Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scolioza

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View PostATAPELEA, on 5th March 2012, 11:57, said:

Aici o contrazic pe crank_

Eu zic ca atat teoretic cat si practic exista sanse. Stinta medicala neoperabila (kinetoterapia) a evoluat foarte mult si exista cazuri clare de indreptare. Kinetoterapia nu inseamna numai inot si cateva exercitii in sala (sunt bune si aste) insemna aparate performante de lucru si programe complexe de recuperare (dar lucrurile astea se gasesc doar peste hotare).
Aveti dreptate. Eu m-am limitat doar la posibilitatile romanului de rand si la ce am auzit/patit si eu. INSA in cazul fetei de 18 ani de mai sus, va garantez e ca mult mai greu in comparatie cu cazul baietelului dvs care are acum 7-8 ani (?) daca nu ma insel. Ganditi-va ca nu doar coloana este afectata, ci si cutia toracica sau bazinul; mie mi-au taiat cateva portiuni din coaste ca sa arate estetic mult mai bine si inca se vede ca in partea stanga sunt mai iesite in relief fata de partea dreapta. Deci va dati seama unde duce o scolioza avansata...

Apropo, cum mai este baiatelul?

View PostATAPELEA, on 5th March 2012, 12:06, said:

Nu purtati toc
Nu ridicati greutati
Mie chirurgul din Italia mi-a spus ca nu e nicio problema daca port tocuri. Intr-adevar, si eu stiam ca nu e recomandat, dar ce sa spun acum...
In legatura cu greutatile, corect. Mai mult de 4-5 kg este suprasolicitant pentru o coloana cu probleme!!!

Edited by crank_, 05 March 2012 - 12:08.


#110
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Nu am ami facut radiografie de cand am venit din SUA.
Luna asta o sa facem.
Deci nu prea pot sa spun nimic de cum a evoluat scolioza. Daca am reusit sa o stopam in evolutie este o mare realizare, iar daca a involuat ma imbat. (Americani zic ca ceace lucram noi este pentru mentinere nu pentru regresul scoliozei ............ dar mai sti)
In rest este bine
Lucram zilnic dimineata 2 ore si jumatate chiar 3 iar seara 1 ora. Daca exercitiile ar fi executate de un adult constincios timpul s-ar putea reduce aproape spre jumatate (ma refer la perioada diminetii), dar eu ce sa ii cer unui copil de 5 ani, sunt multumit ca le facem si asa.

#111
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Felicitari pentru perseverenta! Si dvs si copilului... Nu stiu cati copii de varsta lui ar avea rabdare atatea ore sa isi faca exercitiile. :)
Va rog sa ma tineti si pe mine la curent cu rezultatele in urma radiografiei.

#112
Adinabarba

Adinabarba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2012
Va rog sa ma ajutati. De la 20 de ani mi-am descoperit lipsa curburii lombare(medicul mi-a zis ca este din nastere), datorita careia am dezvoltat o usoara discopatie lombara si scolioza. Spre rusinea mea, de aproape 5 ani nu am mai mers la medic...si cred ca am dezvoltat si cifoza(nu pot sta dreapta decat in picioare si culcata, dar daca stau pe scaun sau in aceeasi pozitie mai mult de 5 minute ma doare foarte tare spatele si revin la pozitia de dinozaur...M-am apucat de KAngoo Jumps de o luna si ma cam dor genunchii(instructoarea mi-a zis ca e normal la inceput pana se intaresc ligamentele)...apropos nici genunchii nu-i pot tine drepti daca ridic picioarele la mai mult de 60 de grade de pamant(stand culcat). As vrea sa stiu daca acest sport este ok pentru afectiunile mele,caci instructoarea si toate site-urile care promoveaza acest sport spun ca este foarte bun pentru spate si pentru intarirea inelelor intervetrebrale, insa n-as vrea sa comit o greseala si sa-mi fac un rau mai mare.
VA multumesc!

#113
Adinabarba

Adinabarba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.03.2012
Va rog sa ma ajutati. De la 20 de ani mi-am descoperit lipsa curburii lombare(medicul mi-a zis ca este din nastere), datorita careia am dezvoltat o usoara discopatie lombara si scolioza. Spre rusinea mea, de aproape 5 ani nu am mai mers la medic...si cred ca am dezvoltat si cifoza(nu pot sta dreapta decat in picioare si culcata, dar daca stau pe scaun sau in aceeasi pozitie mai mult de 5 minute ma doare foarte tare spatele si revin la pozitia de dinozaur...M-am apucat de KAngoo Jumps de o luna si ma cam dor genunchii(instructoarea mi-a zis ca e normal la inceput pana se intaresc ligamentele)...apropos nici genunchii nu-i pot tine drepti daca ridic picioarele la mai mult de 60 de grade de pamant(stand culcat). As vrea sa stiu daca acest sport este ok pentru afectiunile mele,caci instructoarea si toate site-urile care promoveaza acest sport spun ca este foarte bun pentru spate si pentru intarirea inelelor intervetrebrale, insa n-as vrea sa comit o greseala si sa-mi fac un rau mai mare.
VA multumesc!

#114
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Mie personal mi se pare un sport solicitat pentru o coloana cu probleme. Bineinteles ca instructoarea va va ridica in slavi munca ei, dar nu credeti orice bazaconii pentru ca ea din asta traieste... Mergeti la un medic, nu mai amanati, el va poate indruma mai bine.
Cum am mai scris si pe paginile anterioare, inotul este cunoscut ca fiind cel mai benefic sport pentru afectiunile coloanei.

#115
Adriana_P450

Adriana_P450

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2012
Buna!

Am un baietel de 11 ani care tocmai a fost diagnosticat cu scolioza. Medicul i-a prescris sa faca kinetoterapie..
Stiti cumva o clinica buna in Bucuresti?
Eu stau langa Marriott..

Multumesc anticipat!

#116
digi41

digi41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.03.2012
Hallo, "xeniap"

Ceea ce am citit mai jos mi se intampla si mie, referitor la arsurile din ceafa, spate si coaste, durerea care se "plimba" prin tot corpul ba e la gat, ba la gamba piciorul, ba la stern.  Te-asi ruga FOARTE FRUMOS daca ai mai scrie pe forum cum te mai simti sau daca ai "descoperit" cauza.  Multa sanatate si voie buna!


Am creat acest topic deoarece este o problema cu care se confrunta multi tineri incepand de la varste fragede.
buna ziua....poate o sa va plictiseasca ceea ce am sa va scriu in continuare dar vreau sa va dau toate amanuntele...sunt femeie in varsta de 33 ani , 1,64 si 60kg  cu o nastere si care pana acum n-a stiut ce sunt acelea durerile de spate.
totul a inceput in decembrie , cand intr-o dimineata m-am treziu cu o stare generala proasta ...stare de gripa..si cu un junghi in spate....fuguta la medic de fam: pneumonie interstitiala...luat tratament antib si movalis...noaptea respectiva un cosmar durere groaznice de spate , febra 39....dimineata m-am trezit ff bine...durerile au disparut. peste vreo 10 zile apar din nou dureri surde ...cam intre omoplati...pe linia sutienlui sa zic asa....dus la urgente unde mi s-a spus ca nu s-a vindecat pneumonia(la raze interstitiu pulmonar accentuat)- luat iar tratament...antib si antiinfl.   si acum incepe cosmarul...cam pe la jumatatea lunii ianuarie am inceput sa simt iar aceste dureri m-am dus la medicul de fam care m-a trimis la medicul de interne-analize si raze- rezultat : diminuarea spatiului interapofizar C3-C5. mici osteofite C6. moderata cifoza toracala. deci mi-au spus ca durerile de spate sunt din cauza coloanei nu a plamanilor, ca e o cifoza si o spondiloza cervicala = trat :aflamil  si mydocalm150 cate 2 pastile pe zi.  dar durerile au devenit din ce in ce mai acute...nu mai puteam sta nici la serviciu....stateam doar in pat...unde durerile continuau....nu mai puteam nici sa mananc uneori, stari de greata, .am terminat tratamentul de 10 zile si nimic -dus si la un chirurg(la recomandarea unei prietene)parca mi se incordau si muschii gatului.. mi-a dat arcoxia 90-  si tador pt 9 zile.....NIMIC a zeca zi m-a durut de nu m-am dat jos din pat. acum sa va descriu durerile din acea zi: m-am treziu din cauza unor arsuri la ceafa pana intre omoplati pe care le simteam si pe maini. ma frigea si era tare enervant. apoi m-a durut pe coloana intre omoplati, o durere ascutita parca si muschii ma dureau . durerea a coborat usor pana in zona lombara...si pana spre seara s-a diminuat. seara dupa dus chiar au disparut. uneori si respiratia imi e ingreunata  ieri am fost la neurolog care mi-a spus ca de fapt am coloana stramba...ca pe langa cifoza e de fapt si o scolioza...si mi-a dat diclofenac si mydocalm. vreau sa precizez ca durerile n-au fost acute tot timpul...o zi ma durea de innebuneam, alta mai usor. ma simt ff bine cand sunt masata  si cand cineva apasa cu putere spatele meu.si dusul cald ma relaxeaza, dar doar pe moment, nu-mi sunt restrictionate miscarile, din contra ma simt bine sa ma misc, sa ma aplec, sa ma intind.
.tin sa precizez ca in acesta perioada am avut parte si de 2 viroze ...(durere in  gat si mucozitati abundente)
       intrebarea mea e : sunt toate aceste dureri simptomele cifoscoliozei???sau ar trebui sa-mi fac mai multe investigatii?? mentionez ca m-a vazut si un neurolog care mi-a verificat toate reflexele...si se pare ca e in regula.  
e ceva in neregula ca durerea se lasa de la mijlocul spinari(cam dintre omoplati) spre zona lombara??si dupa ce se lasa in zona lombara dispar in ziua respectiva..si in general ma simt mai bine seara...e adevarat ca am fost si cu moralul la pamant vazand ca iau pastile cu pumnul  fara nici un rezultat-(m-am gandit la tot felul de grazavii) mi s-a recomandat gimnastica medicala si fizioterapie....ce ma sfatuiti sa fac? ....parca sunt mai mult dureri musculare in tot spatele..uneori sunt ca niste intepaturi...parca si pe coaste ma doare...parca ma inteapa si in san....nu mai stiu de mine....toate astea se intampla de 1 luna...de 3 zile parca sunt durerile mai usoare, dar mi-e si frica sa zic
      in speranta unui raspuns cat mai rapid va multumesc pt rabdarea de a-mi fi citit mesajul si va cer scuze ca m-am lungit atat..........
[/quote]

#117
LesoviciL

LesoviciL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.04.2012

View Postratzusk, on 6th November 2008, 15:17, said:

Am si eu o problema cu coloana , mai multe de fapt. Am fost la fizioterapeut : se pare ca am un inceput de cocoasa , cifoza parca ii spune si coloana putin stramba , parca asta e scolioza. Nu e nimic grav dar prin faptul ca munca mea presupune sa stau tot timpul cu ochii in calculator imi e teama sa nu se agraveze. Am incercat sa fac exercitii la fizioterapie , dar adevarul este ca stau foarte prost cu timpul liber si nu prea reuseam sa ajung . Ideea e urmatoarea : as dori ,daca exista, un program de exercitii pe care sa le pot face acasa ( sincer nu am retinut mai nimic din ce am facut la fizioterapie ).
Exista pe undeva asa ceva : in cazul ideal un filmuletz dar sunt ok si niste desene care sa explice ce si cum . Am gasit cate ceva dar spuneau numai numele exercitiilor ( fara vreun desen explicativ ceva) si nu detaliau in nici un fel.

Buna Ziua , nu sunteti singurul in aceasta situatie , din pacate multe persoane sunt nevoite sa adopte posturi vicioase solicitate de mediul profesional , exercitiul fizic in cazul oricarei afectiuni ale coloanei vertebtrale ( cifoza ,lordoza , scolioza etc.) poate determina viitoare complicatii daca nu este lucrat cum trebuie.
Am citit ca stati prost cu timpul liber , drept urmare , in cazul in care cifoza sau scolioza nu este grava. Va recomand un ham de memorie , special conceput pentru corectarea posturii vicioase, poate fi purtata oricand inclusiv la servici.

Stima,

View PostAdinabarba, on 14th March 2012, 23:54, said:

Va rog sa ma ajutati. De la 20 de ani mi-am descoperit lipsa curburii lombare(medicul mi-a zis ca este din nastere), datorita careia am dezvoltat o usoara discopatie lombara si scolioza. Spre rusinea mea, de aproape 5 ani nu am mai mers la medic...si cred ca am dezvoltat si cifoza(nu pot sta dreapta decat in picioare si culcata, dar daca stau pe scaun sau in aceeasi pozitie mai mult de 5 minute ma doare foarte tare spatele si revin la pozitia de dinozaur...M-am apucat de KAngoo Jumps de o luna si ma cam dor genunchii(instructoarea mi-a zis ca e normal la inceput pana se intaresc ligamentele)...apropos nici genunchii nu-i pot tine drepti daca ridic picioarele la mai mult de 60 de grade de pamant(stand culcat). As vrea sa stiu daca acest sport este ok pentru afectiunile mele,caci instructoarea si toate site-urile care promoveaza acest sport spun ca este foarte bun pentru spate si pentru intarirea inelelor intervetrebrale, insa n-as vrea sa comit o greseala si sa-mi fac un rau mai mare.
VA multumesc!


Buna sera , sunt familiarizat cu asa zisul "kangoo jumps" care din pacate nu este un mijloc de recuperare, in cel mai bun caz imbunatateste musculatura posturala dar nu vad cum ar corecta cifoza sau scolioza iar pentru intarirea inelelelor intervetebrale , asa numitele discuri nu are absolut niciun efect.
Sfatul meu este sa luati pauza pentru un moment de la activitatii sportive care practicate in mod necorespunzator va pot accentua curburile coloanei vertebrale
Numai bine

View PostAdriana_P450, on 20th March 2012, 18:42, said:

Buna!

Am un baietel de 11 ani care tocmai a fost diagnosticat cu scolioza. Medicul i-a prescris sa faca kinetoterapie..
Stiti cumva o clinica buna in Bucuresti?
Eu stau langa Marriott..

Multumesc anticipat!


Buna ziua , baietelului i-a fost prescris tratamentul kinetoterapeutic , adica exercitiu fizic , din pacate de exercitiul fizic el poate beneficia doar o data sau de doua ori pe saptamana timp de 30min - 1 ora, este recomandat de asemenea si un dispozitiv medical de corectare a scoliozei , facult la comanda ( in functie de gradul curburii si tipul scoliozei)
O zi buna

Edited by adadoi, 05 April 2012 - 07:17.
reclama


#118
camyzh

camyzh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2009
a mai avut cineva scolioza de 60 grade ?
la filip georgel a fost cineva ?

#119
camyzh

camyzh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2009

View Postlyurpy, on 5th July 2010, 16:09, said:

Salut!si eu sufar de scolioza si exercitiile pe bicicleta medicala mi'au agravat considerabil gradul de deformare al coloanei vertebrale.am purtat corset si in paralel am facut gimnastica medicala si inot.am ajuns astfel de la 45 de grade sa am 35 in numai 3 luni.de asemenea am mai facut si sedinte  cu niste aparate speciale pentru afectiuni ale coloanei si laser care de asemenea m'au ajutat.sfatul meu este sa eviti exercitiile pe bicicleta ca sa nu ajungi in situatia mea pentru ca scolioza este o afectiune foarte perfida si care foarte greu poate fi corectata.
te rog spunemi unde ai facut sedintele si ce aparate speciale ai folosit ?

View PostATAPELEA, on 22nd August 2011, 01:27, said:

Am venit din SUA
Am atasat 2 poze destul de sugestive.

Partea proata este ca in momentul in care am ajuns in SUA aveam o curbura mult mai mare decat credeam (asta dupa um program de lucru infiorator in tara ........ asa este ....... astea sunt capacitatile de tratament in romania - uitativa la prima postare sa vedeti cate grade aveam la inceput -).

Partea buna este ca minunea s-a produs in doar 2 saptamani (credetima nu e nici un trucaj iar rezultatul chiar este o minune pentru noi, ......... penrtru americani o banalitate).

Partea grea deabea acum incepe, caci pentru a mentine ce am castigat acolo trebuie sa lucram in continuare in stil american cu aparate americane.

Va doresc multa sanatate si sa fiti DREPTI.
puteti sa dati amanunte despre tratamentul din sua ? va rog din suflet

#120
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008

View Postcamyzh, on 5th May 2012, 07:42, said:

puteti sa dati amanunte despre tratamentul din sua ? va rog din suflet

Pai ce sa zic ....... este un tratament prin kinetoterapie. Sunt mai multe sali de sport utilate cu aparate speciale unde se face kinetoterapie, seamana foarte mult cu salile de fitness moderne pe care le vedeti pe la tv. doar ca alea nu au biciclete si aparate de genul asta ci anumite aparate speciale pentru indreptat coloana. Un kinetoterapeut lucreaza individual cu fiecare pacient dupa un program bine stabilit. Acum nu stiu ce anume doriti sa stiti, intrebatima mai clar mai la subiect, putem sa discutam si pm daca doriti. Iti recomand sa citesti postarile mele, sa descarci fisierele atasate de mine si sa vizitezi saitul clinici. http://www.clear-ins...rg/Default.aspx

Edited by ATAPELEA, 06 May 2012 - 00:06.


#121
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

View PostAdinabarba, on 14th March 2012, 23:32, said:

Va rog sa ma ajutati. De la 20 de ani mi-am descoperit lipsa curburii lombare(medicul mi-a zis ca este din nastere), datorita careia am dezvoltat o usoara discopatie lombara si scolioza. Spre rusinea mea, de aproape 5 ani nu am mai mers la medic...si cred ca am dezvoltat si cifoza(nu pot sta dreapta decat in picioare si culcata, dar daca stau pe scaun sau in aceeasi pozitie mai mult de 5 minute ma doare foarte tare spatele si revin la pozitia de dinozaur...M-am apucat de KAngoo Jumps de o luna si ma cam dor genunchii(instructoarea mi-a zis ca e normal la inceput pana se intaresc ligamentele)...apropos nici genunchii nu-i pot tine drepti daca ridic picioarele la mai mult de 60 de grade de pamant(stand culcat). As vrea sa stiu daca acest sport este ok pentru afectiunile mele,caci instructoarea si toate site-urile care promoveaza acest sport spun ca este foarte bun pentru spate si pentru intarirea inelelor intervetrebrale, insa n-as vrea sa comit o greseala si sa-mi fac un rau mai mare.
VA multumesc!

Chestia cu genunchii care nu sunt drepti e problema de flexibilitate, e vorba de muschii si tendoanele de pe spatele piciorului, aia care pliaza genunchiul, semitendinosus, semimembranosus si bicepsul femural, in cazul asta sunt prea scurti si nu cred ca sunt singurii. Pierderea cursei in sold (sau a flexibilitatii in sold) se lasa cu dureri de spate si accidentari la genunchi si glezna. Intepenirea soldului pe o directie sau alta e de la prea mult stat jos cu picioarele atarnate (pe scaun), de la imbracamintea prea stransa care afecteaza postura, de la tocuri si trebuie adresata pana nu iti luneca vreun disc sau iti pleznesti vreun ligament.
Da-l incolo de kangoo jumps, e un sport prea intens pentru cineva cu risc mare de accidentari, du-te la aerobic normal sau la yoga mai bine.

#122
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Salut,
Am fost la doi doctori, amandoi mi-au zis de o scolioza de 12 grade, unul a zis ca punctul maxim este parca la vertebra T9, altul la T10. Nu este sub forma unui S, ci a unui arc de cerc, spre dreapta, ca si cum as m-as arcui spre acea parte. Am primit fizio, kineto si masaj. Tocmai ce am terminat sedintele. Pe mine nu ma supara pana acum, stiam ca o am de la 18 ani(am 28 acum) cand am fost la recrutare dar mi s-a zis ca nu e grava asa ca nu i-am dat importanta si am incercat sa fiu cat mai activ, inot, bicicleta, ceva antrenament dimineata si pe cat posibil evita greutatile. Insa intr-o dimineata in timpul antrenamentului de jumate de ora care include si flotari am simtit un junghi puternic intre omoplatul drept si coloana. Am intrerup activitatea fizica si am fost la cei doi doctori.

Nu s-a gasit o cauza clara, e posibil sa fie o bursita sau o problema musculara si asta fie determinata de scolioza spre dreapta sau poate doar de un efort facut cu un muschi rece. Dupa aceste sedinte am observat o oarecare ameliorare, insa musculatura spatelui, pe dreapta inca e putin dureroasa la efort si mai ales la stretching.

Voi continua exercitiile invatate la sala, am deja baston, imi voi lua si un balon din acela medicinal. Insa in acelasi timp imi place mult sa inot si sa merg pe bicicleta. La inot mai ales craul, trec de 2000 de metri pe sesiune si vreau sa progresez. Am inteles ca inotul pe spate e si mai bun asa ca voi introduce si cateva bazine si pe spate. La bicicleta imi place sa pedalez, macar o ora, si aici pareri impartite, pe forumurile de ciclism multi spun ca bicicleta ii ajuta chiar sa scape de durerea de spate, ma refer la ciclismul pe sosea nu mountain-bike care-ti zguduie toate in tine.

Nu stiu la ce sa ma astept in viitor. Poate e doar o chestie musculara care va trece in timp (am mai avut probleme care au tinut si cateva luni) insa reaparitia acestui subiect cu scolioza, dupa atatia ani in care si uitasem de ea m-a pus pe ganduri. Nu vreau sa renunt la cele 2 sporturi, ma gandeam chiar sa ma apuc si de yoga sau pilates ca sa-mi creasca intareasca spatele si mijlocul, doctorii au zis ca am o musculatura dezvoltata de la inot. iar slujbele astea pacatoase de la birou, mai ales ca mana dreapata o folosesc preponderent la mause, la notat ceva, la ridicat telefonul.  (Daca le-as muta pe toate pe stanga mi s-ar indrepta coloana? Posted Image)). Am inceput sa caut si pe net programe de fitness pentru scolioza, dar in mod ciudat nu prea am gasit, doar clipulete care prezinta cate un singur exercitiu.

Edited by PhaseZ, 15 November 2012 - 11:44.


#123
korina87

korina87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2012
Buna, si eu sunt diagnosticata cu cifoscolioza dorso-lombara dextro-convexa , da stiu , suna destul de ciudat....mai ciudata ma simt eu.  Este destul de dureroasa uneori acesta afectiune. Sunt foarte curioasa daca stie cineva cam cat costa operatia la coloana ....acesta operatie necesita folosirea  tijelor metalice! Astept un raspuns de la cei ce se pricep cat de cat in acest domeniu! Multumesc tare mult.

#124
opelvectra180

opelvectra180

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.04.2009
In 2003 cand m am operat eu tijele erau gratuite daca erai minor. Acum nu mai stiu cat costa.

Acum ca tot mai este cineva activ pe acest topic vin eu cu problema mea:

M-am operat in 2003 de cifo-scolioza si am implant de tije de inox(nu de titan). In 2004 am facut o operatie de toraco-plastie pentru coaste(erau cam deformate). In 2011 am avut ceva probleme cu tijele de pe coloana si m-am operat din nou(mi s-a extras un surub si 2 bucati de tije). Astazi am mai fost la un control, si s-a dovedit a avea iar probleme cu tijele...

1. Dupa prima operatie:

[ http://i50.tinypic.com/afd8r4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Inainte de a 3-a operatie:

[ http://i48.tinypic.com/2wewf2a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand am facut aceasta radiografie s-a observat cum tija iesise din surub si o tija ce tine cele 2 tije principale se deplasese catre coaste/plamani nici nu stiu ca eu aveam de multe ori insuficienta respiratorie si ajungeam al urgente unde ma diagnosticau cu apa la plamani sau nevralgie intercostala pentru ca radiografiile facute la urgente nu ieseau bine si partea de jos a coloaneai nici nu se vedea(multumesc sistemului medical roman din cauza caruia 2 ani de zile am avut dureri mari).

[ http://i45.tinypic.com/c7yoj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparatie de la prima operatie si inainte de cea de a 3 a.

3. Radiografie facuta astazi , de unde si diagnosticul:

Cele 3 suruburi din cele 4 ramase dupa cea de a 3 a operatie, au "cam iesit" din vertebre si apasa/freaca in os. Dupa cum se vede si in pozele de mai jos, spatiul negru din jurul suruburilor arata ca suruburile au un "joc" in vertebre. :-( .---> din nou operatie s aimi extraga cele 3 suruburi....

Suruburile intra foarte putin in vertebre:

[ http://i48.tinypic.com/vwrjmq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici sunt poze in pozitia de pending intins pe masa sa vada mobilitatea si daca suruburile se misca:

[ http://i47.tinypic.com/24b69eb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i46.tinypic.com/6zodqc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce ma sfatuiti?

Multumesc

#125
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Am si eu o intrebare, pe partea financiara ce solutii ati folosit pentru rezolvarea costurilor legate de operatii, proteze, etc am un nepot care are problema asta si parintii lui se zbat sa gaseasca bani pentru achitarea protezei.
Cat suporta asigurarile medicale din suma, am inteles ca exista un formular european medical care trebuie completat si se suporta o parte din costuri, in fine ce alte solutii de finantare ati folosit.

#126
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Pile, relati, o cunostinta mai influenta, spaga, mita, doar traim in Romania, deschiderea unei asociatii si folosirea forularelor 230. O sponsorizare grasa de la o unitate mare. Un imprumut bancar, vazare unei proprietati si ce mai ai prin casa si iarasi pile, relati, o cunostinta mai influenta, spaga, mita, doar traim in Romania si de la sta nu te astepta la prea multe.
Inainte de a lua o hotarare (tratarea cu sau fara oeratie) cred ca ar fi mai bine sa te informezi despre ce inseamna cu adevart operatia si perioada postoperatorie:
https://www.facebook.com/SCOLIOZA
http://scoliosisdirectory.com/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate