Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

winamp equalizer

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Propun un topic pentru setarile equalizerului winamp. Daca ai facut o configuratie faina da presets>save>to eqf si o uploadezi ca sa o incercam si noi. Daca se poate sa precizezi si modelul boxelor pe care le folosesti.
Eu am logitech x530 si ascult ca si in atasament: Attached File  x530.rar   138bytes   263 downloads(no fi el cel mai bun)
pentru a deschide fisierul eqf dai presets>load>from eqf

Edited by nano_thrust, 04 August 2008 - 18:29.


#2
Strik3R

Strik3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2007
Egalizatorul din winamp e cea mai proasta alegere posibila, mai bine folosesti un Dsp ceva, in cel mai RAU caz....decat equalizer-ul ala....

#3
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008

View PostStrik3R, on Aug 5 2008, 00:00, said:

Egalizatorul din winamp e cea mai proasta alegere posibila, mai bine folosesti un Dsp ceva, in cel mai RAU caz....decat equalizer-ul ala....
acum depinde de urechea fiecaruia dintre noi cum ii place sa asculte o melodie ,am incercat tot felul de programe din astea dar tot la winamp am ajuns .Mai depinde si ce sistem audio ai, mai slab sau mai puternic ca putere,distorsiunile sa fie mai mici de 0.1%,difuzoare sa fie cat de cat de firma s.a.m.d.
Iar daca nu stiai egalizatorul din cauza urechii ascultatorului (dupa cum am mai spus fiecare asculta cum vrea)s-a inventat ;)

#4
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Se poate folosi si Dfx for Winamp pentru o imbunatatire semnificativa a calitatii sunetului . B)

#5
Strik3R

Strik3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2007

View Postdj_ando_83, on Aug 9 2008, 20:04, said:

acum depinde de urechea fiecaruia dintre noi cum ii place sa asculte o melodie ,am incercat tot felul de programe din astea dar tot la winamp am ajuns .Mai depinde si ce sistem audio ai, mai slab sau mai puternic ca putere,distorsiunile sa fie mai mici de 0.1%,difuzoare sa fie cat de cat de firma s.a.m.d.
Iar daca nu stiai egalizatorul din cauza urechii ascultatorului (dupa cum am mai spus fiecare asculta cum vrea)s-a inventat ;)


Si totusi chiar daca egalizatorul "din cauza urechii ascultatorului s-a inventat ;) )  cel al winamp-ului repet, e cea mai proasta alegere...
In cel mai rau caz se poate folosi egalizatorul placii de sunet (Daca exista)....iar in legatura cu boxele...sa stii ca pe niste boxe "potente" nici nu se mai simte nevoia de egalizator, asta in combinatie cu un amplificator bun, acesta nefacand altceva decat sa inrautateasca lucrurile ca si DFX de altfel, ca tot il recomanda cineva mai sus.
Acestea (egalizatorul si DFX-ul nu fac altceva decat sa ascunda...sau ma rog, sa incerce sa ascunda calitatea unor boxe jenante) si never ever n-o sa faca ceva bun. Asta e punctul meu de vedere si al multora, comentariile sunt bine venit dar de prisos in acelasi timp..asta e realitatea.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostStrik3R, on Aug 10 2008, 19:18, said:

acesta nefacand altceva decat sa inrautateasca lucrurile ca si DFX de altfel, ca tot il recomanda cineva mai sus.
Acestea (egalizatorul si DFX-ul nu fac altceva decat sa ascunda...sau ma rog, sa incerce sa ascunda calitatea unor boxe jenante) si never ever n-o sa faca ceva bun. Asta e punctul meu de vedere si al multora, comentariile sunt bine venit dar de prisos in acelasi timp..asta e realitatea.
DFX, crystalizerul de la plăcile creative sau srs sunt utile la ascultat mp3-uri, mai ales în cazul în care le asculți pe un sistem audio bun. Tu probabil că nu asculți decât cda, flac, ape sau în cel mai rău caz wav, dar un procent semnificativ al stupid people ascultă(m) (și) empetreiuri ;)

#7
Strik3R

Strik3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2007

View Postantinari, on Aug 10 2008, 22:55, said:

DFX, crystalizerul de la plăcile creative sau srs sunt utile la ascultat mp3-uri, mai ales în cazul în care le asculți pe un sistem audio bun. Tu probabil că nu asculți decât cda, flac, ape sau în cel mai rău caz wav, dar un procent semnificativ al stupid people ascultă(m) (și) empetreiuri ;)


Nu e cazul sa privim lucrurile asa de sus...
Si nu, nu ascult numai .flac, .ape ...s.a.m.d ascult si mp3...(predominant) cu toate astea cand folosesc equalizer-ul winamp-ului mi se taie cheful de a mai asculta muzica...
cat despre DFX, singrul lucru de care pot fi multumit la el e doar partea de inalte...pot spune ca se descurca....in rest......inutil sau enervant..repet..asta e doar parerea mea.
Si da...cu partea de Crystalizer de pe X-fi iti dau 100% dreptate...ala chiar isi face treaba...

Edited by Strik3R, 11 August 2008 - 18:32.


#8
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
ce program as mai putea foosii, care sa ia sunetulfacut de orice program care ruleaza si sa il mixeze realtime, adica sa nu mearga numa cu winamp ca dfx(sunetu sa fie filtrat si dupaia scos pe placa audio), nu stiu daca ma intelegeti :blink:

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
http://forum.softped...howtopic=338136

#10
Tenk

Tenk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.10.2008
eu unul nu folosesc nici eq nici dsp-uri la winamp atat timp cat o piesa a fost masterizata de un ing de sunet nu vad de ce ar mai suferi alte enhance-uri din partea ascultatorilor asta in cazul in care ai un sistem bun ... in cazul in care ai laptop speakers sau desktop e oarecum normal sa incerci niste artificii insa nu cu rezultate incantatoare.
e adevarat ca pt sisteme 5.1 respectiv 7.1 daca piesa nu a fost mixata si masterizata in prealabil in aceasta varianta care este intalnita cel mai des la filme vom avea nevoie de niste dsp-uri care vor adauga o anumita spatialitate piesei astfel fiind posibila auditia pe aceste sisteme
asa ca aceste ajustari raman la alegere pt fiecare in functie de gusturi si se stie, gusturile nu se discuta. spor la egalizari

#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostTenk, on Oct 9 2008, 10:10, said:

eu unul nu folosesc nici eq nici dsp-uri la winamp atat timp cat o piesa a fost masterizata de un ing de sunet nu vad de ce ar mai suferi alte enhance-uri din partea ascultatorilor asta in cazul in care ai un sistem bun ... in cazul in care ai laptop speakers sau desktop e oarecum normal sa incerci niste artificii insa nu cu rezultate incantatoare.
e adevarat ca pt sisteme 5.1 respectiv 7.1 daca piesa nu a fost mixata si masterizata in prealabil in aceasta varianta care este intalnita cel mai des la filme vom avea nevoie de niste dsp-uri care vor adauga o anumita spatialitate piesei astfel fiind posibila auditia pe aceste sisteme
asa ca aceste ajustari raman la alegere pt fiecare in functie de gusturi si se stie, gusturile nu se discuta. spor la egalizari

Un inginer de sunet 'masterizeaza' piesa, o scrie pe un master record, un DAT, CD-A, SACD etc., cineva cumpara CD-ul produs 'in masa', ripuieste informatia audio si o comprima in .mp3, 192kbps/44.1Khz. Deja s-a pierdut o impresionanta parte din munca de 'masterizare' a inginerului respectiv. Daca esti curios sa stii cum functioneaza compresia audio cu pierderi (ie: mp3, vma, ogg etc.) cauta pe wikipedia etc.
De aici si nevoia, uneori, in anumite setupuri audio, de a apela la un egalizator/compresor/'enhancer'.
Chiar si efectele alea dubioase de la majoritatea codecurilor AC97 5.1, 7.1, implica o procesare cu niste delayuri etc., pentru ca sunetul sa fie mapat corect in toate difuzoarele dintr-un setup multicanal.
Din pacate, mare majoritate a utilizatorilor pc asculta muzica in format comprimat cu pierderi (mp3), asa ca, de cele mai multe ori, un equalizer este binevenit.

#12
Tenk

Tenk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.10.2008

View Posthubbabub1601, on Oct 9 2008, 10:36, said:

Un inginer de sunet 'masterizeaza' piesa, o scrie pe un master record, un DAT, CD-A, SACD etc., cineva cumpara CD-ul produs 'in masa', ripuieste informatia audio si o comprima in .mp3, 192kbps/44.1Khz. Deja s-a pierdut o impresionanta parte din munca de 'masterizare' a inginerului respectiv. Daca esti curios sa stii cum functioneaza compresia audio cu pierderi (ie: mp3, vma, ogg etc.) cauta pe wikipedia etc.
De aici si nevoia, uneori, in anumite setupuri audio, de a apela la un egalizator/compresor/'enhancer'.
Chiar si efectele alea dubioase de la majoritatea codecurilor AC97 5.1, 7.1, implica o procesare cu niste delayuri etc., pentru ca sunetul sa fie mapat corect in toate difuzoarele dintr-un setup multicanal.
Din pacate, mare majoritate a utilizatorilor pc asculta muzica in format comprimat cu pierderi (mp3), asa ca, de cele mai multe ori, un equalizer este binevenit.
eu vorbeam de absolut orice material audio ,stiu cum functioneaza compresia in formate ca mp3; problema se pune ca un material prost nu are cum sa sune mai bine dupa aplicarea anumitor dspuri ci doar sa o cosmetizeze in asa fel incat sa il faca sa para ca suna mai bine.
revenind la eq pt ca despre asta era vb observam si in graficele de aici ca acelasi bitrate dar codec diferit se comporta diferit in raspunsul in frecventa de aceea se poate observa ca cel mai utilizat codec si anume lame la 128 kbps nu cuprinde 20hz-20khz ceea ce inseamna ca daca avem de ex izotope ozone pt winamp si vrem sa ridicam o frecventa de 18 khz sau chiar 17 nu o sa facem altceva decat sa ridicam putin din 16 depinde de q, aici fiind vorba de paragraphic eq sau eventual noise de la dither daca s-a folosit la codare. si dupa cum spuneam in prelucrarea audio se stie clar ca dintr-un material prost nu poti scoate o calitate buna dar invers da, aici tinem cont de dinamica si rezolutie.
un wav la 16 bit 44.1khz ofera 20-20 cu o dinamica in limita normalului cd quality, dar un mp3 128 kbps 44.1 khz nu, deci dupa parerea mea nu are rost ... pana la urma nu stiu cati utilizatori de winamp stiu sa seteze un compressor, limiter si sau exapander astfel incat sa mai lucreze putin dinamica care oricum nu va mai suna ca originalul si care va aduce sau nu vre-un surplus de calitate.
ar fi multe de spus vis-a-vis de modul in care functioneaza aceste procesoare de semnal care pot spori sau nu calitate ... ramane la alegerea fiecaruia daca prefera sau nu sa le foloseasca, eu doar mi-am expus parerea de aceea am si inceput "eu unu' nu folosesc..." si imi sustin afirmatia atat timp cat testat pt urechea mea nu suna bine, atentie urechea are tendinta sa se obisnuiasca foarte usor asa ca prin simpla incarcare a unui preset din eq de la winamp cu o auditie de maxim 30 de sec la revenirea presetului flat diferenta nu e tocmai placuta, cu toate ca asa ar fi fost normal sa ascultam.
consider ca eq-urile gata presetate de pe sistemele audio precum combinele sau sisteme hi-fi nu sunt decat un motiv de a se vinde mai bine, asta e strict parerea mea.

#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Corect in ceea ce priveste benzile EQ. Dealtfel, standardul ISO 'spune' reglaje de la 31hz la 16Khz. Faptul ca 99% din materialul comprimat inseamna 'taierea' materialului audio mai sus de 16 khz este cunoscut.
Compresoare, efecte si altele sunt de prisos atunci cand folosesti material loseless cu un output superior (placi audio de calitate, digital pana intr-un DAC de calitate etc) insa au si partea lor buna cand vine vorba de auditie din sursa low-bitrate low-quality: mai simuleaza o armonica superioara, mai accentueaza in banda 16khz ca sa nu 'simti' lipsa frecventelor superioare taiate, 'ridica' putin vocea ca sa simuleze un stage cat mai corect (desi nu prea reuseste artificiul asta) etc.
Bune, rele, cert e ca sunt situatii suficiente unde un eq bine reglat aduce ceva prospetime in sunetul comprimat. Eu folosesc reglaje de ton in ultima etapa din lantul de auditie, si anume in amplificator. Pana acolo, digital out -> DAC extern. Asta atunci cand folosesc pc-ul ca si sursa audio, de cele mai multe ori din fisiere flac. In rest, sa traiasca reducerile substantiale la CD-urile audio cu muzica buna de prin magazine si sa traiasca cede playerul NAD :)

#14
words4snows

words4snows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2009
ati putea incerca si asta .. boxe:altec lansing 5+1, dar am umblat si la sound manager din pc pt un sunet mai bun, acum depinde de urechea fiecaruia:) incercati si dak aveti si modificari veniti cu ele :)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate