Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Santorini și restul Cicladelor

- - - - -
  • Please log in to reply
1847 replies to this topic

#19
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

View Post3CCD, on 23rd June 2009, 22:09, said:

NU s-a mai intors nimeni din Santorini ?????

nu merita sa te mai intorci de acolo :)

#20
3CCD

3CCD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.01.2006

View Postcatalinache, on 24th June 2009, 21:55, said:

nu merita sa te mai intorci de acolo :)

:P  :)   adevarul asta este !!
Oricum - plata a fost efectuata , contractul semnat ....
Sper sa nu gasesc insula "corupta" de faimoasa "atitudine" romaneasca !

#21
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
Va salut, pentru august mi-am propus sa merg spre urmatoarele destinatii: Santorini si/sau Ios... probabil se va merge cu masina personala doar ca nu sunt prea informat despre destinatie... cazare, traseu, ce sfaturi aveti?

#22
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

View PostkraMMer, on 28th June 2009, 16:03, said:

Va salut, pentru august mi-am propus sa merg spre urmatoarele destinatii: Santorini si/sau Ios... probabil se va merge cu masina personala doar ca nu sunt prea informat despre destinatie... cazare, traseu, ce sfaturi aveti?

Este costisitor sa ajungi cu masina personala in Santorini.  Ai drumul pana la Atena si apoi ferryboatul - astea o sa te scuture de bani. Ca sa nu mai spunem oboseala pe care o acumulezi si de timpul pierdut pe drum :)

Mai degraba ajungi acolo cu avionul si inchiriezi o masina cu 25-35 euro/zi. Gandeste-te ca Santorini are vreo 12 km x 25 km si n-ai avea ce face cu masina ta pe acolo.

Gasesti preturi bune pt. Santorini si pentru orice destinatie cautand pe Google dupa "last minute".

Catalin

#23
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postanieni, on 28th May 2009, 10:32, said:

Și noi mergem la thassos anul acesta :)
Am mai fost În peninsula Peloponez, dar aș vrea să ajung odată și pe o insulă din grupul cicladelor, cu mașina personală dacă se poate, și la un preț accesibil.
Nu suntem pretențioși nici la cazare, curat să fie, dar  peisajele din zonă să fie superbe.
Chiar aș fi curioasă cum a  fost la Andros, cât ai cheltuit, câte ore ai făcut cu bacul, etc.
te rog imi spui si mie date si amanunte despre peloponez, te rog orice informatie, unde  a fost cazarea, preturi, ce este de vizitat si cum era vremea.Noi am fost anul trecut in thassos, acum in lefkada si ne-ar tenta un peloponez

#24
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008

View PostkraMMer, on 28th June 2009, 16:03, said:

Va salut, pentru august mi-am propus sa merg spre urmatoarele destinatii: Santorini si/sau Ios... probabil se va merge cu masina personala doar ca nu sunt prea informat despre destinatie... cazare, traseu, ce sfaturi aveti?

Chiar este f obositor sa-ti iei propria masina pana in Santorini..si de fapt cred ca-n orice insula e o prostie sa te cari cu masina personala. Sigur, mai putin insulele la care ajungi usor cu bacul, gen Thasos...
Daca in Santorini masina era 30 de euro pe zi, cat ar fi in THasos? Ma gandesc ca mai ieftin.
Si-n Santorini sunt 3 plaje mari si late, distantele sunt mici, f usor ajungi cu busul. Daca te cazezi in Thira, o zi va trevui sa te plimbi pe jos, sa pozezi si sa vezi totul. Mai trebuie o zi ptr Oia (Iia), panorama, arhitecura, magazine. Si cam asta e tot. Insula este ptr suflete boeme, indragostite de Grecia..cu terase cocotate pe varful stancilor, printre poteci inguste la cateva sute de metri de mare, intr-o echilibristica precara, albul orbitor al caselor si nesfarsitul blue al marii, flori, foarte multe flori si perechi de indragostiti..traiasti parca o poveste ireala...ptr mine a trecut o saptamana si inca nu mi-am revenit...
Fabulos e putin spus...

#25
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postadragu76, on 4th August 2009, 12:25, said:

Chiar este f obositor sa-ti iei propria masina pana in Santorini..si de fapt cred ca-n orice insula e o prostie sa te cari cu masina personala. Sigur, mai putin insulele la care ajungi usor cu bacul, gen Thasos...
Daca in Santorini masina era 30 de euro pe zi, cat ar fi in THasos? Ma gandesc ca mai ieftin.
Si-n Santorini sunt 3 plaje mari si late, distantele sunt mici, f usor ajungi cu busul. Daca te cazezi in Thira, o zi va trevui sa te plimbi pe jos, sa pozezi si sa vezi totul. Mai trebuie o zi ptr Oia (Iia), panorama, arhitecura, magazine. Si cam asta e tot. Insula este ptr suflete boeme, indragostite de Grecia..cu terase cocotate pe varful stancilor, printre poteci inguste la cateva sute de metri de mare, intr-o echilibristica precara, albul orbitor al caselor si nesfarsitul blue al marii, flori, foarte multe flori si perechi de indragostiti..traiasti parca o poveste ireala...ptr mine a trecut o saptamana si inca nu mi-am revenit...
Fabulos e putin spus...

Anul acesta am avut de ales intre Zakynthos si Santorini. Aceleasi conditii, acelasi pret, in speta avion+hotel 3*+ mic dejun, 7 nopti. Am ales Zakynthos, fara nici un regret, as reveni oricand. Ceea ce a contat in alegerea mea a fost multitudinea de informatii cu privire la prima destinatie.

Despre Santorini am auzit numai de bine, dar prea putin. De exemplu, cazarile pe care le-am gasit ofertate erau in statiunea Kamari care nu stiu daca este mai linistita sau agitata( gen Kavos din Corfu sau Laganas din Zakynthos). Ce statiuni ai recomanda pentru cineva care isi doreste liniste si relaxare, dar care sa aiba unde iesi seara, la plimbare, la un barulet.

Si m-ar mai interesa cam ce preturi se practica in zona pe la taverne, pentru ca eu sunt genul care considera ca Grecia si all-inclusive sunt doua notiuni incompatibile. Sa fiu legata de masa la hotel ar insemna sa pierd 98% din farmecul vacantei.

Orice sfat va fi bine venit si corect apreciat.

#26
anilatac

anilatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.08.2009
Vreau si eu sa merg in Santorini la sf. lui august. Mai merge cineva?Am gasit o oferta cu 290E AVION CAZARE SI TAXE DE AEROPORT ( BUCURESTI-SANTORINI)



[



quote name='almona' date='4th August 2009, 15:56' post='6868469']

Anul acesta am avut de ales intre Zakynthos si Santorini. Aceleasi conditii, acelasi pret, in speta avion+hotel 3*+ mic dejun, 7 nopti. Am ales Zakynthos, fara nici un regret, as reveni oricand. Ceea ce a contat in alegerea mea a fost multitudinea de informatii cu privire la prima destinatie.

Despre Santorini am auzit numai de bine, dar prea putin. De exemplu, cazarile pe care le-am gasit ofertate erau in statiunea Kamari care nu stiu daca este mai linistita sau agitata( gen Kavos din Corfu sau Laganas din Zakynthos). Ce statiuni ai recomanda pentru cineva care isi doreste liniste si relaxare, dar care sa aiba unde iesi seara, la plimbare, la un barulet.

Si m-ar mai interesa cam ce preturi se practica in zona pe la taverne, pentru ca eu sunt genul care considera ca Grecia si all-inclusive sunt doua notiuni incompatibile. Sa fiu legata de masa la hotel ar insemna sa pierd 98% din farmecul vacantei.

Orice sfat va fi bine venit si corect apreciat.
[/quote]

#27
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Pe 2 septembrie plecam in Kamari/Santorini, insa nu ne-am hotarat asupra hotelului.

Oscilam intre hotelurile Argo si Astro. Ambele costa la fel si au cam acelasi facilitati. De altefl nici review-urile de pe tripadvisor.com nu sunt concludente si vreau sa aflu pararea romanilor care au stat in acolo.

Are cineva vreo informatie despre aceste hoteluri? A fost cineva acolo ?

Multumesc.

PS: sunt multi useri care zic ca merg intr-un loc, insa nu mai revin cu poze si review-uri.... Pe semne ca la intoarcerea din vacanta nu-i mai intereseaza subiectul.

#28
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
sigur si septembrie va fi full sezon si aglomerat. nu stiu cum este cu rezervarea din Romania..eu am vizitat Santorini din Rodos, cu vaporul, 7 ore de mers. Am ajuns la 12 noaptea in port si am fost asaltat de 15-20 de ofertanti de camere, de cazare. S-a inceput cu-n 90 pe noapte, dar am ajuns la 40 euro pe camera, pe noapte. Daca am fi stat multe zile poate era si mai jos. Aveau camere incepand cu Kamari , Oia pana la Thira - Fira, cum era denumita localitatea de baza. M-am aventurat la 1 noaptea cu busul local pana in Fira asta, in centrul insulei, sau mai degraba in centrul semilunei. Busul a fost un 2 euro de persoana. In statia centrala de bus din Fira, alti localnici ne-au asteptat cu oferte, pliante, destul de explicit. Toti aveau camere de inchiriat, cu baie, aer conditionat si chiar piscina. Si-n Kamari de care spui, aveau oferta din port si mergeam pana acolo cu masina proprietarului - pretul era tot la 40 de euro de camera. Noi am stat doar o noapte, poate si asta a influentat pretul..noi am dormit de la 1 noaptea pana la 8 dimineata si apoi a putut pregati camera ptr tura urmatoare, urmatorul avion sau urmatorul feribot. Faptul c-am mers direct in Fira si am cautat acolo a fost un avantaj, ptr ca aveam de unde alege, pe cand in Kamari era o statiune pe plaja, de unde trebuia sa luam de fiecare data transportul in comun sa urcam in Fira sau Oia, unde este extraordinar de frumos ptr plimbari, foto, panorama...este ceva de vis. Deci e mai indicat sa stai in Fira, ptr care iti trebuie o zi minim ptr plimbari.
Usor cu busul local ajungi dintr-un capat in celalalt, distantele sunt mici si este mai ieftin decat cu masina inchiriata. Mai trebuie o zi ptr Oia, iarasi extraordinar de frumos, plimbari si foto. Am coborat si jos in port, unde sunt tavernele de peste. Ne-a costat masa 3 persoane un 60 euro..nu este masa cat este atmosfera....fff frumos.
Am ajuns ptr o baie si pe plaja din Kamari, plaja din pietricele mici de roca vulcanica, plaja neagra. Ma gandesc ca seara este destul de aglomerat acolo, prin statiune, gen Mamaia...sau asa mai studenteasca mi s-a parut.
Pe cealalalta plaja, ceva cu P..., n-am mai ajuns. Pe seara ne-am intors in Fira sa vedem apusul...f multa luma...ce sa spun...am murit si inviat si iarasi de la capat...toata lumea facea poze...in abisul de sub noi marea de-un albastru mitic, multe vase imense de croaziera....f frumos, este un vis...
Vacanta placuta!

#29
3CCD

3CCD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.01.2006

View Postcatalinache, on 15th August 2009, 00:04, said:

Pe 2 septembrie plecam in Kamari/Santorini, insa nu ne-am hotarat asupra hotelului.

Oscilam intre hotelurile Argo si Astro. Ambele costa la fel si au cam acelasi facilitati. De altefl nici review-urile de pe tripadvisor.com nu sunt concludente si vreau sa aflu pararea romanilor care au stat in acolo.

Are cineva vreo informatie despre aceste hoteluri? A fost cineva acolo ?

Multumesc.

PS: sunt multi useri care zic ca merg intr-un loc, insa nu mai revin cu poze si review-uri.... Pe semne ca la intoarcerea din vacanta nu-i mai intereseaza subiectul.

Eu zilele astea m-am intors.
D.p.m.d.v ,recomand ARGO ( a fost mai ferit de statiune , langa munte ) - o afacere de familie.
Hotelul este curat , schimbate prosoapele zilnic, asternutul de asemenea.
Masa de dimineata este foarte slabuta si monotona , dar nu cred ca asta este o problema.
Personalul a fost prietenos.
Maine o sa incerc sa uploadez ceva foto, acum nu am nici timp si nici conexiunea potrivita.
Daca mai ai nelamuriri stringente , ask me !!!

#30
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

View Post3CCD, on 16th August 2009, 23:14, said:

Eu zilele astea m-am intors.
.........
Daca mai ai nelamuriri stringente , ask me !!!

Multumesc pentru raspuns. Ti-am trimis pe PM cateva intrebari.

#31
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Intrebare: se gasesc in port scutere de inchiriat? Noi mergem numai pt o zi (din Creta) si vrem sa vedem insula la repezeala. Cred ca scuterul ar fi cel mai indicat. Nu as vrea sa fac rezervari pe net ca inca nu suntem hotariti asupra datei. Alta intrebare - credeti ca exista riscul sa nu mai gasim locuri la catamaran (tot din Creta) daca nu facem rezervare din timp ? In 12-19 septembrie.

#32
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postadragu76, on 15th August 2009, 19:12, said:

sigur si septembrie va fi full sezon si aglomerat. nu stiu cum este cu rezervarea din Romania..eu am vizitat Santorini din Rodos, cu vaporul, 7 ore de mers. Am ajuns la 12 noaptea in port si am fost asaltat de 15-20 de ofertanti de camere, de cazare. S-a inceput cu-n 90 pe noapte, dar am ajuns la 40 euro pe camera, pe noapte. Daca am fi stat multe zile poate era si mai jos. Aveau camere incepand cu Kamari , Oia pana la Thira - Fira, cum era denumita localitatea de baza. M-am aventurat la 1 noaptea cu busul local pana in Fira asta, in centrul insulei, sau mai degraba in centrul semilunei. Busul a fost un 2 euro de persoana. In statia centrala de bus din Fira, alti localnici ne-au asteptat cu oferte, pliante, destul de explicit. Toti aveau camere de inchiriat, cu baie, aer conditionat si chiar piscina. Si-n Kamari de care spui, aveau oferta din port si mergeam pana acolo cu masina proprietarului - pretul era tot la 40 de euro de camera. Noi am stat doar o noapte, poate si asta a influentat pretul..noi am dormit de la 1 noaptea pana la 8 dimineata si apoi a putut pregati camera ptr tura urmatoare, urmatorul avion sau urmatorul feribot. Faptul c-am mers direct in Fira si am cautat acolo a fost un avantaj, ptr ca aveam de unde alege, pe cand in Kamari era o statiune pe plaja, de unde trebuia sa luam de fiecare data transportul in comun sa urcam in Fira sau Oia, unde este extraordinar de frumos ptr plimbari, foto, panorama...este ceva de vis. Deci e mai indicat sa stai in Fira, ptr care iti trebuie o zi minim ptr plimbari.
Usor cu busul local ajungi dintr-un capat in celalalt, distantele sunt mici si este mai ieftin decat cu masina inchiriata. Mai trebuie o zi ptr Oia, iarasi extraordinar de frumos, plimbari si foto. Am coborat si jos in port, unde sunt tavernele de peste. Ne-a costat masa 3 persoane un 60 euro..nu este masa cat este atmosfera....fff frumos.
Am ajuns ptr o baie si pe plaja din Kamari, plaja din pietricele mici de roca vulcanica, plaja neagra. Ma gandesc ca seara este destul de aglomerat acolo, prin statiune, gen Mamaia...sau asa mai studenteasca mi s-a parut.
Pe cealalalta plaja, ceva cu P..., n-am mai ajuns. Pe seara ne-am intors in Fira sa vedem apusul...f multa luma...ce sa spun...am murit si inviat si iarasi de la capat...toata lumea facea poze...in abisul de sub noi marea de-un albastru mitic, multe vase imense de croaziera....f frumos, este un vis...
Vacanta placuta!
doamne dar ce frumos ai descris totul..ca abia astept sa vina anul viitor pentru o noua vacanta de grecia-creta sau santorini daca se poate:)te rog
pune si poze cand ai timp.

View Postadragu76, on 4th August 2009, 13:25, said:

Chiar este f obositor sa-ti iei propria masina pana in Santorini..si de fapt cred ca-n orice insula e o prostie sa te cari cu masina personala. Sigur, mai putin insulele la care ajungi usor cu bacul, gen Thasos...
Daca in Santorini masina era 30 de euro pe zi, cat ar fi in THasos? Ma gandesc ca mai ieftin.
Si-n Santorini sunt 3 plaje mari si late, distantele sunt mici, f usor ajungi cu busul. Daca te cazezi in Thira, o zi va trevui sa te plimbi pe jos, sa pozezi si sa vezi totul. Mai trebuie o zi ptr Oia (Iia), panorama, arhitecura, magazine. Si cam asta e tot. Insula este ptr suflete boeme, indragostite de Grecia..cu terase cocotate pe varful stancilor, printre poteci inguste la cateva sute de metri de mare, intr-o echilibristica precara, albul orbitor al caselor si nesfarsitul blue al marii, flori, foarte multe flori si perechi de indragostiti..traiasti parca o poveste ireala...ptr mine a trecut o saptamana si inca nu mi-am revenit...
Fabulos e putin spus...
vai acuma imi vine sa sar in peisaj:)ce descrieri frumoase aveti toti:)

#33
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

View Postbiancamch, on 21st August 2009, 18:05, said:

Intrebare: se gasesc in port scutere de inchiriat? Noi mergem numai pt o zi (din Creta) si vrem sa vedem insula la repezeala. Cred ca scuterul ar fi cel mai indicat. Nu as vrea sa fac rezervari pe net ca inca nu suntem hotariti asupra datei. Alta intrebare - credeti ca exista riscul sa nu mai gasim locuri la catamaran (tot din Creta) daca nu facem rezervare din timp ? In 12-19 septembrie.

Salut, in prima zi de stat in Creta sa-ti iei excursia in Santorini, altfel exista riscul sa nu mai gasesti locuri. Acum cred ca depinde si de sezon.

Exista scutere de inchiriat, insa nu-ti recomand sa mergi cu scuterul in Santorini. Soselele sunt foarte inguste, abrupte si cu multe serpentine si risti sa fii accidentat de unul dintre zecile de autocare cu turisti. De altfel, am gasit o statistica pe net in care se spunea ca in sezon se inregistreaza o medie peste 100 de accidente cu scuteristi, din care vreo 40 sunt mortale.

Mai bine iti inchiriezi un Matiz. Costa cu 50% mai mult decat un scuter dar trage mai bine in pante si e ceva mai sigur.

Sau si mai bine poti merge cu transportul in comun fiindca este pus la punct. Insula este mica - din capitala Fira ajungi oriunde in maxim 40 minute. Costul unui bilet de autobuz este 1.5 - 1.9 euro/persoana.

PS: iti vorbesc din experienta.
La sfarsitul lui august 2006 am fost in Creta, iar de acolo am plecat in excursia de o zi in Santorini. Pret 100 euro/persoana cu un vapor vechi care facea 5 ore pana acolo (Golden Prince). Evident aceeasi excursie se gasea si la 75 euro/pers cu un catamaran super rapid si confortabil care ajungea in Santorini in doar 2.5 ore. Idem si la plecarea din Santorini spre Creta (am fi castigat cel putin inca 3-4 ore in plus de stat pe insula, dar asa am stat numai 4 ore). Ideea e ca ne-a pacalit ghidul roman zorindu-ne sa cumparam bilete inca din seara sosirii fara sa avem timp sa studiem piata....

Anul acesta vom pleca 7 zile in Santorini, de pe 2 septembrie. De o luna ma tot documentez pe net! Vom lua de acolo toate excursiile si ne bagam picioarele in ghizii romani. Astia sunt pusi pe comisioane din partea grecilor si ne baga pe gat cele mai dezavantoase solutii la preturi foarte mari.

Iti atasez o poza cu catamaranul Vodafone si doua cu yachturi de milionar din portul Fira/Santorini. Unul dintre ele are si elicopter :)

Attached Files


Edited by catalinache, 21 August 2009 - 20:32.


#34
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
[quote name='14-sexy-anuk' date='21st August 2009, 18:51' post='6943655']
doamne dar ce frumos ai descris totul..ca abia astept sa vina anul viitor pentru o noua vacanta de grecia-creta sau santorini daca se poate:)te rog
pune si poze cand ai timp.

Attached Files



#35
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postcatalinache, on 21st August 2009, 21:20, said:

Salut, in prima zi de stat in Creta sa-ti iei excursia in Santorini, altfel exista riscul sa nu mai gasesti locuri. Acum cred ca depinde si de sezon.

In sept. este ceva mai lejer, dar nu lasati pe ultima zi.

Exista scutere de inchiriat, insa nu-ti recomand sa mergi cu scuterul in Santorini. Soselele sunt foarte inguste, abrupte si cu multe serpentine si risti sa fii accidentat de unul dintre zecile de autocare cu turisti. De altfel, am gasit o statistica pe net in care se spunea ca in sezon se inregistreaza o medie peste 100 de accidente cu scuteristi, din care vreo 40 sunt mortale.
Mai bine iti inchiriezi un Matiz. Costa cu 50% mai mult decat un scuter dar trage mai bine in pante si e ceva mai sigur.
Sau si mai bine poti merge cu transportul in comun fiindca este pus la punct. Insula este mica - din capitala Fira ajungi oriunde in maxim 40 minute. Costul unui bilet de autobuz este 1.5 - 1.9 euro/persoana.

Daca se doreste vizitarea insulei doar o zi, recomand excursia organizata. De ce nu rent a car sau scuter ? Pentru ca este f. adevarat ce spune 'catalinache' mai sus, sunt putine locuri de parcare si nu o sa puteti vedea tot ce cuprinde excursia organizata - care este bine gandita. Daca se sta in insula mai multe zile, atunci merita rent a car, mai ales daca sunt 2-4 pers.

PS: iti vorbesc din experienta.
La sfarsitul lui august 2006 am fost in Creta, iar de acolo am plecat in excursia de o zi in Santorini. Pret 100 euro/persoana cu un vapor vechi care facea 5 ore pana acolo (Golden Prince). Evident aceeasi excursie se gasea si la 75 euro/pers cu un catamaran super rapid si confortabil care ajungea in Santorini in doar 2.5 ore. Idem si la plecarea din Santorini spre Creta (am fi castigat cel putin inca 3-4 ore in plus de stat pe insula, dar asa am stat numai 4 ore). Ideea e ca ne-a pacalit ghidul roman zorindu-ne sa cumparam bilete inca din seara sosirii fara sa avem timp sa studiem piata....

Uite ce am scris mai demult pe topicul de Creta:

Catamaranul, daca marea nu este agitata, merge extrem de lin ( mai mult te "zgaltaie" avionul la un zbor linistit ). Noi am prins marea linistita, nu stiu daca vara este altfel decat linistita. Nu am observat centuri, scaunele sunt foarte comode, mult mai comode decat in avion. Poti sa te misti in voie in catamaran, la buda, la bar, poti sta in picioare daca ai chef - eu am facut fotos, am filmat din toate pozitiile -, etc. Mai putin in exterior, in spate, unde sunt o parte din bagaje. Viteza max. este de aprox 70-75 km/h.
Faci ~2 ore, din Heraklion pana in Athinios ( portul din Santorini ). Sunt 3 LCD-uri, de diagonala mare, cu posturi TV grecesti.
Din pct. meu de vedere, este o alegere mult mai buna decat ferry-ul. Pleci la o ora omeneasca, ~ 9:30 a.m. din Heraklion si te intorci pe la 20:30 - daca nu intarzie ( la noi a intarziat cu 1h ). Cu ferry-ul, pleci cu 2 ore mai devreme si ajungi cu 2 ore mai tarziu. Adica, ne-am sculat la o ora la care deja ferry-ul pleca din Heraklion, am servit micul dejun la hotel, am plecat cu masina pana in port ( ~25 min. ) si ne-am imbarcat. Daca nu intarzia, la intoarcere, prindeam si masa de seara - asa am oprit la o taverna si am servit o cina copioasa.

Obs. : programele sunt facute de asa natura incat, oricare varianta alegi ( ferry / catamaran ), in Santorini tot acelasi nr. de ore vei petrece. Si ferry si catamaranul ajung in jur de 11:00 a.m. si pleca spre Creta in jur de 18:30. Ferry ajunge in "portul" capitalei Fira - unde ajungeti ori cu telegondola ori cu magarusii, iar catamaranul in Atinios - de unde va preiau autocarele. Tot in port se pot inchiria masina sau scuter.
In septembrie am fost si noi. Pe forum cred ca este descrisa, cel putin o experienta a excursiei spre Santorini cu ferry-ul, cauta si citeste.
Programul este facut de asa natura, ca la ora 15:00 se inchide aproape totul in Oia - in max. 10 min. zici ca a dat cu bomba, dintr-o forfota nebuna nu mai ramane nimic !!

Asa incat, nu prea castigi ore in plus pe Santorini, ci doar pleci mai tarziu din Heraklion si te intorci mai devreme, cu catamaranul fata de ferry !!!

Alegerea este a voastra.

Edited by metalactual, 22 August 2009 - 18:02.


#36
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008
Eu am oroare de excursii organizate in general, de aceea voiam sa mergem pe cont propriu, cu catamaranul, bineinteles. Cam am idee despre ce as vrea sa vedem si in general imi place sa stau intr-un loc cat doresc, fara sa fiu cu ochii pe ceas sau dupa grup. Asa ca as evita excursia organizata, de altfel nu-mi place nici buluceala. E chiar asa de periculos cu scuterul? Ma gandesc ca in septembrie nu mai e asa aglomerat, totusi. As lua scuter pt ca nu e pretentios cu parcarea si as avea o vedere mai buna asupra peisajelor. Cu scuterul cam poti opri unde vrei, spre deosebire de masina. Cate poze frumoase nu am ratat din cauza opririi interzise!...Ar fi motive speciale sa aleg o anumita zi a saptamanii? aglomeratie mai putina, etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate