Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

BOILER cu serpentina, Gaz-Boiler, Boiler pe Lemne..

- - - - -
  • Please log in to reply
1320 replies to this topic

#73
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai daca are apartament, unde pune panouri solare? pe balcon?
totul se reduce la bani
ai multi $$$ si nu conteaza factura, mergi pe electric, curat si simplu
totul e sa obtii o putere electrica instalata suficienta, fiind vorba de un apartament
pui incalzire in podea (noroc pe vecinul de jos :)), suplimentezi cu calorifere electrice neaparat daca vrei confort termic  (adica stat in tricou si chiloti :)), pui 2 boilere de cel putin 100l (unul la fiecare baie)
investitie intiala mare, facturi iarna estimez la peste 3000 lei pentru 3-4 persoane

pentru gaz, investitia initiala mai mica (fara incalzire in podea, nu mai trebuie boilere), facturi la gaz probabil spre 1000 lei
racordul la gaz posibil sa fie mai ieftin decat cel electric

#74
ipipa

ipipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 01.09.2009

View Postaeon, on 24th January 2011, 12:08, said:

pai daca are apartament, unde pune panouri solare? pe balcon?
totul se reduce la bani
ai multi $$$ si nu conteaza factura, mergi pe electric, curat si simplu
totul e sa obtii o putere electrica instalata suficienta, fiind vorba de un apartament
pui incalzire in podea (noroc pe vecinul de jos :)), suplimentezi cu calorifere electrice neaparat daca vrei confort termic  (adica stat in tricou si chiloti :)), pui 2 boilere de cel putin 100l (unul la fiecare baie)
investitie intiala mare, facturi iarna estimez la peste 3000 lei pentru 3-4 persoane

pentru gaz, investitia initiala mai mica (fara incalzire in podea, nu mai trebuie boilere), facturi la gaz probabil spre 1000 lei
racordul la gaz posibil sa fie mai ieftin decat cel electric

Situatia sta cam invers. Investitia pe incalzire electrica este de multe ori mai mica  decat una bine facuta pe gaz.
In situatia mea la 180mp incalzire si acm - executata ca la carte este 35000eur(calorifere al, ppr germania, boiler, accesorii, termostate, monaj.. Etc).
In cazul incalzirii electrice, pretul este de max 3500eur incalzire + acm (ramane de vazut ce solutie aleg).
Asa cum spuneam pe pardoseala am polistiren extrudat de 50mm- cu alte cuvinte nu arebde ce sa i-mi multumeasca vecinul de sus. Putere instalata am destul -40kw: de racord sa ocupat investitor.
In principal vreau sa renunt la gaze deoarece nu vreau sa am tevi prin casa care sa le maschez cu tot felul de  scafe.

Este foarte posibil ca prepararea acm sa fie mai mare pe electric.. Dar pt acm probabil nu se vor depasi 200ron/luna.

View PostZOZ, on 24th January 2011, 11:30, said:

intre electric si gaz diferenta este de 300% la bani in favoarea gazului ( 1m.c. de gaz face cam 10 kw - la bani 1leu/3.8lei..cu randament...blabla...cam de 3 ori... asta e...) pentru ACM ai posibilitatea sa iti pui panouri solare gratuit (casa verde)..macar in perioada calda n-ai probleme

Oricat de bizar ar parea am vb deja cu investitor sa vad daca pot pune pe caza panouri solare. Daca se accepta atunci este o solutie si energia verde. In ce sens se pot pune gratuit?

#75
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Buna seara,

Fiindca nu am gasit nimic asemanator, am deschis un topic nou.
Recent am inlocuit sistemul de incalzire, trecand de pe cel electric la cel pe gaz.
Diferenta se vede la ACM, traseul de la centrala la baie fiind lung, aprox 10 m, apa ajunge cu intarziere si are fluctuatii.
M-am gandit sa rezolv treaba asta lasand boilerul pe care sa-l alimentez de la centrala cu apa calda.
A mai incercat cineva asa ceva, solutia este viabila tehnic si economic?

Multumesc!

#76
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
n-am inteles exact -doar banui ce ai vrut sa zici..

Oricum, mai mult ca sigur ce vrei tu sa faci nu are legatura cu o cascada de 2 sau mai multe centrale termice.

Inteleg ca ai un boiler electric pe care vrei sa-l intercalezi pe traseul de apa calda ce vine de la centrala termica pe gaze (ce prepara apa calda instant) ?

#77
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
solutia pt problema ta este data de o recirculare pe apa calda. Cand ai facut instalatia trebuia sa tragi si o teava de 16 retur apa calda. Pompa costa cam 300 ron.
Eu am mai mult de 10 metri intre boiler si dus, dar apa calda vine in mai putin de 1 secunda si fara fluctuatii.

#78
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005

View Postscheleton, on 26th January 2011, 01:30, said:

n-am inteles exact -doar banui ce ai vrut sa zici..

Oricum, mai mult ca sigur ce vrei tu sa faci nu are legatura cu o cascada de 2 sau mai multe centrale termice.

Inteleg ca ai un boiler electric pe care vrei sa-l intercalezi pe traseul de apa calda ce vine de la centrala termica pe gaze (ce prepara apa calda instant) ?

Exact, asta as vrea sa fac!
Asa incoerent am fost? :)

Edited by dodi1965, 26 January 2011 - 08:29.


#79
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postscheleton, on 26th January 2011, 03:30, said:

..boiler electric pe care vrei sa-l intercalezi pe traseul de apa calda ce vine de la centrala termica pe gaze (ce prepara apa calda instant) ?
da, s-a mai facut schema asta.
Insa trebuie sa folosesti apa calda destul de des, ca altfel se raceste apa in boiler si iti vine un calup mare de apa rece la folosire...
Bine, depinde si ce calitate are boilerul electric, ce izolatie termica (si ce pierderi de caldura are)


View Postapanoiu, on 26th January 2011, 09:44, said:

solutia pt problema ta este data de o recirculare pe apa calda...
nu cred ca boilerul ala electric are racord de recirculare.. (dar mai stii ?!)

#80
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Nu este nimic deosebit, boilerul este unul clasic, montat in baie, iar centrala este un Viessman Vitopend 100-W, montata la cca 9-10 m de baie.
As vrea sa alimentez boilerul (intrarea de apa rece) cu apa calda din centrala. A mai facut cineva asa ceva, merita dpdv financiar?
Boilerul exista, trebuie numai sa mut racordurile.

#81
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postdodi1965, on 26th January 2011, 10:30, said:

.. A mai facut cineva asa ceva, merita dpdv financiar?
repet, da, s-a mai aplicat chestia asta.
Financiar ..? Pai nu te costa nimic, ca ai deja boilerul, doar ceva adaptari de instalatie.
Poti folosi boilerul in 2 moduri: odata ca simplu acumulator, dar si ca boiler cu rezistenta (deci sa folosesti si sursa electrica, ca sa mentina apa calda).

Interesant era si ce volum are boilerul.. Cred ca un boiler de 30 sau 50 de litri ar fi mai indicat pt. cele de mai sus.

Edited by scheleton, 26 January 2011 - 09:44.


#82
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Boilerul are 100l, dar mai am unul de 15 l in bucatarie. Amandoua sunt Ariston, izolatia termica este una obisnuita, nu s-a umblat la ele.
Si m-am gandit sa-i folosesc si rezistenta
Financiar intrebam cat m-ar costa sa mentin in el apa calda, daca se justifica dpdv al comfortului de a avea apa calda constant

#83
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Si eu am intercalat pe circuitul de apa calda doar la chiuveta un boiler de 50 litri pe curent .
stau la etajul 8 si dimineata nu se spala nimeni pe la 6.30.
mai am si un bebe de 1 an si necesita mici retusuri la fundulet destul de des .
inainte sa il montez consumam cam 7-8 metri cubi de apa calda pe luna numai din cauza ca trebuia sa astept mult sa vina.
acum consum maxim 4 metri cubi pe luna.
boilerul consuma curent cam de 20 lei pe luna .
3-4 metri cubi de apa calda costa 30 lei deci o economie de 10 lei pe luna + comfortul + ca nu le mai incalzesc coloana la toti vecinii .
este setat cam la 43 de grade.

#84
dse3

dse3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.05.2007

View PostZOZ, on 24th January 2011, 11:30, said:

intre electric si gaz diferenta este de 300% la bani in favoarea gazului ( 1m.c. de gaz face cam 10 kw - la bani 1leu/3.8lei..cu randament...blabla...cam de 3 ori... asta e...) pentru ACM ai posibilitatea sa iti pui panouri solare gratuit (casa verde)..macar in perioada calda n-ai probleme

Daca te uiti doar la diferenta de pret ai dreptate dar daca mai si citesti altceva in afara de preturi o sa observi si lucruri interesante.
Cum ar fi :
1. centrala electrica este singura centrala care are randament de 99 %
  - centrala pe gaz are un randament de 85 % -90 % in conditii ideale ( adica un gaz concentrat fara mult aer bagat de cei de la Distri ca sati faca volum la contoar)
2. Centrala electrica este mai ieftina si mult mai usor de intretinut, (gazul necesita avize la 2 ani pret aDm inteles circa 500 ron ) (mai ales in privinta comparatiei cu centralele pe lemn)
3. Pretul energie electrice ti-l poti micsora alegand un tarif special de la Electrica (vezi tipurile de tarife pt trifazic)

4. Bransament la gaz urias.
Ca idee: o centrala pe lemne este cea mai ieftina ca si consum dar are o gramada de incoveniente:
- aprovizionare cu lemn mult inainte deiarna , murdarie etc
- maxim dar maxim 6 ore functionare cu o singura alimentare (doar la cele cu gazeificare si cu lemn care are maxim 12 % umiditate)
- aparatul foarte scump
- accesorii foarte scumpe si multe!!( cos mai inalt decat casa, vase de expansiune, pompe de circulare etc)
- se ia curentul ..stinge focul..se da curentul aprinde focul
- vii de la munca casa rece , dus canci etc
- vii din vacanta ???? casa tun 1 zi arzi sa o dezmortesti (la centrala electrica ai posibilitatea sa o programezi si prin telefon)
- Pericol ...nu cureti cosul la timp ..nasol...curatare elementi centrala la 2-3 zile (praf murdarie)

Personal am o centrala de 15 Kw la  o casa de 140 mp utili cu care fac si caldura si apa calda (boiler 100 l) consum total per luna de iarna (3 ierni) 900-1000 roni /luna.Pozitia casei in plin camp , in plin vant ...izolatie polistiren 5 cm ...Tarif electrica: 0.31 lei cu tot cu tva/KW

Personal sunt sigur ca este mult mai rentabil la un apartament un sistem electric de incalzire versus gaz

#85
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Nu prea este asa. Pretul curentului este de 3 ori mai mare.
15kw + boiler de 100 litri nu ofera confortul suficient pt 2 consumatori.
Mentalitatea corecta ar fi sa faci ceva bun acum cat ai bani ca in cazul in care nu o sa mai ai sa nu stai ca sobolanul sa dardai in casa.

#86
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdse3, on 26th January 2011, 11:26, said:

Daca te uiti doar la diferenta de pret ai dreptate dar daca mai si citesti altceva in afara de preturi o sa observi si lucruri interesante.
Cum ar fi :
1. centrala electrica este singura centrala care are randament de 99 %
  - centrala pe gaz are un randament de 85 % -90 % in conditii ideale ( adica un gaz concentrat fara mult aer bagat de cei de la Distri ca sati faca volum la contoar)
2. Centrala electrica este mai ieftina si mult mai usor de intretinut, (gazul necesita avize la 2 ani pret aDm inteles circa 500 ron ) (mai ales in privinta comparatiei cu centralele pe lemn)
3. Pretul energie electrice ti-l poti micsora alegand un tarif special de la Electrica (vezi tipurile de tarife pt trifazic)

4. Bransament la gaz urias.
...

Eu nu cred ca se obseva ceva interesant. Indiferent cum o iei, factura lunara de curent este de 3-4 ori mai mare decit factura pentru gaz
Legat de lucrurile interesante:
1. Si ce daca? Daca eu am un sistem cu randament de 50% da platesc un sfert din cit platesti tu, crezi ca mai are importanta randamentul?
2. Sa sti ca sunt centrale pe gaz mult mai ieftine decit cele pe curent. Reviziile nu costa asa de mult cum ai auzit. Ai pus prea multi de zero. In realitate sunt intre 60-200 ron in functie de zona si de centrala. Ar fi un maxim 15 ron pe luna de iarna si daca stam sa ne gindim mai bine, si la curent exista "rezervare" care se plateste lunar.
3. Daca micsorezi tariful platesti de 3 ori mai mult. Ca daca nu-l micsorezi... poate ca platesti de 5 ori mai mult. Nu o fi chiar asa, dar indiferent de tariful ales tot nu prea scazi sub de 3 ori. Cenntrala pe gaz mai stie sa si moduleze si astfel se rduce putin consumul. Cea pe curent nu stie. Acum au aparut modele care stiu, da sunt putini care le au.
4. Si la curent este gratis bransamentul?

Ramine un singur criteriu corect pentru departajarea alegeri: nu am gaz in zona, asa ca merg pe curent.

La blocuri este mai greu... ca nu duce instalatia electrica. Eventual la cele noi.

View Postipipa, on 25th January 2011, 19:54, said:

...
Oricat de bizar ar parea am vb deja cu investitor sa vad daca pot pune pe caza panouri solare. Daca se accepta atunci este o solutie si energia verde. In ce sens se pot pune gratuit?

Nu este chiar gratis. Exista programul "Casa verde". Daca indeplinesti conditiile si parcurgi pasi ceruti de lege, vei recupera ulterior de la stat 6.000 RON din investitie. Doar daca investitia este mai mica de 6.000 RON, va fi gratis.

#87
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Multumesc sly79, situatia pe care o prezinti este diferita de a mea, eu folosesc ACM de la la o microcentrala pe gaz.
Dar oricum ai mentionat chiuveta si m-ai pus sa fac niste masuratori :)
Am masurat la bucatarie cantitatea de apa rece care curge pana sa vina apa calda. Este de cca 1,8 l, la o lungime a tevii de 7 metri.
Daca adaugam diferenta pana la baie, rezulta o cantitate de cca 2l. La un spalat pe maini la chiuveta se consuma sub aceasta cantitate, deci s-ar consuma numai apa din boiler incalzita electric. Pentru o utilizare a microcentralei cu boilerul tampon, ar trebui sa separ circuitul de apa calda a chiuvetei de cel al bateriei de dus si sa pun boilerul numai pe dus.
Daca ma insel va rog sa ma corectati

#88
ZOZ

ZOZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.12.2010
Este foarte posibil ca prepararea acm sa fie mai mare pe electric.. Dar pt acm probabil nu se vor depasi 200ron/luna.



Oricat de bizar ar parea am vb deja cu investitor sa vad daca pot pune pe caza panouri solare. Daca se accepta atunci este o solutie si energia verde. In ce sens se pot pune gratuit?
[/quote]


gratuit in sensul in care primesti inapoi valoarea investitiei, dar nu mai mult de 6000lei...cu conditia sa fie casa, cum am crezut initial ( la supr. asta ) si nu apartament la bloc - aici este casa verde pentru asociatii de proprietari...n-o accesat-o nimeni pana acum, din cate stiu eu

[quote name='dse3' date='26th January 2011, 18:26' post='9366176']
Daca te uiti doar la diferenta de pret ai dreptate dar daca mai si citesti altceva in afara de preturi o sa observi si lucruri interesante.
Cum ar fi :
1. centrala electrica este singura centrala care are randament de 99 %
  - centrala pe gaz are un randament de 85 % -90 % in conditii ideale ( adica un gaz concentrat fara mult aer bagat de cei de la Distri ca sati faca volum la contoar)
2. Centrala electrica este mai ieftina si mult mai usor de intretinut, (gazul necesita avize la 2 ani pret aDm inteles circa 500 ron ) (mai ales in privinta comparatiei cu centralele pe lemn)
3. Pretul energie electrice ti-l poti micsora alegand un tarif special de la Electrica (vezi tipurile de tarife pt trifazic)

4. Bransament la gaz urias.
Ca idee: o centrala pe lemne este cea mai ieftina ca si consum dar are o gramada de incoveniente:
- aprovizionare cu lemn mult inainte deiarna , murdarie etc
- maxim dar maxim 6 ore functionare cu o singura alimentare (doar la cele cu gazeificare si cu lemn care are maxim 12 % umiditate)
- aparatul foarte scump
- accesorii foarte scumpe si multe!!( cos mai inalt decat casa, vase de expansiune, pompe de circulare etc)
- se ia curentul ..stinge focul..se da curentul aprinde focul
- vii de la munca casa rece , dus canci etc
- vii din vacanta ???? casa tun 1 zi arzi sa o dezmortesti (la centrala electrica ai posibilitatea sa o programezi si prin telefon)
- Pericol ...nu cureti cosul la timp ..nasol...curatare elementi centrala la 2-3 zile (praf murdarie)

Personal am o centrala de 15 Kw la  o casa de 140 mp utili cu care fac si caldura si apa calda (boiler 100 l) consum total per luna de iarna (3 ierni) 900-1000 roni /luna.Pozitia casei in plin camp , in plin vant ...izolatie polistiren 5 cm ...Tarif electrica: 0.31 lei cu tot cu tva/KW

hai recunoaste ca ai probleme cu apa calda la o baie mai lunga.... asa...indice de satisfactie se cheama si se refera la viteza de umplere a cazii...daca e mai mare de 15min deja indicele de satisfactie e mic...e nevoie de 22kw pentru un debit de 12litri/min cu dif. de temperatura de 40 grade..

#89
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdodi1965, on 26th January 2011, 12:52, said:

....
Icearca sa explici mai clar ce vrei de fapt. Ce fel de boiler ai, cu serpentina sau fara. Daca este fara serpentina, cum vrei sa faci: sa-l montezi pe traseul de apa calda si sal bagi si in priza. Sau sa renunti total la curent si doar sa-l intercalezi pe traseul de apa calda.

LE
Acum am am vazut un post mai explicit.
Ramiene valabil: cum vrei sa faci: sa-l montezi pe traseul de apa calda si sal bagi si in priza. Sau sa renunti total la curent si doar sa-l intercalezi pe traseul de apa calda.
Daca renunti la curent, ai nevoie de o pompa de circulatie, care sa-ti incalzeasca boilerul.

Edited by florin71_skoda, 26 January 2011 - 13:07.


#90
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 01.02.2005
Boilerele sunt cu rezistenta (electrice). Si vreau sa-l montez pe traseul de apa calda ca sa elimine fluctuatiile de temperatura care le da microcentrala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate