Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Omega 3...de la ce firma?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Razele UV-B amplifică oxidarea chiar de 1000 de ori. Dacă e un ulei de proastă calitate, cu ioni de metale grele, acționează ca element starter (sensitizer). Sau la fel de bine, dacă faci salata în vas metalic se pierde foarte mult din omega 3.
Există și sechestratorii (quenchers) cum sunt carotenoizii sau vit E.
Contează și nivelul de grăsimi polinesaturate în raport cu cele mononesaturate și saturate, reactivitatea scăzînd de la o categorie la alta. De aceea uleiurile de pește și in sunt cele mai vulnerabile.
Adică pînă la urmă e o reacție în lanț, oarecum asemănătoare cu fisiunea nucleară. Las o farfurie nespălată, iar după 20 de minute duhnește a pește stricat.

Mai e și autooxidarea enzimatică - uleiul devine rînced în timp, oxidarea termică - adus la 150 de grade chiar poți să-l arunci, este oxidat într-un procent foarte mare. Pe termen lung, contează și dacă este stocat la temperatura camerei.
Sau hidroliza cînd intră în contact cu apa în caz de condens ori alte situații.

Mai pe scurt oxigenul, lumina și temperatura sunt principalii factori ce distrug grăsimile, în special polinesaturate.

----------------------------------------------

Omacor se vinde la 108 de lei flaconul cu 28 g esteri etilici de Omega-3.
Ori Doppelherz nu ajung nici pe departe la prețul ăsta, la o cantitate ceva mai redusă - 23 de lei aprox 15  g Omega 3

Din cîte am citit prin cărțile alea, esterii acizilor grași nu sunt la fel de vulnerabili ca cei liberi  ;)

Edited by Mirovaia_Scorb, 10 February 2009 - 08:55.


#20
energyfuel

energyfuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2009

View Postanisor, on 12th August 2008, 11:58, said:

Salut, am si eu o intrebare, poate gasesc pe cineva care se pricepe(sau care a folosit) si are un sfat pentru mine. Am auzit foarte multe lucruri bune despre pastilele Omega 3. sunt foarte bune(pentru aproape orice cica...iei din astea si traiesti vesnic:) ) nu cred asta, dar as vrea sa le incerc si sunt o groaza de firme care le produc, si nu stiu la care sa ma opresc. a folosit cineva, stie cineva de unde si de care sa cumpar?


gasesti pe www.megaproteine.ro Optimum nutrition

#21
violeta2

violeta2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.03.2008
E adevarat ca doar OMACOR este verificat si...,,acreditat" , asa ca costa 110 RON(are 28 capsule) dar se dasi compensat cu reteta de la medicul de familie.

Restul de omega 3-6 nu sunt verificate

dar

va spun eu unul recomandat de un mare cardiolog si care e  probat si verificat in Italia (acolo se fabrica si se gaseste in farmacii ca si medicament aprobat).TRIGLIC.Are 100 de pastile si costa cam 60RON. Nu se gaseste peste tot, intrebati la plafaruri (sigur la Unirea la Hanul lui Manuc) sau la farmacii cu comanda!



Aaaaaaa si apropos de magazinele de suplimente neverificate : abia  astept sa se interzica si astea ca sunt tot un fel de plante etno-botanice.....

Edited by violeta2, 11 February 2010 - 16:55.


#22
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
@violeta2 de ce astepti sa se interzica niste elemente care nu iti sunt perturbatoare deloc? Si suplimentele de firma cunoscuta(Universal/BSN/Optimum etc) sunt verificate, alea no-name nu prind piata.

PS. si plantele etnobotanice au fost teapa de la inceput, orice om cu oarece cunostiinte in biologie iti poate spune ca plantele alea sunt inofensive si elementele psihotrope provin din cannabinoizi sintetici. Si sarurile de baie nu sunt nimic natural, sunt 4-MMC.

Edited by watami, 11 February 2010 - 19:37.


#23
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Suplimentele alimentare in care intra si multe cu Omega3 nu se verifica de nimeni trebuie doar notifificate la Institul de Biotehnologii Alimentare IBA, scrie pe cutie daca va uitati. De aceea nu s-a verificat nici pastila de slabit cand a intrat pe piata si care contine sibutramina in doze mari. Medicamentele OTC (alea care nu se dau cu reteta) se notifica la Ministerul Sanatatii si ar trebui teoretic verificate de Agentia Nationala a Medicamentului.

#24
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
De la REDIS ca le contine pe toate Omega 3, 6 si 9

#25
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Suplimentele facute in US(alea de firme mari si consacrate in industria suplimentelor cum ar fi alea pe care le-am enumerat mai sus) sunt verificate acolo in US. Cand cumpari pastile de slabit UGIBAO si alte no-nameuri ai cel putin o urma de indoiala despre efecte si substantele din ele. Eu am zis ca e derivat de amfetamina de cand am auzit efectele. Lumea ar trebui sa inteleaga ca nu exista pastila minune.

#26
ingeras_vesel87

ingeras_vesel87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2010

View Postanisor, on 12th August 2008, 13:58, said:

Salut, am si eu o intrebare, poate gasesc pe cineva care se pricepe(sau care a folosit) si are un sfat pentru mine. Am auzit foarte multe lucruri bune despre pastilele Omega 3. sunt foarte bune(pentru aproape orice cica...iei din astea si traiesti vesnic:) ) nu cred asta, dar as vrea sa le incerc si sunt o groaza de firme care le produc, si nu stiu la care sa ma opresc. a folosit cineva, stie cineva de unde si de care sa cumpar?


Poti incerca Omega 3 de la Abo Pharma

#27
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Eu am luat de la Walmart si is multumit. Se simte ca isi fac efectul pentru ce le-am luat.

#28
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
Eu iti recomand de la Now Foods, foarte bune produse. Omega 3 distilat molecular sau si mai bun Red Omega.

Edited by neo, 23 June 2010 - 20:57.


#29
andreea_deea21

andreea_deea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2016
Buna, eu am facut o cura de omega 3 din alge. Produsul e de la B!tonic. Eu nu suport mirosul de peste. Mi-a recomandat farmacista sa iau 3 capsule/ zi timp de o luna iar rezultatul e foarte bun, pentru mine, pentru ca mi-a scazut nivelul de colesterol.

Edited by andreea_deea21, 29 March 2016 - 16:46.


#30
andreea_deea21

andreea_deea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2016
Buna EXIT, am primit notificare in inbox ca mi-ai scris,dar nu vad mesajul tau si in acest topic.Ma intrebai de pret. Mai, mie 80 de lei nu mi se pare scump.. in conditiile in care am concentratie mai mare de omega si e din alge, nu din capete si cozi de peste zdrobite, deci clar e un produs mai bun, mai calitativ. si capsula e micuta, nu miroase a nimic..  Depinde cu ce compari, atata tot..

#31
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Eu cumpar ulei de in made in Romania, vreo 50 lei litrul. Are 50-60% omega 3.
Oamenii cumpara ulei de peste sau din alge pentru continutul de DHA si EPA pentru ca exista unele studii care arata ca acestea aduc avantaje pentru sanatate. Totusi, nu toate studiile au demonstat beneficii.
DHA si EPA nu sunt considerate esentiale pentru ca organismul uman le produce singur din acizi grasi omega 3 care sunt esentiali. Chiar daca conversia este modesta, exista studii care arata ca se converteste in cantitati suficiente.

#32
andreea_deea21

andreea_deea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2016
Da, te cred, ca si eu incercasem ulei de in, insa poate fi contaminat cu pesticide sau alte toxine.
Mie mi-a placut mult acest produs, este singurul produs de pe piata ce are un raport de 2:1 intre DHA, EPA si ALA si conform studiilor europene ca m-am documentat, populatia din estul Europei are un raport de 20:1 in organism.
Eu am fost foarte multumita pentru ca efectul a fost vizibil la analize in aproximativ o luna, exact cum indica si producatorul. am mai luat Omega 3 de la alti producatori iar efectul s-a vazut in 3 luni sau poate chiar mai mult.
M-am interesat si de ce are un efect asa de rapid, iar raspunsul este ca biodisponibilitatea lui este de 30 de ori mai mare fata de orice alt Omega, pentru ca alga marina este principala materie prima, crescuta in ferme specializate.
Oricum, cu cat mai natural, cu atat mai bine.

#33
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Mai contaminat decat produsele marine nu cred ca poate fi ceva. :)

Imi este din ce in ce mai clar de ce scrii despre acest produs. Ii faci reclama. Scopul tau pe forum este sa faci reclama acestui produs cu pret nesimtit. Am un sistem avansat de detectare a spamului dar nu am vrut sa te parasc de prima data; am dorit sa las ocazia altcuiva sa sesizeze spamul. Dar cineva mi-a sters nemultumirea legata de pret... Pentru ca nu-i asa, e o chestiune neregulamentara sa spui despre un produs ca este scump!
Esti amabila sa ne spui numarul de notificare MS mentionat pe ambalaj?

#34
andreea_deea21

andreea_deea21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2016
Sunt amabila sa iti spun ca nu stiu ce parere ti-am format sau nu, eu produsul l-am achizitionat din Germania,mi-a placut cum a actionat, e chiar irelevant sa iti dau acel cod.
Legat de pret am dat un search pe google, am vazut ca sunt si in Ro si l-am aflat. that's all. Ideea e ca poate ajuta si pe altii care iau Omacor, care are acelasi scop, de reducere a trigliceridelor, insa ingusteaza vasele de sange si Omega 3 mentine elasticitatea lor, putand fi de ajutor in prevenirea infarctului miocardic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate