Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Probleme cu un TV SONY KV25FX30B

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
Salutare si multam daca o sa-mi raspundeti.
Am primit un TV SONY KV25FX30B si persoana care mi l-a dat a recunoscut ca a umblat in meniul de service si s-a jucat pe acolo. Problema e ca geometria e destul de varza, culorile putin ciudate. Se pare ca s-a distrat bine modificand valorile in meniu.
Televizorul e model din 2005, are 2200 ore de functionare si mi-e mila sa-l arunc.
Asa ca rugamintea mea este, daca cineva are un Tv identic si vrea, sa-mi faca si mie niste poze/screenshot-uri cu fiecare meniu (Geometry/Service/Design/Status/Sound/If Adjust) (asta in cazul in care nu a modificat  meniul de service -> are valorile din fabrica sau a umblat in meniu si a reusit sa tuneze TV-ul sa mearga brici).
Va multumesc mult pentru orice ajutor.
Pe net am citit si am inteles ca nu se pot reseta valorile la cele din fabrica (unii ziceau sa-l tii scos din priza 4 ore sa se goleasca EPROM-urile - eu l-am tinut 2 zile si tot nimic). Am facut rost de manualul de service (daca vreti vi-l pot da) dar in tabelele de acolo nu sunt decat putine valori trecute, la restul scrie "Adj." (Adjustable, banuiesc)
pentru cei care nu stiu sa intre in meniul de service pentru acest model de Sony, secventa este urmatoarea:
i+ apoi cifra 5 apoi volum+ apoi TV (este butonul pe coloana lui 7, 2 butoate mai jos - un dreptunghi negru cu colturi rotunjite). Vor aparea niste simboluri verzi. Apoi apasati butonul meniu si gata.
Multam inca o data.

Edited by hangover, 19 August 2008 - 16:51.


#2
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Posthangover, on Aug 19 2008, 15:28, said:

Salutare si multam daca o sa-mi raspundeti.
Am primit un TV SONY KV25FX30B si persoana care mi l-a dat a recunoscut ca a umblat in meniul de service si s-a jucat pe acolo. Problema e ca geometria e destul de varza, culorile putin ciudate. Se pare ca s-a distrat bine modificand valorile in meniu.
Televizorul e model din 2005, are 2200 ore de functionare si mi-e mila sa-l arunc.
Asa ca rugamintea mea este, daca cineva are un Tv identic si vrea, sa-mi faca si mie niste poze/screenshot-uri cu fiecare meniu (Geometry/Service/Design/Status/Sound/If Adjust) (asta in cazul in care nu a modificat  meniul de service -> are valorile din fabrica sau a umblat in meniu si a reusit sa tuneze TV-ul sa mearga brici).
Va multumesc mult pentru orice ajutor.
Pe net am citit si am inteles ca nu se pot reseta valorile la cele din fabrica (unii ziceau sa-l tii scos din priza 4 ore sa se goleasca EPROM-urile - eu l-am tinut 2 zile si tot nimic). Am facut rost de manualul de service (daca vreti vi-l pot da) dar in tabelele de acolo nu sunt decat putine valori trecute, la restul scrie "Adj." (Adjustable, banuiesc)
pentru cei care nu stiu sa intre in meniul de service pentru acest model de Sony, secventa este urmatoarea:
i+ apoi cifra 5 apoi volum+ apoi TV (este butonul pe coloana lui 7, 2 butoate mai jos - un dreptunghi negru cu colturi rotunjite). Vor aparea niste simboluri verzi. Apoi apasati butonul meniu si gata.
Multam inca o data.
ar trebui sa fie niste valori de referinta in manualul service. le puneti acestea si apoi ajustati +/-
succesuri :naughty:

#3
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
intr-adevar, sunt niste valori dar foarte putine. din 18 valori care apar la meniul de geometrie, doar 6 au cifre, la restul  scrie doar Adj. iar acest Adj apare in locuri foarte importante, ca de ex. V-angle sau V-bow sau S-correction. astea nu prea poti sa le nimeresti.
multam de raspuns oricum.

#4
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 28.12.2006
vezi aici, poate ajuta:
http://www.kv32tweak...menu/index.html

sint setari pentru un 32cs70 dar cred ca meniul e identic

#5
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
meniul este identic in proportie de 20%.
deci tot nu e destul.
oricum, multam mult pentru raspuns.

#6
zerobit

zerobit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.10.2008

View Posthangover, on Aug 20 2008, 12:55, said:

meniul este identic in proportie de 20%.
deci tot nu e destul.
oricum, multam mult pentru raspuns.
-problema asta am avut-o si eu cu un KV-S29/MH1
-se rezolva f simplu !...prin DVD pui o mira TV, apoi ajustezi pana reglezi geometria
-color/bright/picture de regula la jumatate...eventual le reglezi pe imagine(se poate lucra in meniul service peste program TV)
-Succes

#7
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005

View Postzerobit, on Oct 12 2008, 10:32, said:

-problema asta am avut-o si eu cu un KV-S29/MH1
-se rezolva f simplu !...prin DVD pui o mira TV, apoi ajustezi pana reglezi geometria
-color/bright/picture de regula la jumatate...eventual le reglezi pe imagine(se poate lucra in meniul service peste program TV)
-Succes
am mai dres-o cu Nokia test monitor (pt geometrie) si cu altele pentru brightness, colour, contrast etc
tot nu e cum ar trebui dar deja am pierdut prea multe zile pentu TV-ul asta si nu mai merita.
multam de raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate