Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Santorini și restul Cicladelor

- - - - -
  • Please log in to reply
1847 replies to this topic

#37
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
90% din toate vacantele le fac pe cont propriu. Excursia respectiva ( varianta cu ferry ), mi-a fost propusa si de catre ghida agentiei, printre altele. Nu am ales nimic, am inchiriat masina o saptamana si am vizitat in voie Creta. Daca stai mai multe zile in Santorini, recomand rent a car / rent a motorbike. Daca totusi, stati doar o zi: recomand excursia organizata - clar si fara remuscari.
Excursia cu catamaranul am luat-o de la o agentie din Heraklion si a inclus un tur al insulei cu autocarul + ghid in engleza + 3 opriri: Pyrgos, Oia si Fira cu timp suficient sa-ti faci o idee foarte clara. Evident poti lua doar catamaranul, te costa aprox. 75 eur/pers. dus-intors si de restul luati scuter/motorbike, cam tot pe acolo iesiti dar aveti libertatea pe care o doriti.

Programul pentru excursia de 1 zi in Santorini - cu catamaranul din Heraklion

One Day Cruise to Santorini ( Thira ) from Heraklion ( Iraklion ) Crete island  -  cu FlyingCat 4

#38
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

 metalactual, on 22nd August 2009, 19:53, said:

90% din toate vacantele le fac pe cont propriu. Excursia respectiva ( varianta cu ferry ), mi-a fost propusa si de catre ghida agentiei, printre altele. Nu am ales nimic, am inchiriat masina o saptamana si am vizitat in voie Creta. Daca stai mai multe zile in Santorini, recomand rent a car / rent a motorbike. Daca totusi, stati doar o zi: recomand excursia organizata - clar si fara remuscari.
Excursia cu catamaranul am luat-o de la o agentie din Heraklion si a inclus un tur al insulei cu autocarul + ghid in engleza + 3 opriri: Pyrgos, Oia si Fira cu timp suficient sa-ti faci o idee foarte clara. Evident poti lua doar catamaranul, te costa aprox. 75 eur/pers. dus-intors si de restul luati scuter/motorbike, cam tot pe acolo iesiti dar aveti libertatea pe care o doriti.

Programul pentru excursia de 1 zi in Santorini - cu catamaranul din Heraklion

One Day Cruise to Santorini ( Thira ) from Heraklion ( Iraklion ) Crete island  -  cu FlyingCat 4

Multumesc mult pt. toate lamuririle de pana acum, m-au luminat destul de mult. Am si rezervat deja masina pe site-ul indicat de tine (pt. Creta). Cat despre excursia asta in Santorini, ma mai gandesc... totusi, ma tenteaza mult libertatea absoluta de miscare. Mi se pare romanitc si aventuros sa strabati insulita calare pe un scuteras, in bataia vantului...

#39
orzan007

orzan007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2009
exista vreo sansa de o cursa ieftina intre Salonic si Santorini???? cu vapor va fi vai si amar

o sa fiu in paralia vreo saptamana...si atatea lucruri frumoase ati scris despre santorini ca as risca  o zi doua pana acolo sa-l vad.


multzam fain

#40
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Se pare ca anul acesta este romanii au invadat Santorini, fiindca nici o agentie de la noi nu mai are bilete pentru perioada 1 - 23 septembrie. Ma refer la vacantele de pana in 600 euro/pers - 7 nopti.

Am intarziat un pic cumpararea biletelor si acum nu mai sunt disponibile. M-am luat dupa un 'destept' care spunea ca voi gasi pana-n in ultima zi, si chiar cu reducere mare de tot  :cursing:

#41
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 catalinache, on 26th August 2009, 15:16, said:

Se pare ca anul acesta este romanii au invadat Santorini, fiindca nici o agentie de la noi nu mai are bilete pentru perioada 1 - 23 septembrie. Ma refer la vacantele de pana in 600 euro/pers - 7 nopti.

Am intarziat un pic cumpararea biletelor si acum nu mai sunt disponibile. M-am luat dupa un 'destept' care spunea ca voi gasi pana-n in ultima zi, si chiar cu reducere mare de tot  :cursing:

hmmm, si eu caut "belete" cu plecare pe 6-7 sept, 3-400e/pers/sejurul. am vazut ca pe iturism apar cateva oferte last minute. ai sunat tu la toate agentiile si nu mai erau valabile ?

#42
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

 corrnel, on 27th August 2009, 18:24, said:

hmmm, si eu caut "belete" cu plecare pe 6-7 sept, 3-400e/pers/sejurul. am vazut ca pe iturism apar cateva oferte last minute. ai sunat tu la toate agentiile si nu mai erau valabile ?


Crede-ma ca si astazi am sunat la inca 3 agentii, iar pana acum am scris la vreo 12. Baza de date este comuna, deci daca o agentie nu are bilete inseamna ca nici celelalte nu mai au.

Ai o sansa minima daca dai o spaga agentului/agentei ca sa te anunte cand renunta cineva :)

#43
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

 catalinache, on 27th August 2009, 21:29, said:

Crede-ma ca si astazi am sunat la inca 3 agentii, iar pana acum am scris la vreo 12. Baza de date este comuna, deci daca o agentie nu are bilete inseamna ca nici celelalte nu mai au.

Ai o sansa minima daca dai o spaga agentului/agentei ca sa te anunte cand renunta cineva :)

Adineauri am prins ultima camera in Kos cu plecare de pe 4 septembrie....Hotel Triton 3*, mic dejun, avion - 320 euro/pers plus 95 euro taxa de aeroport.

Toata ziua am sunat ca disperatu' la agentiile de turism. Am avut noroc ca a renuntat cineva :)

Edited by catalinache, 31 August 2009 - 18:59.


#44
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 corrnel, on 27th August 2009, 18:24, said:

hmmm, si eu caut "belete" cu plecare pe 6-7 sept, 3-400e/pers/sejurul. am vazut ca pe iturism apar cateva oferte last minute. ai sunat tu la toate agentiile si nu mai erau valabile ?


Imi cer scuze daca ma bag ca musca in ... lapte, dar de ce nu te duci pe cont propriu ?
Poti sa alegi hotelul pe care vrei tu in bugetul de care dispui, nu unul pe care ti-l baga agentia pe gat.

Santorini nu e o destinatie atat de indepartata sa nu te descurci cu logistica, nu e la capatul lumii.

Uite, dupa o cautare de 10 minute.
- Avion Bucuresti-Atena in septembrie 200 de euro toate taxele.
- Ferry Atena- Santorini vreo 60 de euro din ce s-a scris in paginile anterioare. Eu vad 100 euro dus-intors, dar nu am cautat in detaliu.

- Hoteluri:
Asta:
http://www.tripadvis...i_Cyclades.html
Camera dubla pentru 6 nopti = 156 euro in septembrie. Vreo 80 de euro de om adica.

Sau asta, la 50 de m de plaja:
http://www.booking.c...kout=2009-09-13
210 euro camera dubla pentru o saptamana de zile.

In ambele cazuri iesi pe la 350-400 de euro transportul + cazarea. Ce zici ?

Edited by varucristea, 31 August 2009 - 23:01.


#45
horhe_gxg

horhe_gxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 05.10.2005

 varucristea, on 31st August 2009, 23:47, said:

Asta:
http://www.tripadvis...i_Cyclades.html
Camera dubla pentru 6 nopti = 156 euro in septembrie. Vreo 80 de euro de om adica.

Mai exact, pe unde ai gasit pretul asta?
Nu cumva e doar pt. o noapte?

#46
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 horhe_gxg, on 1st September 2009, 09:07, said:

Mai exact, pe unde ai gasit pretul asta?
Nu cumva e doar pt. o noapte?

Nu, pentru 6 nopti. De luni pana duminica viitoare. Uite aici:
http://www.booking.c...kout=2009-09-13

#47
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Mai vin si eu, tot ca musca. :)
Olympic Airlines zboara din Atena cam in toate insulele, inclusiv Santorini. Eu am cautat pt. saptamana 18-25.09 si biletul ar costa 164,01 EURO TTI, round trip. Deci daca mai plusezi 100 EURO la ce a spus varu' mergi cu avionul cap coada. Eu am mers cu Olympic prin insule si a fost OK, au niste avioane mai mici dar nici rutele nu sunt lungi.
www.olympicairlines.com

#48
horhe_gxg

horhe_gxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 05.10.2005

 varucristea, on 1st September 2009, 10:17, said:

Nu, pentru 6 nopti. De luni pana duminica viitoare. Uite aici:
http://www.booking.c...kout=2009-09-13
Asa da, dar nu e acelasi lucru cu hotelul asta pe care-l mentionai prima data.... ;)
http://www.tripadvis...i_Cyclades.html
Camera dubla pentru 6 nopti = 156 euro in septembrie. Vreo 80 de euro de om adica.

Edited by horhe_gxg, 01 September 2009 - 10:55.


#49
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 horhe_gxg, on 1st September 2009, 11:54, said:

Asa da, dar nu e acelasi lucru cu hotelul asta pe care-l mentionai prima data.... ;)
http://www.tripadvis...i_Cyclades.html
Camera dubla pentru 6 nopti = 156 euro in septembrie. Vreo 80 de euro de om adica.

Da am facut eu o confuzie, scuze.
Se pare ca sunt doua Ira in Santorini: Hotel Ira de lux si Ira Studios la care am gasit pretul ala convenabil. M-am grabit eu.
Oricum doar vroiam sa evidentiez ideea sa te duci pe cont propriu, nu prin agentie si vei iesi la bugetul pe care ti-l doresti.

#50
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006

 varucristea, on 1st September 2009, 12:48, said:

Da am facut eu o confuzie, scuze.
Se pare ca sunt doua Ira in Santorini: Hotel Ira de lux si Ira Studios la care am gasit pretul ala convenabil. M-am grabit eu.
Oricum doar vroiam sa evidentiez ideea sa te duci pe cont propriu, nu prin agentie si vei iesi la bugetul pe care ti-l doresti.


da, sunt 2 chestii diferite

Edited by catalinache, 02 September 2009 - 10:34.


#51
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 catalinache, on 31st August 2009, 19:57, said:

Adineauri am prins ultima camera in Kos cu plecare de pe 4 septembrie....Hotel Triton 3*, mic dejun, avion - 320 euro/pers plus 95 euro taxa de aeroport.

Toata ziua am sunat ca disperatu' la agentiile de turism. Am avut noroc ca a renuntat cineva :)

eu am luat in santorini pe 16 sept. cu 360 euro/persoana, la hotel blue sea - 3*. este situat in kamari, aproape de plaja, aeroport.

vacanta placuta si sa ne povestesti cum a fost.


de lene si lipsa de timp  B)  am ales sa merg prin agentie. pe cont propriu aveam avantajul ca plecam oricând, pe orice data. la bani nu ?tiu dacă era o diferen?a substan?iala.

anul viitor imi voi programa din timp vacanta si o sa incer si varianta pe cont propriu. cred ca voi pleca in sorento/italia. am trecut acum 2 ani pe acolo si mi-a placut mult.

o sa revin cu poze din santorini  :wave:

Edited by corrnel, 02 September 2009 - 11:53.


#52
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 varucristea, on 1st September 2009, 09:17, said:

Quote

Uite, dupa o cautare de 10 minute.

http://www.booking.c...kout=2009-09-13


Sunt sigura ca in cele 10 minute n-ai avut timp sa citesti si impresiile celor care au stat acolo si care confirma ca de cat dai de atata primesti. Lasand-o deoparte pe englezoaica aia care n-a gasit pasta si periuta de dinti, cafea si pliculete de ceai in camera (nu ne-a spus daca aveau papuci si halat de baie :lol: ) toti cei care au postat s-au plans de mizeria din baie ca nu prea au avut apa calda si ca s-au "electrocutat" la dus.

Cand am citit postul tau am crezut ca n-am vazut bine si ca este pretul pe persoana pt 6 zile. 26 euro camera = 13 euro de persoana in midlle season mi se pare un pret suspect de mic si pt Paralia Katerini.

PS. N-o lua ca pe un repros. Pur si simplu nu vreau sa te injure altii.

#53
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

 almona, on 2nd September 2009, 12:54, said:

http://www.booking.c...kout=2009-09-13



Sunt sigura ca in cele 10 minute n-ai avut timp sa citesti si impresiile celor care au stat acolo si care confirma ca de cat dai de atata primesti. Lasand-o deoparte pe englezoaica aia care n-a gasit pasta si periuta de dinti, cafea si pliculete de ceai in camera (nu ne-a spus daca aveau papuci si halat de baie :lol: ) toti cei care au postat s-au plans de mizeria din baie ca nu prea au avut apa calda si ca s-au "electrocutat" la dus.

Cand am citit postul tau am crezut ca n-am vazut bine si ca este pretul pe persoana pt 6 zile. 26 euro camera = 13 euro de persoana in midlle season mi se pare un pret suspect de mic si pt Paralia Katerini.

PS. N-o lua ca pe un repros. Pur si simplu nu vreau sa te injure altii.

Stai linistita ca nu e un repros ce spui tu.
Evident ca iti dau dreptate, de cat dai de atata primesti, e vorba de buget, daca dispui de 350 de euro/om transport + cazare nu poti sa ai pretentii de rege.
Eu nu am nicio problema sa stau si in astfel de variante de cazare mai ieftine. De exemplu in Iordania stau numai la hosteluri cu o medie de 15 euro/noapte/om.
Si am stat la viata mea si la 13 euro/om pe noapte si la hoteluri de 4 stele si in tari foarte dezvoltate si in tari din lumea a treia.
Iar daca cei care ar alege o astfel de varianta low-cost si ar avea pretentii de rege la 200 de euro pe saptamana camera in Santorini si pe urma "m-ar injura" cum spui tu .... ei bine, asta ar spune mai multe despre ei decat despre mine.

#54
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 varucristea, on 2nd September 2009, 12:14, said:

Quote

Stai linistita ca nu e un repros ce spui tu.
Evident ca iti dau dreptate, de cat dai de atata primesti, e vorba de buget, daca dispui de 350 de euro/om transport + cazare nu poti sa ai pretentii de rege.
Eu nu am nicio problema sa stau si in astfel de variante de cazare mai ieftine. De exemplu in Iordania stau numai la hosteluri cu o medie de 15 euro/noapte/om.
Si am stat la viata mea si la 13 euro/om pe noapte si la hoteluri de 4 stele si in tari foarte dezvoltate si in tari din lumea a treia.

Asa este. Eu de principiu nu sunt dispusa sa dau foarte multi bani pe cazare. Caut hoteluri/studiouri de 2-3 stele decente, curate si cel mult cu mic dejun sau chiar fara masa si restul de buget il folosesc in alte scopuri. La cat stau eu in camera (dus si somn de noapte) ar fi aberant sa dau o caruta de bani. La un early-booking sau last-minute poti gasi la 350 euro/pers transport cu avionul+taxe de aeroport+cazare+mic dejun pt 7 nopti. chiar vara asta am gasit la early-booking 319 euro + 95 euro taxe de aeroport, reducere 20% din cei 319 exact ceea ce am spus mai sus atat in Zakynthos cat si in Santorini. Am ales Zante pt ca multa lume mi-a spus ca restul de buget ar fi insuficient pt Santorini, dar se pare ca nu e chiar asa.

Iar daca cei care ar alege o astfel de varianta low-cost si ar avea pretentii de rege la 200 de euro pe saptamana camera in Santorini si pe urma "m-ar injura" cum spui tu .... ei bine, asta ar spune mai multe despre ei decat despre mine.


Daca as avea 1 leu pt toti care vor chestia asta mi-as face 4 vacante pe an la Burj-Al-Arab :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate