelenta si maximum, n/n bare pe ecran. Problemele tale sunt de la aparat, nu de la retea. De altfel un Nokia bun s-ar comporta excelent acolo.

Edited by tiff, 02 February 2005 - 19:29.


#46
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
E adevarat ca la Eforie nu prea sunt problema. Si nu, nu e de la terminal: am avut o gramada de telefoane, alti prieteni ai mei cu orange (foarte putini ce-i drept) au aceeasi problema si multi spun ca nu vor sa treaca pe orange din cauza semnalului prost (nimic mai adevarat). Am gasit un loc langa geam, respectiv langa usa unde am semnal si stau la 300 de metri de centrul propriu-zis. Afara pot vorbi cat de cat, dar e iarna acum... Ma rog, sunt la Bucuresti ma cam doare la basca (dar des mai cade semnalul si aici = OBOR) plus ca o sa am si un ab. connex mai nou cred. In orice caz, semnalul Orange in Techirghiol (in casa e aproape inexistent)

#47
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003

Piorel, on Feb 3 2005, 23:23, said:

E adevarat ca la Eforie nu prea sunt problema. Si nu, nu e de la terminal: am avut o gramada de telefoane, alti prieteni ai mei cu orange (foarte putini ce-i drept) au aceeasi problema si multi spun ca nu vor sa treaca pe orange din cauza semnalului prost (nimic mai adevarat). Am gasit un loc langa geam, respectiv langa usa unde am semnal si stau la 300 de metri de centrul propriu-zis. Afara pot vorbi cat de cat, dar e iarna acum... Ma rog, sunt la Bucuresti ma cam doare la basca (dar des mai cade semnalul si aici = OBOR) plus ca o sa am si un ab. connex mai nou cred. In orice caz, semnalul Orange in Techirghiol (in casa e aproape inexistent)

<{POST_SNAPBACK}>


in buc cind iti cade semnalul ce iti arata telefonul.....??????
cauta cumva reteaua....sau ai numai o liniuta......!!

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,735
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca devina sunt telefoanele cu antena "interna" de tip "low radiation" (adica low signal) sau reparate la taraba :)

Eu in curand (1 luna) fac 1 an de la inteleapta decizie de a trece la portocalii si pana in prezent, peste tot pe unde am fost, Bucuresti, Valea Prahovei, Arges etc... nu am gasit nici un loc unde sa nu fie semnal... dar niciunul. Bine, cu exceptia unor statii de metrou ne-releeate :P

Dar peste tot merge de rupe, pasaje rutiere, blocuri...

Telefonul este un Savvy DB cu tcd168 pe care nu l-am schimbat nici acum si nu il schimb ca nu am cu ce... care sa mai si mearga bine RF.

Mama si-a luat Alcatel 153 (ieftin adr cu fata draguta), care insa paleste in fata Philipsului, diferenta de semnal destul de ingrijoratopare dar, chiar si ala merge bine cam pe oriunde, cu exceptia problemelor de indicatie gresita a semnalului "variaza"...

#49
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003

Andrei Cioaca, on Feb 8 2005, 06:53, said:

Cred ca devina sunt telefoanele cu antena "interna" de tip "low radiation" (adica low signal) sau reparate la taraba :)

Eu in curand (1 luna) fac 1 an de la inteleapta decizie de a trece la portocalii si pana in prezent, peste tot pe unde am fost, Bucuresti, Valea Prahovei, Arges etc... nu am gasit nici un loc unde sa nu fie semnal... dar niciunul. Bine, cu exceptia unor statii de metrou ne-releeate :P

Dar peste tot merge de rupe, pasaje rutiere, blocuri...

Telefonul este un Savvy DB cu tcd168 pe care nu l-am schimbat nici acum si nu il schimb ca nu am cu ce... care sa mai si mearga bine RF.

Mama si-a luat Alcatel 153 (ieftin adr cu fata draguta), care insa paleste in fata Philipsului, diferenta de semnal destul de ingrijoratopare dar, chiar si ala merge bine cam pe oriunde, cu exceptia problemelor de indicatie gresita a semnalului "variaza"...

<{POST_SNAPBACK}>


si alcatel e inca bun fata de altele......
parintii mei au un savvy single band care inca merge ca in prima zi(mai putin bateria).....

#50
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
[quote name='Andrei Cioaca' date='Feb 8 2005, 05:53']
Eu in curand (1 luna) fac 1 an de la inteleapta decizie de a trece la portocalii si pana in prezent, peste tot pe unde am fost, Bucuresti, Valea Prahovei, Arges etc... nu am gasit nici un loc unde sa nu fie semnal... dar niciunul.

Vino un pic prin Olt, sa vedem... ^_^


[quote name='Andrei Cioaca' date='Feb 8 2005, 05:53']
Telefonul este un Savvy DB cu tcd168 pe care nu l-am schimbat nici acum si nu il schimb ca nu am cu ce... care sa mai si mearga bine RF.
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Pai cu asa telefon, cum vrei sa pierzi semnalul ? :D

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,735
  • Înscris: 07.02.2003

Van der Bilus, on Feb 8 2005, 10:43, said:

si alcatel e inca bun fata de altele......
parintii mei au un savvy single band care inca merge ca in prima zi(mai putin bateria).....

<{POST_SNAPBACK}>


Dap, sunt aparate bune, facute cu simt de raspundere as completa eu :)

Merge binisor Alcatel 153 dar nu e prea bun la semnale mici, comparat cu Philips-ul.

#52
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003

Andrei Cioaca, on Feb 8 2005, 23:53, said:

Dap, sunt aparate bune, facute cu simt de raspundere as completa eu :)

Merge binisor Alcatel 153 dar nu e prea bun la semnale mici, comparat cu Philips-ul.

<{POST_SNAPBACK}>


eu il comparam cu alte telefoane fara antena exterioara...

#53
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 14.08.2004
Apropo se mai lucreaza pe acoperirea orange sau au lasato asa,nu de alta dar pe harta lor apare ceva miscare stie cineva se mai pun site-uri la marirea capacitati se mai lucreaza sau au de gand sa vb prin fum?

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,735
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu stiu, mai trebuie, adica a mai ramas ceva neacoperit ?  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate