Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Poze corupte

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
OK.Vin de la mare.. :D scot cardul din fuji 6500 bag cardul xD in calculator....copy..paste... unele poze nu se copiaza.In card cele care nu mergeau nu apareau nici ca thumbnails. Ii dau un scandisk la card...Apoi se copiaza toate. Dar vad ca au 16 kilo..in loc de cativa mega.Ca thumbnails apar dar deschise.....imaginea toata gri.

Bag cardul in camera...read error.

Cum fac sa recuperez pozele?

#2
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
Asta e un exemplu din pozele care s-au "pierdut".

Am incercat cu niste programe de recuperat fisiere...Am observat ca pe card mai exista un folder FOUND.000  cu multe fisiere gen FILE0031.CHK.

Ma puteti ajuta cumva va rog?

Attached Files



#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostIosinumaiio, on Aug 29 2008, 19:54, said:

Asta e un exemplu din pozele care s-au "pierdut".

Am incercat cu niste programe de recuperat fisiere...Am observat ca pe card mai exista un folder FOUND.000  cu multe fisiere gen FILE0031.CHK.

Ma puteti ajuta cumva va rog?

vina cu cardul la mine la service si o sa vad cu ce te mai pot ajuta.

#4
vikisor

vikisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2008

View PostIosinumaiio, on 29th August 2008, 19:54, said:

Asta e un exemplu din pozele care s-au "pierdut".

Am incercat cu niste programe de recuperat fisiere...Am observat ca pe card mai exista un folder FOUND.000  cu multe fisiere gen FILE0031.CHK.

Ma puteti ajuta cumva va rog?

cine ma poate ajuta si pe mine am aceiasi problema cum a avuto si colegul nostru (Iosinumaiio) anumite fotografii salvate le vad gen iconite dar daca vreau sa le deschid sa le vad normal se vad albe sau anumite programe ma anunta ca sant corupte

Edited by vikisor, 22 February 2011 - 12:31.


#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postvikisor, on 22nd February 2011, 12:30, said:

cine ma poate ajuta si pe mine am aceiasi problema cum a avuto si colegul nostru (Iosinumaiio) anumite fotografii salvate le vad gen iconite dar daca vreau sa le deschid sa le vad normal se vad albe sau anumite programe ma anunta ca sant corupte
vezi ca am trimis PM.

#6
vikisor

vikisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2008

View Postshmu, on 22nd February 2011, 15:10, said:

vezi ca am trimis PM.
multumesc mult!

#7
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
Mare atentie cu cardurile XD! Pe unele cititoare noname sau fake-uri acesta este rezultatul. In schimb pe cititoare SanDisk, Kinston... nu am observat probleme. Chiar daca viteza de transfer este mult mai mica mai bine folositi cablul usb cu care vine camera.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postvikisor, on 22nd February 2011, 14:58, said:

multumesc mult!
sa-mi spui daca ai rezolvat...
eu cu ala am recuperat poze "sterse" si dupa 1 an si ceva (intre timp nu am mai umplut cardul)

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Shmu si nu ne spui si noua celorlalti cu ce program ai recuperat pozele??Posted Image

#10
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Si pozele sunt corupte in tara asta domne. Deci despre ce discutam, despre poze corupte sau despre poze sterse?. De ce intreb? Pai  am si eu vreo 8GB de raw-uri de ceva timp si se vad bine  pe preview dar cand le deschizi cu orice soft si orice calculator au o portiune marisoara bulita grav. Deci e un program care repara erori de genul asta sau vorbim de un program care recupereaza poze sterse?

Edited by nenis, 04 December 2013 - 13:39.


#11
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Alea de care zici tu nenis nu se mai pot recupera (sau nu stiu eu cum). M-am lovit si eu de problema. Chestia e ca atunci cand vezi thumbnailul, vezi jpeg-ul asociat raw-ului. Deci iti pare ca imaginea e buna dar in realitate nu ai informatie in raw despre portiunea de care vorbesti. In cazul meu cel putin, am scapat de problema dupa ce am inceput sa formatez cardurile in camera in loc sa mut imaginile pe hard.

Edited by miromulus, 04 December 2013 - 13:45.


#12
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Faza naspa e ca le am trase in dreapta mult si aveam nevoie de raw ca sa le coafez. Nu ma satisface sa extrag preview-ul jpeg. Mi-am cam luat gandul de la elePosted Image  dar speram ca baietii au gasit o solutie .

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca vrei sa-ti bati capul citeste aici si aici
Mai era un soft (nu-l mai tin minte) am reusit sa "repar" un sfert din poza Posted Image

Edited by xxvirusxx, 04 December 2013 - 14:11.


#14
dezastru33

dezastru33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2007
Stiu ca de mult e acest topic dar as avea si eu o problema.
Mi s-a adus un pc sa incerc sa recuperez ceva poze. Pana aici nu ar fi nici o problema dar cand m-am uitat  mai bine pozele sunt pe pc dar toate sunt corupte si nu le pot deschide. Am incercat cu ifanview sau alte softuri si tot nu le deschide. Ma gandesc ca un virus ce l-a avut inainte sa ajunga la mine a facut acest lucru si i-a modificat head-rul.

Multumesc

#15
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Va salut cu respect,am si eu o problema de genul acesta.Pe card apar ocupati 7 giga dar nu se deschide cu nici un program,in plus imi apare pe card ca fisier USBCa o jumatate de H un M si o nota muzicala.Am incercat cu Recuva,am descoperit pe card poze de acum 3 ani pe care le credeam sterse de mult.Prima data am reusit sa recuperez 30 de poze,acum nu mai reusesc sa recuperez nimic,chestia e ca nu mi le-a vazut in lightroom de prima data, desi atunci cand bag un stik sau un hard portabil imediat mi se deschide lightroomul.Nu reusesc nici sa-l transfer pe altceva sa-l formatez acolo si sa incerc cu recuva.Aveti vreun sfat,va multumesc anticipat

Edited by gligo, 15 October 2014 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate