Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce framework-uri PUBLICE folosiți și de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Esti constient ca fiecare va ridica in slavi ce foloseste doar pentru ca EL foloseste acel ceva, si tu nu te vei alege cu niciun sfat, nu? :)

Cred ca am mai spus p-aci, deci probabil stii: folosesc yii principal si componente zf la nevoie. zf mananca memorie multa, da, dar mai are si alte probleme care practic se rezuma asa: felul in care e construit daca vrei sa-l folosesti doar pe el cu toate optiunile pe care ti le ofera nu prea are de-a face cu pragmatismul DELOC, si eu unul respect foarte mult si corectitudinea tehnica. Ce mi-a placut foarte mult la el e ca mi-a aratat multe "design patterns" in practica. Dar de exemplu acel front controller chiar nu-si are locul acolo.

Oricum toate problemele astea vor dispare in zf 2.0, atunci ma voi reintoarce la el ca sa-l reevaluez.

Note:
- yii te constrange intr-adevar, insa n-am simtit niciodata ca ma constrange sa fac ceva intr-un fel in care chiar nu l-as vrea. Majoritatea lucrurilor pot fi personalizate, iar structura generala ma sustine sa-mi fac aplicatiile modularizate, ceea ce fac oricum. In ZF trebuie sa depun efort mare ca sa am module.
- zf consuma mult ram pentru ca n-are niciun fel de autoloading, ca sa nu mai vorbesc de lazy loading. zf 2.0 va avea

- poti sa astepti mult si bine pana incepe romanul sa foloseasca un produs pentru ca e bun. daca "cat de folosit e de romani" e un criteriu pentru tine, atunci ceva e in neregula :P

#38
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc pentru raspuns.

Quote

daca "cat de folosit e de romani" e un criteriu pentru tine, atunci ceva e in neregula
Pentru mine nu e un criteriu, eu sunt dispus sa folosesc si un framework folosit de doar 5 oameni, dar daca te angajezi undeva si ei folosesc un framework, vroiam sa ma asigur ca, statistic vorbind, am mai multe sanse sa stiu acel framework. Dar e mai putin important asta, poti trece repede pe alt framework. In afara de Zend, Yii ma atrage cel mai mult din cauza vitezei (stiu ca pentru altii nu conteaza asa mult, dar eu sunt destul de obsedat de viteza). Pana la urma o sa ma joc cu mai multe si voi vedea care ma atrage mai mult. Revin cu raspunsul cand il voi avea.

Edited by denied, 21 April 2010 - 11:35.


#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

Dar e mai putin important asta, poti trece repede pe alt framework.
Cu respect fata de acest lucru, invata ZF. De ce? Poate practic nu il vei folosi niciodata, dar nu asta conteaza. Iti va arata si practic ce inseamna acele "design patterns" si la ce sunt bune, si vei putea trece de la orice framework la orice framework in timp util. Scopul tau asta ar trebui sa fie, sa-ti dezvolti capacitatea asta. Framework-urile vin si pleaca, conceptele din spate nu o fac asa usor, iar ZF iti prezinta cel mai bine conceptele.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@denied: nu știu de ce, dar am impresia că Zend e căutat deoarece se merge pe principiul: „PHP e făcut de Zend=> ZF TREBUIE să fie un produs excelent!”

(nu am nicio treabă cu php, e doar o bănuială)

#41
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Eu folosesc Zend Framework de aproximativ un an. Sunt foarte multumit de el, e foarte usor de dezvoltat pe el si de extins clase gata existente. Daca ai nevoie de ceva ce lipseste dintr-o componenta ZF, poti foarte usor sa extinzi clasa respectiva folosind namespace-ul tau si aceeasi structura de directoare ca a lui ZF. El automat incarca toate clasele si fisierele necesare ulterior, tu doar instantiezi clasa/componenta extinsa de tine.

Abia astept sa apara ZF 2, sper sa nu se modifice foarte mult sistemul ZF pentru ca documentatia e destul de slabuta, nu gasesti la ei pe site chestii avansate. Cel putin la inceput pe net nu prea gaseai nimic, am observat ca de cateva luni au inceput sa apara multe tutoriale/articole/post-uri pe tema ZF si cum poti realiza anumite chestii.

Nu am folosit CI, cake sau alt framework pentru ca nu am avut nevoie. Nu dezvolt site-uri foarte mari unde sa fie imperativa viteza, astfel incat sa fiu nevoit sa caut alternative la ZF. Daca si tu faci parte din descrierea asta, recomand cu caldura ZF.

#42
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002
Zend m-a dezamagit mult fata de ce promitea, incepand de la faptul ca iti cere sa modifici php.ini de pe server ca sa mearga (dupa mine un framework sau o librarie care te pune sa faci asta nu e prea scalabil - de asta n-am folosit niciodata PEAR), si tarminand cu folosirea form decoratorilor care strica tot conceptul de MVC.
Senzatia care ti-o da zend-ul este a unui framework, care a fost gandit bine pus pe hartie la inceput, dar care a fost implementat haotic, fara documentatii la zi si cu API care se schimba de la o zi la alta.
Asa ca pentru moment folosesc CodeIgniter. O sa arunc un ochi si pe yii , m-a facut curios OriginalCopy :)

Edited by danny, 26 May 2010 - 23:24.


#43
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008

View Postdanny, on 27th May 2010, 00:23, said:

Zend m-a dezamagit mult fata de ce promitea, incepand de la faptul ca iti cere sa modifici php.ini de pe server ca sa mearga (dupa mine un framework sau o librarie care te pune sa faci asta nu e prea scalabil - de asta n-am folosit niciodata PEAR), si tarminand cu folosirea form decoratorilor care strica tot conceptul de MVC.
Senzatia care ti-o da zend-ul este a unui framework, care a fost gandit bine pus pe hartie la inceput, dar care a fost implementat haotic, fara documentatii la zi si cu API care se schimba de la o zi la alta.
Asa ca pentru moment folosesc CodeIgniter. O sa arunc un ochi si pe yii , m-a facut curios OriginalCopy :)

Nici un framework nu respecta patternul MVC la sange. De exemplu eu am folosit CodeIgniter si Symfony. Unde CodeIgniter nu iti sta deloc in drum, dar are library foarte slabute, de multe ori imi scriam proprile librarii in locul celor existente, precum si una pentru Access control. Symfony e mai strict in ceea ce priveste structurarea aplicatiei, avand si librarii mai solide decat CodeIgniter... viteza de dezvoltare e mult marita in Symfony avand backend generator si a ORM-ului, si implementarea pura Active Record; cel putin in Propel deoarece Doctrine va trece pe Entity de la versiunea viitoare.

Dintre acestea doua CodeIgniter e frameworkul care se apropie cat mai mult de MVC pur. Symfony pe langa faptul ca nu are bine definit Modeulul din MVC, are si functionalitati care il duc mai mult pe directia unui framework CBD (component based development).

ZF nu e un framework MVC, eu il vad mai mult o librarie foarte utilitara pentru a implementa orice mod de lucru; fie MVC, CBD, EDD (event driven development) sau ce o mai fi.

Safe bet pentru firmele din Romania sunt frameworkurile CodeIgniter si ZF.

#44
emylus

emylus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.09.2005
Yii nu-mi place pentru ca e prea stufos si unele chestii is prea dezvoltate, astfel ocupa si memorie multa .
CodeIgniter e simplu, pacat ca e scris si pentru PHP 4. Oricum poti adauga ORM usor ... ca are codul sursa foarte bine documentant .
Nu folosesc ZF pentru ca nu are documentatiile stabila si APIul actualizat la ultima sa versiune. Are foarte multe chestii puse intr-un loc, dar fara nicio stabilitate.

View Postwirespot, on 28th February 2010, 16:54, said:

Cum rezolvă Symfony problema SQL injection? Dar problema XSS?

Uita-te la codul lor :)
la XSS difera foarte mult ce metoda este prefarata. Unele metode sunt foarte dezvoltate si ocupa multa memorie, dar la Symfony nu cred ca e vorba de asa ceva . E foarte bine structurat .

Edited by emylus, 16 July 2010 - 15:00.


#45
asd1982

asd1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.05.2007
Codeigniter este rapid, sintaxa usoara si documentatie foarte bine gandita.
Minusuri: lipsa unor functionalitati de baza (sper ca e doar de moment).

Faza faina cu minusurile este ca de obicei gasesti rezolvarea pe forumul lor care este foarte activ.

#46
Evollution

Evollution

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.08.2009
Deci nici nu stiam pana acum cei ala framework insa din cate inteleg e ceva care te ajuta sa faci un siturile mult mai rapid si mai usor ..

Acum din comentarii am tins sa cred ca cel mai bun framework e CI (chiar am privit si video tutorialele de la ei de pe site  si am ramas uimit cat de usor se face un blog ) :)


insa am cateva intrebari va lucra pe php 5 ?! + are ceva ajax featureS? + e activa comunitatea ?! + se face upgraduri la framework des?

a si cine a facut vreon site cu CI poate sami dee un link sal vad

expressionengine e ci ?!

#47
Evollution

Evollution

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.08.2009
apropo de Kohana  ce pareri aveti?

#48
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
Kohana = CodeIgniter mult imbunatatit dar cu documentatie mult mai proasta (cel putin asa era cand am verificat eu ultima data)

#49
Evollution

Evollution

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.08.2009
mam mai documentat putin si am ajuns la concluzia ca YII e superior la momentul de fata

insa am o intrebare pentru cei care au lucrat cu el e greu de creat o integrare cu un forum actual de exemplu MYBB .. cat de greu va fi sa import sesiunile ?!

nu stie nimeni sunt tutoriale video la YII ?! caci mii lene sa citesc

#50
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

nu stie nimeni sunt tutoriale video la YII ?! caci mii lene sa citesc
Eu zic să îți faci un bine și să folosești un framework atunci când ai înțeles că programarea nu se face privind, ci scriind și citind.

Framework-urile NU se folosesc pentru a fi "la modă", se folosesc pentru că știi ce faci și ai nevoie de susținere ca să te poți concentra pe provocările adevărate ale proiectului.

"Știi ce faci" înseamnă la un minim: ești stăpân pe design patterns. Presupun că nu ești, din moment ce vorbești despre "video tutorials" și "lene".

Ia ce am spus ca orice vrei tu, dar ceea ce ți-am spus este o realitate și un sfat bine intenționat. Succes!

#51
Evollution

Evollution

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.08.2009
OriginalCopy in acest caz ai dreptate insa eu nu sunt persoana caresa invete din carti .. chiar si la scoala stiam cel mai bine pascal dar daca imi dadea o intrebare teoretica eram mort .. insa sa fac un program nu era problema

La fel am invatat html si CSS am facut primul meu site in ucoz si la inceput nu aveam nici cea mai vaga idee ce trebuie de facut .. acum htmlul ma descurc la perfectie si css asa binisor

PHP - am cumarat vara aceasta un script si analizandul am invatat putin cate putin nul stiu la perfectie dar functiile de baza query, update , insrert .. le stiu a folosi deci practic cat de cat ma descurc daca incerc sa fac o simpla aplicatie nu intapin probleme, insa cand vine vorba sa citesc o carte mii lene mai bine caut pe google scriptul il analizez si vad idea de baza parca invat mai usor asa analizand si apoi punand in aplicare decat sa citesc 500 de pagini si la sfarsit sa uit tot ce am citit :D <mai ales ca carti bune in romana despre php . nu am vazut pe net >

Edited by Evollution, 21 December 2010 - 18:30.


#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deci asta ce înseamnă, ești stăpân pe design patterns, software design, ca să treci la frameworks, sau nu? Nu e nevoie să-mi răspunzi mie, răspunde-ți ție ;)

#53
Evollution

Evollution

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 20.08.2009
original , da :D , de ex eu ieri am privit putin cum functioneaza CI si mi sa parut extrem de simplu mai ales crearea blogului ...

am azi incercat sa inteleg cum functioneaza YII <am descarcat chiar si o carte> dar recunosc ca nam inteles mai nimic :D insa o sa incerc sal folosesc {cat de greu poate sa fie sal inveti} ?

Edited by Evollution, 21 December 2010 - 18:57.


#54
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Câte de pe această listă îți sunt cunoscute [1]? Sincer e un fenomen cu totul nou pentru mine: cineva care știe astfel de lucruri despre arhitectura software, dar vorbește despre "tutoriale video".


[1] Adică câte din ele ai implementat în vr-un limbaj

Edited by OriginalCopy, 22 December 2010 - 00:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate