Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Pachetul Telecom

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

Poll: Pro sau contra Pachetul Telecom? (82 member(s) have cast votes)

Sunteti deacord cu aceste lucruri?

  1. Da. (11 votes [13.41%])

    Percentage of vote: 13.41%

  2. Nu. (71 votes [86.59%])

    Percentage of vote: 86.59%

Vote Guests cannot vote

#1
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
Nu stiu daca am pus topicul unde trebuie.

Sa incepem:

Oficial, proiectul de lege intitulat Pachetul Telecom ar trebui sa reprezinte o solutie in vederea consolidarii unei piete unice la nivel european in domeniul telecomunicatiilor.Pachetul Telecom ar trebui votat de Parlamentul European pana la 3 septembire.
Pachetul Telecom cuprinde mai multe amendamente care vin să avantajeze serviciile telefoniei mobile, dar unele ataca libertatea utilizatorilor internetului.Astfel, programe precum Skype, Firefox, DC++ si multe altele pot fi interzise, sau utilizate doar sub supraveghere.Pe langa toate acestea se prevede ca daca cineva va incalca drepturile de autor de 3 ori va fi deconectat de la internet, la primele 2 incalcari primind avertizari.

Ce parere aveti despre aceste reguli?Daca se aproba cred ca plac din uniune.

Edited by 0, 14 July 2008 - 15:49.


#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
Cu programele de filesharing oarecum sunt de acord sa fie interzise, insa firefox si skype de ce trebuie interzise ?

Edited by LunaCrystal, 15 July 2008 - 00:08.


#3
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

View PostLunaCrystal, on Jul 15 2008, 01:01, said:

Cu programele de filesharing oarecum sunt de acord sa fie interzise, insa firefox si skype de ce trebuie interzise ?
Sunt niste exemple.Dupa cate am citit pot interzice orice le trece prin cap.

Adica tie iti convine sa cumperi tot ce ai in PC?

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006
Atata timp cat pirateria e interzisa, iar programatorii pierd de pe urma ei, la toti trebuie sa ne convina.

#5
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Daca cititi stirile cu atentie, pana si in State, unde RIAA si MPAA fac tot ce le taie capul, Comcast, un mare furnizor de broadband a fost atentionat/amendat de catre Comisia Federala pentru Comunicatii, pentru practici ilegale in comunicatii, mai bine zis pentru ca le taia la utilizatori accesul la diferite retele de filesharing. Pana si ei au realizat, ca daca ii lasi odata sa se apuce de taiat, dupa aia e usor sa te limiteze tot mai mult.

PLus ca eu am mare incredere in capacitatea utilizatorilor de net, de a ocoli blocajele. Da dom'le, imi blochez torrentele, dc-ul, emule sau ce o mai exista? Lasa ca se gasesc altele.

Problema e mai mult de principiu, se refera la libertatea de a accesa informatii si libertatea de a comunica. Daca se apuca de taiat din astea, sa isi puna pe foc mandra Uniune.

Edit: Lunacrystal, esti ferm convins ca pe retelele de filesharing circula numai chestii piratate? Generalizezi periculos, e la fel de parca ai zice, sa le luam la toti permisul, pentru ca exista accidente mortale sau pentru ca sunt tampiti care nu respecta regulile.

Edited by ecotech, 15 July 2008 - 12:46.


#6
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Filesharing nu se va interzice deoarece multe companii își distribuie conținut prin acest mod.

#7
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
si firefox si openoffice si orice program free care concureaza Microsoft.

si nenorocirea aia de linux... linux de ala de la studentii aia care au aruncat cu flori si au spart capul la pasnicii mineri in 90...



tu'le muma'n ... ma rog ... partea buna e ca noi le platim salariile onor conducatorilor

#8
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005

View Postjafpefata, on Jul 15 2008, 16:23, said:

Filesharing nu se va interzice deoarece multe companii își distribuie conținut prin acest mod.

Nu se poate face in alt fel distributia de continut? Intreb pentru ca nu prea ma pricep. Daca exista si alta modalitate atunci se va gasi. FTP sau altceva.

#9
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostLunaCrystal, on Jul 15 2008, 13:32, said:

Atata timp cat pirateria e interzisa, iar programatorii pierd de pe urma ei, la toti trebuie sa ne convina.
am vazut softuri cu licenta cumparata mai proaste decat versiuni piratate

#10
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postlepov, on Jul 15 2008, 18:42, said:

Nu se poate face in alt fel distributia de continut? Intreb pentru ca nu prea ma pricep. Daca exista si alta modalitate atunci se va gasi. FTP sau altceva.
Nu. În momentul în care accesul la internet va fi disponibil pentru miliarde de oameni, nici un server nu va mai face față traficului.

#11
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

Quote

PLus ca eu am mare incredere in capacitatea utilizatorilor de net, de a ocoli blocajele. Da dom'le, imi blochez torrentele, dc-ul, emule sau ce o mai exista? Lasa ca se gasesc altele.
Nu asta e problema.Se gasesc ele metode... Dar cand te prind ce mai faci?

Quote

Problema e mai mult de principiu, se refera la libertatea de a accesa informatii si libertatea de a comunica. Daca se apuca de taiat din astea, sa isi puna pe foc mandra Uniune.
Ar deveni un fel de comunism... Poate vreun smecher care a propus legea e incurcat in afaceri de astfel de programe si s-a gandit sa le interzica...

Quote

Atata timp cat pirateria e interzisa, iar programatorii pierd de pe urma ei, la toti trebuie sa ne convina.
Daca tie iti convine sa dai 200 de euro pe un joc de care te plictisesti in cateva saptamani/luni...

Quote

Filesharing nu se va interzice deoarece multe companii își distribuie conținut prin acest mod.
Companiile au site-urile lor prin care isi distribuie programele.Nu vor muri daca dispare filesharing.

Quote

si firefox si openoffice si orice program free care concureaza Microsoft.
Treaba asta ma face sa ma handesc la un parteneriat UE - Microsoft... Hai ca aberez!


Ideea e ca se distruge libertatea internetului.De ce sa mai stau pe net daca nu pot sa imi donwloadez nimic?Poate ne interzic sa mai si discutam pe forumuri... Comunism?

#12
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Eu nu mai sunt chiar la prima tinerete asa ca Internetul m-a prins mai tarziu. Ma gandesc cati din copiii si tinerii pasionatii de IT (unii deja sau viitori angajati la mari firme din domeniu) s-au "scolit" sau perfectionat avand acces la informatia share-uita liber si gratuit pe net (softulete si alte programele, etc.).

Oare ne intoarcem la vremurile in care informatia sau cunostiintele vor fi la indemana doar a unor grupuri sau persoane cu bani?

Despre filme si muzica nu stiu ce sa zic. Pentru ca nu am tras asa ceva de pe net nu pot sa spun ca mi-ar lipsi. Nefiind implicat nu pot sa fiu obiectiv. Totusi ma gandesc la copilul meu. Va creste mare si va dorii filme si muzica. De cumparat e cam scump. Inteleg ca drepturile de autor trebuie platite dar nu le plang de mila "saracilor" actori sau muzicieni (cu pierderi mari din piraterie) pe care-i vad in filme sau in concerte.

#13
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

View Postlepov, on Jul 16 2008, 18:20, said:

Eu nu mai sunt chiar la prima tinerete asa ca Internetul m-a prins mai tarziu. Ma gandesc cati din copiii si tinerii pasionatii de IT (unii deja sau viitori angajati la mari firme din domeniu) s-au "scolit" sau perfectionat avand acces la informatia share-uita liber si gratuit pe net (softulete si alte programele, etc.).

Oare ne intoarcem la vremurile in care informatia sau cunostiintele vor fi la indemana doar a unor grupuri sau persoane cu bani?

Despre filme si muzica nu stiu ce sa zic. Pentru ca nu am tras asa ceva de pe net nu pot sa spun ca mi-ar lipsi. Nefiind implicat nu pot sa fiu obiectiv. Totusi ma gandesc la copilul meu. Va creste mare si va dorii filme si muzica. De cumparat e cam scump. Inteleg ca drepturile de autor trebuie platite dar nu le plang de mila "saracilor" actori sau muzicieni (cu pierderi mari din piraterie) pe care-i vad in filme sau in concerte.
Pai eu sunt la acea varsta la care te gandesti ca va ajunge fiul tau.Si cred si eu ca daca esti un om normal nu iti convine sa dai 200 de euro pentru ai cumpara lui un joc.Tata nu mi-ar cumpara pentru ca stie ca le pot lua de pe net gratis.Putini sunt anii in care te poti bucura de jocuri pe PC...

#14
Cinetic3GmR

Cinetic3GmR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2008
Cum zice 0000000000 ...

De obicei , daca imi place un joc , si am timp sa-l joc , depind de lungine , dar de obicei il termin intr-o saptamana.

Asta inseamna 4 jocuri pe luna -> Hai sa zicem 100 euro jocul , 100*4 , intr-o luna cheltuies 400 de euro.

+ Software ...
++ Daca nu ar exista pirateria , cred ca si vanzarile de componente ar scadea , parearea mea ..

In fine nu-mi pot imagina cum ar fi sa folosesc netul doar sa ma uit pe youtube sau doar sa vorbesc cu cineva ..

#15
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View PostCinetic3GmR, on Aug 22 2008, 10:16, said:

Cum zice 0000000000 ...

De obicei , daca imi place un joc , si am timp sa-l joc , depind de lungine , dar de obicei il termin intr-o saptamana.

Asta inseamna 4 jocuri pe luna -> Hai sa zicem 100 euro jocul , 100*4 , intr-o luna cheltuies 400 de euro.

+ Software ...
++ Daca nu ar exista pirateria , cred ca si vanzarile de componente ar scadea , parearea mea ..

In fine nu-mi pot imagina cum ar fi sa folosesc netul doar sa ma uit pe youtube sau doar sa vorbesc cu cineva ..

un joc nu e 100 euro.


ma gandesc ca cei de la computergames aveau o promotie la Half life 2 la 90 de lei. Nu mi se pare scump.

#16
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Vis-a-vis de file share-ing.
Ar fii o masura aberanta si eficienta numai la inceput.
Or sa apara clienti P2P (ex. torrent) cu criptare, folosibili in comunitati inchise.
De cand a aparut prima protectie anti-copiere informatica si pana in prezent, toate au putut fii ocolite intr-un fel sau altul...este numai o chestiune de timp :)

In afara de asta, prin file-sharing se pot transfera si programe gratuite open source... poate or sa le interzica si pe astea... oare cine in lume mai are un astfel de sistem....aaa... parca China :)
Poate U.E. ar trebuii sa invete inclusiv metode din regimuri comuniste... aici pot avea o contributie toate tarile est europene, doar au mai ramas suficenti comunisti...

#17
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
ne intoarcem in epoca de piatra... culmea este ca restrictiile vor crea alte solutii... asa progreseaza lumea :) oricum, per total raman la parerea ca astia din comunitatea europeana sunt doar niste pensionari retardati care ne mananca banii de pomana... incep sa inteleg de ce unele state europene nu vor sa voteze constitutia europeana... stiu ei mai bine ce inseamna asta...

#18
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005
O sa fie raul firmelor de net care tot ele au facut propunerea asta pentru ca nu va mai da nimeni banii pe abonamente mari de net cand nu au la ce sa le foloseasca.Daca nu folosesti filesharing nu iti trebuie cine stie ce band doar pentru browser si un client de messenger.Si sa vedem atunci cand or sa stea cu traficul pe minim dar nici bani nu or sa mai faca cum faceau...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate