Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
ce lungime maxima poate sa aiba 2 fire de cupru a.i. daca punem cate un modem la un capat acestea sa se conecteze intre ele si sa nu existe erori datorate lungimii
10x

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Ok, uite cum sta treaba ...
Cele doua fire de cupru trebuie sa fie torsadate (pentru distante mai mari, ca pentru 10-25 metri, cit suporta modem-urile analogice obisnuite, ca firele sa nu fie torsadate, banuiesc ca nu vei fooosi modem-uri.). Ti-am spus asta in ideea ca, daca vrei tu sa instalaezi cuprul (adica sirmele ...), sa stii ce tip de cablu sa folosesti. Si tot legat de "sirme", trebuie sa mai stii ca se prefera cele cu sectiune mai mare (pentru a atinge distante mai mari ...).
RTc foloseste uzual infrastructura de 0.4 mm, dar mai exista (extrem de rar, e adevarat) cabluri PCM de 0.9 mm ...
Daca instalaezi tu cablul, iti recomand sa alegi ceva cu sectiune mai mare de 0.5 mm (0.6, 0.9), sau chiar 0.5, ca limita inferioara.
Acum, sa vedem ce vrei tu sa faci, ca sa stim cum vorbim despre distante ... Adica, ce vrei sa faci, ca sa stim ce modem-uri poti folosi si ce sirma necesita acestea intre ele.
Si cind vorbesc de modem-uri, ma gindesc ca poate vrei sa folosesti modem-uri asincrone (si acestea nu sint toate la fel ... ce-mi plac USR Courier ...) sau poate sincrone (RAD, Patton ... sau chiar USR Courier ... ) ori poate ceva DSL-uri ...
Pentru DSL-uri, se discuta de la tip la tip, in general pentru fiecare tip de modem DSL exista o recomandare a producatorului, cu distantele maxime in functie de tipul de "sirma" folosita. Ca exemplu, Patton 1088 (mDSL, 2.3 Mbps, 2 fire, Ethernet Bridge inclus) :
[ http://www.patton.com/catimg/1088_distance_table.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exista si modem-uri pentru care producatorul, in conditiile respectarii unor parametri de calitate ai liniei, garanteaza functionarea pina la o anumita distanta, chiar si la rata maxima de transfer (este cazul modem-urilor IDSL RAD SRM-31S, ca si ASM-31) :
[ http://www.rad.com/products/family/srm-31s/srm-31s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Synchronous
2-wire full duplex
Transmission range up to 8 km
I-DSL technology and 2B1Q line coding

Despre modem-urile asincrone, se pot spune multe, dar cel mai sigur este sa spui tu despre ce modem-uri este vorba, despre ce linie de cupru, ce rata de transfer doresti ... Asa, generic, se pot spune multe (inclusiv ca USR Courier V.Everything merg binishor chiar si la 8 Km, pe liniile RTc ... sau ca daca vrei sa treci printr-o centrala telefonica ai avantaje si dezavantaje ...).

Deci, te astept cu detalii.

#3
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
ehh nu vroiam sa ma "intind" chiar asa de mult la patton si alea alea, vroiam sa stiu numai pt 2 modemuri externe normale (56k) tip wisecom si cu sarme tip Rtc trase peste "blocurile gri" :)  dar din tabelul trimis mi-am cam facut o idee, oricum daca mai ai ceva de adaugat as fi incantat sa mai aflu detalii

btw: cat ar face un IDSL ca cel de mai sus?

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Ok. Un IDSL ca cel de mai sus este aproximativ 400 USD, dar atentie ! pentru a-l putea utiliza ai nevoie de porturi sincrone ! (interfata sincrona in PC sau router ...) ceea ce ridica costul solutiei destul de mult ...
De adaugat ... ar fi destule, poate chiar prea multe. Ideea este ca "peste blocurile gri" banuiesc ca va merge ce vreti voi sa faceti, mai ales ca puteti lua cablu telefonic nu foarte scump, DAR : atentie cum configurati cele doua calculatoare ! Daca folositi Linux, nu-i nici o problema, dar daca aveti Win, indiferent de care este el, buba-i mare, pentru ca modem-urile wisecom nu stiu sa functioneze in regim dedicat leased-line (Aici, solutia s-ar numi USR Courier sau Zyxel U90 care functioneaza excelent in regim leased-line), iar Win nu stie "sa raspunda" (nu face automat ATA), deci fara ton ... cam greu sa le faceti sa se conecteze ....
Pt. win, ati avea nevoie de doua modem-uri care sa stie sa se conecteze singure, apoi voi ati utiliza acea conexiune ca si cum ati avea un cablu serial intre voi ...
De fapt, care-i distanta pe care doriti sa va conectati ?

PS. O conexiune win+lin merge OK, caz in care win face ATD, iar lin ATA.

#5
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
mdea... da' de ce nu folositi voi placi de retea?

#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Sammy >> stai sa vedem ce distanta spune este intre ei ...  ;)

#7
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
oki_doki, o mica precizare
modemurile nu se vor conecta la 56k, ci numai la 33.600 bps (56k e protocol pt dial-up)

Daca lungimea perechii de fire de Cu depaseste cateva sute de metri, probabil ca nu vei reusi sa incropesti o retea peste blocuri.

/Daca te opresti la SDSL sau G.shdsl, afla ca exista pe piata echipamente pana in $400/buc (router + modem). Pt IDSL pretul unei solutii complete coboara sub $575.  Nu dau nume, nu este scopul acestui topic

/edit : am sters ceva garbage

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Despre distante, revin : TipiTop a punctat bine referitor la viteza, dar modemurile asincrone de calitate se pot conecta si la distante mai mari de citeva sute de metri, e adevarat ca nu vor putea utiliza decit V.34, deci 33.600 max (si cu oarecare artificii, daca linia e buna, 38400). 56 Kbps este caracteristic protocolului V.90 (dial-up, asa cum spunea TipiTop), si care nu este aplicabil aici, deci iese din discutie.

#9
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by oki_doki
ehh nu vroiam sa ma "intind" chiar asa de mult la patton si alea alea, vroiam sa stiu numai pt 2 modemuri externe normale (56k) tip wisecom si cu sarme tip Rtc trase peste "blocurile gri" :)  dar din tabelul trimis mi-am cam facut o idee, oricum daca mai ai ceva de adaugat as fi incantat sa mai aflu detalii

Stai linistit ca merg modemurile peste oricate blocuri gri vrei tu (daca sunt in acelasi cartier  :cool: ), numai pe langa surse de tensiune sa nu treaca :oK:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate