Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

VOLKSWAGEN versus PEUGEOT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#19
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Genesis, si VW are TDI cu DPF de prin 2003 :) Eu am motorizarea asta (2.0 TDI DPF) pe passatul meu si pana acuma sunt foarte multumit de cum merge motoru si mai ales de cum trage. Masina are aproape 140 000 km si i-am schimbat aditivu de la DPF la ~130k, el fiind schimbat/adaugat pentru prima data de cand a fost facuta masina.

Eu sunt la al 3-lea VW (mai exact la al 3-lea passat: 1 3b si 2 3bg) si n-am ce sa le reprosez. In schimb, varu-mio a avut si Renault si Peugeot si acuma si-a luat si el o nemtoaica (opel) saturandu-se de problemele ce le-a avut cu francezele. A zis ca nici nu mai vrea sa mai auda de o astfel de masina.

Am mers si eu cu ele si nu stiu cum pot sa zica unii ca sunt mai comfortabile ca un VW. El a avut 307 si sincer nu-mi placea deloc pozitia in scaun, mai ales sustinerile alea laterale care erau mai mult decat exagerate !

#20
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008
Am condus ieri un 407 fabricatie 2006...frumos, n-am ce spune. Motorul HDI mai silentios decat la al meu Passat, confortul iarasi un pic peste passat (cel putin asa mi s-a parut mie). Toate bune si frumoase....dar cand am inceput sa intru in amanunte cu proprietarul...hmmmm.....cam nasol. Preturi de intretinere EXORBITANTE, cel putin fata de VW. Iar la capitolul fiabilitate iarasi am fost dezamagit de cate nimicuri l-au "lasat". Mentionez ca masina a fost cumparata de la reprezentanta din romania, si a avut un singur proprietar.

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,018
  • Înscris: 06.04.2007

 Tom_Cat, on Aug 31 2008, 14:43, said:

................................................................................
....................
Pana la urma , depinde de propietar, ca masina noua, in Romania as alege un Peugeot pentru ca are garantie, insa la mana a 2-a as alege VW pentru ca este mai robusta.

In rest, ca design, confort si performante (HDI este mai bun decat TDI) as alege Peugeot.

Nu mi-as lua Peugeot nou (ca SH nici nu incape in discutie, ce....exista Peugeot SH???  :lol: ) never ever.
Ori firma unde lucrez e ghinionista (avem 4 Peugeot-uri) la masinile astea, ori ele sunt proaste. Ce faci cand se termina garantia? O dai desigur, dar iei un ban slab pe ea.
De serviceuri Peugeot nici nu mai vorbim, slab pregatiti (sa te fereasca sfantu sa ai probleme la vreun Peugeot, ti-o spun din patanii), nu e vina lor ca nu sunt pregatiti.

flr da, merge foarte fain 407-le (bossu are dizal 2.0, numai eu i-am ''bagat'' vreo 15000 km) , nervos, confortabil, alea alea, dar cum spui, te miri ce ''nimicuri'' te lasa la el.

Edited by Octavian___28, 01 September 2008 - 13:33.


#22
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 Octavian___28, on Sep 1 2008, 14:25, said:

Nu mi-as lua Peugeot nou (ca SH nici nu incape in discutie, ce....exista Peugeot SH???  :lol: ) never ever.
Ori firma unde lucrez e ghinionista (avem 4 Peugeot-uri) la masinile astea, ori ele sunt proaste. Ce faci cand se termina garantia? O dai desigur, dar iei un ban slab pe ea.
De serviceuri Peugeot nici nu mai vorbim, slab pregatiti (sa te fereasca sfantu sa ai probleme la vreun Peugeot, ti-o spun din patanii), nu e vina lor ca nu sunt pregatiti.

flr da, merge foarte fain 407-le (bossu are dizal 2.0, numai eu i-am ''bagat'' vreo 15000 km) , nervos, confortabil, alea alea, dar cum spui, te miri ce ''nimicuri'' te lasa la el.


Octaviane, am prieten care lucreaza la service peugeot (nu mecanic) si ce am auzit de la el... hmmm...nu prea m-as incumeta la un "leu".

#23
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Uite ca sunt si exceptii. Al meu merge ireprosabil. Si am trecut de la VW la Peugeot, deci am termen de comparatie.

#24
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 paul_kelso, on Sep 2 2008, 14:16, said:

Uite ca sunt si exceptii. Al meu merge ireprosabil. Si am trecut de la VW la Peugeot, deci am termen de comparatie.

Cazuri si cazuri, plusuri si minusuri.
Nu poti generalza, dar la capitolul fiabilitate ma indoiesc ca ar fi peugeotul peste vw.
Intrebare: le-ai avut pe amndoua de noi?

PS: ce te face sa crezi ca esti singurul care le-a avut pe amandoua?

#25
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 flrflr, on Sep 2 2008, 14:21, said:

Cazuri si cazuri, plusuri si minusuri.
Nu poti generalza, dar la capitolul fiabilitate ma indoiesc ca ar fi peugeotul peste VW.
Intrebare: le-ai avut pe amndoua de noi?

PS: ce te face sa crezi ca esti singurul care le-a avut pe amandoua?

Pai tocmai ca voi generalizati.

Am avut VW Polo, luat de nou in 2007, octombrie. Acum este tot in familie si merge impecabil. Masina pe care o am acum, am luat-o tot din familie(cumparata de noua), ii stiu istoricul(mers in service doar pentru revizii) si mai stiu si cum imi merge mie masina: impecabil. Si cand am fost la revizie, baietii stiau masina si mi-au zis asisderea, ca este impecabila si ca nu a avut probleme.

Eu vorbesc din postura in care am detinut si VW, deci cred ca pot sa-mi dau cu parerea, nu?

#26
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 paul_kelso, on Sep 2 2008, 14:39, said:

Pai tocmai ca voi generalizati.

Am avut VW Polo, luat de nou in 2007, octombrie. Acum este tot in familie si merge impecabil. Masina pe care o am acum, am luat-o tot din familie(cumparata de noua), ii stiu istoricul(mers in service doar pentru revizii) si mai stiu si cum imi merge mie masina: impecabil. Si cand am fost la revizie, baietii stiau masina si mi-au zis asisderea, ca este impecabila si ca nu a avut probleme.

Eu vorbesc din postura in care am detinut si VW, deci cred ca pot sa-mi dau cu parerea, nu?

Categoric.

Oricum, nu se poate generaliza, asta e clar. Nu poti spune ca un concern cum e Peugeotul e "prost" cu totul.

#27
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Fiecare padure cu uscaturile ei. Fiecare producator are masini cu "bube". Dar nu se poate cataloga automat intreaga gama de modele.

Nu pot sa zic ca prefer VW sau Peugeot sau orice alta masina. Ideea este sa nu faca probleme.

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,018
  • Înscris: 06.04.2007

 flrflr, on Sep 2 2008, 13:42, said:

Octaviane, am prieten care lucreaza la service Peugeot (nu mecanic) si ce am auzit de la el... hmmm...nu prea m-as incumeta la un "leu".
Vreau sa cred totusi la noi la firma am avut un pic de ghinion cu Peugeoturile astea (407, 307 si doua Boxer)  :bigwhitegrin:
Ca sa nu generalizez, uite  Paul n-are probleme, eu la barca - fara legatura  :mellow:  -  n-am probleme, dar asta nu inseamna ca e o masina nemaipomenit de buna).
407-le ar fi o explicatie pt unele stricaciuni, pt ca e idiot soferu'( spre exemplu pt ce a schimbat pivotii la 40000 km, am contribuit serios la treaba asta, desi el a condus-o cand a belit-o, am spus-o pe alte subiecte), dar blocu de lumini nu gasesc explicatie si nu stiu ce senzorii lu peste, inclusiv ESP-ul ii facea figuri.

307 full ''cu de toate'': schimbata volanta, ceva supape (nu de la motor), garnituri (scapa ulei, tot motorul era intr-o baie de ulei), schimbata turbina si acum trebuie din nou sa merga in service (cica trebuie schimbati rulmentii pe fata...). Masina are 22000 km...no coment.
Adica n-am eu ceva cu Peugeotu' sa-l defaimez, dar spun ce am patit cu masinile astea care le stiu.

Edited by Octavian___28, 02 September 2008 - 14:20.


#29
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 Octavian___28, on Sep 2 2008, 15:19, said:

Vreau sa cred totusi la noi la firma am avut un pic de ghinion cu Peugeoturile astea (407, 307 si doua Boxer)  :bigwhitegrin:
Ca sa nu generalizez, uite  Paul n-are probleme, eu la barca - fara legatura  :mellow:  -  n-am probleme, dar asta nu inseamna ca e o masina nemaipomenit de buna).
407-le ar fi o explicatie pt unele stricaciuni, pt ca e idiot soferu'( spre exemplu pt ce a schimbat pivotii la 40000 km, am contribuit serios la treaba asta, desi el a condus-o cand a belit-o, am spus-o pe alte subiecte), dar blocu de lumini nu gasesc explicatie si nu stiu ce senzorii lu peste, inclusiv ESP-ul ii facea figuri.

307 full ''cu de toate'': schimbata volanta, ceva supape (nu de la motor), garnituri (scapa ulei, tot motorul era intr-o baie de ulei), schimbata turbina si acum trebuie din nou sa merga in service (cica trebuie schimbati rulmentii pe fata...). Masina are 22000 km...no coment.
Adica n-am eu ceva cu Peugeotu' sa-l defaimez, dar spun ce am patit cu masinile astea care le stiu.


De probleme grave nu am auzit la km asa putini, in schimb am auzit de la prietenul/vecinul meu ca l-au lasat tot felul de "chestii": senzorul de lumina nu mai functiona; i s-a blocat angrenajul stergatoarelor; nu ii mai functiona reglajul electric al scaunelor...mimicuri din astea care iti fac viata amara.

#30
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in mod normal problemele astea cu electronica trebuiau sa se rezolve la facelift, am inteles ca majoritatea producatorilor frantuzi au inceput sa treaca de pe sagem pe alti producatori dpdv al electronicii

#31
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

 romaximusro, on Sep 2 2008, 22:04, said:

in mod normal problemele astea cu electronica trebuiau sa se rezolve la facelift, am inteles ca majoritatea producatorilor frantuzi au inceput sa treaca de pe sagem pe alti producatori dpdv al electronicii


si bine au facut

#32
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Azi am discutat cu un fost posesor de GOLF 4 TDI, care acum are un Peugeot 308 HDI, nou luat din Spania. A facut omul 4000 km, pina in RO si era multumit de masina. A tinut sa remarce; totusi o masina nemteasca ...........................fata de frantuzesti, neamtu-i cu singe tehnic si frantuzu` cu parfum in el.

#33
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008
Golf IV e un rahat pe langa 308!!
nu stiu cum este V sau viitorul G VI...

#34
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Dar tot masina frantuzeasca e. O fi mai bun ca e mai nou, dar omu` simti-se ceva diferente, la confortul din ea si , la calitatea materialelor, mai slaba la 308.

#35
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Si de unde verdictul asta "sangeros" ? Eu n-as da VW pe un Peugeot, unii se mai gandesc si la intretinere, fiabilitate, nu ? Si nu-mi zi ca-i mai tare Peugeot ca VW ca nu te crede nimeni. Oare de ce majoritatea cauta VW si nu masini frantuzesti ?

 beligerantu, on Sep 8 2008, 07:41, said:

Golf IV e un rahat pe langa 308!!
nu stiu cum este V sau viitorul G VI...


#36
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007

 beligerantu, on Sep 8 2008, 07:41, said:

Golf IV e un rahat pe langa 308!!
nu stiu cum este V sau viitorul G VI...

Ca idee GIV si-a cam dovedit fiabilitatea. 308 inca nu a avut timp.
Si oricum sunt aproape doua generatii intre ele.
Ca idee te-ai urcat intr-un 308 sa mergi cu el? Dar intr-un GV?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate