Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

job ok in tara sau spalator de vase afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

Poll: job ok in tara sau spalator de vase afara? (171 member(s) have cast votes)

job naspa afara, bani putin mai multi ___SAU___ job ok in tara, bani mai putini ?

  1. afara (78 votes [45.61%])

    Percentage of vote: 45.61%

  2. tot acasa e mai bine (93 votes [54.39%])

    Percentage of vote: 54.39%

Ati lucrat macar o mica perioada in afara Romaniei?

  1. Da (74 votes [44.05%])

    Percentage of vote: 44.05%

  2. Nu (94 votes [55.95%])

    Percentage of vote: 55.95%

Vote Guests cannot vote

#91
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postciureanuc, on Aug 20 2008, 21:44, said:

Nu am putut comenta pe site-ul ala, asa ca imi permit sa pun comentariu aici, cu riscul de ma repeta:

Nenea ala a stat 3 ani in Austria spaland geamuri, muncind MULT peste programul normal = mort de obosit seara, acum reusind sa-si gaseasca un job in telecomunicatii... cum spune el "ce a facut si in tara".
Mosule, TREI ANI sa nu faci nimic pe meseria ta, in domeniul TELECOMUNICATII care evolueaza mai repede decat orice alt domeniu...   sa fim seriosi!
Cititorule de articol, incearca sa te lasi de jobul tau vreo 3 ani - apuca-te de spalat borcane, si sunt curios cine te mai angajeaza dupa anii aia, pe domeniu de care te lasasei.
Stiu contabila care a plecat UN AN in Italia (visuri) si la intoarcere o cam bagase pe maneca... a facut niste cursuri sa se puna la punct din nou cu meseria.
Eu sunt la Londra acum, meseria mea in Romania era pe calculator... decat sa spal geamuri vreo 3 ani, in care softurile se schimba destul de mult, tehnicile evolueaza, prefer sa ma intorc in tara si sa mai vin in UK cand ne-or da drepturi depline.
Ganditi-va la asta, dragi cititori cu calificari bune si nu va ratati viata!

Ceea  ce am zis eu, un internship, chiar de-asta era foarte indicat: nu iti ieseai din mana!
Parerea mea e ca aceasta metoda e foarte buna din mai multe motive: esti in contact cu meseria, cunosti piata si cerintele din tara respectiva, te cunosc si pe tine diversi sefi ( sefi care isi stiu interesul si te ''miros'' daca esti bun si reprezinti un must-to-have pentru ei), iti adaugi pe CV experienta in domeniu in tara respectiva (foarte foarte important)
Intr-adevar, trebuie sa iti gasesti de lucru si ceva care sa aduca bani, chiar munca bruta, macar jumatate de norma, dar asta ar fi doar pana cineva de la firmele pe unde ai facut internship ti-ar spune Baiatule, tu ramai la noi!.
Deci asa patrunzi si pe piata munci si iti mentii si contactul cu profesia.

Daca am spus ceva inaplicabil in cazul tau, te rog sa mentionezi ce anume si din ce motiv.


Edit: am impresia ca internship, deci munca neplatita, reprezinta o necunoscuta pentru romani, chiar si pentru multi dintre cei plecati.
Ei bine, chestia asta e foarte raspandita atat in Europa de Vest cat si in SUA.
In general se merge pe ideea sa iasa banul cat mai repede dar se omite importanta cunoasterii unui mediu nou de munca si a trainingului in vederea competitiei ce il asteapta pe orice emigrant care isi doreste un job bine platit.

Edited by Bogdan R, 21 August 2008 - 16:36.


#92
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postciureanuc, on Aug 21 2008, 05:46, said:

Oricum, vad ca nu mi-ai lasat mesaj sa vii in UK sa fii rotund. :)
Nu se inscrie nimeni la oferta mea?
Dupa cum poti observa deja locuiesc intr-o tara cu apa calda la robinet. Chiar nu ma intereseaza Londra ca si oras (de fapt Anglia in general). Am fost p-acolo de destule ori si niciodata nu am vazut soarele pe cer (literalmente). Da' daca as vrea sa vin am avut un job offer de la DE Shaw si au birouri la Londra.

View Postciureanuc, on Aug 21 2008, 05:46, said:

edit: stateam pe buda si ma gandeam: ce dracu' vreau sa dovedesc eu incepand (si scriind pe) acest topic? Trebuia doar sa las sondajul (chiar ma intereseaza rezultatele) si sa las lumea sa discute sau sa abereze.
Ca nu esti penal? (a se citi "plans de mila") Din nefericire ai dovedit exact opusul :)

#93
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
O veste buna: a aparut subforumul dedicat emigrarii!
Propun deci ca toate discutiile legate de aceasta tema sa fie continuate la http://forum.softped...p?showforum=480

Spor la tastat!   :)

#94
christelle

christelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 20.08.2008

View Postciureanuc, on Aug 2 2008, 12:58, said:

Voi ce parere aveti?
Daca ati termina o facultate "mai moarta" in tara (sa spunem istorie, filozofie - joburi nexam), v-ati duce la spalat vase in alta tara, pe un salariu triplu?  
Daca ai fi un proaspat inginer (Politehnica Bucuresti scoate anual 4000 de ingineri = multi - nu sunt joburi pentru toti), te-ai duce la ambalat pui in Germania?

Votati si castigati! :D

edit: va mai dau niste joburi de categoria: "job naspa afara":  cleaner, necalificat pe santier, ambalator produse medicale, ansembler de produse elecrocasnice, chelner, bucatar necalificat (ajutor 2 de bucatar), baby-sitter, portar (la hotel).
Joburile sunt "naspa" daca ne gandim la un tip care in tara ar fi fost: contabil, profesor suplinitor, inginer electrician...
:huh:  depinde de la un caz la altul

''ambalatul puilor'' nu e o treaba asa de usoara, chiar cere indemanare si talent, eu am lucrat o luna dupa care m-au dat afara ca eram incompetenta... pana la urma tot contabil am ajuns, ce eram si in tara

in plus joburile astea de jos nu sunt asa de naspa cum isi imagineaza unii, esti respectat si tratat ca oricare alta persoana ... atat timp cat lucrezi si nu stai degeaba

#95
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postchristelle, on Aug 21 2008, 19:46, said:

in plus joburile astea de jos nu sunt asa de naspa cum isi imagineaza unii, esti respectat si tratat ca oricare alta persoana ... atat timp cat lucrezi si nu stai degeaba

Sunt naspa pentru ca te limiteaza destul de puternic ca dezvoltare ulterioara.  :rolleyes: Dar da - e adevarat ca patronii "de afara" ( desi si la noi a cam inceput sa se schimbe serios treaba ) sunt mult mai atenti, macar asa ... la nivel de aparente, cu cei care le produc banii ...  :P

#96
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View PostBogdan R, on Aug 21 2008, 20:18, said:

Oooo,domnu' moderator!lol
La mai mare!

#97
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postciureanuc, on Aug 2 2008, 18:58, said:

Buuun...

Am vazut multe discutii pe acest forum, as vrea sa deschid un chestionar.
Nu l-am pus la sectiunea chestionare pentru ca e de "Poaina lui Iocan".
Stim ca foarte multi romani sunt peste hotare, facand joburi la munca de jos, pe niste bani mai buni decat in tara.

DAR, am cunoscut si multi romani care merg afara pe joburi de jos, desi in tara aveau un job bun (ca si titulatura, ca si activitate zilnica). Personal, asta mi se pare ca o irosire a vietii (doar una avem).

Voi ce parere aveti?
Daca ati termina o facultate "mai moarta" in tara (sa spunem istorie, filozofie - joburi nexam), v-ati duce la spalat vase in alta tara, pe un salariu triplu?  
Daca ai fi un proaspat inginer (Politehnica Bucuresti scoate anual 4000 de ingineri = multi - nu sunt joburi pentru toti), te-ai duce la ambalat pui in Germania?

Votati si castigati! :D


edit: va mai dau niste joburi de categoria: "job naspa afara":  cleaner, necalificat pe santier, ambalator produse medicale, ansembler de produse elecrocasnice, chelner, bucatar necalificat (ajutor 2 de bucatar), baby-sitter, portar (la hotel).
Joburile sunt "naspa" daca ne gandim la un tip care in tara ar fi fost: contabil, profesor suplinitor, inginer electrician...

Pui tu problema prost.

Daca nu esti bun de nimic in tara, mare cacat nu o sa fii nici afara, mai ales ca trebuie sa treci peste socul cultural si sa ajungi sa gandesti in limba tarii de adoptie.


Daca esti un contabil bun,un electrician bun, un IT-ist bun in tara, iti poti gasi si afara job similar, dar daca esti puscarie ajungi de cari saci de ciment sau culegi capsuni.

Vezi exemplul lui Cardinal, baiat destupat ,fost programator in Romanica dar care freaca duda acum prin Canada si ia joburi de paznic /I work for food...

#98
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postbrigazile_martirilor, on Aug 29 2008, 08:26, said:

jihadu"

Ceea ce nu intelegi e ca majoritatea meseriilor(in Ca)sunt reglementate de Ordine(sau Asociatii) sau...sau.
Vezi postul lui "joannes":
http://forum.softped...p;#entry5123457

Si in completare.Caz de IT-ist:
-ai faculta in Ro.
-experienta 5 ani in Ro.

Vine in Ca:
-isi gaseste job in domeniu.
-$16/hr
Stii ce inseamna asta($16/hr)?
Incepator cu studii colegiale(nu facultate).Practic,un absolvent de colegiu quebecos cu note bune.
Daca termini un colegiu aici si esti foarte bun poti incepe si cu +$20/hr.
Evident,tre sa ai oferte din Toronto(adica pe salarii mai bune).Logic,mai pluseaza si aici(de la $18 la 21 sa zic).

Edited by CSSTAP, 30 August 2008 - 00:10.


#99
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008
@Vasilas

tu fiind acolo, la fata locului, nu o sa te contrazic.

Pot sa-ti spun insa ca am si colegi care , IT-isti fiind ,au plecat acolo si lucreaza tot IT pe salarii foarte bune si am si altii care , ca si Cardinal,
cara saci cu ciment.

Depinde de knowledge-ul fiecaruia.

#100
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Lucrez in IT de 3 ani. Nu m-as duce dincolo la muncile de jos, cand pot sa-mi caut in domeniu ( daca chiar imi vine cheful de duca).

#101
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postbrigazile_martirilor, on Aug 31 2008, 08:11, said:

Pot sa-ti spun insa ca am si colegi care , IT-isti fiind ,au plecat acolo si lucreaza tot IT pe salarii foarte bune si am si altii care , ca si Cardinal,
cara saci cu ciment.

Depinde de knowledge-ul fiecaruia.
Numarul celor care sunt(mai degraba,AJUNG sa fie multumiti)e mic.

Am avut vecin prof de mate.Fii-su a terminat Fac. de calculatoare la Cluj.
Logic ca acum +10 ani Ro era 0 barat la PC-uri.A plecat in Ca(Toronto).
Ma crezi ca a mai facut odata facultatea aici(CA)?
Bine,acum e ok.Si-a luat si asta un duo(adica casa d-aia cu 2 intrari separate) cu un prieten.Dar au trecut 10 ani de cand a plecat...

LE:Amanunt imp.:Asta nu a lucrat in Ro..Deci a plecat fara experienta.

Edited by CSSTAP, 31 August 2008 - 20:03.


#102
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postbrigazile_martirilor, on Aug 29 2008, 09:26, said:

Daca nu esti bun de nimic in tara, mare cacat nu o sa fii nici afara
Corect... o sa fii acelasi cacat doar ca o sa fii platit de 5 ori mai bine.

#103
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nici io nu stiu pe nimeni care a facut IT in RO si in lumea capitalista e paznic de noapte.
16CAD pi ora e cam naspa. dar e plina lumea de oameni care din motive neintelese de mine au o jena sa se vanda cum trebuie si accepta tzushpaisuri. ata ete, din astea o sa tot vezi.

#104
dorelcaransebes

dorelcaransebes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.10.2007
Decat codash la orash, mai bine-n satul tau fruntash !

#105
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
altfel formulat. mai bine in C decat in A. la mai mare fratiilor!
nu te dezvolti comparandu-te cu palmasi.

#106
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostCSSTAP, on Aug 29 2008, 14:09, said:

Si in completare.Caz de IT-ist:
-ai faculta in Ro.
-experienta 5 ani in Ro.

Vine in Ca:
-isi gaseste job in domeniu.
-$16/hr
Stii ce inseamna asta($16/hr)?
Incepator cu studii colegiale(nu facultate).Practic,un absolvent de colegiu quebecos cu note bune.
Daca termini un colegiu aici si esti foarte bun poti incepe si cu +$20/hr.
Evident,tre sa ai oferte din Toronto(adica pe salarii mai bune).Logic,mai pluseaza si aici(de la $18 la 21 sa zic).
Daca IT-istul nostru nu poate sa vorbeasca 2 boabe engleza (am cunoscut romani care scriau in CV ca vorbesc fluent si ei vorbeau engleza ca Iliescu si/sau Basescu) cred si eu.

#107
CSSTAP

CSSTAP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View PostValentine, on Sep 4 2008, 18:54, said:

Daca IT-istul nostru nu poate sa vorbeasca 2 boabe engleza (am cunoscut romani care scriau in CV ca vorbesc fluent si ei vorbeau engleza ca Iliescu si/sau Basescu) cred si eu.
Aiurea.A venit unul din Franta(Pag. 3 -7 "pe info subiective despre Ca"=>"camus"fluent franceza)si cam tot atat facea.

In plus,tu esti platit la nivel de studii colegiale in SUA.
Sau nu stiai?

Edited by CSSTAP, 05 September 2008 - 00:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate