Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Este spaga necesara la preaprobare \ aprobare la credit imobiliar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
Buna ziua,

Mi-am depus actele de curand pentru preaprobare si aud din partea unui amic apropiat ideea ca ar trebui sa ma simt (adica sa nu fiu atat de nesimtit) si sa 'imping' vreo 100E daca vreau sa mi se aprobe intr-un timp util mie.
Eu unul am ramas surprins de idee, nici prin cap nu-mi trecea asa ceva, caci la banci, in special in Bucuresti, sunt totusi salarii mari din cate stiu eu.
Mi s-a spus ca v-a dura 1 luna de zile preaprobare + aprobare, care mi se pare un termen destul de vehiculat pentru creditul imobiliar.
In plus de asta, cel mai important de fapt, este vorba de vreo 100,000 E si din cate am inteles nu depinde de o persoana ci de mai multe comisii, de la sucursala dar si de la banca centrala.

Din proprie experienta voi ce spuneti ?

#2
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
din experienta mea de lucru in banca iti sugerez sa iti tii banii in buzunar. ESTE EXCLUSA SPAGA....
in primul rand functionarul care iti intocmeste actele nu decide daca se aproba sau nu. exista un anume departamnet in fiecare banca, care decide daca esti eligibil sau nu.
NU DA SPAGA ca nu ai de ce....
si la suma de 100000 euro pe care vrei sa o iei iti spun ca se vor da peste cap sa se aprobe....

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

View Postfuel, on Sep 1 2008, 00:07, said:

Buna ziua,

Mi-am depus actele de curand pentru preaprobare si aud din partea unui amic apropiat ideea ca ar trebui sa ma simt (adica sa nu fiu atat de nesimtit) si sa 'imping' vreo 100E daca vreau sa mi se aprobe intr-un timp util mie.
Eu unul am ramas surprins de idee, nici prin cap nu-mi trecea asa ceva, caci la banci, in special in Bucuresti, sunt totusi salarii mari din cate stiu eu.
Mi s-a spus ca v-a dura 1 luna de zile preaprobare + aprobare, care mi se pare un termen destul de vehiculat pentru creditul imobiliar.
In plus de asta, cel mai important de fapt, este vorba de vreo 100,000 E si din cate am inteles nu depinde de o persoana ci de mai multe comisii, de la sucursala dar si de la banca centrala.

Din proprie experienta voi ce spuneti ?


Asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o anul acesta...

#4
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
ee, daca ar fi asa cum crede toata lumea nu ar fi nevoie dar functionarii din banci nu au interes ca banca sa mearga bine, nu prea se grabesc cu aprobatul.
Omul caruia i-ai da tu banii ar avea grija sa sune zilnic si sa intrebe de dosar, daca nu suna el suna altii si se analizeaza alte dosare peste rand, pe tine te analizeaza cand au timp

na, aici depinde de banca la care mergi

#5
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 23.09.2005

View Postbogdanpaul, on Sep 2 2008, 16:49, said:

ee, daca ar fi asa cum crede toata lumea nu ar fi nevoie dar functionarii din banci nu au interes ca banca sa mearga bine, nu prea se grabesc cu aprobatul.
Omul caruia i-ai da tu banii ar avea grija sa sune zilnic si sa intrebe de dosar, daca nu suna el suna altii si se analizeaza alte dosare peste rand, pe tine te analizeaza cand au timp

na, aici depinde de banca la care mergi
Asta e o mare tampenie.
In orice banca exista o comisie de aprobare care se intalneste 1 data pe saptamana sau mai des. Ei analizeaza toate dosarele, nu doar 5-7 sau 1000 si te lasa pe tine pe afara.
O eventuala spaga doar i-ar face mai vigilenti si s-ar uita de 2 ori pe acte poate e unu' fals :D.

Din cate stiu spaga se mai da la evaluator, eu nu am dat dar stiu persoane care au dat, ca sa iti evalueze proprietatea la valoarea care o vrei.

#6
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006

Quote

Din cate stiu spaga se mai da la evaluator, eu nu am dat dar stiu persoane care au dat, ca sa iti evalueze proprietatea la valoarea care o vrei.

Nici eu nu am dat, dar asa am auzit ca se mai procedeaza. O data ca sa iti evalueze casa la cat vrei si a doua sa faca raportul de evaluare mai repede. Pe mine ma interesa partea a doua, insa pana la urma a iesit bine, fara spaga.

#7
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

View Postrelu_24, on Sep 2 2008, 17:15, said:

Asta e o mare tampenie.
In orice banca exista o comisie de aprobare care se intalneste 1 data pe saptamana sau mai des. Ei analizeaza toate dosarele, nu doar 5-7 sau 1000 si te lasa pe tine pe afara.
O eventuala spaga doar i-ar face mai vigilenti si s-ar uita de 2 ori pe acte poate e unu' fals :D.

Din cate stiu spaga se mai da la evaluator, eu nu am dat dar stiu persoane care au dat, ca sa iti evalueze proprietatea la valoarea care o vrei.

gogule, spaga nu dai la comisie, dai functionarului care iti ia actele  :kisstogether:
ca sa nu te trezesti ca iti mai o data adeverinte de venit sau alte diverse documente sau ca dosarul nu a fost trimis la timp, de obicei pt urgentare nu pt frauda

#8
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
Mai oameni buni...fiecare functionar, banca are un target de atins. e in interesul bancii sa se aprobe cat mai mult credite.
NU DATI SPAGA ca dati degeaba, ba din contra daca ar vine cineva cu spaga, vorba cuiva de mai sus, l-as analiza si mai mult.

#9
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postfuel, on Sep 1 2008, 00:07, said:

Buna ziua,

Mi-am depus actele de curand pentru preaprobare si aud din partea unui amic apropiat ideea ca ar trebui sa ma simt (adica sa nu fiu atat de nesimtit) si sa 'imping' vreo 100E daca vreau sa mi se aprobe intr-un timp util mie.
Eu unul am ramas surprins de idee, nici prin cap nu-mi trecea asa ceva, caci la banci, in special in Bucuresti, sunt totusi salarii mari din cate stiu eu.
Mi s-a spus ca v-a dura 1 luna de zile preaprobare + aprobare, care mi se pare un termen destul de vehiculat pentru creditul imobiliar.
In plus de asta, cel mai important de fapt, este vorba de vreo 100,000 E si din cate am inteles nu depinde de o persoana ci de mai multe comisii, de la sucursala dar si de la banca centrala.

Din proprie experienta voi ce spuneti ?
Da-i, de ce sa nu-i dai...

Numai la banca nu mai dadeam spaga....

#10
crecornel

crecornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.07.2007
Eu mi-am cumparata un apartament in iulie a.c. prin credit ipotecar de la Banca Romaneasca si va garantez ca nu este nevoie sa dai spaga la banca.
    Daca ai un comportament de om civilizat (buna ziua, multumesc, daca puteti verifica dumneavoastra.... eu va multumesc anticipat, etc.) functionarul bancar va verifica in centrala situatia dosarului (preaprobat/aprobat/respins).
     NU MAI DATI SPAGA!
     Fie ca este la banca, fie ca este la politie, spital, daca dati spaga veti incuraja functionarii sa nu-si indeplineasca indatoririle pe care le au in virtutea functiilor pe care le ocupa. Functionarii bancari au tot interesul sa vi se aprobe creditul. Pentru asta sunt platiti, sa "vanda" cat mai mult din banii bancii.
     NU MAI DATI SPAGA!
:)

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nici eu n-am mai auzit o asemenea tampenie.
ba chiar stiu ca unele institutii au departamente de frauda si conformitate iar angajatii pot raporta situatia unui superior...so...

#12
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Nu ai de ce sa dai si la sume mari s-ar putea sa fie invers sa primesti tu niste mici cadouri.
Asta daca e totul in regula daca sunt niste probleme pe la dosar nu ma pronunt :D .

#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Am dat si eu la evaluator, ca sa nu mai dau avansul ca n-aveam, si am luat creditul cu tot cu avans.

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu dai nimic. Crede-ma o sa dai zeci de ani de o sa-ti vina rau. Aia de la ghiseu doar strange actele si te informeaza ce si cum. Nu ea iti acorda creditul.

Quote

Fie ca este la banca, fie ca este la politie, spital, daca dati spaga veti incuraja functionarii sa nu-si indeplineasca indatoririle pe care le au in virtutea functiilor pe care le ocupa. Functionarii bancari au tot interesul sa vi se aprobe creditul. Pentru asta sunt platiti, sa "vanda" cat mai mult din banii bancii.
NU MAI DATI SPAGA!
Eh aici gresesti nitel. Daca ai copilul in operatie si chirurgul iti cere banul pe fata dai spaga pt ca nu te joci cu sistemul sanitar! La IML nu iti poti lua mortul acasa daca nu dai spaga! Si crede-ma nu stai sa faci reclamatii ca ti-l scoate din frigider si se impute! Nu mai vorbiti din reclame.
In cazul bancilor clar NU!

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
korekt. la evaluator se da spaga, stiu si eu pe cineva mai demult, si-a evaluat un apartament de 40000+ la 55000 :lol:

#16
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006

View Postwiseguy76, on Oct 15 2008, 12:18, said:

Am dat si eu la evaluator, ca sa nu mai dau avansul ca n-aveam, si am luat creditul cu tot cu avans.
Vedeti ca s-a putut da si LUA??? : :bigwhitegrin: Si ca omul si-a rezolvat problema?? :naughty:

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Evaluatorul nu e de la banca. La mine a venit un tip de la o "firma de evaluari" am platit taxa 100 euro, mi-a dat omul chitanta, a facut dosarul l-a depus la banca. Am prieteni care au dat o atentie la evaluator ca sa puna acolo la anul de constructie al imobilului alt an sau sa treaca o valoare mai mare...asa da...se mai intampla.

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 22.07.2005

View PostdreaQ, on Oct 15 2008, 18:57, said:

Evaluatorul nu e de la banca. La mine a venit un tip de la o "firma de evaluari" am platit taxa 100 euro, mi-a dat omul chitanta, a facut dosarul l-a depus la banca. Am prieteni care au dat o atentie la evaluator ca sa puna acolo la anul de constructie al imobilului alt an sau sa treaca o valoare mai mare...asa da...se mai intampla.

Ce cap sec trebuie sa oare pe umeri un elvaliator, pentru ca el sa modifice anul constructiei imobilului procesat... Iti dai seama cat se risca omul ala?! Nu stiu, dar unii oameni sunt intradevar tampiti. Isi risca meseria si viitorul personal pentru un pumn de banuti...

Eu nu stiu de ce ati reinviat un toppic cu asa un titlu penibil... Ce are in cap un om, care poate sa gandeasca ca este nevoie de spaga, pentru acordarea unui credit ?!

Se poate da spaga in banca, dar pentru tot felul de alte tipuri de credite sau operatiuni dar nu pentru un imobiliar ordinar...

Edited by floraur, 15 October 2008 - 22:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate