Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
alyblu323

alyblu323

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2008
Salutare,

Ma orientez la o plecare in Anglia impreuna cu prietenul pentru munca, si daca lucrurile merg bine, ne vom stabili acolo. Am decis sa nu plecam pana isi gaseste macar unul din noi un job, ceva concret.
Am nevoie sa-mi impartasiti cateva din experientele voastre acolo, informatii despre chirii si variante de a gasi chirie acolo. Nivelul de engleza este bun si foarte bun, cel putin in privinta asta nu-mi fac mari probleme.
Am aplicat la mai multe job-uri prin Manpower pe domeniile Customer Support si Administrativ pentru mai multe orase - Birmingham, Nottingam, Liverpool, Southampton, Worcester, acum trebuie sa vad ce si cum ramane.
Din cate stiu pana acum, firmele angajatoare nu ofera in general un pachet de relocare/suport in gasirea unei locuinte pentru candidatii care schimba tara.
Ma puteti ajuta cu info despre chirii, demersuri pentru permisul de munca? De fapt, apreciez absolut orice informatie utila.

Merci frumos

#2
DigitalAssassin

DigitalAssassin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.08.2008
actele dureaza pe putzin 1luna!
ca prima oara trebe sa iti faci un cont bancar sau nujtiu ce mizerie....dupe aia asigurare medicala sa te bage la un medic de familie si deabia dupe aia cu astea doua impreuna cu ceva care sa arate ca ai unde sa dormi...o casa cu chirie... te duci si depui actele pt drept de munca ...iti trebe avocat!

Chirie: 500Lire minim
Avocat: 100Lire pe ora de lucru minim
Mancare: 5-10lire pe zi minim

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Daca vei locui in Londra vei plati obligatoriu primariei o taxa in functie de zona in care stai.

#4
sonia180

sonia180

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.07.2008
chiriile sunt foarte scumpe,depinde de oras /zona
ex: Londra ,in apropiere de metrou - costul unei camere este 780 lire sterline,intr-o casa cu 6 camere,fara cheltuielile de intretinere
legislatia lor cere ca fiecare persoana sa detina o camera si acces la utilitati-ptr familii legislatia este mai indulgenta
putini proprietari accepta sa incalce legea

angajatorii mai seriosi,care sunt dispusi sa angajeze straini,platesc un supliment de bani in costul chiriei,daca nu poate asigura integral cazarea,cost care se va scadea din salar sau decontarea partiala  a cheltuielilor de transport - in primele 3 - 6 luni - dar daca nu se negociaza un pic ,rar cine-ti ofera si printre ei sunt oameni si oameni

dar cand e vorba de romani si de bulgari,situatia ...intra in ceata

#5
sperla

sperla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2008
de unde scoateti sumele astea de bani(500£)gasesti camera de la 70-80 pe saptamana si cu toate bilurile incluse.Un exemplu,eu stau in croidon de 15 ani ,a venit un prieten cu prietena si au inchiriat o camera dubla pe care ia costat 80£ pe saptamana ,320 pe luna cu gas ,curent tot inclus.munca  a gasit pe santier ca necalificat si ia 300£pe saptamana si nici nu vb bine engleza.

#6
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Chiar daca ai aplicat tu prin Manpower in nu stiu cate orase nu te ajuta prea mult fiind acum in Romania.
Si acolo angajarea urmeaza acelasi traseu...trimis CV, chemat la interviu, angajat.
Ce faci daca te cheama saptamana asta unul si cealalta inca unul si tot asa? Faci naveta Romania-UK pentru interviuri?
Nu uita ca accesul la piata muncii pentru romani si bulgari este restrictionat in UK.
Este de datoria ta sa iti faci actele, iar in fruntea listei acestor acte sta faimosul "blue-card", care iti da dreptul de munca unde vrei tu.
Detalii cum obtii asta: CLICK AICI
Alte info si intrebari poti pune pe unul din site-urile romanilor din UK AICI
Si nu uita ca pentru job-uri de Customer Support si Administrativ ce vrei tu, trebuie sa zbarnai la engleza. Englezii nu mai sunt asa de open minded ca inainte si s-au cam saturat de est europeni.  Multi romani, baieti se multumesc daca pot gasi o coada de tarnacop cu care pot da pe un santier iar fetele sunt fericite cand dau de un au-pair sau cleaning.
Spor

Edited by Akomar, 11 September 2008 - 11:43.


#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 sperla, on Sep 5 2008, 22:49, said:

de unde scoateti sumele astea de bani(500£)gasesti camera de la 70-80 pe saptamana si cu toate bilurile incluse.Un exemplu,eu stau in croidon de 15 ani
pai Croydon e Croydon si nu-i Swiss Cottage.

#8
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

 sperla, on Sep 5 2008, 23:49, said:

de unde scoateti sumele astea de bani(500£)gasesti camera de la 70-80 pe saptamana si cu toate bilurile incluse.Un exemplu,eu stau in croidon de 15 ani ,a venit un prieten cu prietena si au inchiriat o camera dubla pe care ia costat 80£ pe saptamana ,320 pe luna cu gas ,curent tot inclus.munca  a gasit pe santier ca necalificat si ia 300£pe saptamana si nici nu vb bine engleza.
:D  Cum de unde le scoate ? Din palarie precum scamatorii de circ. Tu nu vezi ca postul apartine unui recruter de la firma care se lauda ca ar fi cea mai cea din Romania pentru plasarea fortei de munca  ;)

Trebuie sa justifice si ei cumva ca oferta lor este extrem de atractiva in compartie cu ce ar putea face o persoana descurcareata cat de cat in UK.

Saptamana viitoare fac si eu prezenta in UK si sper sa nu mai revin in Romania prea curand.

#9
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Ok, vin si eu cu o intrebare.

Cu un contract de munca francez dar detasat in Anglia... timp de un an, mai ai nevoie de permis de munca?

#10
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

 xella, on Oct 2 2008, 18:10, said:

Ok, vin si eu cu o intrebare.

Cu un contract de munca francez dar detasat in Anglia... timp de un an, mai ai nevoie de permis de munca?


Bun, eu intreb eu raspund.

In cazul unei detasari, indiferent de perioada acesteia, NU aveti nevoie de permis de munca!

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 xella, on Oct 8 2008, 15:20, said:

Bun, eu intreb eu raspund.

In cazul unei detasari, indiferent de perioada acesteia, NU aveti nevoie de permis de munca!


Esti foarte tare...ia mai intreaba-te ceva...

In primul rand daca esti detasata din Franta si ai contract francez, inseamna  ca lucrezi pentru compania franceza, corect?
Daca vrei sa lucrezi oriunde in alta parte fata de detasarea aia din Franta, ITI trebuie.
Cati romani in procente lucreaza la o companie franceza care i-a trimis in Anglia sa ne intereseze ce ai zis tu, my dear?

Edited by Akomar, 14 October 2008 - 17:54.


#12
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

 Akomar, on Oct 14 2008, 18:50, said:

Esti foarte tare...ia mai intreaba-te ceva...

In primul rand daca esti detasata din Franta si ai contract francez, inseamna  ca lucrezi pentru compania franceza, corect?
Daca vrei sa lucrezi oriunde in alta parte fata de detasarea aia din Franta, ITI trebuie.
Cati romani in procente lucreaza la o companie franceza care i-a trimis in Anglia sa ne intereseze ce ai zis tu, my dear?


My dear, nu este vorba doar de Franta ci de orice tara din spatiul economic european. Teoretic orice companie care are o filiala deschisa inafara Angliei te poate detasa.

Si by the way, my dear, eu am pus o intrebare si intrucat am aflat si raspunsul.... l-am postat pentru urmatorul tampit care este in aceeasi situatie. Refuz sa cred ca sunt singura in situatia de fata.

Si inca ceva, my dear, daca nu te intereseaza sau mai mult, daca raspunsul meu te-a facut sa te simti prost... sa-ti fie de bine!

#13
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 xella, on Oct 20 2008, 10:16, said:

My dear, nu este vorba doar de Franta ci de orice tara din spatiul economic european. Teoretic orice companie care are o filiala deschisa inafara Angliei te poate detasa.

Si by the way, my dear, eu am pus o intrebare si intrucat am aflat si raspunsul.... l-am postat pentru urmatorul tampit care este in aceeasi situatie. Refuz sa cred ca sunt singura in situatia de fata.

Si inca ceva, my dear, daca nu te intereseaza sau mai mult, daca raspunsul meu te-a facut sa te simti prost... sa-ti fie de bine!


Off, my dear...daca ai reciti ce ai scris, dar de data asta calma fiind, la o cescuta de ceai fierbinte ai observa cat de mare este "pafarismul" (din romanescul "pe afara, adica pe langa, aiurea in tramvai, naspa") tau.
In loc sa raspunzi la intrebare ai ajuns in a te face singura tampita ("Si by the way, my dear, eu am pus o intrebare si intrucat am aflat si raspunsul.... l-am postat pentru urmatorul tampit care este in aceeasi situatie. Refuz sa cred ca sunt singura in situatia de fata.") si ai facut si doua deductii nereusite.
Una a fost aceea ca nu m-ar interesa, ceea ce nu este adevarat pentru ca si eu stau in Anglia si ma foarte intereseaza, si a doua ca m-ar fi facut sa ma simt prost...
Deci my dear, daca esti detasata de oriunde din lumea asta mare in Anglia, poti lucra acolo cat vrei tu, sau cat scrie in contractul tau de detasare.
Daca vrei sa lucrezi in alta parte, NU POTI!
My dear...

Edited by Akomar, 20 October 2008 - 15:57.


#14
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

 alyblu323, on Aug 6 2008, 14:44, said:

Salutare,

Ma orientez la o plecare in Anglia impreuna cu prietenul pentru munca, si daca lucrurile merg bine, ne vom stabili acolo. Am decis sa nu plecam pana isi gaseste macar unul din noi un job, ceva concret.
Am nevoie sa-mi impartasiti cateva din experientele voastre acolo, informatii despre chirii si variante de a gasi chirie acolo. Nivelul de engleza este bun si foarte bun, cel putin in privinta asta nu-mi fac mari probleme.
Am aplicat la mai multe job-uri prin Manpower pe domeniile Customer Support si Administrativ pentru mai multe orase - Birmingham, Nottingam, Liverpool, Southampton, Worcester, acum trebuie sa vad ce si cum ramane.
Din cate stiu pana acum, firmele angajatoare nu ofera in general un pachet de relocare/suport in gasirea unei locuinte pentru candidatii care schimba tara.
Ma puteti ajuta cu info despre chirii, demersuri pentru permisul de munca? De fapt, apreciez absolut orice informatie utila.

Merci frumos

Pentru inchiriat: multi folosesc site-ul gumtree.com pentru a evita comisionale agentiilor care sunt destul de mari, dar trebuie sa fiti atenti, eventual va socializati un pic cu noii colegi de apartament/casa un pic pt a-i cunoaste mai bine inainte de a va muta. Prin agentie e mai complicat daca nu ai istorie in Anglia (vor fie sa platesti un depozit foarte mare, fie un credit check, fie proof of address in Anglia pt ultimul an).  

Depinde de zona - eu stau in gazda la o familie, totul inclus si platesc 200 lire (orasel la vreo 30 Km de Londra) - si asta cu siguranta e minim ce poti gasi.
La polul opus - Londra intr-un cartier din care faci 45 min pana in centru cu metroul: 700 lire totul inclus camera cu baie proprie in apartament share cu inca o persoana/cuplu.

Edited by soff, 25 October 2008 - 02:29.


#15
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Pengoon, on Sep 12 2008, 10:56, said:

pai Croydon e Croydon si nu-i Swiss Cottage.
Si sa mori tu ca un romanas ajuns ieri in UK sta in Swiss Cottage...
M-am plictisit de "viteji" din astia... in puii mei, 700 de lire PENTRU O CAMERA e mult si pentru un salariat de rand, englez!

Eu am stat 1 an in Londra, si la 20 de minute de Hammersmith plateam 115 lire pe saptamana ALL INCLUSIVE (stil pensiune, fara mese). Sudbury, Zona de Vest a Londrei (care e cotata mult mai bine decat cea de est).

Quote

legislatia lor cere ca fiecare persoana sa detina o camera si acces la utilitati-ptr familii legislatia este mai indulgenta putini proprietari accepta sa incalce legea
da si textul din lege - sursa, te rog.
Adica eu daca ma duc cu femeia, nu pot sta intr-o camera, imi trebuie minim doua??

Frate ce's e cu RAHATURILE ASTEA??? De unde dorinta asta de dezinformare? Sau e pur si simplu prostie crasa???
BA!!!!!  Care roman care emigreaza maine se duce sa stea in mega locuinta? TREZIREA!!! Si nu mai induceti lumea in eroare!

Edited by ciureanuc, 25 October 2008 - 11:17.


#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 ciureanuc, on Oct 25 2008, 10:13, said:

Si sa mori tu ca un romanas ajuns ieri in UK sta in Swiss Cottage...
M-am plictisit de "viteji" din astia... in puii mei, 700 de lire PENTRU O CAMERA e mult si pentru un salariat de rand, englez!
daca vrei, n-ai decat sa mori. io am stat in St John's Wood, asa ca proaspat venit. era marginal mai ieftin ca Swiss Cottage.
una din alternativa era Covent Garden, dar is io zgarcit de felu' meu, asa ca m-am dus mai aproape de unde statea Sherlock Holmes :naughty:
nu-s toti haiduci parliti care trec prin p-acolo.

Edited by Pengoon, 27 October 2008 - 08:15.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Articol in EVZ: http://www.evz.ro/ar...ra-la-aeroport/
Cam dezlanat scris dar destul de interesant.

Edited by Bogdan R, 01 November 2008 - 10:07.


#18
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.10.2008
nu ai pus linkul spre EVZ

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate