Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

porblema de impedanta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Salut!

Am un receiver JVC de 8 ohmi, cu o putere de 100W pe canal.
Recent mi-am achizitionat niste boxe jamo s 708, care se aud destul de bine pt pretul lor. Problema e ca impedanta lor este de 6 ohmi, si nu se pupa cu receiverul. Cum as putea sa fac pt a creste impedanta boxelor? se poate pune o rezistenta aditionala pe fir? in acest caz, ar afecta calitatea sunetului?

Vreau si eu niste sfaturi va rog..
Multumesc anticipat, alex.

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 alexqaws, on Jul 8 2008, 22:09, said:

Salut!

se poate pune o rezistenta aditionala pe fir? in acest caz, ar afecta calitatea sunetului?

Vreau si eu niste sfaturi va rog..
Multumesc anticipat, alex.
Impedanta NU este rezistenta . Impedanta se modifica dinamic in functie de frecventa - muzica nu este un semnal continuu .
Impedanta nu afecteaza calitatea sunetulu ; sunt boxe de 4ohmi care suna foarte bine , dupa cum sunt de 6 , 8 ...ohmi care deasemeni suna foarte bine .
Ce este de facut :
1- sa achizitionezi boxe de 8 ohmi
2- sa inseriezi un difuzor de (2ohmi cam greu de gasit) 4ohmi - daca impedanta boxei depaseste impedanta amplifului nu este nici o problema , vor lucra finalii la "rece"
numai bine

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu exista solutii in acest sens (fara a schimba boxele...) Toate improvizatiile  de mai sus duc la micsorarea puterii utile obtinute la iesire. Singura solutie  simpla este limitarea nivelului de semnal aplicat prin  potentiometrul de volum.  B)

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 Neohori, on Jul 8 2008, 23:36, said:

Impedanta NU este rezistenta . Impedanta se modifica dinamic in functie de frecventa - muzica nu este un semnal continuu .
Impedanta nu afecteaza calitatea sunetulu ; sunt boxe de 4ohmi care suna foarte bine , dupa cum sunt de 6 , 8 ...ohmi care deasemeni suna foarte bine .
Ce este de facut :
1- sa achizitionezi boxe de 8 ohmi
2- sa inseriezi un difuzor de (2ohmi cam greu de gasit) 4ohmi - daca impedanta boxei depaseste impedanta amplifului nu este nici o problema , vor lucra finalii la "rece"
numai bine
Impedanta nu afecteaza calitatea sunetului in cazul boxelor...in cazul unui intrari sau iesiri de preamplificare(de exemplu) impedanta nepotrivita afecteaza calitatea sunetului la fel cum si un microfon cu o impedanta foarte mare conectat la intrarea unui preamplificator cu impedanta mica de intrare va afecta foarte rau calitatea sunetului.
Si ca sa nu fiu offtopic-daca vrei neaparat sa cresti impedanta boxelor singura solutie este rebobinarea

#5
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Ideea este ca boxele nu am de gand sa le schimb, fiindca sunt foarte incantat de ele. eventual o sa incerc sa schimb ampliful. probabil ca e cea mai buna solutie nu?

Acuma, am auzit o varianta cu legarea boxelor in serie....presupun ca se aude mai nasol nu?

"Toate improvizatiile de mai sus duc la micsorarea puterii utile obtinute la iesire." sincer...nu am de gand sa folosesc ampliful la maximum :D

Edited by alexqaws, 09 July 2008 - 09:53.


#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 alexqaws, on Jul 9 2008, 10:48, said:

Acuma, am auzit o varianta cu legarea boxelor in serie....presupun ca se aude mai nasol nu?
Acea inseriere de care aminteam este o improvizatie , iar acele boxe nu merita sa fie "pocite" in felul acesta . Da, daca boxele iti convin ca si calitate merita schimbat amplificatorul.

#7
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008

 Neohori, on Jul 9 2008, 16:18, said:

Da, daca boxele iti convin ca si calitate merita schimbat amplificatorul.

Nu sunt chiar un cunoscator in domeniu, dar imi place foarte mult sa ascult muzica si, in principiu, din cate m-am documentat de pe net, cred ca la pretul lor au o calitate destul de buna. Si chiar sunt incantat de ele.
Initial ma orientasem pe niste infinity-uri, dar nu le-am mai gasit.

Sa inteleg ca singura solute ar fi sa schimb ampliful? Ma cam obisnuisem cu el, si in plus e ca si nou, dar o sa incerc sa il vand.
Si cam ce amplif imi sugerati sa imi cumpar, avand in vedere ca bugetul e relativ mic (~700ron). eventual second-hand

#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Teoretic problema cu adaptarea impedantelor amplif - statie stau cam asa cu este descris mai sus , practic personal am avut un magnetofon Kashtan cu amplif de 2x8w/8ohmi legat la boxe Jazz romanesti de 40w/4ohmi si au mers peste 10 ani mult si bine la chefuri pina in ziua cind nu s-au mai gasit benzi de mag . Totusi amplificatorul fiind de generatie noua cred ca stie si 4 si 8 ohmi , trebuie cautate review-uri despre el .

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 alexqaws, on Jul 9 2008, 18:37, said:

Sa inteleg ca singura solute ar fi sa schimb ampliful? Ma cam obisnuisem cu el, si in plus e ca si nou, dar o sa incerc sa il vand.
Si cam ce amplif imi sugerati sa imi cumpar, avand in vedere ca bugetul e relativ mic (~700ron). eventual second-hand
Dacă nu e secret, spune-ne și nouă despre ce amplif discutăm  :)

#10
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008

 antinari, on Jul 10 2008, 14:20, said:

Dacă nu e secret, spune-ne și nouă despre ce amplif discutăm  :)

Evident ca nu e secret. E vorba de un JVC RX-ES1SL
iar boxele sunt jamo s708. Apropo, inca o intrebare, este posibil ca boxele sa nu se auda chiar asa bine cand sunt nou-noute? pentru ca cele din magazin parca sunau putin mai bine...sau poate m'i sa parut mie. In principiu eu as fi vrut infinity primus 360 dar cum nu le'am mai gasit le'am luat pe astea. posibil sa ma fi grabit putin, dar asteptam de jumatate de an sa imi cumpar niste boxe calumea sa scap de rasnitele mele....asa ca... oricum, in principiu sunt multumit de ele

Ampliful pare sa se incalzeasca mai repede cu boxele astea. Oricum nu ascult muzica neaparat tare, adica pana acum am ascultat la sub 25% din volum.

Oricum, poate ca nu stiu foarte multe despre domeniul audio, dar aceasta a fost o investitie pe termen lung, probabil ca o sa mai treaca vreo cativa ani buni pana sa imi permit un alt sistem, de aceea vreau sa incerc sa fac tot ce se poate pentru a nu exista probleme in viitorul apropiat, desi recunosc ca poate m'am grabit cumparand ampliful inaintea boxelor....

Edited by alexqaws, 10 July 2008 - 18:27.


#11
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
La tine alta este problema , statia este conceputa pentru 5.1 iar tu ai legat de ea doar 30% din boxe . Deci statia este un sistem audio complex care are 2 boxe in fata , 2 boxe in spate , 1 bucata boxa centrala si un subwoofer . Ce ai achizitionat tu - la boxe ma refer , sunt pentru amplificatoarele stereo .
Deci este foarte clar aici , alegi ce-ti place mai mult dintre ele , ce nu-ti place vinzi si revi pe forum pentru detalii . SAU cumperi sistemul 5.1 de boxe pentru amplif , mai ai nevoie de 2x boxe spate , 1x centru si un bas . Greu de ales dar nu irealizabil  ;)
numai bine

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 alexqaws, on Jul 10 2008, 19:25, said:

Evident ca nu e secret. E vorba de un JVC RX-ES1SL

Apropo, inca o intrebare, este posibil ca boxele sa nu se auda chiar asa bine cand sunt nou-noute? pentru ca cele din magazin parca sunau putin mai bine...sau poate m'i sa parut mie.
Am întrebat pentru că sunt unele cazuri în care există posibilitatea asigurării unei răciri suplimentare, astfel încât să meargă fără probleme și sub impedanța minimă recomandată de producător. Însă în cazul on topic nu risc cu astfel de idei/recomandări...

În magazin le-ai ascultat cu receiverul tău? Pentru că [virgulă] contrar unor păreri :D chiar e diferență între amplificatoare. Și receiverele 5.1 nu prea sunt recomandate pentru sisteme stereo. Ar fi de preferat un amplificator stereo, s-a discutat pe aici pe forum despre unele dintre ele, și cred că încă se mai pot găsi SH-uri la prețuri rezonabile, dacă prețul unuia nou depășește bugetul.

Edited by antinari, 10 July 2008 - 23:14.


#13
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
In magazin le-am ascultat cu ce aveau ei, cu un denon, care era cu mult mai bun decat ce am eu dar si mult mai scump.

Receiverul are niste setari si am reusit sa-l setez pe doua canale, dar cred ca e doar o solutie temporara. o sa incerc sa gasesc un cumparator pt el si sa gasesc altceva. va multumesc mult pentru sfaturi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate