Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

mp3 de calitate, CBR sau VBR ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Salutare oameni buni !!!

M-am tot documentat pe net in legatura cu metoda de compresare a mp3-urilor pentru a obtine mp3-uri de calitate, pentru a le putea asculta intr-un mp3 player de masina sau in casa, dar nu pe calculator, precum si a le putea retransforma in cda.
Am gasit pareri impartite si inca nu am ajuns la o concluzie, care ar fi ceea mai buna metoda.
Folosesc cdex-ul cu lame, la parametrii:

CBR:

Bitrate - 192 kbps
Mode - Stereo
Quality – High q=2
Vbr – Disabled
Output Samplerate – 44100 Hz

si

VBR:

Bitrate Min - 128 Max – 320
Quality –all preset standard
Vbr – VBR 2
Output Samplerate - Auto

Care dintre cele doua variante este mai potrivita in scopul mentionat mai sus ? Eu nu am simtit foarte mult diferentele.

#2
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
A doua. --alt preset standard face toate setarile, nu trebuie sa-ti mai bati capul cu restul.

Pentru alte informatii, vezi aici.

Editat de Rabbit, 08 decembrie 2004 - 07:34.


#3
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.655
  • Înscris: 27.08.2002
http://www.mp3prozone.com/
Fișier atașat  compare.zip   94,8K   57 download-uri

Editat de zippy99, 13 decembrie 2004 - 13:28.


#4
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Diferentele le vei putea vedea tot pe calculator pt ca acolo vei putea sa observi calitatea aceluiasi pasaj dintr-o melodie intr-un timp relativ scurt.Incearca asa si alege ceea ce este pe placul tau.

#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
Frecvențele nu definesc calitatea. E drept, au un rol important, dar nu influențează calitatea decât indirect, așa că niște grafice nu pot servi drept argument.

#6
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Multam pentru sfaturi si link-uri
Raman pana la urma la varianta a doua si voi modifica intervalul de la 128 Kbps pana la 190 Kbps.
Am gasit pe net, un tip de la o universitate relata cum ca, totusi rata constanta e mai buna decat ceea variabila.
Ce spuneti de asta ?

#7
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu are rost să te complici cu nici un parametru afară de --alt-preset standard care face toate setările pentru tine. Asta înseamnă VBR între 128 și 320. Limitarea la 192 kbps este o mare greșeală, dacă pentru 5% din secvențele audio (frame-uri) ai nevoie de mai mult de 192 (și sunt destule), calitatea va crește cu mult în acel punct, iar mărimea fișierului cu foarte puțin.

#8
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 16.04.2004
VBR, minim 128kb, maxim nu te plafona, alege 320kbs.
Recomand Joint Stereo, nu te inspaimanta de titulatura, nu se pierde din defazarea pe canale sau din spatialitate, ba chiar, in cazul Lame poti obtine o calitate superioara fata de codarea in format Stereo.
Codecuri , rezuma-te la Lame (freeware), a ajuns la versiunea 3.97 si la Fraunhofer mp3enc 3.1 (foarte scump si oricum nu se mai vinde, insa este inclus in numeroase aplicatii).
Evita Xing (AudioCatalyst) si Blade (cel mai slab codec mp3, dupa parerea mea).

#9
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
OK, am inteles cum sta treaba, voi lasa atunci rata de minim 128 si maxim 320, --alt-- preset standard.
Dar sculele audio de masina vor putea citii mp3-urile facute la o rata variabila sau e chiar indicat sa fie VBR ? Mai bine zis este vreun aparat audio care sa faca figuri cand e vorba de un mp3 cu VBR ?

#10
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Legat de Lame  :coolspeak: , numai pe acesta il folosesc de vreo 2 ani si si-a facut datoria cu succes, parca o versiune a avut ceva probleme in rest totul bine. L-am folosit cu o gramada de programe CDEX, EAC, Easy CD-DA Extractor si Audio Grabber.

#11
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001

Citat

Dar sculele audio de masina vor putea citi mp3-urile facute la o rata variabila sau e chiar indicat sa fie VBR ?
De obicei da, dar cel mai bine e să încerci înainte. Sunt și playere (puține în zilele noastre) care nu știu de VBR. Să te aștepți, totuși, ca player-ul să raporteze greșit bitrate-ul mediu (dacă are o astfel de funcție).

Editat de Rabbit, 19 decembrie 2004 - 02:27.


#12
valterg

valterg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 28.05.2003
Terminati cu prostiile si vedeti ce fac oamenii seriosi.
http://www.ubernet.org/

#13
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 452
  • Înscris: 08.03.2005
In primul rand trebuie sa fol lame 3.96.1 stable
pt calitate alt-preset extreme

valterq a scris:

Terminati cu prostiile si vedeti ce fac oamenii seriosi.
daca vrei ceva serios intra aici

Editat de sigma, 06 aprilie 2005 - 01:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate