Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

(lifestyle2000) Casă multifamilială - D+P+1+M (arhitectură clasică)

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1891
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postjda, on 26th September 2010, 20:27, said:

Pompa are turatie varibila, senzori si electronica inclusa ... doar o instalezi pe tevarie si ii dai drumul ...
deci vazusem bine ce cred eu ca vazusem ,dar nu eram sigur
mersi

#1892
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Asa ceva stii cum se face? Daca da, zi-mi si mie, te rog.
Daca nu, urmareste acolo, ca presupun ca o sa iti foloseasca si tie la mansarda.
Cheers!

#1893
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Sa stii ca inca nu m-am gandit la gipscarton ... sunt cu ochii pe topic. :OK:
Presupun ca se monteaza niste profile perpendiculare pe capriorii lucarnei.

Edited by lifestyle2000, 27 September 2010 - 22:17.


#1894
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Am inceput montajul tamplariei.
Am cumparat cele mai calitative geamuri de pe piata, vorba aia "dai un ban dar stai in fata".
Am optat pt lemn stratificat, esenta meranti, tratat termic.
Vopsea speciala "natur",3 randuri de garnituri, feronerie extra, lacrimar cu bariera termica, camera de decompresie
Sticla: Tripan securizat/armat

:w00t: (glumesc  :P )
Attached File  DSC00727.jpg   81.7K   349 downloadsAttached File  DSC00729.jpg   81.81K   252 downloads
Attached File  DSC00731.jpg   91.61K   284 downloads
:lol:

M-am gandit sa o inchid pt iarna asta si am inceput sa montez folie in geamuri.
Am confectionat un schelet de sipci de 2,5 peste care am prins in pioneze de capitonaj (mai mari un pic) folia de acoperis armata apoi scheletul l-am bagat un pic fortat in golul ferestrei si l-am prins de spaleti cu cuie de beton direct in rostul de mortar.

Imi bat capul cum sa inchid bowindow-ul. Cred ca voi bate direct scandura pe exteriorul peretilor.

PS: Acum am venit de pe stadion (Poli - Rapid 2-1  :bouncey: ) si ma bucur de o "blonda" :cheers: . A fost frumos!
Attached File  szi_9752.jpg   49.36K   172 downloads

Edited by lifestyle2000, 02 October 2010 - 23:11.


#1895
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
daca am retinut eu corect, lemnul asta de care pomenesti tu, de import, e un fel de stejar dar care se prelucreaza mai usor (imi spunea mesterul meu in domeniu) , si costa cam de 3 ori mai mult decat lemnul stratificat de molid/brad.
adica o usa care pe molid/brad costa 1200 RON pe lemn de meranti e vreo 4000 RON.

Actualele tale rame pt iarna imi amintesc ca si eu am facut saptamana trecuta o rama de tablou de 2.3x1.3m, tablou pe care sa il plasez pe casa scarii, dar la a carui tema inca nu m-am hotarat!

#1896
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postlifestyle2000, on 2nd October 2010, 23:44, said:

PS: Acum am venit de pe stadion (Poli - Rapid 2-1  :bouncey: ) si ma bucur de o "blonda" :cheers: . A fost frumos!
huuu ..blat blat  :D
las ca ne revansam in retur  :peacefingers: ...ca doar e caracteristic lui poli de a se avanta pe inceput de campionat ...terminand cu un picior in prapastie  :deadtongue:

#1897
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
lifestyle2000, pot sa stiu de ce nu ai ales PVC si ai mers pe lemn ? Sincer, nu cred ca lemnul, fie el tratat "Dumnezeieste", va rezista in timp mai bine ca plasticul.
Daca e posibil, pune niste poze "de aproape".

Apropos, ti-ai pus si solbank pt glafuri ? Sau mergi pe alta varianta ?

PS te-ai incadrat pana acum in buget ? Din cate vad, mergi pe top quality, ceea ce inseamna ca rezultatul final va fi unul de exceptie. Sper sa te bucuri in final de "roade bogate". Succes.

#1898
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Don, Baldovica ... in mesajul anterior am glumit  :lol:
Ma refeream la lemnul "stratificat" din care am confectionat sipcile pt folie.  :lol:
In geamuri am FOLIE.  :D
Pacat ca nu a fost 1 aprilie, am reusit si eu sa "fentez" pe cineva.  :P
In postul precedent am glumit, imi cer scuze daca am creeat o confuzie.  :arigato:

Quote

te-ai incadrat pana acum in buget ?
Pana "la rosu" pot sa spun ca da, cred ca am depasit cu max cateva sute, hai 1000 euro (oricum nesemnificativ la un total de 60.000E)

Quote

huuu ..blat blat biggrin.gif
las ca ne revansam in retur peacefingers.gif ...ca doar e caracteristic lui poli de a se avanta pe inceput de campionat ...terminand cu un picior in prapastie deadtongue.gif
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1UiFt-MThZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SMoMP8KkQN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DqfrwB40qgQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Attached File  alkslk.jpg   80.16K   17 downloads

:bouncey: :bouncey:
Care blat ... tot meciul arbitrajul a fost execrabil (nu a dat cornere CLARE pt TM desi era la 2m de "locul faptei", fault-uri acordate ampulea, out-uri dupa cum il taia capul)

Scuze pt off.

Edited by lifestyle2000, 03 October 2010 - 10:44.


#1899
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
eu nu ma numar printre cei "pacaliti" pt ca stiam ca nu aveai ferestre, doar am spus ce stiu eu despre lemnul respectiv. uite si "dovada" ca ramele tale seamana cu rama mea de tablou, azi am intins panza si am dus-o la pictat, din pacate insa, pictorita mea revine saptamana viitoare de la Bucuresti, unde e anul I la pictura (am inteles ca a fost prima intrata la aceasta sectie ca nota de la admitere, deci am ceva asteptari :D).

Attached Files



#1900
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Astazi am "bibilit" la tunelurile de lumina din mansarda: am montat bolurile exterioare + primul tub, le-am prins/etansat etc.

Bolul exterior are o garnitura interioara contra infiltratiilor insa am folosit suplimentar si adezivul-etansant Sika Bond AT
Attached File  sika.jpg   125.73K   143 downloads
Rostul dintre tigla si tunel l-am etansat cu Sika Multiseal

Am introdus tubul reflectorizant in rama montata pe astereala (rama am montat-o inainte de a monta tigla, etansand imbinarea Rama/Folie anticondens cu Sika Bond + Banda de butil aluminizata).
Tubul a a vut marginea de sus "cu ureche" astfel incat s-a asezat pe buza ramei de sustinere.
Peste rubul montat am pus bolul si l-am prins in 4 holzsuruburi cu garnitura.
Bolul l-am orientat cu partea "reflectorizanta" spre nord. Astfel va capta lumina solara mai eficient si o va directiona jos in tub.

Attached File  bol.jpg   10.75K   75 downloadsAttached File  bol2.jpg   10.37K   84 downloads
Attached File  skylight_exploded.gif   22.64K   90 downloadsAttached File  SKY1.gif   7.72K   87 downloads

Tunelul capteaza multa lumina naturala
Attached File  tunel_lumina2.jpg   90.69K   328 downloads
* astazi a fost o vreme mai "morocanoasa" imi imaginez lumina captata cand va fi soare  :OK:

Edited by lifestyle2000, 07 October 2010 - 15:13.


#1901
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
:cheers:

Cateva poze cu tuneluri de lumina "in actiune" :





Nu am fost inspirat sa "trag" inca un tunel in cabina de dus de la mansarda.  :inlove:
Cele 2 le-am prevazut pt holuri.


#1902
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postlifestyle2000, on 7th October 2010, 16:12, said:

* astazi a fost o vreme mai "morocanoasa" imi imaginez lumina captata cand va fi soare  :OK:
pe luna plina va fi mai interesant  :naughty:

#1903
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Zilele astea aveam in plan sa incep compartimentarile la demisol (camera tehnica, o baie, o camera "de locuit", camera pt depozitat diverse)
Ma gandeam ca mistria nu musca si un pic de "sport" nu strica asadar m-am apucat de treaba.
Mai o injuratura, mai o bibileala dar cel mai nasol e sa fii singur cuc.
Generator nu am avut la indemana, curent din parti, prin urmare:
-life fa mortar in roaba la lopata
-life baga mortarul in galeata si pune galeata pe geamul de la demisol
-life du-te in demisol si ia galeata de pe geam ...
-life misca-ti mainile mai repede la zidarie fiindca se intareste mortarul
-lasa-le incolo ca sunt drepte, nu sunt bre, ba sunt baga mare.
-life sparge caramizi cu grija, nasol fara flex (curent), nu-i asa?
-'mi-as picioarele ca a fisurat caramida asta.
-'mi-as ... ca s-a intarit si mortarul. :lol:
-na, ca s-au desprins si ghidajele, 'mi-as picioarele in el de ipsos.  :roflmao:
Pana la urma ramai cu placerea ca ai facut si tu ceva cu mana ta :)

Attached File  DSC00766.jpg   117.99K   184 downloadsAttached File  DSC00767.jpg   115.45K   194 downloads
Camera tehnica am facut-o de 16 m2 ca sa am loc suficient pt organizarea instalatiilor.
Am zidit vreo jumatate de zid, maine imi vin intariri, astept un prieten, macar sa nu se mai intareasca mortarul  :lol:

Edited by lifestyle2000, 29 October 2010 - 00:13.


#1904
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postlifestyle2000, on 29th October 2010, 00:45, said:

Generator nu am avut la indemana, .......
.....mortar in roaba la lopata......
..... sparge caramizi cu grija, nasol fara flex ......
durere si suspin..... :deadtongue:
cand te bransezi?

#1905
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Momentan nu e trasa reteaua in zona, e undeva la vreo 50-100m.
Am gaz in fata casei, reteaua de apa e trasa, canalizarea e aproape dar n-am curent.  :deadtongue:
Se va trage si curentul in primavara.
E o lucrare mai ampla, trebuie mutata o magistrala de tensiune medie etc.
Attached File  curent.jpg   105.56K   228 downloadsAttached File  DSC00206.jpg   101.52K   225 downloads
Am cativa vecini care au inceput constructiile chiar sub magistrala.
Unii au ridicat parterul si nu pot continua lucrarile fiindca dau cu sapca in fire.  :death:

Edited by lifestyle2000, 29 October 2010 - 00:30.


#1906
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
la noi e invers,am curent ,restul la  50 m ,dar nu fac investitii in ele

Edited by Astrul, 29 October 2010 - 08:25.


#1907
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postlifestyle2000, on 28th October 2010, 23:45, said:

Curaj in continuare. Dupa ce te antrenezi cu vreo 5 ziduri o sa iti placa la nebunie. Oricum "m-am ras" si dupa o zi de munca mi-au picat tare bine aceste randuri. Dupa ce termini la tine te astept si la mine  :thumbup:

#1908
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Am primit intariri. Un prieten mi-a sarit in ajutor. E mai simplu cand ai pe cineva sa iti faca mortar si sa iti dea la mana ce iti trebuie. Revin cu poze  :OK:

Quote

Dupa ce termini la tine te astept si la mine
Pregateste gratarul, sunt ghidat doar de fumul lui :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate