Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

Cosmote - Probleme in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008
Tocmai am venit din Germania si vreau sa spun ca sunt foarte nemultumita de roamingul in reteaua Cosmote. Din patru firme de telefonie mobila in Germania (T-Mobile, Vodafone, O2 si E-Plus) nu a functionat niciuna. Calatorind cu autoturismul m-am ratacit in Stuttgart si am vrut sa-mi sun prietenul sa vina sa ma ia, dar nu am putut initia apelul in niciuna dintre retelele mentionate mai sus!!...desi am incercat o jumatate de ora. Norocul meu a fost ca am avut si o cartela a concurentei (reteaua portocalie) si astfel am fost salvata! La fel, in Austria nu am putut efectua apel.  S-a mai intamplat si altcuiva la fel??
Pe site-ul Cosmote se precizeaza ca se pot efectua apeluri in Germania:
http://www.cosmote.r.......0&cid=18391

Edited by cocor, 19 July 2008 - 16:28.


#2
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Cartela sau Abonament ? Ti-ai activat roaming-ul inainte sa pleci din tara ?

#3
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008

 wfnse, on Jul 19 2008, 17:04, said:

Cartela sau Abonament ? Ti-ai activat roaming-ul inainte sa pleci din tara ?
Adfirmativ! Roamingul a fost activat de la activarea cartelei (cartela pre-pay). Aveam semnal de ´´Vodafone D´´, ´´T-Mobile´´ si ´´E-Plus´´, O2 nu voia sa-l deschida, dar nu puteam apela... Ciudat. Am vazut de abia acum, ca este un nr gratuit pentru cei aflati in strainatate, n-am stiut   ´´ COSMOTE ofera clientilor  care calatoresc in spatiul Uniunii Europene acces gratuit la numarul de telefon +4076ROAMING (+4076 762.6464), la care pot solicita, din tarile in care calatoresc, informatii despre tarifele de roaming.´´
Regret sa spun ca m-a salvat concurenta, altfel trebuia sa aplez de pe un tel public.

#4
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 cocor, on Jul 19 2008, 17:25, said:

Adfirmativ! Roamingul a fost activat de la activarea cartelei (cartela pre-pay). Aveam semnal de ´´Vodafone D´´, ´´T-Mobile´´ si ´´E-Plus´´, O2 nu voia sa-l deschida, dar nu puteam apela... Ciudat.
Oricum nu puteai apela acel numar, din moment ce nu aveai acces la nicio retea.
Stai, ca nu am înteles : aveai acces la acele retele, sau când încercai sa intri pe ele îti dadea tot timpul Forbidden ?

 cocor, on Jul 19 2008, 17:25, said:

Am vazut de abia acum, ca este un nr gratuit pentru cei aflati in strainatate, n-am stiut   ´´ COSMOTE ofera clientilor  care calatoresc in spatiul Uniunii Europene acces gratuit la numarul de telefon +4076ROAMING (+4076 762.6464), la care pot solicita, din tarile in care calatoresc, informatii despre tarifele de roaming.
Oricum nu puteai apela acel numar, din moment ce nu aveai acces la nicio retea.

#5
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
La Cartela COSMOTE ai urmatoarea clasificare:

1.Cu Roaming One poti sa trimiti mesaje scrise si sa primesti
apeluri si mesaje scrise, dar nu vei putea initia apeluri.
-> O2, T-Mobile, Vodafone

2. Cu Roaming Plus poti sa initiezi si sa primesti apeluri si mesaje
scrise la un tarif fix pe minut in functie de destinatia apelului pentru
toate retelele din aceeasi zona de tarifare, indiferent de intervalul orar.
-> E-Plus

La abonamente nu exista o astfel de clasificare, abonatii avand posibilitatea
sa initieze si sa primeasca apeluri indiferent de retea.

#6
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

 wfnse, on Jul 20 2008, 10:54, said:

La Cartela COSMOTE ai urmatoarea clasificare:

1.Cu Roaming One poti sa trimiti mesaje scrise si sa primesti
apeluri si mesaje scrise, dar nu vei putea initia apeluri.
-> O2, T-Mobile, Vodafone

2. Cu Roaming Plus poti sa initiezi si sa primesti apeluri si mesaje
scrise la un tarif fix pe minut in functie de destinatia apelului pentru
toate retelele din aceeasi zona de tarifare, indiferent de intervalul orar.
-> E-Plus

La abonamente nu exista o astfel de clasificare, abonatii avand posibilitatea
sa initieze si sa primeasca apeluri indiferent de retea.

Teoretic asa-i, dar mi s-a intamplat ca in Ungaria nu puteam intra pe alta retea decat pe Vodafone HU. Folosesc doar abonamente.

Edited by martonz, 20 July 2008 - 11:28.


#7
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

 cocor, on Jul 19 2008, 17:27, said:

Tocmai am venit din Germania si vreau sa spun ca sunt foarte nemultumita de roamingul in reteaua Cosmote. Din patru firme de telefonie mobila in Germania (T-Mobile, Vodafone, O2 si E-Plus) nu a functionat niciuna. Calatorind cu autoturismul m-am ratacit in Stuttgart si am vrut sa-mi sun prietenul sa vina sa ma ia, dar nu am putut initia apelul in niciuna dintre retelele mentionate mai sus!!...desi am incercat o jumatate de ora. Norocul meu a fost ca am avut si o cartela a concurentei (reteaua portocalie) si astfel am fost salvata! La fel, in Austria nu am putut efectua apel.  S-a mai intamplat si altcuiva la fel??
Pe site-ul Cosmote se precizeaza ca se pot efectua apeluri in Germania:
http://www.cosmote.r.......0&cid=18391
Initiatoarea topic-ului a reliefat foarte bine ce i s-a intamplat! JOSNIC din partea Cosmote,am zis sa fiu mai cumpatat,sa nu mai arunc cu noroi in acest operator dar pe zi ce trece ma face sa-mi fie lehamite,cred ca o sa rup si cartela ce o tin de probe pe aceasta retea.Ca sa nu mai spun alte cuvinte dure,prefer sa las randurile "din chenar" sa vorbeasca de la sine (cele cu citat ale initiatoarei topic-ului).
Oare cand le-o veni mintea la cap? LOW-COST sunt,low-cost ofera,parca ar fi LOGAN...si ala e mult mai bun ca este Renault!

#8
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 cocor, on Jul 19 2008, 17:27, said:

Tocmai am venit din Germania si vreau sa spun ca sunt foarte nemultumita de roamingul in reteaua Cosmote. Din patru firme de telefonie mobila in Germania (T-Mobile, Vodafone, O2 si E-Plus) nu a functionat niciuna. Calatorind cu autoturismul m-am ratacit in Stuttgart si am vrut sa-mi sun prietenul sa vina sa ma ia, dar nu am putut initia apelul in niciuna dintre retelele mentionate mai sus!!...desi am incercat o jumatate de ora. Norocul meu a fost ca am avut si o cartela a concurentei (reteaua portocalie) si astfel am fost salvata! La fel, in Austria nu am putut efectua apel.  S-a mai intamplat si altcuiva la fel??
Pe site-ul Cosmote se precizeaza ca se pot efectua apeluri in Germania:
http://www.cosmote.r.......0&cid=18391

In Austria merge pe o singura retea sa initiezi apeluri: Mobilkom A1

#9
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008

 cocor, on Jul 19 2008, 17:27, said:

Tocmai am venit din Germania si vreau sa spun ca sunt foarte nemultumita de roamingul in reteaua Cosmote. Din patru firme de telefonie mobila in Germania (T-Mobile, Vodafone, O2 si E-Plus) nu a functionat niciuna. Calatorind cu autoturismul m-am ratacit in Stuttgart si am vrut sa-mi sun prietenul sa vina sa ma ia, dar nu am putut initia apelul in niciuna dintre retelele mentionate mai sus!!...desi am incercat o jumatate de ora. Norocul meu a fost ca am avut si o cartela a concurentei (reteaua portocalie) si astfel am fost salvata! La fel, in Austria nu am putut efectua apel.  S-a mai intamplat si altcuiva la fel??
Pe site-ul Cosmote se precizeaza ca se pot efectua apeluri in Germania:
http://www.cosmote.r.......0&cid=18391

Mai bine iti iei o cartela locala de acolo e mult mai avantajos sa suni de pe aia in tara....tarifele sunt mai ok....

Exemplu : eu in Grecia cu toata reclamele Cosmote de aici ca e cea mai tare retea , cea mai mare acoperiee bla bla bla am preferat Vodafone pt ca vorbesc cu 12 centi in tara , 4 centi mesaj in tara si robot in limba romana si la acoperire bate Cosmote...cand mai pleci in strainatate vezi ofertele operatorilor de acolo...Germania stiu ca au super oferte de sunat in tara in special pe fix ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate