Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce framework-uri PUBLICE folosiți și de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
uite ca am gasit o pagina unde sunt puse mai multe frameworkuri in paralele si aratat (cu degetul) ce au si ce n-au
http://www.phpframeworks.com/

#20
Nightwind

Nightwind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.05.2007

View Postadormitu, on Feb 20 2009, 09:37, said:

uite ca am gasit o pagina unde sunt puse mai multe frameworkuri in paralele si aratat (cu degetul) ce au si ce n-au
http://www.phpframeworks.com/

Nu vreau sa par cobitor, dar nu stiu exact cat de relevanta e lista respectiva.

O parte din 'frameworkuri' sunt de fapt RAD-uri (platforme pentru RAD, de fapt, care nu ofera o libertate prea mare la metodologie), nu frameworkuri in sine. In plus, nu stiu pe ce baza (de exemplu) au marcat ca Zend-ul nu are engine de templating. Dimpotriva, are (nu e la fel de performat ca si Smarty, nu ofera metalimbaj).

#21
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008

View PostNightwind, on Apr 2 2009, 15:04, said:

Nu vreau sa par cobitor, dar nu stiu exact cat de relevanta e lista respectiva.

O parte din 'frameworkuri' sunt de fapt RAD-uri (platforme pentru RAD, de fapt, care nu ofera o libertate prea mare la metodologie), nu frameworkuri in sine. In plus, nu stiu pe ce baza (de exemplu) au marcat ca Zend-ul nu are engine de templating. Dimpotriva, are (nu e la fel de performat ca si Smarty, nu ofera metalimbaj).

prima data am crezut ca  cunostintele mele despre ceea ce inseamna framework sunt varza... am dat pe wiki, si se pare ca frameworkurile sunt ceea ce credeam eu in prima ipostaza...
A software framework is a re-usable design for a software system (or subsystem). A software framework may include support programs, code libraries, a scripting language, or other software to help develop and glue together the different components of a software project. Various parts of the framework may be exposed through an API.

ai dreptate ca acestea frameworkuri in oarecare masura corespund definitiei metodologiei RAD.... dar verifica diferenta dintre metodologie si framework...

#22
Twisted1919

Twisted1919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2008
Sa ma bag si eu in seama , poate prinde bine :)
Cu ceva timp in urma , cateva luni , am zis , sa ma incep sa invat si eu un framework public , si am luat-o cu zend , apoi cake , si in cele din urma Codeigniter .
M-am oprit la CI , de ce ?
Simplu , documentatie FOARTE buna , este destul de rapid , chiar cel mai rapid din cate am vazut prin teste .
Active Record Class este chestia care m-a lasat placut impresionat + implementarea facila a xajax + modificarea si adaugarea a noi librari de cod foarte simplu .
Nu zic ca o fii cel mai bun framework , dar are cam tot ce-i trebuie .
Ah , mai e o chestie , nu te obliga sa urmaresti modelul MVC , ceea ce este bine pentru unii . eu spre exemplu imi structurez siturile la modul :
apelurile catre baza de date stau in modele , modelele nu "scuipa niciodata HTML"
validarile se fac in controller , iar view-urile in afara de conditii si bucle nu au ce altceva sa contina :)

Pentru oricine este la un nivel mediu in php il recomand cu caldura , pentru ca intradevar te scuteste de multa munca si iti salveaza timp pe care il poti folosii la altceva  .

P.S : V-am zis de query caching care mi se pare extraordinar ?:)

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ce nu ti s-a potrivit la cake?
(nu il cunosc, insa la ZF imi pot imagina - si eu am renuntat mai nou la el in favoarea Yii)

Edited by OriginalCopy, 20 April 2009 - 23:21.


#24
Twisted1919

Twisted1919

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 28.05.2008
@OC - Este mult prea complicata , este destul de greu de inteles pentru un incepator si in plus sintaxa de la CI mi s-a parut mai apropiata de "lumea reala" .
In 3 zile incercand sa invat cate ceva din cake nu am reusit mare lucru insa la CI in 3 zile deja stiam aproape tot ce trebuie stiut pentru a ma apuca de treaba .

Exemplu - Blog creat in Cake:
http://book.cakephp....e-Blog-Tutorial
http://cakephp.org/screencasts/view/3 [Video]

Exemplu - Blog creat in CI :
http://codeigniter.c...als/watch/blog/ [Video]

Daca ai putin timp sa urmaresti , poate asa vei vedea de ce multi se indreapta catre CI .
Dupa cum am spus , mi se pare mult mai logica metoda abordata de CI decat cea abordata de Cake + sintaxa din CI care-mi place mai mult :P

Edited by Twisted1919, 21 April 2009 - 13:41.


#25
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
CodeIgniter mi-a placut si mie, singurul "neajuns" fiind ca e scris php4-style. Dar exista Kohana, care e CI-based, PHP5 din cap pana in coada, nu sta rau la capitolul documentatie, comunitatea nu e asa mare ca si la CI, dar prinde contur plus ca apar tot felul de proiecte/module noi (vezi Formo).

#26
bab_fast

bab_fast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.12.2005
Eu sincer m-am speriat vazand cate pagini are documentatia de la Zend Framework ( ~ 1000 pagini ) asa ca am ramas tot la CodeIgniter :P

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbab_fast, on 17th July 2009, 03:22, said:

Eu sincer m-am speriat vazand cate pagini are documentatia de la Zend Framework ( ~ 1000 pagini ) asa ca am ramas tot la CodeIgniter :P
Eu cred ca reversul medaliei e mult mai frustrant :)

#28
bab_fast

bab_fast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.12.2005
CodeIgniter ocupa locuri fruntase link

#29
bab_fast

bab_fast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.12.2005
Pentru cei ce folosesc CodeIgniter:
Se poate ca functia _remap() sa preia si argumentele ( Exemplu : controller/method/arg1/arg2/arg3 ) fara sa folosesc uri->segments ?
[' din documentatia e doar _remap($method) fara argumente ']

---
metoda "magica" __call($method,$args) nu cred ca ar merge pt CI

Edited by bab_fast, 30 July 2009 - 21:41.


#30
ghostly_1

ghostly_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.09.2009
bai fratilor, eu numai inteleg nimic:
framework ce este? este MVC la fel ca: codeigniter
sau este un program, ca Zend, easy PHP
sau este un site care produce automat un cod HTML dupa ce desenezi site-ul (site builder)

m-ati zapacit!!

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postghostly_1, on 23rd September 2009, 16:19, said:

bai fratilor, eu numai inteleg nimic:
framework ce este? este MVC la fel ca: codeigniter
sau este un program, ca Zend, easy PHP
sau este un site care produce automat un cod HTML dupa ce desenezi site-ul (site builder)

m-ati zapacit!!
MVC este o paradigmă*** de programare, o metodologie de abordare a design-ului aplicației[1], la fel ca multe altele. Vezi:
http://en.wikipedia....amming_paradigm
http://en.wikipedia......uter_science)

EasyPHP este un program care înglobează mai multe daemonuri necesare dezvoltării web. Aceste pachete de programe poartă denumirea generală de LAMP (sau WAMP sub windows), de la Linux, Apache, MySQL, PHP/Python/Perl

"Zend" nici nu există, ori este "ZendEngine", ori "ZendFramework". Presupun că te referi la ZendFramework (presc. ZF). Un framework este o colecție de clase sau funcții, de obicei foarte interdependente, interdependență care leagă aceste "componente" ale frameworkului atât de strâns una de alta, încât devine o singură unitate.
Frameworkurile NU pot fi instalate și folosite direct. Ele sunt gândite exclusiv pentru programatori, pentru a îl scuti de muncă repetitivă (majoritatea aplicațiilor au funcționalități comune - de ex autentificarea[2])

Programul care "desenează site-ul" se numește editor WYSIWYG.

[1] cand spun "design" nu mă refer la alegerea culorilor, a așezării în pagină, a animațiilor sau imaginilor (pe scurt, a prezentării), ci la design-ul algoritmic, programatic, arhitectural: http://en.wikipedia....Software_design
[2] asta nu înseamnă că un "script de login de pe net" este un framework, deoarece nu îți pune la dispoziție "bucăți de functionalitate" de care să te folosești și să le combini cum vrei, ci îți rezolvă direct problema - motiv pentru care nu este un framework

*** am incercat sa explic in termeni uzuali, nu ma refer la noțiunea tehnică de "paradigmă de programare". Detalii in linkurile din acest raspuns :)

Edited by OriginalCopy, 23 September 2009 - 17:28.


#32
ghendi

ghendi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.09.2007
Am folosit symfony pentru un proiect destul de mare si nu regret. Este ideal pentru lucrul in echipa si din cate am vazut este cel mai complet.
In ultimul an de cand am inceput a crescut si comunitatea, iar documentatia e foarte ok.

Am integrat cu motorul de cautare lucene si se misca foarte bine chiar si cu filtrare real-time in Ajax, vedeti aici un exemplu: Locuri de munca in Oradea. Am si portale nationale pe aceeasi platforma, sunt mii de anunturi si zeci de mii de cv-uri, se misca fara probleme si pe un singur server.

Am colaborat si cu cei care au realizat framework-ul, Sensio Labs din Paris, chiar i-am avut ca invitati de cateva ori in Oradea pentru consultanta, sunt foarte profi.
Pe partea de admin e super simplu, autogenereaza tot ce e nevoie, filtre de cautare, listari, add, edit, etc.
Cine e interesat are aici un link Symfony project

#33
elmundo86

elmundo86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2007
Nu stiu cum sunt CI, ZF sau Cake din experianta practica personala, dar din ce am auzit Cake e slab si nu-ti ofera mare lucru, CI e destul de simplist, iar ZF ar fi ok. Toate astea in comparatie cu ceea ce folosesc eu foarte intens, SYMFONY. Am 7 ani experienta in domeniu web development si pot spune ca este foarte bine facut si este foarte complet. Am facute proiecte medii si mari cu el si mi-a oferit absolut tot ceea ce am avut nevoie, inclusiv scalabilitate maxima si posibilitatea customizarii care nu mi-a ridicat niciun fel de probleme. Este scris in PHP5 si se foloseste de toate caracteristicile OOP din PHP5 (clase abstracte, interfete, iteratoare, autoloadere etc.), inclusiv diverse design patterns ca si facilitati de programare.

Are un MVC extrem de bine structurat, un sistem cascade de directoare, dar si de fisiere de configurare de tip YML (yamel). Partea de model/interactiune cu baza de date este reprezentata de 2 framework-uri ORM Propel si Doctrine care pe langa ca-ti ofera un layer de abstractizare a bazei de date, te ajuta in dezvoltare si iti ofera un API OOP pentru aplicatie. Sunt foarte multe de zis legat de ce iti ofera, voi enumera cateva: sistem de caching foarte usor de folosit si foarte flexibil, sistem de routing la fel de usor de folosit si flexibil, propriul CLI bazat pe executia unor taskuri predefinite si posibilitatea de a-ti crea propriile taskuri custom si de a le rula in consola, framework de forms, plugin-uri (multe si variate gasindu-se deja facute, dar si posibilitatea de a-ti crea propriile pluginuri, care pot fi chiar si niste "mini-subaplicatii" sau module independente), sistem de autoloading, sistem propriu de unit testing, lucru per aplicatie si per environment (prod, dev, test sau custom) si multe multe altele.

Este foarte bine documentat, exista carti atat in vs. online, cat si tiparita, dar si alte tutoriale foarte folositoare. Comunitatea este din ce in ce mai numeroasa si gasesti si pe alte siteuri lejer informatie, in cazul in care ceea ce-ti ofera cel de baza nu-ti ajunge. Francezul care l-a creat il intretine constant si ies periodic noi release-uri, inclusiv pluginuri, atat create de el si inca un tip sau doi care au mai lucrat la framework, dar si facute de comunitatea de dezvoltatori. Vedeti http://www.symfony-project.org.

Am numai cuvinte de lauda. Evident, se pot gasi si diverse carcoteli sau chestii care poate nu convin, dar ofera prea multe chestii ca sa conteze mai mult. Apropo, intial a fost un framework MVC intern pt. nu stiu ce proiect :)

Pot oferi si alte detalii la cerere.

#34
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Cum rezolvă Symfony problema SQL injection? Dar problema XSS?

Edited by wirespot, 28 February 2010 - 15:54.


#35
spidersolutions

spidersolutions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2010
Eu folosesc CI si sunt foarte multumit de el. Pe langa faptul ca iti permite sa faci cam orice doresti, este usor de folosit si poti destul de usor sa adaugi/modifici core classes are si o comunitate mare care ofera suport si este foarte bine documentat. In plus se pare ca o sa apara in curand versiunea 2.0 care nu mai ofera suport pentru PHP4 deci putem sa ne asteptam la schimbari spectaculoase.

#36
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Tot caut date care sa ma convinga sa folosesc un anumit framework si sunt in dilema. Prima tentatie ar fi sa folosesc Zend Framework, imi place ca nu te obliga sa lucrezi pe o structura definita de ei si faptul ca poti pur si simplu sa incluzi clasele (sau o parte din clase) in proiectul tau. M-ar ajuta asta la implementarea unor parti din ZF in proiecte deja dezvoltate, fara sa stau sa rescriu tot. La alte framework-uri nu prea am vazut asta, dar nici nu m-am jucat prea mult cu ele. De asemenea, am vazut ca e foarte folosit (la o cautare pe site-uri de job-uri, ocupa loc fruntas la capitolul cerinte din partea angajatorilor). Ce nu imi place: din cate inteleg, e putin mai lent decat altele si necesita mai mult RAM (va rog sa ma contraziceti daca gresesc).
Alte variante: Yii - rapid, dar te constrange sa folosesti structura lor de fisiere si, deocamdata, nu e atat de mult folosit (cel putin in Romania). CodeIgniter - destul de folosit, dar gandit pentru PHP 4. Symfony vad ca tot e laudat, aceiasi mentiune cu structura.
Astept niste sfaturi din partea celor care folosesc aceste framework-uri.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate