Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare boxe si amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Salut, as dori sa achizitionez curand o pereche de boxe si un amplificator, in special pentru petreceri in aer liber si chiar nu am nicio idee la ce sa ma orientez. Boxele vor fi legate la un pc cu placa audio creative soundblaster de 24 de biti. Nu sunt cunoscator prea mare in ale boxelor, dar am vazut ca puterea care se presupune ca o are un sistem 5.1 este cam mare comparativ cu o pereche de boxe hi-fi. Pot obtine o putere mai mare decat un sistem Logitech Z-5500 cu un buget de 8-10 mil? Astept sugestii si sfaturi. Multumesc anticipat.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Puterea de 500W (sau cât o fi dată la z 5500) e o glumă bună. Bine, teoretic se poate spune că e așa, depinde de punctul de vedere :) În opinia mea, nu sunt potrivite pentru ascultat muzică afară (și nici pentru ascultat muzică în general, da asta e altă discuție).
La un buget de 800-1000 lei ai putea să arunci un ochi aici, presupun că vrei să le folosești și indoor, nu doar outdoor.
Bineînțeles că mai sunt și alte idei, da asta e prima care mi-a venit în minte :)

#3
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Ms de reply antinari dar nu prea e ce vreau eu. Nu stiu cat de potrivite sunt boxele acelea. Singurele care mi-au sarit in ochi au fost Microlab Pro-3 si Microlab SOLO-3 dar pun pariu ca nu se pot compara cu acel Logitech :). Eu cu bugetul acela vreau sa scot o putere superioara ca la Z-5500. Daca nu pot, o sa achizitionez unul si am rezolvat problema :). Astept in continuare sfaturi. Repet, nu sunt cunoscator, deci mai pot spune cate ceva gresit.

#4
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
http://www.mediaboom...00p-p-1217.html

Driver de 15" adica 38cm (diametru). :)

Edited by GUP, 14 July 2008 - 09:55.


#5
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Le ai tu acasa? S-au le-ai testat? Cum se aud? :)

#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Nu le posed, eu sunt adeptul hi-fi in detrimentul puterii, dar am auzit aces tip de boxe in spectacole in aer liber, si dupa parerea mea, in mod garantat depasesc orice 5.1 la volum.

Mare aproblema a boxelor de apartament puse in aer liber, este ca sunetul se schimba enorm de mult cu fiecare metru distanta, datorita adierilor de vant. La 25-30m deja poti sa nu mai ai bass deloc, daca vantul e puternic chiar sa auzi cu pauze.

#7
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Aha. Ms mult de reply. Cam spre asta ma orientam eu, sa se auda mai bine ca sistemele 5.1 (in special acel Z-5500 de care sunt obsedat :D).
Din cate am inteles pentru acele boxe nu mai e nevoie de amplificator nu? Totusi cu un amplificator separat se aude mai bine? Si cam cat ar costa unul potrivit pentru ele?

#8
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Nu au nevoie de amplificare separata. Le trebuie doar semnal de la sursa.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Depinde ce anume vrei de la ele. E o oarecare diferență între boxele PA și cele pentru home use.
Eu mă refeream la combinația PRO7+PRO6 sugerată într-un post pe acolo, ar fi să zicem un compromis, în sensul că le poți folosi și în mod curent, în casă, pentru muzică/filme/whatever, și afară.
Dacă te gândești în schimb la sonorizări pentru petreceri în aer liber (altele decât ale tale în curte) atunci ar trebui să mergi pe PA. Însă Logitechul la care te-ai gândit mi-a sugerat că nu despre așa ceva e vorba, și că vrei un sistem care să ți se audă bine și afară, și în casă. Dacă ai ascultat acest sistem și îți place cum sună, opinia mea e să îl iei pe acesta, deoarece nu cred că vei găsi o altă variantă care să te satisfacă mai mult, în bugetul ăsta.

#10
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Afara nu am auzit acel sistem ci doar in casa. Eu vreau boxe in special pentru petreceri in aer liber. Daca se aud ok si in apartament e cu atat mai bine. Mi se par foarte interesante boxele acelea de pe mediaboom pe care mi le-a recomandat GUP. Totusi alte sugestii? :)
Apropo care e diferenta dintre acele boxe cu amplificator incorporat si altele la care trebuie sa cumpar amplificator separat? E vreo diferenta?

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Diferențele sunt de la caz la caz, în funcție de ce-i în ele, și mai sunt și unele generice, în sensul că o boxă în cutie de plastic sună diferit față de una în cutie de lemn.
Boxele PA cu amplificare încorporată au, de regulă, un amplificator pe difuzorul de bas și unul  pe cel de înalte, cu crossover activ.
Cele pasive (pentru care îți trebuie amplificator separat) au filtru pasiv, mai bine sau mai prost conceput/realizat, în funcție de boxă.
Până la urmă, calitatea unei boxe e dată de calitatea difuzoarelor (presupunând că e concepută/construită bine, se poate face o boxă proastă cu difuzoare bune, dar una bună cu difuzoare proaste e mai dificil de realizat). Nu întotdeauna un preț mai mare înseamnă calitate mai bună, însă un preț (prea) mic, de regulă, indică o calitate mai puțin satisfăcătoare. Însă sunetul e o chestie foarte subiectivă, și sunt persoane care agreează un sunet mai prost în detrimentul altuia mai bun (evident că noțiunile de sunet prost și sunet bun sunt cele general acceptate, respectiv un răspuns cât mai liniar pe o plajă de frecvențe cât mai extinsă, plus alte câteva chestii pe care le poți găsi prin unele topicuri unde se vorbește despre sisteme audio).

Față de un sistem 5.1, oricare ar fi el, diferențele indoor/outdoor sunt mai evidente, în sensul că sunetul rezultat e complet diferit. În opinia mea, pentru muzică e mult mai potrivit un sistem stereo (chiar cu două sau mai multe perechi de boxe, dacă e cazul) decât unul 5.1. Dar sunetul e o chestie complet subiectivă, de aceea singura opinie relevantă e a celui care ascultă sistemul pe care și-l dorește, și decide dacă îi place sau nu.

O sugestie (care e mai complicat de realizat, însă rezultatul cred că te-ar satisface, dat fiind că ar suna bine și înăuntru și afară) ar fi să-ți faci tu boxele, într-o configurație pe 2 căi, cu difuzoare PAudio (HP12S și PHT 408 sau 411) într-o incintă din PAL, la chestia asta urmând să adaugi un amplificator SH. Cred că ai reuși să te încadrezi în cei 1000 de lei, poate cu o mică depășire, dar cred că o astfel de soluție ar fi un compromis bun între indoor/outdoor cu accentul pus pe outdoor :) . Nu e o soluție recomandabilă audiofililor, dar cred că în cazul ontopic e o idee de luat în seamă. Înclin să cred că s-ar auzi mai bine decât o pereche de boxe active în plastic, și în aer liber dar și în apartament.

Dacă avem de comparat z5500 și boxele sugerate de GUP, în condiții de aer liber, eu aș înclina spre a doua variantă.

#12
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Multumesc amandurora pentru detaliile oferite. M-ati convins sa renunt la sistemul 5.1. Acuma ramane sa aleg boxele ideale.
Cat despre confectionarea unor boxe nu stiu ce sa zic. Nu ma pricep deloc. Mai ramane de vazut daca gasesc pe cineva sa mi le faca. Daca gasiti alte boxe interesante nu ezitati sa mi le prezentati. Multumesc foarte mult inca o data pentru ajutor!

#13
releu2008

releu2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.03.2008

Quote

Daca gasiti alte boxe interesante nu ezitati sa mi le prezentati. Multumesc foarte mult inca o data pentru ajutor!

@jORDylica

Boxe interesante sunt pentru orice buzunar, dar nu ai spus mai sus cam ce "buzunar ai" ? Am cam zambit putin...mai mult, cand am auzit de petreceri in aer liber cu Logitech-ul ala. In general, sistemul ala e bun pentru acasa, doar atat. Daca vrei ceva PRO atunci trebuie sa achizitionezi ceva PRO - nu se compara cu stifturile alea de Logitech-uri, chiar daca pentru unii suna bine, in clasament sunt ... departe, dar departe tare....  

Sfaturile mele:
- cumpara doua fullrange-uri cu SPL ridicat (adica 95...100dB/W/m). Uite aici un exemplu, nu foarte scump dar merita: http://www.magazinul...arf-_-1180.html
- si amplificatorul corespunzator: http://www.magazinul...2-D-_-1442.html
- si bineinteles un moxer audio: http://www.magazinul...4-C-_-1297.html
Bine, ar mai fi si varianta cu mixer amplificat dar... nu prea imi place.  :rolleyes:

Succes si multa bafta omule.

Edited by releu2008, 14 July 2008 - 20:22.


#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Ba a spus de buzunar, și nu încape nici măcar un mackie, ori lui i-ar trebui măcar două ;)

#15
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008

 releu2008, on Jul 14 2008, 21:18, said:

@jORDylica

Boxe interesante sunt pentru orice buzunar, dar nu ai spus mai sus cam ce "buzunar ai" ? Am cam zambit putin...mai mult, cand am auzit de petreceri in aer liber cu Logitech-ul ala. In general, sistemul ala e bun pentru acasa, doar atat. Daca vrei ceva PRO atunci trebuie sa achizitionezi ceva PRO - nu se compara cu stifturile alea de Logitech-uri, chiar daca pentru unii suna bine, in clasament sunt ... departe, dar departe tare....  

Sfaturile mele:
- cumpara doua fullrange-uri cu SPL ridicat (adica 95...100dB/W/m). Uite aici un exemplu, nu foarte scump dar merita: http://www.magazinul...arf-_-1180.html
- si amplificatorul corespunzator: http://www.magazinul...2-D-_-1442.html
- si bineinteles un moxer audio: http://www.magazinul...4-C-_-1297.html
Bine, ar mai fi si varianta cu mixer amplificat dar... nu prea imi place.  :rolleyes:

Succes si multa bafta omule.

Cam depaseste bugetul... Pana acum ma gandesc la 2 variante. Mi-a recomandat GUP niste boxe de pe mediaboom (site-ul e down si nu pot sa dau link, se numeau rh 300 p sau ceva de genu, la un pret de 9 milioane). Vazusem si pe okazii niste boxe pasive si amplificatoare interesante dar nu mai gasesc linkurile. O sa ma mai uit maine dimineata. Repet pentru cei care n-au citit de la primul post: bugetul este de 9-10 milioane :) Astept in continuare sugestii (ma scuzati daca am facut greseli gramaticale dar e tarziu si sunt obosit).

#16
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Acestea sunt boxele:
http://www.okazii.ro....html#div_photo
Aceastea sunt amplificatoarele:
http://www.okazii.ro....html#div_photo
http://www.okazii.ro...anale-made.html

Se merita? Ce ziceti?

#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
boxe
1. :puke:
2. La prețul ăla...

amplifuri
cam scumpe pt SH :P

#18
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
http://www.okazii.ro....html#div_photo

De astea ce zici? Mi se par f bune la pretul asta.
P.S: Recomanda-mi si mie o statie pentru ele. Daca sunt bune boxele :P
LE: Statia asta? http://www.okazii.ro....html#div_photo

Edited by jORDylica, 15 July 2008 - 10:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate