Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

HDTV, PVR, WIDE SCREEN (16:9) - in curand la BOOM ?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In momentul de fata chiar nu sunt fonduri pentru lansarea unor noi proiecte... in cateva luni se termina si stocurile actuale de receptoare/antene daca nu se face un nou import
Acum se cauta un nou imprumut/investitor (care va avea procent din actiuni) iar cu acesti bani se va lansa HD si PVR in acelasi timp... este vorba despre cateva milioane de euro!

Treaba este batuta in cuie... au fost facute sondaje si studii si s-a trasat noua politica pentru viitor
Ei stiu foarte bine ca sunt asteptari mari in randul unor abonati pentru tehnologii gen HD/PVR si nu e prea ok pentru ei sa constate ca UPC Cablu Digital le-a luat-o inainte cu PVR si in viitor HD

Iata in foto un mic fragment din ultimul studiu (facut in decembrie 2008) privind politica de marketing pentru anii urmatori: atragere abonati din clasa de mijloc > patrundere in zonele rezidentiale -  cartiere vile > si intrare in oras - zona de blocuri > lansare HD/PVR/Interactivitate/Nou content deoarece sunt asteptari mari in randul ''abonatilor sofisticati''

Attached Files


Edited by rz, 07 February 2009 - 11:04.


#56
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008

View Postrz, on Feb 6 2009, 16:28, said:

Rezultate bune la teste... din pacate inca nu s-au terminat
Este foarte bine ca nu lanseaza ceva fara sa fie siguri ca acel ceva functioneaza... mai stim noi pe unii care au lansat un receptor Hyundai ce isi facea update doar dupa ce abonatii montau in el 2 condensatori


ce se testeaza ? inventeaza bum apa calda? explicatii penibile.... mai bine ai spune adevarul fara sa dezinformezi oamenii de buna credinta care cred ca esti in mijlocul fenomenului.  nu sunt bani si cu asta basta.
daca cei de la bum sunt surprinsi ca UPC le-a luat-o inainte habar au pe ce lume se afla ..... oare se pot compara ei cu UPC la vreun capitol ?

ps ceva miscari sunt la Dolce . TP 6 este deja sus  :P

Edited by MustGo, 07 February 2009 - 11:31.


#57
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008

View Postrz, on Feb 7 2009, 11:42, said:

Daca nu vezi ce am scris deasupra postului tau, iti dau o pereche de ochelari... chiar nu am gresit cand am spus ca unii refuza sa gandeasca sau sa citeasca cu atentie.
Vrei sa iti scriu cu rosu ce am spus in acel post ?


mai bine citesti tu cu atentie la ce ai primit raspuns ..... iti poti pastra ochelarii pt tine . poate te ajuta sa vezi lucrurile mai obiectiv.  :nonobad:

#58
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View PostMustGo, on Feb 8 2009, 11:47, said:

mai bine citesti tu cu atentie la ce ai primit raspuns ..... iti poti pastra ochelarii pt tine . poate te ajuta sa vezi lucrurile mai obiectiv.  :nonobad:

nu te certa cu RZ, ca el e modaratorul aici, si noi toti trebuie sa intelegem ca BOOM este cel mai bun, si cel mai tare ...

ps: ptr. abonatii boom, aceste promisiuni le gasim doar in poasturile moderatorului,  nu si in realitate :)

#59
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu sunt promisiunile mele... daca ei vor sa faca ceva si nu isi respecta termenele este problema lor nu a mea
Eu doar am spus ce au in planul de dezvoltare... si nu vorbesc din auzite asa cum se obisnuieste pe alt forum ci vad in unele documente interne

Crezi ca nu merita un warn userul de mai sus ?

iata ce am scris eu inaintea lui:

''In momentul de fata chiar nu sunt fonduri pentru lansarea unor noi proiecte... in cateva luni se termina si stocurile actuale de receptoare/antene daca nu se face un nou import
Acum se cauta un nou imprumut/investitor (care va avea procent din actiuni) iar cu acesti bani se va lansa HD si PVR in acelasi timp... este vorba despre cateva milioane de euro!''


si iata ce scrie el dupa postul meu:

''mai bine ai spune adevarul fara sa dezinformezi oamenii de buna credinta care cred ca esti in mijlocul fenomenului. nu sunt bani si cu asta basta''

Ce zici ?
Ii dam warn sau o pereche de ochelari ?

Edited by rz, 08 February 2009 - 14:04.


#60
MustGo

MustGo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 03.07.2008
Domnu` moderator poti sa dai si ban .... nu e nici o suparare . Ramai aici singur cu cei neavizati care in loc de o informatie obiectiva vor afla numai balarii . Rugamintea ar fi sa nu blochezi accesul pe alte sectuni din Sofpedia , sectiuni super interesante moderate de oameni care nu si-au facut o obsesie din promovarea unui serviciu sau mai stiu eu ce .

#61
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Intrucat in ultima vreme au fost aduse pe forum numai balarii (a se citi ''bombe rasuflate''), postez din nou fragmente din documente oficiale de la acest DTH
Asta face diferenta dintre un forum serios si unul plin cu ''balarii''... care anunta tot felul de falimente
Chiar daca Boom intarzie cu unele proiecte, trebuie sa tinem cont ca sunt documente oficiale!

Attached Files


Edited by rz, 08 February 2009 - 20:46.


#62
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postrz, on Feb 4 2009, 23:12, said:

Nu ai citit cu atentie sau poate nu am fost prea clar in exprimare... 16:9 se are in vedere in special pentru canalele proprii de filme, nu pentru canale gen Prima sau National
Sunt sanse ca B1 sa transmita mai mult in 16:9 precum si ProTV, TVR, Antena1... daca TVR si PRO TV intra in HD la Boom sunt din start in 16:9
Dar inca mai dureaza pana la lansarea acestor servicii... din pacate e criza - se asteapta capital


hai c'ar fi culmea sa bage canale HD in 4/3  :lol:
oricum raman sceptic, si chiar daca ar aparea sa zicem ce spui tu la boom, tot nu o sa ma abonez la boom

Edited by rz, 10 February 2009 - 15:52.


#63
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrz, on Feb 8 2009, 20:22, said:

Intrucat in ultima vreme au fost aduse pe forum numai balarii (a se citi ''bombe rasuflate''), postez din nou fragmente din documente oficiale de la acest DTH
Asta face diferenta dintre un forum serios si unul plin cu ''balarii''... care anunta tot felul de falimente
Chiar daca Boom intarzie cu unele proiecte, trebuie sa tinem cont ca sunt documente oficiale!
De retinut :
1. Si-au bugetat pierdere pe 2009 !!!
2. Profit 0 sau chiar pierdere si pe 2010 !
3. Cum vor sa faca sa creasca ARPU, habar nu am intr-o piata unde Dolce vinde cu 2.7 Euro (si inca ce pachet) ???
4. Cum pisici postezi fragmente din Busines Plan-ul Boom pe Softpedia ???

Edited by enderlabs, 17 February 2009 - 21:01.


#64
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postenderlabs, on Feb 17 2009, 21:01, said:

De retinut :
1. Si-au bugetat pierdere pe 2009 !!!
2. Profit 0 sau chiar pierdere si pe 2010 !
3. Cum vor sa faca sa creasca ARPU, habar nu am intr-o piata unde Dolce vinde cu 2.7 Euro (si inca ce pachet) ???
4. Cum pisici postezi fragmente din Busines Plan-ul Boom pe Softpedia ???

3. ARPU in momentul de fata nu mai are cum sa creasca... poate dupa lansarea pachetului HD si a transponderului propriu (pentru suplimentarea canalelor difuzate)

4. Secretul meu... sursa nu este in cladirea Boom
Pentru intocmirea si redactarea acestor planuri/studii ei apeleaza la o... firma
Materialele sunt cat se poate de autentice... deci vorbim in cunostinta de cauza

#65
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
PRIMA IMAGINE 100% REALA CU VIITORUL RECEPTOR HD DE LA BOOM TV

Nu il cautati pe site-ul KOAN caci este un model facut special pentru Boom... modelul similar este unul sd pentru cablu

Attached Files



#66
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
ai si ceva parametrii tehnici?

#67
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu... pe site-ul oficial kaon sunt specificatiile pentru varianta stb cablu

Receptorul HD de la Boom clar are HDMI + 2 tunere si Personal Video Recorder (PVR)

Edited by rz, 16 May 2009 - 22:51.


#68
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrz, on May 16 2009, 23:49, said:

Nu... pe site-ul oficial kaon sunt specificatiile pentru varianta stb cablu

Receptorul HD de la Boom clar are HDMI + 2 tunere si Personal Video Recorder (PVR)

Ai idee cand apare serviciul pe piata ?

#69
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Au spus initial ca apare la sfarsitul lui 2008 si nu a aparut... apoi au spus ca cel tarziu pana in primavara si iar nimic (din octombrie-noiembrie 2009e criza mare de fonduri si la ei)

Acum se stie sigur de august 2009... de data asta s-a dat ok la investitie (stiu asta din surse 100% sigure) si deja au inceput sa faca teste pe satelit (simulcrypt pe un tp HD de la platforma T-Home)

Edited by rz, 17 May 2009 - 16:18.


#70
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrz, on May 17 2009, 17:16, said:

Au spus initial ca apare la sfarsitul lui 2008 si nu a aparut... apoi au spus ca cel tarziu pana in primavara si iar nimic

Acum se stie sigur de august 2009... de data asta s-a dat ok la investitie (stiu asta din surse 100% sigure)

Va fi interesant sa vedem cine va lansa HD primul. Nu se pune ce a lansat AKTA.

Daca ar fi sa fac un pariu mi-as pune banii pe Dolce !

#71
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am completat mai sus... daca deja se fac teste pe satelit, atunci inseamna ca nu mai dureaza mult la boom

Pacat ca AKTA nu a speculat momentul de dupa mutarea unor canale pe SIRIUS 5'E (deci emisie AKTA exclusiv pe SIRIUS 5'E)... majoritatea instalatiilor de antena AKTA au 3 LNBuri care ar fi putut fi reconfigurate + adaugare inca un lnb astfel:

lnb 1 central pe Eurobird 9'E (LUXE HD, FASHION HD)
lnb 2 stanga pe Eutelsat 16'E (TVR HD)
lnb 3 tot stanga pe Astra 19.2'E (ARTE HD, ANIXE HD)
lnb 4 dreapta pe Sirius 5'E pentru canalele lor

Ar fi putut avea astfel un pachet HD destul de interesant... si totul cu o singura antena de 1.2M, 4 lnb-uri si un comutator 4/1

Edited by rz, 17 May 2009 - 16:31.


#72
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
RZ - fara suparare, altii lucreaza de zor iar BOOM face teste... Nu mizam pe Dulceata dar se pare ca ei chiar au un termen limita. Pe cablu e clar deja. Eu nu pot intelege de ce e nevoie de 6 luni de teste. Daca ai oameni pregatiti si bani intr-o luna dai drumul. Oricum Asia abia asteapta comenzi de receptoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate