Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Acoperire Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#1
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Multe lucruri despre  Orange sunt discutate pe topicul Acoperire Connex. Aici doresc sa fie tratate problemele privind amplasamentul BTS-urilor Orange, acoperirea sau neacoperirea anumitor zone geografice. Eu am facut un Netmonitoring in Targu-Mures, si in judetele Mures, Harghita, Covasna, partial Brasov, Sibiu, Cluj. Astept completari la fisierul postat, care cuprinde CID-uri BTS din mai multe LAC-uri . (eventual comparatie cu Connex)

#2
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Si iata fisierul :D . (E un fisier Excel dar numai arhivat se poate posta.)

Attached Files



#3
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Well, deosebit de ce ai spus tu eu pot sa afirm doar ca in Bucuresti absolut toate convorbirile pe care le port dupa sunt initiate in 900MHz dupa care ma arunca in cateva secunde in 1800MHz, ceea ce este semn de civilizatie, de asemnea si GPRS-ul merge muult mai bine, se si logheaza mai repede, etc.

Greets,
Speedo

#4
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

Speedo, on Dec 28 2004, 12:49, said:

Well, deosebit de ce ai spus tu eu pot sa afirm doar ca in Bucuresti absolut toate convorbirile pe care le port dupa sunt initiate in 900MHz dupa care ma arunca in cateva secunde in 1800MHz, ceea ce este semn de civilizatie, de asemnea si GPRS-ul merge muult mai bine, se si logheaza mai repede, etc.

Greets,
Speedo

<{POST_SNAPBACK}>

Am vazut ca in majoritatea oraselor pe site-urile principale au pus si TRX de 1800 Mhz (de ex la mine canalul 577) . Se face hopping si dupa un timp se opreste pe un canal 1800MHZ. Din n=Netmonitor am vazut ca aceste canale sun blocate (marcate cu F-forbidden), dar folosind testul 19 combinat cu test 17 pot intra. Am gasit site-uri care au 1800 Mhz in Cluj, Targu-mures , Baia-Mare, Sfintu-Gheorghe.

#5
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
tot ardealul are 1800.........
in 2005 va avea toata romania.....
se pare ca din 23.12.2004 telefonul intra direct in 1800.....
va rog sa probati.....verificati..
in BV de craciun totul perfect....
telf daca simte 1800 cu semnal mare sta acolo.......
si in bucuresti cred ca s-a trecut la acelasi sistem......
s-au pus antene noi    
exemplu baba-novac + mihai-bravu celula noua 900+1800...
usor usor se acopera fiecare celula de 900 cu 1800.....

NU AM VAZUT CELULE DE 1800 LA CONNEX.......
UNDE SINT....
PE TELEFON NU APAR......
UNDE SA LE CAUT.....

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Speedo, on Dec 28 2004, 11:49, said:

sunt initiate in 900MHz dupa care ma arunca in cateva secunde in 1800MHz, ceea ce este semn de civilizatie

<{POST_SNAPBACK}>


:D Semn de civilizatie !
Nu stiu cum sa spun eu asta, dar 1800Mhz la Orange este fals. De ce se pune 1800 Mhz ? Pentru a mari capacitatea retelei, si pentru a avea un sunet mai bun (asta e un moft, ca eu nu am auzit niciodata nici o iferenta, când faci handover de pe 1800Mhz pe 900Mhz într-o retea).

Asa. Deci la Orange, în Bucuresti, canalele 1800Mhz au în general un singur TRX. Normal, se instaleza banda 1800 pentru a mari capacitatea retelei, pentru ca sunt mult mai multe canale disponibile pentru Hopping (fiecare operator are 60 de canale 900 Mhz ; la 1800 Mhz, ar putea sa aiba pâna la 150 de canale, daca nu exista Cosmo). Problema e ca la Orange BTS-urile 1800 Mhz nu au Hopping-ul activ, pentru ca au un singur TRX (deci 7 comunicatii simultane). Este de înteles ca ele sunt Barred, neavând destule TRX ca sa mai fie încarcate si de mobilele care sunt in stand-by ; asa, mobilul vine pe ele doar în comunicatie, prin handover 900>1800Mhz.

Problema cu TRX-urile nu este localizata. De exemplu, eu ma asteptam ca la Otopeni, macar acolo, sa avem un 1800 "civilizat", cu Hopping activ, si macar 2-3 TRX-uri. Da de unde ! Nici vorba. <_<


Acum despre 1800 Connex putem spune ca este 1800 mai adevarat, tot Barred, dar cu Hopping activ pe minim 2-3 canale (deci 2-3 TRX-uri), si chiar am vazut unul cu 5 TRX-uri. Unde îl gasiti ? Pai deca pe netmonitor vedeti în Test 7 la Nokia Netmonitor ca 2Ter este la 1 (activ, deci zona dualband), atunci sunteti aproape de o celula care emite si în 1800Mhz.
De exemplu, spre aeroportul Otopeni gasiti 1800 Connex, si desigur si la aeroport, la Gara de Nord, se pare ca si la Carrefour Orhideea. :coolspeak:

#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai pana la urma am uitat sa spun concluzia : la Orange, se instaleaza intradevar site-uri 1800Mhz langa cele existente (ori prin adaugarea unei antene 1800 only, de talie mai mica, ori prin schimbarea unei antene 900 only cu una dualband 900/1800 - lucru pe care l-am vazut la mine la Bucuresti, unde erau 2 antene 900 pe fiecare sector, apo au inlocuit una din ele cu o antena 1800 only, care pana la urma a fost si ea inlocuita cu o antena dualband 900/1800, asa ca acum sunt 2 antene : una 900 only, si alta 900/1800Mhz). Dar aceste site-uri noi au o lipsa flagranta de capacitate, deci ele vor ramane Barred pana cand Orange va decide sa le instaleze noi TRX-uri.

Ce trebuie deci retinut este ca 1800 Orange este sub-dimensionat, si este instalat doar pentru o mai buna calitate sonora a comunicatiilor (??), dar nu pentru a mari capacitatea retelei. De Revelion anul trecut, Orange a fost complet la pamant intre 23H si 1H, chiar daca aveam un BTS 1800 Mhz in fata blocului. Asa ca anul asta, nu va asteptati la miracole, doar pentru ca s-a developat acoperirea 1800. "BTS-ul meu" a ramas cu un TRX de cand il stiu eu, adica de 1 an si 1/2.

Este adevarat ca acoperirea dualband Orange este mai extinsa decat cea Connex, atat in Bucuresti cat si prin tara (sunt orase unde antenele sunt montate, dar nu emit inca, de exemplu Craiova ; mai gasesti 1800 Mhz Orange si in unele orasele, de te intrebi ca cauta acolo, cand vezi ca unele orase muult mai mari [Alexandria, Slatina...] nu il au). La Connex s-au pus pe instalat 1800 mai tarziu ca cei de la Orange, dar il dau in functie cu o capacitate dubla, chiar tripla, fata de Orange.



Acum aspectul un pic mai tehnic = Netmonitor. Jano, cand spui tu ca telefonul face Hopping pe 900Mhz, apoi sare pe un canal 1800Mhz (577) si Hopping-ul se opreste : asta indica prezenta unui singur TRX pe acel canal 1800 Mhz. Asta implica o capacitate mult mai ma a canalului 900 Mhz, el avand Hopping pe mai multe canale, deci mai multe TRX-uri.

Pentru 1800 Connex, eu in Bucuresti am vazut canale 1800Mhz "pure", iar celule care sunt in jurul acelei celule dualband au 2Ter activ. Reglajul MB-ului (Test 7) la valoarea 3 implica ca in unele cazuri, canalele 1800 disponibile sa fie afisate doar in timpul unei comunicatii.
Dar se pare (nu am putu sa verific) ca in unele cazuri, canalele 1800Mhz sunt "ascunse" in BCCH-urile 900Mhz : in stand-by sunteti pe 900Mhz, in Test 3/4/5 nu vedeti nici un canal 1800, iar in comunicatie va pomeniti ca secventa de Hopping se face pe canale 1800Mhz. Se pare ca pe la Carrefour Orhideea asa se intampla. Este un procedeu "elegant" de a masca 1800... si de a complica Netmonitor-istilor viata.

Oricum, 1800Mhz atat la CNX cat la Orange este inca in test, el va fi lansat "oficial" cand va fi in Normal priority (atentie Jano, acum el este Barred [B], nu Forbidden [F]) si cand va fi favorizat fata de banda 900Mhz (prin CRO). Iar daca acest parametraj al CRO-ului este prost facut (ex: SFR in Franta dupa ce au lansat 1800-ule), o sa fiti muuult mai putin entuziasti. Eu zic ca configuratia Barred actuala este foarte buna.



Evolutia anului 2004 din punct de vedere tehnic la Orange nu este introducera benzii 1800 Mhz, ci activarea in marile orase a SFH-ului, Shyntetized Frequency Hopping.



@Speedo
Nu stiu cum vezi tu ca mobilul intra mai repede in retea. Eu nu am vazut absolut nici o diferenta !

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru cineva din telecom unele din afirmatiile tale te-ar lasa fara credibilitate in "echipa".

Sa lamurim primul punct, calitate mai mare in 1800 este un mit, pentru ca se foloseste acelasi codec ca si-n 900, deci vocea nu depinde de banda de frecventa.
ORG nu are doar un singur tranceiver pe sector peste tot, sunt si 3, faptul ca nu face hopping intre ele suficient de des (intre 30-60s), nici macar pe time-sloti pe acelasi canal, tine de setarea retelei si aici au o problema din partea mea, dar poate n-ai analizat CNX, am vorbit si 6 minute pe acelasi TX si acelasi time-slot in Aviatorilor, asa ca se pare ca si ei sunt obligati sa lase mai usor la "ascultat" reteaua...

Spui ca cele 1800 canale nu sunt pe bune ca sunt barate, dar aici nu stii cum se gandeste o retea de 1800 la un operator care deja are 900 de mult timp.
Se pastreaza semnalizarea pe 900, apelurile sunt preluate de 900, si apoi sunt urcate in 1800.
Initial spre surprinderea mea considerau reteaua 1800 umbrela peste 900, adica se urca in 1800 numai daca nu era capacitate, ceva care sa zicem contrazice logica mea si chestiile tehnice dar acum vad ca nu mai e problema asta,... se urca imediat in 1800 si se elibereaza 900, adica 900 a devenit umbrela pentru 1800 (in sfarsit corect tehnic dupa mine).

In tarile mai civilizate si mai avansate tehnic din punct de vedere al parcului de mobile se merge cu semnalizarea pe 1800, asta presupunand ca toti au mobile dual-band, iar site-urile de 900 sunt mai rarute si preiau numai extra trafic.

Poate in viitor si la noi.

Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 29 December 2004 - 10:41.


#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Speedo, on Dec 29 2004, 09:39, said:

Sa lamurim primul punct, calitate mai mare in 1800 este un mit, pentru ca se foloseste acelasi codec ca si-n 900, deci vocea nu depinde de banda de frecventa.

<{POST_SNAPBACK}>


Perfect de acord.

Speedo, on Dec 29 2004, 09:39, said:

ORG nu are doar un singur tranceiver pe sector peste tot, sunt si 3

<{POST_SNAPBACK}>



Nu a zis nimeni ca ORG are in toata Romania canale 1800 cu un singur TRX, ci asta am vazut eu. De exemplu, la Otopeni au pana la 3 TRXuri. Dar nu am vazut niciodaya la ei Hopping-ul activ pe 1800Mhz. Este deci mai greu de a numara TRXurile, dar daca incerci de 10 ori (initiezi 10 comunicatii) si obtii 2 TRX, atunci posibilitatea e destul de mica sa existe 4 TRX pe acel canal. Oricum, ar putea si ei sa dea drumu la Hopping pe 1800.


Speedo, on Dec 29 2004, 09:39, said:

faptul ca nu face hopping intre ele suficient de des (intre 30-60s), nici macar pe time-sloti pe acelasi canal, tine de setarea retelei si aici au o problema din partea mea, dar poate n-ai analizat CNX, am vorbit si 6 minute pe acelasi TX si acelasi time-slot in Aviatorilor

<{POST_SNAPBACK}>


Normal ca exista si BTS-uri CNX care nu au Hopping-ul activ, dar ce am vazut eu asta vara e ca in general a fost activat pe canalele 1800, chiar daca ele au doar 2 TRX.


Speedo, on Dec 29 2004, 09:39, said:

Spui ca cele 1800 canale nu sunt pe bune ca sunt barate, dar aici nu stii cum se gandeste o retea de 1800 la un operator care deja are 900 de mult timp.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu am spus ca nu este 1800 adevarat doar pentru ca e Barred, ci penu ca nu are destula capacitate. Dar in viitor, aceste canale vor fi cu siguranta debarate.
Cum am mai spus o data, mi se pare un glaj bun, pentru ca mobilul nu trece pe 1800 doar in comunicatie. Cand o sa fie debarat, probabil ca va fi adaugat un CRO de 16 sau 20 (peste iincepe sa devina mai nasol), deci daca luam in calcul diferenta intre RxLevel_Min 900 si 1800 la Orange (acum este de 13dBm, dar va fi cu siguranta scazuta), mobilul o sa stea in stand-by pe canale 1800, si va trece pe 900 doar daca gaseste un canal care se prinde cu 12-13dBm mai bine (radeti voi, dar la N3310 inseamna aproape 3 liniutze de semnal). Va dati seama cum a fost cand SFR Franta a introdus un CRO de 60 (!!) la 1800Mhz ; a durat 1 an.


Speedo, on Dec 29 2004, 09:39, said:

In tarile mai civilizate si mai avansate tehnic din punct de vedere al parcului de mobile se merge cu semnalizarea pe 1800, asta presupunand ca toti au mobile dual-band, iar site-urile de 900 sunt mai rarute si preiau numai extra trafic.

<{POST_SNAPBACK}>


In Franta, s-a inceput cu 1800 Barred, apoi doar microcelule 1800 au ramas in Barred (deci doar pentru trafic, nu pentru aco erire, ce a creat uneori serioase probleme la Orange F, ca ei au cele mai multe siteuri micro), ap au fost si ele debarate. Acum mai gasesti foarte rar 1800 Barred la tara, din lipsa de capacitate in general.


Speedo, on Dec 29 2004, 09:39, said:

Pentru cineva din telecom unele din afirmatiile tale te-ar lasa fara credibilitate in "echipa".

<{POST_SNAPBACK}>


Mai am multe de invatat, si destul timp pentru asta. Oricum, nu lucrez in acest domeniu (ba chiar abia am am inceput studii de.. medicina).

#10
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
[quote name='Cosconor' date='Dec 30 2004, 01:49']
Va dati seama cum a fost cand SFR Franta a introdus un CRO de 60 (!!) la 1800Mhz ; a durat 1 an.

Ce este un CRO ?

#11
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

jano, on Dec 30 2004, 10:20, said:

Ce este un CRO ?

<{POST_SNAPBACK}>


CRO - Cell Reselect Offset
Vezi detalii aici.

#12
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Cell Reselection Offset este un criteriu utilizat pentru a favoriza o celula fata de celelalte. Il poti gasi in Test 2, linia 3, prima valoare din stanga.

Mobilul selectioneaza o celula nu in functie de nivelul ei de receptie, ci de C2 (valoarea din dreapta in Test 3/4/5). Iar C2-ul se calculeaza asa:
C2 = C1 (a doua valoare in Test 3/4/5) + CRO. Deci mobilul o sa selectioneze celula cu C2-ul cel mai mare, chiar daca nu se prinde prea bine : celule care au un CRO sunt deci selectionate prioritar.
Sa luam acum exemplu SFR de acum 4 ani, care aplica la 1800Mhz un CRO de 60 :

1. Celula 1, in 900Mhz, CRO=0
2. Celula 2, in 1800Mhz, CRO=60

Mobilul sarea de pe celula 2 pe celula 1 doar daca aceasta se prindea cu 60dBm mai bine. Adica el statea in stand-by pe celula 2 la -100dBm (0 liniutze de semnal la N3310 si la majoritatea mobilelor), chiar daca prindea celula 1 cu -40dBm, adica valoarea maxima de receptie. E ceva incredibil !
Eu nu am prins chiar perioada asta (a durat in total 1 an), doar sfarsitul, cand am cumparat primul meu mobil la ei. Si nu intelegeam de ce in casa semnalul era foarte slab, si aveam destul de des Network Busy... bine, atunci nu auzisem niciodata cuvantul Netmonitor...

CRO se pune in majoritatea cazurilor la celule 1800 al unui operator cum ar fi Orange sau Connex (care au o retea principala in 900Mhz), si la celulele 900 la Cosmo (e doar un exemplu, Cosmo nu are celule 900Mhz), dar in sensul contrar, adica pentru a defavoriza celulele 900Mhz (este atunci cuplat cu un PenT de 620). Nu intru in detalii.
Singurul CRO pe care l-am vazut in RO a fost la Cosmo, valoarea 4, la o celula care acoperea hotelul Mariott in Bucuresti. In fata hotelului aveau pe o Posta un site trisectorizat normal , si pe fatada cladirii postei au pus o antena orientata special pe Mariott, care este peste drum. Celula are o capacitate mai mare, si este selectionata de mobilele Cosmo, strainii in roaming care au intrat fara sa vrea pe Cosmo ;-)
CRO-ul se mai pune si la site-urile micro (nu cred ca exista pa mukte in RO, antene omnidirectionale puse deasupra trotuarului, la primul etaj in general), cateodata la frontiera de unele retele ca sa capteze roamerii (rar). Un CRO prea mare >20) poate sa nu fie benefic, dar de asta mai depinde si RxLevelMin...

Scuze ca nu intruu in detalii, dar va scriu de pe un PocketPC, si imi este destul de greu (scuzati si "greserile" la cuvinte).



@Jano
Poti te rog sa-mi dai un PM cu lista ta de celule, dar direct in format Excel, te rog ? Ca am PC-ul in pana, si PocketPC-ul stie sa citeasca files Excel, dar nu stie sa decompreseze. Mersi mult !




La sfarsit, pentru Revelion, cei care au Netmonitor, puteti sa va uitati in Test 2, sa vedeti deca se va trece in EX (in loc de NO) maine seara, sa notati din ce cauza nu ati putut apela (cifrele de sub NO in Test 2, apoi vazut in manul ce reprezinta), si in Test 1 unde se blocheaza apelul (BCCH, AGCH...).

#13
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
[quote name='Cosconor' date='Dec 31 2004, 02:15']
CRO-ul se mai pune si la site-urile micro (nu cred ca exista pa mukte in RO, antene omnidirectionale puse deasupra trotuarului, la primul etaj in general), cateodata la frontiera de unele retele ca sa capteze roamerii (rar). Un CRO prea mare >20) poate sa nu fie benefic, dar de asta mai depinde si RxLevelMin...

#14
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
[quote name='jano' date='Dec 31 2004, 14:34']
[quote name='Cosconor' date='Dec 31 2004, 02:15']
CRO-ul se mai pune si la site-urile micro (nu cred ca exista pa mukte in RO, antene omnidirectionale puse deasupra trotuarului, la primul etaj in general), cateodata la frontiera de unele retele ca sa capteze roamerii (rar). Un CRO prea mare >20) poate sa nu fie benefic, dar de asta mai depinde si RxLevelMin...
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Scuze, am postat fara sa scriu nimica.

La noi am gasit trei site-uri cu CRO , unul la Selgros unul la Metro si unul in centru(*). Asa e cum scrii tu, intrai pe site foarte greu, nivelul semnalului antenei de la Selgros era cel mai puternic, dar nu intr-ai pe site , numai cind ai intrat inauntru si nivelul semnalului era mult peste nivelul semnalului celuilalt site . Cind ai iesit din Selgros nivelul semnalului din Selgros era mai mare, dar telefonul a selectionat un site mai indepartat. C1 era mult diferit de C2. (in rest sunt c-am egale). Cred ca asa au rezolvat tehnic ca era o perioada cind convorbiriile initiate din Metro erau la pret de jumate.
-Am gasit un microsite in centrul orasului , intrii sub acoperire in raza de 30 de metrii. Si nu am gasit nicaieri antena. Si care e rolul? E vizavi de Prefectura, m-am gindit ca deserveste Prefectura, dar am verificat , inaintru e mult mai slab semnalul. Si unde e cel mai puternic (-28) , nu e nimic interesant (sau nu stiu eu). Si la 50 de metrii e un hotel de 10 etaje pe care e un alt site mare, cu 1800 Mhz , care bate la 10 km. Peste tot se intra pe site-ul acesta, numai pe raza acea de 30 de metrii se intra in microsite (CID=8156). pentru mine microsite-ul acesta e o enigam.
Mai am o intrebare, cine configureaza antenele, are Orange o echipa tehnica zonala, sau o firma lucreaza pentru ei ?
Stiu ca Radcom-ul a instalat mai multe BST-uri.http://acces.ro/ro/eici.html#BaseStationSystem

#15
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
O lista cu BTS:
http://bittelecom.go.ro/netmon

#16
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Jano mi-a confirmat un lucru interesant : la Târgu-Mures, 1800Mhz Orange are setat CRO-ul la 12 ! ^_^ Cu un RxLevel_Min de -111dBm pentru site-urile 1800Mhz (fata de -109dBm pentru 900Mhz), obtinem o favorizare a benzii 1800Mhz de 14 dBm.

Cum aceasta setare a CRO-ului nu are nici o importanta când celule sunt Barred (CRO-ul are rolul lui în stand-by), ajungem la concluzia ca sunt sanse ca 1800mhz sa treaca în Normal Priority ! B)

#17
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Azi am vazut un lucru interesant . In Tirgu-Mures am gasit un BTS camuflat in pom. Era un copac artificial, in trunchi fiind amplasate echipamentele. Linga pom " casuta alba" era camuflat intr-o casuta de lemn. Totul se incadreaza in peisaj. Fara Netmonitor nici n-as fi gasit. Datele celulei sunt:

Ch. Locatie                 LAC CID


79 Cimitirul Evreiesc 7000 12576
119 Cimitirul Evreiesc 7000 22576
70 Cimitirul Evreiesc 7000 32576
623 Cimitirul Evreiesc 7000 42576

Cind am ocazia voi face si un foto.

#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

The primary function of the BSC is call maintenance. The BTS normally send a report of their received signal strength (from Mobile Subscriber) to the BSC every 480 ms. With this information the BSC decides to initiate handovers to other cells, change the BTS transmitter power, etc.

Ce vreau sa spun eu este ca telefonul nu trece de capul lui pe alta frecventa, pe alt BTS, asta se decide la nivel de BSC, asa ca valoarea CRO, faptul ca sunt sau nu sunt barate frecventele acelea nu inseamna nimic din punctul vostru de vedere sau al telefonului.

Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 05 January 2005 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate