Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

(lifestyle2000) Casă multifamilială - D+P+1+M (arhitectură clasică)

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#37
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Zen - Iti multumesc mult de tot pentru vizita pe jurnal, astept si altele :)

Am ales demisol fiindca puz-ul din zona, respectiv urbanismul, nu imi permite mai mult de P+1+M.
Sper sa nu am probleme cu demisolul - Doamne ajuta sa iasa o hidroizolatie "beton".
Conform studiului geo pamantul umed e pe la 3,6m iar in proiect am pardoseala de la demisol la 1.5 m fata de CTN - cred ca nu vor fi probleme.

M-am intrebat si eu daca voi avea destula lumina in mansarda de la lucarne.
Lucarnele se potrivesc arhitecturii generale si stilului clasic adoptat, velux-urile nu prea.

Avand in vedere ca deasupra mansardei nu va fi pod folosit ma gandeam sa folosesc pe ici colo, in puncte cheie, un sistem de preluare si canalizare a luminii naturale ("skylight"). Solutia da rezultate uimitoare si creeaza o lumina naturala superba si nu este deloc scumpa (cel putin nu in sua)

Attached File  TGF_022_Sun_Tunnel.jpg   71.48K   360 downloadsAttached File  ODL_tubular_skylight.jpg   26.9K   248 downloads.jpg]Attached File  brightenupcgi.jpg   20.76K   209 downloads

Edited by lifestyle2000, 25 November 2008 - 20:48.


#38
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postlifestyle2000, on Nov 25 2008, 20:40, said:

Zen - Iti multumesc mult de tot pentru vizita pe jurnal, astept si altele :)

Am ales demisol fiindca puz-ul din zona, respectiv urbanismul, nu imi permite mai mult de P+1+M.
Sper sa nu am probleme cu demisolul - Doamne ajuta sa iasa o hidroizolatie "beton".
Conform studiului geo pamantul umed e pe la 3,6m iar in proiect am pardoseala de la demisol la 1.5 m fata de CTN - cred ca nu vor fi probleme.

M-am intrebat si eu daca voi avea destula lumina in mansarda de la lucarne.
Lucarnele se potrivesc arhitecturii generale si stilului clasic adoptat, velux-urile nu prea.

Avand in vedere ca deasupra mansardei nu va fi pod folosit ma gandeam sa folosesc pe ici colo, in puncte cheie, un sistem de preluare si canalizare a luminii naturale ("skylight"). Solutia da rezultate uimitoare si creeaza o lumina naturala superba si nu este deloc scumpa (cel putin nu in sua)

Attachment TGF_022_Sun_Tunnel.jpgAttached File  ODL_tubular_skylight.jpg   26.9K   248 downloads.jpg]Attachment brightenupcgi.jpg

sunt curios daca ai si un CUT, la ala demisolul nu  e recomandabil.
problemele sunt cand ploua, pe durata mai lunga. e nasol sa stai cu ochii pe buletinul meteo, cam 2 sapt  :P
Lucarnele sunt o chestie minunat de frumoasa, doar ca te costa mult mai mult decat veluxurile, plus ca pot da probleme la imbinare, daca nu sunt executate bine. Eventual mai pune lucarne :)
Ceea ce ai pus tu acolo se numesc tunele de lumina si le gasesti la Egeria, cam 400 euro/buc. Cred ca mai bine le aduci din America. Sunt intr-adevar f utile.

Pe masura ce lucrezi, mai posteaza poze, mai ne dam cu parerea. Iti promit ca o sa vizitez :)

Sa il feliciti pe arhitect pt desen, dar sa nu il slabesti pt detalii.
Mai un sfat: constructorul sa analizeze proiectul, nu extrasul de materiale, ala e maculatura.

#39
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
o sa folosesc eu un tunel de lumina, pe o lucrare, asa ca o sa ai si poze reale :)

#40
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
:madanimated:
Sunt nervos, ma iau toti dracii. La primaria comunala la care am depus PAC-ul exista un arhitect jalnic. Mi-a pus bete in roate la greu. Din Oct. tot ma amana, vino maine, vino joi, sa vedem, sa vb cu primarul sa bla bla bla.

In certif. de urbanism scrie clar: D+P+1+M, POT 30%, CUT 1,2. Cladirea mea are D+P+1+M, POT 28,8%, CUT 1,15, nu se specifica deloc inaltimea maxima a cladirii, cladirea mea are 11 m iar in zona mai sunt cladiri cu 10,5 m

Brusc arhitectul primariei s-a trezit ca e prea mare cladirea - citez "Mai taie un etaj".
Aloo.. domnu' arhitect regimul permis in zona e P+1+M; urbanismul semnat tot de dumneata + primar + secretara imi permite D+P+1+M.

Am intrat in posesia puz-ului din zona din care am aflat cu stupoare ca de fapt se poate construi si mai mult pe o anumita parcela, respectiv POT 35% si CUT 1,5 (hmm ma intreb: un arhitect poate emite urbanismul dupa cum il taie capul sau respectand puz-ul zonei?)

Am auzit tot felul de aberatii din partea autoritatilor, gen:
- "spatiul din fata casei destinat parcarii face parte din suprafata construita desfasurata a cladirii"
- "datorita demisolului, cota zero a cladirii e cu 1,3 M mai sus ca solul, ceea ce e o problema" (nu conteaza ca si constructiile din jur care nu au demisol sunt si ele cu cel putin 1m mai sus de sol - cine naiba face cota zero la nivelul solului?)
- "noi nu inregistram dosarele decat in momentul emiterii autorizatiei de constructie"
Am avut norocul chior ca am prins-o pe secretara arh. care mi-a inregistrat dosarul, "din greseala" poate.

In ultima ipostaza mi s-a cerut Studiu de Insorire.
Dat fiind faptul ca in jurul terenului meu nu sunt constructii, studiul de insorire nu se poate raporta la camerele locuite ale vecinilor respectand astfel ordinul ministerului sanatatii 536/97 care spune : "minim o ora jumatate de soare la solstitiul de iarna pe camerele locuite".
In cazul asta facem studiu de insorire raportat la ce? la firul ierbii?. Arh. primariei imi spune ca vrea procentul de umbra pe care il ocupa cladirea pe parcelele vecine.  Unde scrie ca eu nu am voie sa umbresc iarba din curtea vecinului? Sa fim serios, cladirea are 11 m , e cu fata la sud, am cel putin 2m fata de limitele laterale de proprietate, cata umbra pot face?
Da-o incolo e P+1+M totusi, ce naiba. Reamintesc ca in zona mai exista constructii P+1+M.

Astazi, revenind de la primarie (jur ca am facut cel putin 20 de drumuri), mi s-a cerut si avizul de la electrica desi in urbanism nu e specificat acest aviz (nu exista retea electrica in zona)

Sunt interese foarte mari in zona, se urmareste "returnarea" concesiunilor care nu au respectat termenul contractual de incepere a lucrarilor in timp de un an de la data concesionarii.

Ce inseamna inceperea lucrarilor? In contract nu scrie "fundatie" sau "elevatie" in timp de un an, ci doar inceperea lucrarilor si atat iar in 2 ani cladirea cu sarpanta si invelitoare.

Am impresia ca astia vor sa ma tot "plimbe" aiurea pana ......... ham parcela.

Dat fiind faptul ca nu mai pot turna anul asta betoane, tot datorita autoritatilor (care ma plimba de colo colo, imi gresesc acte, fac pe nebunii etc.), se poate considera inceperea lucrarilor doar trasarea fundatiei + organizarea de santier?.

Va rog din suflet, punkt sau oricine avizat sa imi ofere o parere pertinenta asupra problemei.

Sper ca nu v-am plictisit si scuze de rabufnire dar sunt extrem de scarbit fata de tot ce se intampla

LE: Super Zen, sunt foarte interesat de tunelele astea, am mai vazut cateva prin sua insa nu stiu cum se executa pe la noi.

Edited by lifestyle2000, 28 November 2008 - 13:14.


#41
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
da se poat considera incepute lucrarile cu oragnizarea de santier.. trasarea si ca sa fi sigur pune pe unu sa inceapa sa sape fundatia. Si nu ai apelat tu cum trebuie la arhitectul ala.. daca ma intelegi.. dute cu ceva.. sau prin cineva.. si se rezolva in 2 ore:P. Despre ce localitate ii vb asa de curiozitate..

#42
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
inceperea se considera din momentul anuntarii la primarie a inceperii lucrarii, teoretic trebuie sa anunti cu 14 zile parca inainte ca incepi.
deci trebuie sa faci o hartie la primarie cum ca incepi, nu trebuie sa faci nimic pe teren. Din acel moment incepe perioada de constructie data in autorizatie, de ex 2 ani.

#43
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postdeianadrian, on Nov 28 2008, 18:23, said:

da se poat considera incepute lucrarile cu oragnizarea de santier.. trasarea si ca sa fi sigur pune pe unu sa inceapa sa sape fundatia. Si nu ai apelat tu cum trebuie la arhitectul ala.. daca ma intelegi.. dute cu ceva.. sau prin cineva.. si se rezolva in 2 ore:P. Despre ce localitate ii vb asa de curiozitate..
daca e cu teren concesionat, pare a fi Sacalaz

#44
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Nu e in Sacalaz, Zen. E in partea cealalta :)

Edited by lifestyle2000, 29 November 2008 - 09:29.


#45
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004

View Postseptimiu80, on Nov 28 2008, 20:20, said:

inceperea se considera din momentul anuntarii la primarie a inceperii lucrarii, teoretic trebuie sa anunti cu 14 zile parca inainte ca incepi.
deci trebuie sa faci o hartie la primarie cum ca incepi, nu trebuie sa faci nimic pe teren. Din acel moment incepe perioada de constructie data in autorizatie, de ex 2 ani.

Ca sa inteleaga tot nepriceputul...

Daca nu am banii inca pentru a construi efectiv, dar imi scot Certificatul de Urbanism, imi fac proiectul (complet), imi scot avizele cerute si autorizatia de construire... Ma pot apuca de construit in (sa spunem) 5 ani de la obtinerea autorizatiei? Sau e un termen maxim in care trebuie sa ma apuc.

Ma gandesc sa obtin toate actele (enumerate mai sus) si sa bag lopata in pamant cand o sa am banii necesari (poate dura 1 - 2 - 3 - x ani sa spunem).

Multumesc.

#46
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Buzzy, autorizatia de constructie stiu ca se poate emite pe maxim 2 ani.  Te poti apuca oricand de construit in astia 2 ani, conditia e termenul de finalizare.

La mine situatia e un pic altfel: am tot fost amanat si pus pe drumuri de catre autoritati incat nu mai pot turna betoane iarna asta.
Dat fiind faptul ca in contractul de concesiune mi se da termen de un an pentru inceperea lucrarilor, ma intreb daca se pot considera lucrarile ca fiind incepute doar cu organizarea de santier+ trasare fundatie + put, fara betoane.
Adrian mai sus mi-a confirmat ca se pot considera incepute.

#47
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004

View Postlifestyle2000, on Nov 29 2008, 15:48, said:

Buzzy, autorizatia de constructie stiu ca se poate emite pe maxim 2 ani.  Te poti apuca oricand de construit in astia 2 ani, conditia e termenul de finalizare.

La mine situatia e un pic altfel: am tot fost amanat si pus pe drumuri de catre autoritati incat nu mai pot turna betoane iarna asta.
Dat fiind faptul ca in contractul de concesiune mi se da termen de un an pentru inceperea lucrarilor, ma intreb daca se pot considera lucrarile ca fiind incepute doar cu organizarea de santier+ trasare fundatie + put, fara betoane.
Adrian mai sus mi-a confirmat ca se pot considera incepute.

Ok, sa presupunem ca obtin autorizatia si in cei 2 ani anunt inceperea lucrarilor... Care este termenul maxim in care pot sa o termin? Poate fi o perioada mai lunga... 1-2-3-4-x ani?

Multumesc.

#48
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
in general valabilitatea aut de constructie este de 1 an timp in care trebuie sa incepi, defapt sa declari ca incepi lucrarile.
din acel moment incepe perioada de constructie stabilita de autorizatie in general 2 ani. adica poti sa lungesti treaba de la obtinerea aut de constructie cam 2 ani si 11 luni cu conditia sa-ti faci casa in a 12-a luna. daca nu reusesti sa termini poti obtine o prelungire a aut, prelungire care se da in general pe 6 luni, insa costa intre 30% si 50% din valoare de aut initiala.

#49
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postlifestyle2000, on Nov 29 2008, 15:48, said:

Dat fiind faptul ca in contractul de concesiune mi se da termen de un an pentru inceperea lucrarilor, ma intreb daca se pot considera lucrarile ca fiind incepute doar cu organizarea de santier+ trasare fundatie + put, fara betoane.
Adrian mai sus mi-a confirmat ca se pot considera incepute.
te duci la primarie si declar inceperea lucrarilor, eventual si la ISC...intre timp, cultivi rosii pe teren, important este ca ai declarat inceperea lucrarilor OFICIAL.

Baietii te ard la taxe. AC'ul este valabil 1-2 ani (depinde cit ai specificat in cerere) dar si taxa de AC este in functie de numarul de luni cerut...asa ca mare brinza nu faci. Daca ceri prelungirea AC, mai platesti alte taxe.

Sfatul meu este sa analizezi prognoza meteo pt. aceasta iarna si sa'ti faci un plan de atac. Betoane se toarna si sub 0 grade cu diferiti aditivi. Asta e.

Cit despre ciumpalacu' de arhitect sef de la comuna, ma indoiesc ca este de profesie arhitect si are functia de arhitect sef intr'o primarie de comuna :) . Oricum, ala vrea spaga.

Daca in CU ai specificat negru pe alb S+P+1E+M inseamna ca poti construi S+P+1E+M, in nici un caz demisol. Demisolul intra la CUT.

Ca sa fie subsol, 2/3 din inaltimea acestuia trebuie ingropat in pamint si doar 1/3 afara.

#50
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Punkt, in urbanism am D+P+1+M, POT 30%, CUT 1,20 - cladirea are D+P+1+M, POT 28,8%, CUT 1,15.

PUZ-ul zonei imi permite chiar mai mult decat este specificat in urbanism, respectiv POT 35%, CUT 1,50

Totul este 100% ok: 3 oameni (arhitectul,structuristul,verificatorul) si-au dat cu subsemnatul si au pus stampila pe proiect atestand faptul ca proiectul este perfect legal.

Zilele urmatoare va fi gata studiul de insorire si mai fac inca o vizita la "domnul" arhitect sef sa analizam traiectoria solara la un amarat de P+1+M in raport cu firul ierbii al parcelelor vecine total neconstruite (scuzati ironia)

Edited by lifestyle2000, 01 December 2008 - 00:05.


#51
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Gata, am rezolvat-o.
Am obtinut, dupa multe "lupte" seculare si discutii contradictorii, autorizatia de construire.
Cost total autorizatie - 1778 RON + 17,78 RON (timbru arhitectura) = 1800 RON ....... un fleac :D
Urmeaza anuntarea inceperii lucrarilor la ISC - alti 350 ron.

#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Ba da' ce greu si legal te misti, se vede ca esti din Vest. :console:
La noi deja era caciula gata si proiectantul in loc sa faca proiect facea releveu. :lol:
Lasa bine ca n-ai inceput anul trecut, acum da-i bataie cat e preturili mici. Mai lipseste un constructor cu bun simt (ma refer estetic :D ), si hai ca urca iar preturile din primavara.
Pune-l pe proiectant sa-ti scoata toate cantitatile necesare si daca suporti, plateste furnizorii, fara sa-ti dea marfa. S-o tina pe stoc, caci se practica. Asa ai siguranta preturiloe de iarna.
PS - offtopic: Cum merge bestia? A mea rugineste in parcare si abia asteapta revelionul :naughty:

Edited by Astrul, 11 December 2008 - 17:31.


#53
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Multam' astrule pt vorbele bune.  :rolleyes:
Mi-au scos peri albi astia de la primarie. Sti cum se zice: totul e bine cand se termina cu bine.
A fost greu - uneori am vrut sa renunt cand am vazut ca nu am cum : mori nene cu legea in brate.
Satisfactia cea mai mare pe care o am e ca le-am demonstrat ca si un cetatean normal cunoaste legislatia si o poate aplica fara a baga o "milka" in plasuta de cadou.

Am decis ca macar la rosu sa o ducem "dintr-o bucata", nu "tiptil", cum vroiam initial- in limita a catorva mii de $ lunar. Drept urmare vom vinde un apart cu 2 cam. Apropo care vrea un apart intr-o zona buna? B)

OFF:

Quote

Cum merge bestia? A mea rugineste in parcare si abia asteapta revelionul
Ninja merge suuuuper. A acumulat 7000 km din iulie si pana acum. A primit folii. Urmeaza xenoane - ee stii si tu - nicioadata nu e destul :). Sunt foarte precaut cu ea - sincer as trece fiecare groapa cu ea in brate  :lol:

#54
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
constructori cu bun simt sunt acum fara numar ca de lucru nu prea mai este asa ca in alti ani. ( Eu am asa ca nu ma plang). Lifestyle astept invitatia la o bere si o discutie pe tema constructiilor:))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate