Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
marius35mm

marius35mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2008

View Postsonia180, on Sep 3 2008, 22:03, said:

chiriile sunt foarte scumpe,depinde de oras /zona
ex: Londra ,in apropiere de metrou - costul unei camere este 780 lire sterline,intr-o casa cu 6 camere,fara cheltuielile de intretinere
legislatia lor cere ca fiecare persoana sa detina o camera si acces la utilitati-ptr familii legislatia este mai indulgenta
putini proprietari accepta sa incalce legea

angajatorii mai seriosi,care sunt dispusi sa angajeze straini,platesc un supliment de bani in costul chiriei,daca nu poate asigura integral cazarea,cost care se va scadea din salar sau decontarea partiala  a cheltuielilor de transport - in primele 3 - 6 luni - dar daca nu se negociaza un pic ,rar cine-ti ofera si printre ei sunt oameni si oameni

dar cand e vorba de romani si de bulgari,situatia ...intra in ceata
Locuiesc in studio flat (garsoniera) si platesc 560 lire pe luna all inclusive.Legislatia cu persoana si camera e pura inventie.

#20
brodos

brodos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 09.01.2008

View Postxella, on Oct 2 2008, 17:10, said:

Ok, vin si eu cu o intrebare.

Cu un contract de munca francez dar detasat in Anglia... timp de un an, mai ai nevoie de permis de munca?


Acesta este un extras de pe site-ul UK Border Agency (mai exact AICI)

Citez:
"You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the United Kingdom if: you are providing services in the United Kingdom on behalf of an employer established elsewhere in the European Economic Area."

#21
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007
Salut,

   Doresc sa aplic pentru un permis de munca in UK, si am vazut informatiile care sunt prezentate aici: http://www.ukba.home...ulgariaromania/
   Eu doresc sa aplic pentru cei din categoria Highly skilled workers, insa tot nu sunt 100% lamurit daca:
- trebuie sa platesc acea taxa de 600 Lire pentru dosar
- trebuie acel cont de cca 2800 Lire ca si garantie

   Am vazut in mare toate detaliile ce sunt prezentate referitor la formularul BR2 si la punctajul minim necesar (75pct) , insa un mic help ar fi de mare folos de la cineva care a folosit acest program.

#22
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
Daca esti cetatean roman (european) nu platesti taxa si nici garantia nu este necesara, acestea sunt valabile pentru oricare alti cetateni din afara UE.

#23
mike_zizou

mike_zizou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.08.2007

View PostBitter, on Jan 18 2009, 02:26, said:

Daca esti cetatean roman (european) nu platesti taxa si nici garantia nu este necesara, acestea sunt valabile pentru oricare alti cetateni din afara UE.
Salutare la toata lumea,

super tare acest topic de pe forum. Pentru mine cel putin. :-)

    Ma gandesc de ceva timp sa plec. Eu is Admin baze de date (Oracle si mai nou MSSql); nu imi e frica de indienii care au in sange IT-ul, sincer nu imi e. Vreau sa plec pt ca:
-nu o mai duc de la salar la salar, motivele ar fi multiple, dar in primul rand rata mea de la apartament, care pe vremea cand am facut-o, ca sa am unde sa stau, nu stiam ca va urma ce a urmat, adik aceasta degringolada (sa ii zicem "criza").
-m-am saturat sa fiu atent sa ma uit in spate dak nu cumva cineva ma sapa pe la spate, cu pupincurisme, imi scuzati limbajul.
-plus alte motive cu care nu vreau sa va obosesc :D

    De ce m-am bagat ca musca in lapte? Simplu si eu is f curios dak, ce ai zis aici. e adevarat. "adik noi romanii nu avem nevoie sa platim taxa si nici garantia", de ce? pentru ca, pe site-ul acesta micutz :) am gasit altceva:
http://www.ukba.home...ettlement/cost/
     Vreau sa mentionez ca vreau acel blue card ca sa fiu pe picior de egalitate cu orice candidat la un job dorit de mine. Nu vreau sa astept ca un angajator sa zica, ok hai ca aplic eu pt tine, pt work permit.
      Voi da IELTS-ul sau TOEFL-ul, in rest, singura mea problema, de altfel f mica problema, sunt banii despre care intreb:
      Trebuie sa ii platim, in calitate de membrii de spetza a doua a Uniunii Europene, sau nu?

      Multumesc pentru rabdare si astept cu nerabdare un raspuns.
      Peace!

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
de pupincurisme dai aproape in orice firma, cu cat mai mare, cu atat mai multe.

#25
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmike_zizou, on Feb 6 2009, 12:18, said:

De ce m-am bagat ca musca in lapte? Simplu si eu is f curios dak, ce ai zis aici. e adevarat. "adik noi romanii nu avem nevoie sa platim taxa si nici garantia", de ce? pentru ca, pe site-ul acesta micutz :) am gasit altceva:
http://www.ukba.home...ettlement/cost/
Nu trebuie sa ma crezi pe mine pe cuvant  :D  ... este foarte simplu de aflat direct de la sursa:

Work permits customer contact centre
The customer contact centre can answer enquiries about residual work permits, the Highly Skilled Migrant Programme applications, as well as general enquiries about the Worker Registration Scheme A2.
If you need to contact a specific business team you should see the work permits business teams contact information.
Please be aware that the customer contact centre is currently experiencing very high call demand and therefore you may experience difficulties in contacting us. Please may we apologise for this and for any inconvenience this may cause you.
For email enquiries we aim to respond within 5 working days.
Full information on all of our schemes and programmes is available on this website.
Phone:  0114 207 4074
Fax:  0114 207 5861
Email:  [email protected]
Address:  Customer Contact Centre, UK Border Agency, PO Box 3468, Sheffield, S3 8WA
Opening Hours:  Monday to Friday 0900 to 1700
http://www.ukba.home...contactcentres/

Ia legatura cu ei, prin telefon sau (recomand) prin e-mail.

Bafta !

#26
mike_zizou

mike_zizou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.08.2007

View PostBitter, on Feb 6 2009, 14:24, said:

Nu trebuie sa ma crezi pe mine pe cuvant  :D  ... este foarte simplu de aflat direct de la sursa:

Work permits customer contact centre
The customer contact centre can answer enquiries about residual work permits, the Highly Skilled Migrant Programme applications, as well as general enquiries about the Worker Registration Scheme A2.
If you need to contact a specific business team you should see the work permits business teams contact information.
Please be aware that the customer contact centre is currently experiencing very high call demand and therefore you may experience difficulties in contacting us. Please may we apologise for this and for any inconvenience this may cause you.
For email enquiries we aim to respond within 5 working days.
Full information on all of our schemes and programmes is available on this website.
Phone:  0114 207 4074
Fax:  0114 207 5861
Email:  [email protected]
Address:  Customer Contact Centre, UK Border Agency, PO Box 3468, Sheffield, S3 8WA
Opening Hours:  Monday to Friday 0900 to 1700
http://www.ukba.home...contactcentres/

Ia legatura cu ei, prin telefon sau (recomand) prin e-mail.

Bafta !

Merci pentru raspuns.
Le-am scris, acuma astept raspuns. O sa va tin up to date!
:D

#27
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View PostPengoon, on Feb 6 2009, 12:24, said:

de pupincurisme dai aproape in orice firma, cu cat mai mare, cu atat mai multe.
Si indiferent de tara  ;)  :lol:

#28
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmike_zizou, on Feb 6 2009, 13:39, said:

Merci pentru raspuns.
Le-am scris, acuma astept raspuns. O sa va tin up to date!
:D

S-ar putea sa ai de asteptat ceva, cam spre o luna. Cica lucratorii de la HO sunt foooaarte ocupati. Dar poate ai noroc.

#29
m3ntosan

m3ntosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.02.2008
Care sunt motivele pt care ai putea sa primesti reject la o aplicatie pt permis de munca? Altele decat cele legate de angajatorul care aplica pt tine (ex: nu s-a straduit destul sa recruteze din uk sau eea etc.)

#30
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmike_zizou, on Feb 6 2009, 09:18, said:

Vreau sa mentionez ca vreau acel blue card ca sa fiu pe picior de egalitate cu orice candidat la un job dorit de mine. Nu vreau sa astept ca un angajator sa zica, ok hai ca aplic eu pt tine, pt work permit.
      Voi da IELTS-ul sau TOEFL-ul

De aplicat nu aplica nici un englez pentru tine. Nu pentru ca nu ar vrea sa ia in barca lui geniul tau imens, ci pentru ca nu poate.
Cerintele sa angajezi un roman sunt exagerate si nimeni nu se incumeta.
Asa mi s-a intamplat si mie pana sa am blue cardul cand un englez nu m-a putut angaja.
Printre cerinte erau urmatoarele:
- job-ul trebuia postat in toata UE, nu numai in Anglia
- trebuia sa demonstreze de ce din cele 24 de CV (toti englezi) el m-a ales pe mine
- trebuia sa mai alerg eu sa gasesc niste echivalari (mai mult greseli de traducere erau) intre diploma mea si studiile lor
si alte tampenii...chestia e ca omul cat a vrut el sa ma angajeze, nu a putut sa o faca.
Intre timp am luat blue-cardul si totul s-a rezolvat.

IELTS sau TOEFL nu iti trebuie decat la admiterea la o universitate, nu la angajare.
Bafta

Edited by Akomar, 09 February 2009 - 13:01.


#31
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postm3ntosan, on Feb 9 2009, 11:39, said:

Care sunt motivele pt care ai putea sa primesti reject la o aplicatie pt permis de munca? Altele decat cele legate de angajatorul care aplica pt tine (ex: nu s-a straduit destul sa recruteze din uk sau eea etc.)

Daca ai toate actele cerute de ei la dosar, si mai ales nu sunt false, n-au motive sa-ti refuze aplicatia. Daca aplici cu acte false nu mai ai nici macar dreptul la apeal.
Ideea e sa ajungi la etapa asta, pt ca e al naibii de complicat pana primeste angajatorul acceptul HO-ului.

#32
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
Acum se poate intra cu buletinul(ci) in Marea Britanie?

#33
mike_zizou

mike_zizou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 31.08.2007
So,
Am ceva vesti. Mi-a raspuns  HO-ul.

Dar asa de mishto mi-a raspuns ca eu la nivelul de IQ pe care il posed, m-a depasit, el raspunsul, si am cerut lamuriri, "pe romaneste" :D
Fragment:

Quote

Thank you for your answer.
"Application forms
There are seven application forms; there is currently no fee these applications.
BR2 - Application for a Registration Certificate for highly skilled individuals"
Let me understand it right. For me, a romanian citizen, is no need to pay any fee in order to apply for the blue registration card, as a Highly Skilled Worker?
Sorry for the trouble.
Trebuie sa precizez ca partea dintre ghilimoatze, reprezinta o parte din raspunsul lor, la prima solicitare,

Cum zicea cineva, cate un pic, pic, pana ...
Sau cu pasi maruntzi pana la raspunsul pe care il cautam....

Peace.

#34
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmike_zizou, on Feb 11 2009, 08:28, said:

So,
Am ceva vesti. Mi-a raspuns  HO-ul.

Dar asa de mishto mi-a raspuns ca eu la nivelul de IQ pe care il posed, m-a depasit, el raspunsul, si am cerut lamuriri, "pe romaneste" :D
Fragment:

Trebuie sa precizez ca partea dintre ghilimoatze, reprezinta o parte din raspunsul lor, la prima solicitare,

Cum zicea cineva, cate un pic, pic, pana ...
Sau cu pasi maruntzi pana la raspunsul pe care il cautam....

Peace.

De platit nu platesti decat posta cu care trimiti actele. (Vezi cum le trimiti - trimite-le "signed for"- si trimite buletinul si nu pasaportul)

#35
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008

View Postturistro, on Feb 10 2009, 23:05, said:

Acum se poate intra cu buletinul(ci) in Marea Britanie?

chiar nu stie nimeni?...de unde as putea afla?

#36
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postturistro, on Feb 11 2009, 18:20, said:

chiar nu stie nimeni?...de unde as putea afla?

Da, se poate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate