Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 

Olympus si Matsushita anunta Micro 4/3

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#1
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
Inger sau demon:

http://www.dpreview....ds.asp#analysis

Pt cunoscatori un fel de PEN pe digital.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.131
  • Înscris: 29.06.2005
Da. uau. Au reusit sa transforme DSLR-ul in P&S.Tare.

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.551
  • Înscris: 07.09.2005
Chiar se pare ca reusesc in sfarsit sa exploateze sistemul Patru Treimi ca lumea. :) Sa fie intr-un ceas bun. Sunt curios cum o sa fie primul model cu micro four thirds.

#4
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006
Fara vizor optic :( (doar extern)

Poate totusi distanta montura-senzor va permite montarea de obiective LTM sau baioneta M (cu adaptor).

Ca sa beneficieze din plin de dimensiunea compacta cred ca ar fi indicata utilizarea de obiective fixe si nu "zum" (mai ales super "zum", cu cat mai multi icsi).

Editat de montecarlo, 05 august 2008 - 09:39.


#5
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Marketing la greu, urmeaza telefoanele mobile cu obiective interschimbabile. Daca piata o cere...
Sincer, in afara de dimensiune si probabil greutate, nu vad alt avantaj al acestui sistem. Doar asa de moft.

Editat de pandururadu, 05 august 2008 - 10:25.


#6
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postpandururadu, on Aug 5 2008, 11:22, said:

Marketing la greu, urmeaza telefoanele mobile cu obiective interschimbabile. Daca piata o cere...
Sincer, in afara de dimensiune si probabil greutate, nu vad alt avantaj al acestui sistem. Doar asa de moft.
Zgomot de imagine mic, mai silentios decat un dSLR, obiective interchimbabile (probabil si Leica !!!). Ar fi poate o camera buna pentru "street photography" ;)
Tot daca piata o va cere poate va aparea si o versiune cu telemetru.
Tot ce mai ramane de vazut e PRETUL !

Editat de montecarlo, 05 august 2008 - 10:38.


#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
pai asta era si ideea. un sistem portabil cu senzor mare si obiective interschimbabile. se discuta mult de adaptoare pt leica m si contax.

mai multe detalii la photokina. mama ce expozitie o sa fie.

Editat de devlin2427, 05 august 2008 - 10:39.


#8
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 05.11.2007

View Postmontecarlo, on Aug 5 2008, 11:37, said:

Zgomot de imagine mic, mai silentios decat un dSLR, obiective interchimbabile (probabil si Leica !!!). Ar fi poate o camera buna pentru "street photography" ;)
Tot daca piata o va cere poate va aparea si o versiune cu telemetru.
Tot ce mai ramane de vazut e PRETUL !
Zgomot mai mic decat la un P&S vrei sa zici, ca fata de un dSLR FF ramane de vazut.
Nu zic ca nu isi are sensul cu siguranta isi va gasi sectorul de piata.
Pretul intr-adevar va fi cel care ar putea demonta dslr-urile entry level (poate chiar mid level) cu 2 conditii:
1. Cumparatorului sa i se ofere, din start practic, o gama de obiective suficient de variata pentru a renunta la "consacratele" de pe piata (micro FT presupune practic un sitem nou, ca si cum ar intra un nou brand cu o noua montura pe piata dslr) .
2. Pret avantajos + calitatea aia de la Leica sunt doua lucruri usor in disconcordanta parerea mea, doar daca nu or sa apara obiective Leica branded ceea ce e cu totul alta mancare de peste.
Ramane de vazut.

Editat de pandururadu, 05 august 2008 - 10:57.


#9
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
ca sa fie mai simplu de inteles: un sigma dp-1 cu obiective interschimabile. la inceput probabil  doua sau trei prime-uri, ce mai probabil de dimensiuni pancake, iar apoi probabil si un zoom. acum daca vine cu noul senzor hdr that would be sweet.

#10
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 857
  • Înscris: 10.05.2006

View Postdevlin2427, on Aug 5 2008, 12:09, said:

ca sa fie mai simplu de inteles: un sigma dp-1 cu obiective interschimabile. la inceput probabil  doua sau trei prime-uri, ce mai probabil de dimensiuni pancake, iar apoi probabil si un zoom. acum daca vine cu noul senzor hdr that would be sweet.
Da, dar DP-1 are senzorul mai mare :D
Oricum, eu nu mi-as dori sa vizez prin EVF, cu rezolutia lor mirifica. Daca gasesc o modalitate de vizare cu telemetru, atunci intr-adevar o sa fie o chestie grozava, altfel.... nu stiu.

#11
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.442
  • Înscris: 27.04.2006
Rangefinder digital anyone...? M8-like...?
Asta mi se pare principala aplicatie.
Foarte multi profesionisti viseaza la asa ceva, o camera de buzunar cu un format cat mai compact si cu performante cat mai apropiate de un (D)SLR.

P.S. Eu sunt subiectiv in ultimul hal acum, am re-descoperit Zorki 1 de vreo luna incoace

Editat de Ixtl, 05 august 2008 - 11:39.


#12
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postpandururadu, on Aug 5 2008, 11:55, said:

Zgomot mai mic decat la un P&S vrei sa zici, ca fata de un dSLR FF ramane de vazut.
Nu zic ca nu isi are sensul cu siguranta isi va gasi sectorul de piata.
Pretul intr-adevar va fi cel care ar putea demonta dslr-urile entry level (poate chiar mid level) cu 2 conditii:
1. Cumparatorului sa i se ofere, din start practic, o gama de obiective suficient de variata pentru a renunta la "consacratele" de pe piata (micro FT presupune practic un sitem nou, ca si cum ar intra un nou brand cu o noua montura pe piata dslr) .
2. Pret avantajos + calitatea aia de la Leica sunt doua lucruri usor in disconcordanta parerea mea, doar daca nu or sa apara obiective Leica branded ceea ce e cu totul alta mancare de peste.
Ramane de vazut.

Partial are deja obiective (toate cele pe 4/3 + adaptorul furnizat de Oly) ;) (si toate celelalte obiective manuale+adaptorul corespunzator).
Nu am spus de pret avantajos neaparat in cazul leica, dar va poate cumparatorii vor avea si acesta optiune pe langa obiectivele consumer.
De pret depind multe: daca va concura cu Oly E-420/520  & Co. (Nikon D40/60, Canon 1000D/450D, Sony A200/350, Pentax K200, etc...) , cu P&S-urile asa zis "bridge" sau cu P&S-urile sub 1000 lei.

PS. Din cate tin minte, a zis cineva mai demult, cred tot pe acest forum ca si Fuji ar pregati o surpriza ( http://en.wikipedia....ystem_companies ) dar poate nici nu e singurul.

Editat de montecarlo, 05 august 2008 - 12:08.


#13
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 23.08.2007
Cert este ca nu se vor fi DSLR :D . Tot incerc sa aflu cate ceva despre sistemul de vizare dar este imposibil deocamdata. Este un secret foarte bine pazit. Se pare ca noile camere vor fi un fel de viewfinder dar trebuie sa mai asteptam putin. Oricum Panasonic si Olympus vor da publicitatii date tehnice despre noile camere inainte de Photokina. Un avantaj al formatului fara oglinda il constituie si lipsa vibratiilor la declansare.

#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
s-ar parea ca auto-focusul e contrast based. s-ar parea ca exista modele functionale phil askey sugerind ca ar fi mai rapid decit live-view-ul actual implementat de oly. un alt avantaj ar fi silentiozitatea.

#15
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 23.08.2007
Fișier atașat  2734255573_eb973c690b.jpg   128,04K   80 download-uri

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.131
  • Înscris: 29.06.2005
Din ce vad eu acolo, e mai mare decat sigma dp1 si are  sistem de vizare directa, poaate cu telemetru(da` ma cam indoiesc).Eu cred ca o sa fie un mare fas.E o struto-camila.Prea inghesuit si fara avantajele sistemului ca sa fie DSLR, prea mare si complicat ca sa fie P&S.
Eu unu` nu l-as cumpara.

#17
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postflorinel, on Aug 5 2008, 20:13, said:

Din ce vad eu acolo, e mai mare decat sigma dp1 si are  sistem de vizare directa, poaate cu telemetru(da` ma cam indoiesc).Eu cred ca o sa fie un mare fas.E o struto-camila.Prea inghesuit si fara avantajele sistemului ca sa fie DSLR, prea mare si complicat ca sa fie P&S.
Eu unu` nu l-as cumpara.
Fotografia nu este cea oficiala. E foarte posibil sa arate altfel. Ce este sigur e ca noile aparate nu vor fi de tip SLR.

#18
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.705
  • Înscris: 01.11.2006
Aici http://forums.dprevi...essage=28405354 obiectivele au si inel de diafragma. Asta deja mi se pare putin probabil ca va fi, dar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate