Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Efectul psychedelicelor asupra creierului

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008

 caroline_hi, on 11th July 2009, 15:13, said:

In Romania?  :mellow: Nu cred.
Nu, in Romania nu prea sunt, din pacate, pentru ca nu sunt multi ascultatori de psytrance(muzica psihedelica de la festivalurile respective) si din moment ce aici se comercializeaza numai manele si Play & Win .. slabe sanse in viitor
In Israel de exemplu, Mexic sau Brazilia e alta treaba.De fapt psytrance isi are originile in Israel. Acolo party-uri la greu :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ci7iypngf5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asta-i in Guadalajara, Mexic. Seamana cu a bunch of hippies  :lol:

#110
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008

 blasterx18, on 17th March 2009, 20:38, said:

Continuare : Ciuperci : Amanita Muscaria ( a nu fi confundate cu palaria sarpelui ce cresc pe dealurile nnaotre )


Prietene , nu stiu ce ai fumat tu dar. Amanita Muscaria este exact palaria sarpelui,ciuperca aia rosie cu picatele albe.
In Romania, in prezent cresc in mod natural si necontrolat cam 40% din plantele cunoscute ca si psihoactive. Ca multi habar nu au, e partea a doua.
Si multe din plantele astea le gasesti pe site-uri  de genu` "medicina naturista". Acum daca vreti sa stiti 'psihoactiv' nu inseamna neaparat halucinatii, si musetelul are efecte calmante, deci e tot acolo. App. de dependenta psihica data de anumite plante,. Ciocolata da dependenta psihica si mai are si un milion de efecte naspa` asupra organismului, da` inca nu am vazut-o interzisa, sau cu limita de varsta.


ps. Astia care credeti ca stiti totul despre droguri, documentativa si dupa aia mai vorbim.

on-topic/; efectele asupra creierului depind de natura psihedelicelor....

#111
nico_and_KL

nico_and_KL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 19.09.2008

 ender1975, on 29th July 2008, 01:30, said:

Este cunoscut ca sub influenta psyschedelicelor apar asa numitele halucinatii.
Nu am consumat astfel de substante, dar din cele aflate ...  imi dau seama ca se impune intrebarea: sunt oare halucinatiile simple rezultate ale activitatii chimice din creier, sau reprezinta un alt mod de perceptie al realitatii? Nu exista nici o dovada ca halucinatiile sunt produse de creier! De fapt nici perceptia lumii pe care o stim cu totii nu este inca nici pe departe inteleasa. Majoritatea voluntarilor care au participat la astfel de studii sustin ca trairile sub influenta acestor substante sunt cu mult mai reale decat existenta de zi cu zi. Noi ... restul ... care nu am trait astfel de experiente tindem sa consideram spusele lor ca fiind doar niste iluzii, sau pur si simplu asa zisele halucinatii. Nu cumva gresim aici? Pana cand nu suntem martorii unor astfel de experiente nu cred ca suntem indreptatiti sa desconsideram spusele lor.


Defapt, totul se produce in imaginatia noastra dar substanta deschide portile subconstientului si ne ajuta sa avem niste "viziuni"cu mult mai complexe, decat atunci cand compunem o poezie ,o melodie sau pictam.
Tind sa cred ca,o parte din creierul reptilian este acoperit de un scut,noi nu ne dam seama de acest lucru decat foarte greu,tot ce tine de instinct este declansat de acea parte a creierului in momentul consumului de halucinogene,acel scut "paralizeaza "permitandune pt o scurta perioada de timp sa patrundem in imaginatia noasta"animalica",cea pe care in realitate nu o putem scoate nici prin picturi ,nici versuri, cred ca asa se explica faptul ca marile celebritati ale lumii au reusit ...defapt nu celebritatile au reusit ci supradoza pe care acesti oameni o foloseau pt a creea ceva constructiv.


vorbesc din experiente propii!


Ca orice copil ajungi sa calci stramb, la vremea mea am patit la fel...nu spun produsul dar spun efectu:
M-am trezit dintr-o data in alta lume peretii colorati in zeci de culori,culorile se miscau in jurul meu si eu nu mai eram eu...acum jucam rolul lui guliver pt ca in jurul meu erau sute de omuleti ce imi ajungeau doar pana la glezne,am cazut ca in gol si omuletii au devenit soldatei din turta dulce foarte suparati pe mine ,eu radeam vroiam sa vorbesc cu cei din jurul meu dar nu ma auzeau ,aveam momente in care ma trezeam din transa si ii vedeam miscanduse vorbind si ei erau la fel de praf ca mine ,tipam din rasputeri dar nu ma auzeau ,defapt tipam in gand,de o data culorile peretilor m-au cuprins ,am inceput si eu sa devin culoare ,sa ma lichefiez si sa ma termin ,simteam cum imi curge "pielea"de pe mine si cum ma faceam din ce in ce mai mica ,simteam ca nu mai am picioare si ca ceva imi urca catre bust si chiar mai sus ,ceva ma inghitea ...de abea atunci zbierand in gand cu toata forta am reusit sa ma trezesc din transa(datorita socului)...eram inregula eram intreaga si chiar stateam in picioare, i-am intrebat pe cei din jur daca m-au auzit vorbind iar ei au zis ca tot timpul am stat nemiscata in pozitia cu picioarele incrucisate pe jos fara sa scot un zgomot.


Si o concluzie va rog,ce intelegeti din experienta mea??
Imaginativa detaliile acestei sesiuni si spuneti daca vi se par din alta lume sau pura imaginatie??

 blasterx18, on 16th March 2009, 06:22, said:

Soooo am citit multe aberatii dar si putin adevar ... multi sunteti niste noobi si vorbiti ca sa va aflati in treaba deci dragii mosului  !!!!!
Exista doar 2 specii de canabiacee care iti au halucinatii Lemon Haeis (nu sunt sigur daca am scris bine numele eoarece la noi in tara asa ceva nu se gaseste ) si Amnezia Haeis (La fel ca prima ) ... DECI NIMIC DIN CE VEI FUMA LA JOINT PIPA BONG NU ITI VA A HALUCINATII .
Ca sa nu fie mancatori de vorbe Salvia divinorum (mai bine zis extractul ca ala e psihoactiv) este o planta etnobotanica si in urma unui proces chimic iti da halucinatii ... booon vrei sa o faci legal exista tot felul de sheeturi pe extract de LSA fiind forma legala al LSD ului ... LSA puteti gasi de exemplu in Hawayan Baby Woodglory sunt niste seminte si iti faci un ceai din ele ... sunt legale repet ... la orice forma de lsa daca o administrezi oral vei simti o stare de voma inainte deci e de preferat sa nu mananci cu 4 ore inainte .... si dupa o ora 2 maxim incepe asa zisu trip ... plutesc chestii etc ... durata tripului fiind de aprox 4 ore deci daca ai o zi de pierdut iti recomand sa incerci ... Apoi LSD ... ACID .... fiind ilegala ... se poate aministra in 2 feluri Timbru (Vorba din popor Cartoane) ... aici chestia e mai diferita ... poti ajunge intr-o lume paralela ... ai halucinatii puternice .. si daca ai probleme poti inebuni deci nu recomand celor care au rude cu o afectiune psihica ... poate declansa o posibila boala mintala... deci vei ramane retardat .Durata tripului de la 6 la 12 ore depinde cat de bun e materialul . Acidul este LSD pute adica picaturi asta nu se gaseste la noi in tara inca cred ... se poate dizolva in apa suc bere ... etc este mult mai puternic .... Tot la psihoactive  este DXM ul un element chimic pe care il gasiti in Tusin sau Rofedex ... asa ca baieti la farmacie :)) 20 x tusin forte = open retard mind .... Aici veti vedea umbre pe pereti etc ... prostioare ... Deci baieti si fetite ... nu e de joaca de la asa ceva iti trebuie vreo 4 zile sa iti recuperezi gandurile ... Acuma ramane la decizia voastra eu nu va incurajez .... Eu unul zic ca a fost ok dar nu mai are rost ... iti futi creierii si viata ... am incercat multe dar am renuntat ... nu are rost dupa un timp vei vedea ca nu ajungi nicaieri ... nu o sa mai poti gandi si credeti-ma pe cuvant mi-a luat ceva timp sa imi revin si sa cobor cu picioarele pe pamant .... si nu va faceti nici un obicei din consumul de plate etnobotanice adica din legale ... si daca nu ma credeti o sa mai vorbim peste ceva timp am trecut prin astfel de momente .... a fost iadul in capul meu ... Bafta :)


Da si la mine a fost greu cu porcariile astea si acuma inca mai cred ca din cauza unor prostii din copilarie, nu mai am o memorie buna, uit foarte repede si inca mai sunt si dupa ani intr-un fel de transa, ca si cum nu m-ar interesa nimic din jurul meu, nu imi dau interesul nici la servici ,sunt tot timpul cu capul in nori si daca ar fi sa stau in pat toata ziua sa ma uit pe tavanul alb...nu m-ar deranja...nu recomad nimanui sa incerce mai mult decat din curiozitate, ai vazut ce e si gata restu sa se faca istorie altfel o sa ajungeti zombie !


mai bine te gandesti de 10 ori inainte sa bagi ceva in gura ,decat sa o faci fara sa gandesti si sa iti ia 10 ani recuperarea ! trust me...

#112
psyblink

psyblink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 19.03.2008
Daca nu spui produsu, macar spune cum se administreaza ^^

#113
nea_caisa

nea_caisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2010
e clar ca despre salvie e vorba  :P

#114
eL3ctr1c4L

eL3ctr1c4L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.02.2013
Stiu pe cineva care a incercat DMT si de atunci nici iarba nu mai poate fuma. Il aduce iar in starea de DMT, in acel loc infinit. Cine a incercat stie la ce ma refer.
Asadar in caz ca va decideti sa incercati asa ceva, chiar si Salvia Divinorum, ganditi-va de 100% ori inainte, va schimba TOTAL perceptia asupra acestei existente. Odata administrat nu mai este cale de intoarcere, tu nu mai esti tu...etc. DMT-ul este ca un switch in creier, OFF/ON si odata ON, asa ramane.

#115
maxmedia1999

maxmedia1999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 29.06.2012

 ender1975, on 22 august 2008 - 23:04, said:

Ca sa-ti dau un raspuns mai pe masura, uite ca am gasit intr-un alt topic, tot de pe Softpedia, inca o descriere asemanatoare, have fun:

"vreau sa va dau niste detalii despre cum am ajuns la o astfel de concluzie!
sa intamplat de ceva vreme, imi vedeam de viata mea de student in cadrul facultatii de fizica in cluj napoca.intr-o noapte de noiembrie , dupa o sesiune de horinca, eu impreuna cu un prieten( D ) ,am hotarat ca-i timpul sa lovim ceva birt.am ajuns intr-un bar prea putin respectabil pt a fi mentionat.am inceput sa socializam, vorba aia.ne-am luat la povesti cu un tip care spunea ca are ceva de fumat.eu m-am gandit la iarba.....si am plecat toti inspre alt bar (unde se poate fuma).eram deja vreo 7-8 persoane.am ajuns la barul respectiv ,ametit destul de bine... din cauza bauturii.intr-adevar avea si iarba la el.am fumat un joint.a fost bine, berea mergea ...muzica buna etc.nu stiu exact cat era ceasul ...cand ,tipul cu iarba (nu ii tin minte numele-nici macar initiala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ) mi-a dat sa pun sub limba putina tinctura de "salvia divinorum"LEGALA IN ROMANIA!.pe moment nu am stiut ce e....eram, oricum,semi-mort de beat.nu stiam ca o sa ma pierd si mai mult intre niste hotare greu de descris ,greu de conceput .....interesante
dupa 15-20 de minute am inceput sa simt un efect extrem de ciudat.......vedeam alb-negru si imaginea a inceput sa se inchida (ca si televizorul cand ii dai off).avand in vedere ca nu eram cine stie ce experimentat cu iarba , am crezut ca ea e de vina (eu uitasem complet de "salvia" ).sunetele din jur se repetau.puteam sa le vad....erau ca si o ceata alba ce intra in mine.vibram impreuna cu muzica.superb.ma simteam albastru si vedeam negru.nu stiu cum sa explic altfel....asta era vizualul meu pt piesa care mergea (pink floyd rupea atmosfera....au extrem de multa PUTERE in sunetele lor)Veneau de peste tot.imi venea sa vomit........vedeam vocile prietenilor mei.am incercat sa le explic....prea multe idei,prea multe cuvinte....a iesit o amestecatura de cuvinte, fara nici o legatura.au ras de mine......prostii (ma gandeam eu)
totul s-a oprit.ce dracu?eram singur intr-un con de lumina galbena.ma priveam din partea dreapta ( de la barbie in jos) dar reuseam sa ma transpun in orice punct al corpului meu.nu am avut timp sa explorez posibilitatea ca totul a luat-o razna ....ma simteam sectionat in mii si mii de file(din cap pana in picioare) si cineva ma rasfoia.am trecut prin toata viata mea.practic mi-am vazut moartea.....fara sa ma afecteze prea mult, stiam ca "filmul" meu s-a sfarsit.........eram intr-un loc pe care nu-l pot explica....eram SINGUR,era frig...am incercat sa strig ,sa ma misc, nu am reusit.frica a pus mana pe mine.si vreau sa zic FRICA!!!eram terifiat.ce s-a intamplat?unde sunt?de ce ii totul asa de real?chiar am murit??AM MURIT!!!!CHIAR AM MURIT....EU NU MAI EXIST!!!!!!!!DUMNEZEU?unde esti??UNDE ESTI ACUM?am inceput sa rad isteric .... mi-am dat seama...ce gluma buna....DUMNEZEU............. EU SUNT DUMNEZEU!!!!!.Timpul nu avea valoare,.....am fost cuprins de o senzatie euforica combinata cu o tristete ciudata...eram singur......... de ce eu????? de ce eu???NU POT!!! am inceput sa aud niste melodii ciudate......simteam ca pot sa raspund la orice intrebare......dar nu era nimeni SA PUNA INTREBAREA.aveam cunoastere totala a lucrurilor.aveam un alt tip de intelegere a lucrurilor. mi-am dat seama ca eu EXIST ....in momentu ala m-am intors in bar....lumea din jurul meu era bi-dimensionala.ca niste desene animate.....toti erau niste cartofi.am ras.......nu stiu cat timp......mi-am dat seama ca de fapt sunt intins pe jos!!lumea se uita ciudat la mine........dintr-o data....o ura imensa a pus mana pe mine.........jegosii.....oamenii......n-au nimic,toti beau,toti mananca,putini gandesc.....si mai putini VAD.
dintr-o data am fost impins din spate si am inceput sa ma misc cu o viteza extrem de mare.am trecut prin tavanul barului.un efect ciudat al calatoriei a fost ca eu puteam sa fiu ,intr-o singura persoana: viitorul EU , trecutul EU si prezentul EU.desi ma miscam la viteza asa de mare, toate lucrurile erau in slow motion.iar am ras.....radeam de tiparele vietii.toate sentimentele posibile s-au unit.am simtit tot!!!exact asa e.....de pe varf direct in abis............eram singur.....nimic in jurul meu....eram din nou in forma de "carte" si cineva ma rasfoia, dar stiam asta......stiam ca tot eu sunt....intr-un trecut nu prea indepartat...nu eram speriat.....ceea ce era mai interesant, era universul din stanga mea......niste galaxii cu miliarde de stele,interactionau, schimbau informatii, rase noi formate....noi tipuri de inteligente....noi tipare,am ras, imi era sila, ce puteam sa fac? era deasupra mea.ma tot gandeam la Zorro si la Che Guevara.....mi-au sarit in minte, nu ca ar avea vreo legatura, dar incercam sa iau un model,un tipar, pt situatia de fata......era prea mult pt mine.l-am auzit pe eminescu repetand o strofa din "lucreafarul "
Ei numai doar dureaza-n vânt
Deserte idealuri;
Când valuri afla un mormânt,
Rasar din urma valuri"
era prea mult pt mine.........plangeam,mi s-a dat cunoastere absoluta si mi-a fost luata.cea mai cruda gluma.reveneam.....
s-a oprit
imi vad mainile, stiam ca erau acolo, dar niciodata nu le-am observat.....le-am vazut si cu ele impreuna am vazut trotuarul pe care eram,cam la 100 de metrii de bar.prietenul meu (D) fugea inspre mine .Eu, ma tineam de marginile realitatii.Vedeam tesatura realitatii....toate tiparele vietii....incercam sa raman in realitatea mea.....nu mai vroiam....nu mai puteam....tremuram.(D) a ajuns la mine.l-am intrebat ce dracu se intampla.....si am plecat,din nou cu o viteza peste inchipuirile mele.nu mai stiu unde, m-am trezit dimineata acasa.nu stiu cum am ajuns.
nu mai stiam ce e real si ce nu.nu stiam daca sunt EU....sau pur si simplu am ales viata respectivului(a mea) intr-un gest de ura fata de eter,cine sunt?ma cunosteam, da' eram eu???
am observat o schimbare.....felu in care gandesc era altul.....intelegerea mea asupra unor lucruri a trecut de cea normala,de cea fizica.E introspectiva......pot sa ma pun in orice situatie....stiu ce doresc oamenii din jurul meu.....pot sa le simt iubirea,ura,patima,uratenia sufleteasca....vad cele mai subtile expresii ale fetei.Poate e o forma de telepatie
m-am lasat de facultate,desi am sa o termin intr-un viitor. nu era drumul meu ACUM........deocamdata nu mai sunt in Romania,m-am desprins de tot ce eram, familia exista doar cu numele pt mine.....incerc sa ma despart de prieteni si de toate legaturile bolnave din viata mea. imi creez propria existenta.


trebuie sa ne dam seama ca toata materia ii doar energie , ce vibreaza foarte fooaarte incet ....ca noi toti suntem o singura constiinta care se experimenteaza pe EA ,subiectiv.Nu exista moarte...VIATA e doar un vis....si NOI suntem imaginatia noastra!!!

omul e impartit in 3 :trup ,minte si suflet.abia incep sa imi descopar sufletul......tot timpul a fost cu mine, dar era blocat de rutina din viata mea : facultate(mai putin) , alcool , gagici si orice lucru care ar putea sa imi amorteasca trupul.
de atunci ....... am mai fumat o data salvia.experienta respectiva ramane doar pt mine, dar mi s-au confirmat unele lucruri.....a fost mai blanda cu mine.

exersati-va creierul.....si faceti puntea dintre creier si suflet.toate senzatiile descrise mai sus au fost cat se poate de reale,am simtit durerea fizica dincolo de hotarele intelegerii....toata fiinta mea zdruncinata.

nu recomand nimanui "salvia divinorum". mie mi s-a dat prea multa.nu imi pare rau....dar eu am aflat doar dupa 4 zile ca a fost "salvia" .toata experienta mea a durat cam 2 ore ( o experienta normala cu "salvia divinorum" dureaza intre 5 si 15
minute)."


Idiotul asta care zice ca a trait pe pielea lui experimentul minte de ingheata apele,nu face altceva decat sa traduca din engleza in romana experienta altuia,e un documentar pe youtube nu mai stiu unde cu exact aceeasi intamplare
Nu mai credeti balivernele taranilor cu muraturi si zacusca in debara,daca si astia au trait experiente......

#116
andi29

andi29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2013
Nu am incercat niciodata si nu m-au tentat niciodata din teama. Nu cred ca e cel mai bun motiv, insa a fost moticul pentru care nu am pus in gura tot felul de chimicale sau iarba. am vazut atatea documentare despre aceste chestii chimice care cica sunt legale incat m-am cutremurat: am vazut ca devii dependent de ele dar sunt de o mie de ori mai puternice decat orice. Mie mi se pare o diabolica ideea de a legaliza asa ceva stiind ca ajungi dependent, stiind ca tinerii sunt curiosi, stiind ca oricum te distrug de la o vreme, stiind ca devii o leguma. Cine a votat ca acestea sa fie lagale au facut-o intentionat, stiu consecintele si stiu cum sa distruga tinerii si asa vulnerabili din cauza problemelor din viata lor sau a familiei lor. Oricat de grozav sau intens trebuie sa fie trairea aceea, din moment ce e ceva chimic, ma refer la cele chilice, foarte periculoase, nu cred ca merita sa ma distrug pe viata, sa nu pot trai normal, sa ma simt stigmatizat cumva si inferior celorlalti. Sigur, starea aceea in care ajungi, care iti deschide cumva ochii, din care am observat, e binevenita intr-un fel. Adica trebuie sa realizam o data ca lumea asta e condusa de sus, de cei foarte bogati si deci, puternici, ca ei trag sforile in multe situatii si asta numai pentru a manipula si distruge omenirea, pentru a o face sclava...etc. Totusi, nu acestea sunt modurile in care sa evadezi din lumea aceasta rea, pana la urma. Trebuie sa o infrunti asa cum stii si cum crezi si sa nu devii un sclav al sistemului. Cred ca de fapt aceasta este ideea.

#117
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 Kyu, on 09 ianuarie 2009 - 15:06, said:

Nu confunda blackout-ul (în jargonul bețivilor romani: tăierea filmului) cu pierderea cunoștiinței (articolul din wikipedia atrage atenția asupra acestui aspect). Mie nu mi s-a întâmplat niciodată blackout-ul in rarele beții din facultate, dar am avut colegi cărora li s-a rupt filmul. A doua zi după beție, nu-și mai aminteau de la un moment dat pe unde au umblat, ce au făcut și cum au ajuns să se trezească în camera X a căminului studențesc Y. Le lipsea o bună secvență din filmul vieții petrecute deunăzi. Astfel, creierul ori nu a înregistrat acțiunile lor în acea perioadă de timp, ori pur și simplu ulterior nu mai reușeau să acceseze acele memorii.

Și în cazul psihedelicelor presupun că fenomenul e similar, chiar dacă îți aduci aminte de ceea ce ai experimentat în "interior", nu-ți mai amintești gesturile, acțiunile și vorbele în interacțiunea cu mediul exterior în perioada de timp căt ai avut "experimentul". Creierul era ocupat cu halucinațiile induse de substanța respectivă neglijând inputul de la sistemul nervos periferic.
Alcoolul îți diminuează mai întâi memoria emoțiilor și abia la doze mari memoria concretului. Așa se face că dacă doi oameni beți se ceartă sau chiar se bat, a doua zi tind să uite evenimentul pentru că acesta nu a reușit să-i marcheze emoțional.

Paihedelicele, în schimb, amplifică enorm memoria emoțională (ținând cont că aduc creierul într-o stare primară, în care individul n-a mai fost de când era copil), diminuând totodată memoria concretului, similar dozelor mari de alcool. De aceea oamenii sub astfel de substanțe se dezorientează raportat la mediul înconjurător, în schimb creierul devine deschis ca un burete la învățat și procesat emoții, sentimente, raportul dintre eul interior si univers/divinitate etc. Halucinațiile nu sunt decât mijlocul prin care creierul poate accesa aceste trăiri. Rezultatul unei experiențe intense este schimbarea definitivă a unor valori, uneori a celor fundamentale, fapt ce poate fi bun sau rău, în funcție de individ.

Salvia provoacă disforie (opusul euforiei), efectul receptorului k-opioid fiind opus celui miu (agonizat de heroină), iar experiența poate teoretic trata orice tip de dependență. Însă marea majoritate nu mai încearcă salvia și a doua oară din cauza senzației foarte neplăcute și a faptului că nu țin minte mare lucru.

Schimbări ale percepției senzoriale pot apărea în urma consumării de diverse substanțe. Stările nu seamănă între ele și sunt produse prin mecanisme diferite asupra creierului, dar pentru necunoscători ele poartă denumirea generică de halucinații.

- psihedelice; agoniști de serotonină, ai receptorilor 5HT2A (halucinații senzoriale), 5HT2B (empatie), 5HT1A (relaxare, euforie) și 5HT2C (scade foamea și dorința de a consuma droguri);  exemple: LSD, ciuperci psilocibe, DMT;
- agoniști ai receptorilor de canabinoizi, care provoacă halucinații relativ slabe; exemple: marijuana și spice-urile (canabinoizii sintetici);
- antagoniști NMDA (receptor de glutamat); exemple: ketamina (anestezic medical), DXM, alcoolul (care poate provoca halucinații în preajma fazei de blackout);
- agoniști k-opioid; exemple: salvia divinorum, menta (în doze foarte mari);
- delirante (anticolinergice); antagoniști ai acetilcolinei (cea potențată de tutun și pe baza căreia avem formate toate amintirile); exemple: atropina, scopolamina;
- agoniști GABA; modul de acțiune e asemănător cu cel al diazepamului, dar provacă halucinații; exemple: amanita muscaria;
- stimulante; agoniști de dopamină; în doze extreme sau după abuz repetat pot provoca psihoză, însoțită de halucinații; e singura situație în care individul pare funcțional în societate, dar crede lucruri care nu există și devine astfel periculos pentru cei din jur; exemple: cocaina, amfetaminele.

Edited by Rabbit, 27 July 2015 - 21:15.


#118
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Tocmai ce am gasit azi un studiu interesant despre efectele psihedelicelor asupra conexiunilor intre neuroni Posted Image

https://www.scienced...2E0jhJ5Lcw0dB5s

In rest, mai e cineva pe aici interesat de subiect? Eu am experimentat relativ curand acid si ciuperci de cateva ori, experientele au fost "life-changing" as zice Posted Image

#119
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Dupa 10 ani de la crearea threaudului, probabil ca jumate din drogati sint morti si jumate s-au dilit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate