Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

BOILER cu serpentina, Gaz-Boiler, Boiler pe Lemne..

- - - - -
  • Please log in to reply
1320 replies to this topic

#55
nicu41

nicu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.02.2007

View Postmarius_2305, on 2nd February 2010, 20:08, said:

Salutare tuturor

Am o mare dilema.

.....

Iti trebuie un boiler cu 1 serpentina si cu rezistenta electrica in cazul in care nu vrei sa il legi la centrala.

Edited by jagoman, 05 February 2010 - 17:45.
fara quote la mesajul anterior


#56
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Salut,
1. Care este diferenta intre boilerele cu serpentina?
2. Care este best buy de 100-120l?
3. Cum se comporta ansamblul boiler+centrala la functionarea pompei de recirculare?
4. Ce izolatie ati folosit la conductele de apa calda si recirculare(ingropate)? Ce pompa ati folosit pentru recirculare?

In datasheeturi nu aproape nici o diferenta de ex intre un boiler Viessmann 100v si 300v de exemplu. Cea mai mare diferenta este la pierderea de caldura in mediul ambiant. La mine o sa fie instalat in boxa, la frig... ma gandesc cu groaza.

Multumesc,

#57
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postapanoiu, on 1st March 2010, 17:30, said:

..nici o diferenta de ex intre un boiler Viessmann 100v si 300v..
primul e din otel emailat, al doilea din inox.
-difera mult si puterea termica si ..pretul.  :)

#58
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Puterea termica nu pare sa difere dacat foarte putin(conform specs pdf.)

#59
raoul82

raoul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2010
am si eu o intrebare.vreau sa leg circuitul de incalzire pe serpentina  de la boiler.boilerul fiind incalzit cu curent electric.vreau sa stiu daca se poate face asa ceva.normal ca o sa folosesc o pompa de recirculare si tot ce tine de circuitul de incalzire,o sa montez 3 calorifere.multumesc

#60
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Problema ar putea aparea daca s-ar suprasolicita 'rezistenta electrica(prea mult timp ON) , pentru ca e ceva mai slaba ca putere termica decat celalalt tip de incalzire al apei . In manualul de instructiuni nu scrie de ce e capabila 'jucaria, ceva date , ore maxime de functionare pe zi , limitari...?

L.e: cat timp nu iesi de sub caracteristicile aparatului garantate de producator si nu dai in improvizatii nu ar trebui sa apara vreo problema  :thumbup:

Edited by darondny, 16 October 2010 - 11:53.


#61
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Se poate dar iti trebuie un mester pt ca e destul de complicat.

#62
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
de complicat nu e complicat, mai trebuie adaugat un vas de expansiune,eventual o supapa de suprapresiune, un manometru. deoarece boilerul a fost gandit pt a incalzi apa rece de la robinet, iar in cazul de fata avem un circuit inchis. acum, daca boilerul va face fata sa incalzeasca casa, cand afara sunt minus 20 grade, cat va rezista rezistenta aia la o functionare nonstop, e alta treaba.

#63
raoul82

raoul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2010
Suprafaþa schimbãtorului de caldurã (serpentinei)-0,68 M2
Puterea termicã nominalã pentru temperatura
agentului termic 80°C ºi debit de 720 l/orã-17000 W
Perioada de încãlzire cu serpentina de la 10°C la 60°C-35MIN
Perioada de încãlzire cu energie electricã de la 10°C la 60°C*-5ORE
Pierderile de cãldurã/clasa de eficienþã energeticã-1.39C LA 24 ORE
TIMPUL DE FUNCTIONARE AR FI DE 1O ORE.CASA ESTE IZOLATA CU POLISTIREN DE 5CM
SI TOATE GEAMURILE DE TERMOPAN.
MULTUMESC

#64
raoul82

raoul82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2010
Suprafaþa schimbãtorului de caldurã (serpentinei)-0,68 M2
Puterea termicã nominalã pentru temperatura
agentului termic 80°C ºi debit de 720 l/orã-17000 W
Perioada de încãlzire cu serpentina de la 10°C la 60°C-35MIN
Perioada de încãlzire cu energie electricã de la 10°C la 60°C*-5ORE
Pierderile de cãldurã/clasa de eficienþã energeticã-1.39C LA 24 ORE
TIMPUL DE FUNCTIONARE AR FI DE 1O ORE.CASA ESTE IZOLATA CU POLISTIREN DE 5CM
SI TOATE GEAMURILE DE TERMOPAN.
MULTUMESC

#65
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Buna seara,
am fost la cineva care are acest boiler.
Are o pompa de apa care circula apa dar la robinet nu ajunge apa calda. Din cate inteleg acest boiler nu are o rezistenta electrica care sa incalzeasca apa. Vine apa calda prin pompa de la centrala electrica si merge ai departe in conductele de apa? Are o rezistenta electrica si incalzeste si apa din boiler sau e doar un rezervor de apa care izoleaza cat mai bine apa calda sa nu aiba pierderi.

Va rog sa-mi dati cateva sfaturi de ce apa nu mai vine calda la robinet. Este instalat doar de 2 luni.

ultumesc.

#66
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Am aflat intre timp cum  functioneaza si va intreb de ce nu merge? Posibil sa fie infundata serpentina de apa calda? Cum o pot desfunda?
Multumesc

#67
divinewind

divinewind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 06.11.2006
Problema rezolvata deic multumesc tuturor pntru ajutor.
Trebuia sa scot tot aerul din instalatie dar nu am mai pus mana pe o centrala sau un boiler pana acum deci sunt multumit de rezultate.
Poate fac si un curs de ISCIR ca sa imi desavarsesc maiestria.

Succesuri!

Edited by divinewind, 14 January 2011 - 21:27.


#68
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdivinewind, on 12th January 2011, 18:25, said:

Am aflat intre timp cum  functioneaza si va intreb de ce nu merge? Posibil sa fie infundata serpentina de apa calda? Cum o pot desfunda?
Multumesc
nu se deschide linkul cu tipul de boiler sa vedem si noi tipul de boiler.404 Not Found.

#69
ipipa

ipipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.09.2009
salut,

este vorba de un apartament de 160mp cu 3bai pentru care sunt interesat de achizitionarea unui echipament pentru producerea ACM. incalzirea va fi doar electrica prin cabluri sau benzi metale amorfe ingropate in sapa.

pentru prepararea ACM am fost sfatuit pentru un boiler de 100-120l. as prefera ca prepararea ACM sa fie electrica pentru a evita un contract cu distrigaz si trecerea conducetelor prin casa. stie cineva care ar fi avantaje / dezavantaje intre cele 2 variante? (boiler electric sau gaz)

centrala este o varianta la boiler? in conditiile in care vor fi nemumarate situatii in care apa calda va trebui preparata simultan pentru 2 -3 sau mai multe spatii.

#70
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Pai 100 l de apa incalzite cu o rezistenta de max 3kw nu ajunge nici pt un dus carnos. Poate doar daca ai debit foarte mic la dus.

Pt doi consumatori am vazut ca se recomanda boiler de 120-150l si centrala de 24 kw. E  am pus 30kw+150L. Chiar si asa nu poate face fata la 2 dusuri cu jeturi laterale sau la cabine de dus mari consumatoare.

In plus daca pt un consum normal platesti vara 30-40 ron apa calda preparata pe gaz, electric pretul este triplu la acelasi consum. Aceeasi situatie si pt incalzire.

Atentie la recomandarile producatorlor referitoare la izolatia pardoselii, deoarece singura izolatie la apartament este cea din interior la pardoseala, nu poti sa ii pui pe vecinii sa izoleze tavanul.

#71
ipipa

ipipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.09.2009

View Postapanoiu, on 23rd January 2011, 08:56, said:

Pai 100 l de apa incalzite cu o rezistenta de max 3kw nu ajunge nici pt un dus carnos. Poate doar daca ai debit foarte mic la dus.

Pt doi consumatori am vazut ca se recomanda boiler de 120-150l si centrala de 24 kw. E  am pus 30kw+150L. Chiar si asa nu poate face fata la 2 dusuri cu jeturi laterale sau la cabine de dus mari consumatoare.

In plus daca pt un consum normal platesti vara 30-40 ron apa calda preparata pe gaz, electric pretul este triplu la acelasi consum. Aceeasi situatie si pt incalzire.

Atentie la recomandarile producatorlor referitoare la izolatia pardoselii, deoarece singura izolatie la apartament este cea din interior la pardoseala, nu poti sa ii pui pe vecinii sa izoleze tavanul.

izolatia pe placa o fac din extrudat de 50mm.

important este sa gasesc o solutie pentru preparare acm care sa ofere confortul necesar chiar daca ar fi o diferenta 100lei pe luna. as prefera totusi sa nu merg cu distrigaz..

#72
ZOZ

ZOZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.12.2010

View Postipipa, on 23rd January 2011, 06:26, said:

salut,

este vorba de un apartament de 160mp cu 3bai pentru care sunt interesat de achizitionarea unui echipament pentru producerea ACM. incalzirea va fi doar electrica prin cabluri sau benzi metale amorfe ingropate in sapa.

pentru prepararea ACM am fost sfatuit pentru un boiler de 100-120l. as prefera ca prepararea ACM sa fie electrica pentru a evita un contract cu distrigaz si trecerea conducetelor prin casa. stie cineva care ar fi avantaje / dezavantaje intre cele 2 variante? (boiler electric sau gaz)

centrala este o varianta la boiler? in conditiile in care vor fi nemumarate situatii in care apa calda va trebui preparata simultan pentru 2 -3 sau mai multe spatii.

intre electric si gaz diferenta este de 300% la bani in favoarea gazului ( 1m.c. de gaz face cam 10 kw - la bani 1leu/3.8lei..cu randament...blabla...cam de 3 ori... asta e...) pentru ACM ai posibilitatea sa iti pui panouri solare gratuit (casa verde)..macar in perioada calda n-ai probleme

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate