Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Daca Naema nu a deschis topicul l-am deschis eu!

Vorba aia: daca nu merge Mahomed la munte, vine muntele la Mahomed!

Sa continuam conversatiile legate de islam pe acest topic!

Edited by eu_unul, 05 July 2008 - 14:59.


#2
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

Vizualizare mesajeu_unul, pe Jul 5 2008, 15:55, a scris:

Daca Naema nu a deschis topicul l-am deschis eu!

Vorba aia: daca nu merge Mahomed la munte, vine muntele la Mahomed!

Sa continuam conversatiile legate de islam pe acest topic!

nu e mare lucru de discutat.

Islamism cea mai noua religie. Formata in secolul 7 (daca nu ma insel) .Este cea mai cunoscutra stiintific pentru ca exista izoare scrise inca de la inceputurile ei.
Mahomed un arab din mecca profetul principal.Primeste revelatii de la dumnezeu si apoi le consemneaza in cartea sfanta numita coran.(de fapt altcineva ca mahomed era anaflfabet).
Manuscrise disparate din dioversi ani, atribuite lui mahomed au fost puse laolalta si au format coranul.
Manuscrisele au fost aranjate dupa marime pur si simplu.Nu au o ordine anume.Alea mai mari la inceput si alea mai mici la sfarsit. :))
Capitolele se numest sure (shure). Sunt texte brute fara nici un fel de modificari spre deosebire de crestinism.
In secolul...?!!!! am uitat...dupa 7 oricum apar niste culegeri denumite sunne.Acestea sunt legende despre viata si invataturile si MINUNILE lui mahimed.
Unii nu accepta sunele ca fiind parte din coran si altii le accespta.Vechea poveste. Cei care le accepta se numesc suniti.

Cum a aparut?!!!!
Ca toate religiile: conditiile sociale politice istorice in general.
Erau triburi in arabia care duceau o viata sedentara si triburi care duceau o viata nomada.
Drumurile comerciale cmesopotamia egipt (si nu mai stiu altele) treceau prin mecca.
Existau acolo o sumedenie de credinte si organizari tocmai pentru ca era un centru economic puternic.
Drumurile negotului se schimba (se muta prin iran am impresia) si atunci scade avutia. Apare necesitatea de a avea pamant
, trburile se bat intre ele pentru control si desigur ca au nevoie de organizare si unificare..Si hop...apare islamismul.

Simplu nu......?!!!!!

despre doctrina....cu alta ocazie.
e un punc de plecare pentru un studiu mai amanuntit...cine doreste desigur.

Edited by comosicus22, 05 July 2008 - 15:20.


#3
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005
Islamismul se trage ironic (pt arabi) chiar din religia evreilor. Vechiul Testament ( intr-o oarecare masura) este identic pentru crestini , evrei mozaici si musulmani. Daca religia mozaica si cea musulmana se considera a mosteni invataturile fiilor lui Avraam, crestinismul a prins mai cu seama in randul "neamurilor".
          Daca toti (cele 3 mari religii) aveam se pare aceleasi origini ale credintei nu inteleg de unde atata ura cultivata de-a lungul veacurilor pana in prezent inca persista si ne invrajbeste pe unii impotriva altora. Studiind cat de cat invataturile celor 3 religii si istoria lor am descoperit multe asemanari in evolutia lor : schismele , curentele si diversele ideologii , razboiaele sfinte ( cruciadele si jihadul) , lupta pentru un pamant considerat sfant pentru toti : Ierusalimul. Daca il consideram sfant (Ierusalimul) cum putem face atatea varsari de sange acolo ? Cum putem profana in acest fel pamantul sfant ? Ce fel de credinciosi au fost aceia ( invaturile celor 3 religii condamna violenta si varsarea de sange) care si-au nesocotit astfel credinta ( sinuciderea este pacat capital pt toate cele 3 religii .... deci atentatele sinucigase au putut fi comise de drept-credinciosi ? NU !)

#4
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

Vizualizare mesajfandel_viorel, pe Jul 8 2008, 17:27, a scris:

Islamismul se trage ironic (pt arabi) chiar din religia evreilor. Vechiul Testament ( intr-o oarecare masura) este identic pentru crestini , evrei mozaici si musulmani. Daca religia mozaica si cea musulmana se considera a mosteni invataturile fiilor lui Avraam, crestinismul a prins mai cu seama in randul "neamurilor".
          Daca toti (cele 3 mari religii) aveam se pare aceleasi origini ale credintei nu inteleg de unde atata ura cultivata de-a lungul veacurilor pana in prezent inca persista si ne invrajbeste pe unii impotriva altora. Studiind cat de cat invataturile celor 3 religii si istoria lor am descoperit multe asemanari in evolutia lor : schismele , curentele si diversele ideologii , razboiaele sfinte ( cruciadele si jihadul) , lupta pentru un pamant considerat sfant pentru toti : Ierusalimul. Daca il consideram sfant (Ierusalimul) cum putem face atatea varsari de sange acolo ? Cum putem profana in acest fel pamantul sfant ? Ce fel de credinciosi au fost aceia ( invaturile celor 3 religii condamna violenta si varsarea de sange) care si-au nesocotit astfel credinta ( sinuciderea este pacat capital pt toate cele 3 religii .... deci atentatele sinucigase au putut fi comise de drept-credinciosi ? NU !)


Condamna mai mult sau mai putin....Razboaiele din VT au fost justificate prin implinirea dorintei Domnului, care le-a dat evreilor Pamantul Sfant, chiar daca acolo locuiau atunci alte popoare. Iar in islam este acceptat razboiul, daca are ca scop raspandirea religiei musulmane. Deci, singura religie pacifista in teorie si mai putin pacifista in practica ramane crestinismul.

#5
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

Vizualizare mesajfandel_viorel, pe Jul 8 2008, 17:27, a scris:

...
( sinuciderea este pacat capital pt toate cele 3 religii .... deci atentatele sinucigase au putut fi comise de drept-credinciosi ? NU !)

desigur ca "martirii" care se arunca in aer incercand sa ia dupa ei cat mai multi infideli sunt extraterestri

nu vrei tu sa te duci sa le explici ca nu sunt drept-credinciosi? sunt convins cate vor mangaia pe crestet, isi vor cere scuze si vor promite ca nu vor mai face :D

Edited by data, 08 July 2008 - 23:20.


#6
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007
http://islamizationw...ocumentary.html  
Documentar despre cum baietii americani in Medrasa Pakistan

http://islamizationw...-at-ten-in.html
O fetita de 10 ani divortata in yemen


Se pare ca Europa ia masuri: Franta a refuzat cererea cetateniei franceze unei femei marocance pe motivul vederilor sale radicale religioase
http://islamizationw...man-denied.html


Femeile musulmane in pakistan jura copii jihadului sa lupte  impotriva vestului
http://islamizationw...mosque-vow.html


Profesorul de religie musulmana care a obligat copii de alta confesiune sa se inchine lui Allah a fost suspendat

http://islamizationw...shing-boys.html

Femei musulmane mutilate sau ucise de tati frati sau soti pe baza onoarei
http://islamizationw...-political.html

Turcia probabil un nou membru al EU se radicalizeaza - oare care va fi viitorul Europei in acest caz?

http://islamizationw...ut-in-open.html

#7
fandel_viorel

fandel_viorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.08.2005
Cazul fetitei de 10 ani este socant , si vad ca in Yemen si in alte parti inca se practica obiceiuri tribale .... cata ipocrizie din partea barbatilor acolo ; omoara rapid femeile cu pietre pt a pastra "onoarea familiei" dar la astia care molesteaza copii ? Sa li se taie ququ !

#8
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

Vizualizare mesajfandel_viorel, pe Jul 12 2008, 14:04, a scris:

Cazul fetitei de 10 ani este socant , si vad ca in Yemen si in alte parti inca se practica obiceiuri tribale .... cata ipocrizie din partea barbatilor acolo ; omoara rapid femeile cu pietre pt a pastra "onoarea familiei" dar la astia care molesteaza copii ? Sa li se taie ququ !

asta e legea islamului fetite de orice varsta sunt casatorite si abuzate sexual dupa porunca pedofilului lor Allah alias Mohamed

#9
AndreeaBD

AndreeaBD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.06.2008
Hai ma, de unde le toti scoti pe astea Sinoe ?  :rolleyes:

M-am plictisit sa tot vad aceleasi clisee retarde despre Islam si Muhammad ! !  <_<

Vino si tu cu ceva nou, si dovezi, ca sa nu pari un schizofren !  :console:

#10
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

Vizualizare mesajAndreeaBD, pe Jul 22 2008, 14:48, a scris:

Hai ma, de unde le toti scoti pe astea Sinoe ?  :rolleyes:

M-am plictisit sa tot vad aceleasi clisee retarde despre Islam si Muhammad ! !  <_<

Vino si tu cu ceva nou, si dovezi, ca sa nu pari un schizofren !  :console:

De unde le scoate ??? Pai din Quran si Sunna si didn realitatea pe care incearca musulmanii din rasputeri sa o ascunda . Cum de unde?

Vino tu cu dovezi ca nu-i adevarat ce zice iceman,  daca  te tine .

#11
AndreeaBD

AndreeaBD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.06.2008
Mda, sa nu-i uitam pe cre(s)tini cu Inchizitia si Dark Age-ul care l-au provocat !  :coolspeak:

#12
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

Vizualizare mesajAndreeaBD, pe Jul 23 2008, 18:22, a scris:

Mda, sa nu-i uitam pe cre(s)tini cu Inchizitia si Dark Age-ul care l-au provocat !  :coolspeak:

Termenul de INCHIZITIE nu ai sa il gasesti in Biblia crestinilor, pe cand JIHADUL e de sute de ori mentionat in CUR'AN(US)


Inchizitie este un cuvant latin tradus= investigare. JIhad = lupta

Impăratul Friedrich II ordonă în 1238 pedeapsa cu moartea prin arderea pe rug a ereticilor, în anul 1252, Biserica condamna iar imparatul aplica legea. PE cand Mohamed dadea ordinele si tot el le implinea

http://ro.wikipedia....iki/InchiziĹŁie

JIhadul este religia lui Mohamed aparuta in anii 600 pe cand Inchizitia a aparut in aprox 1100. Inchizitia a aparut ca raspuns al provocarii religiei lui Mohamed

Edited by iceman007, 23 July 2008 - 21:09.


#13
AndreeaBD

AndreeaBD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.06.2008
Eu cred ca tu incerci sa dai toata vina pe Islam pt Ichizitie si Evul Mediu ! !  :death:

#14
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

Vizualizare mesajAndreeaBD, pe Jul 23 2008, 18:22, a scris:

Mda, sa nu-i uitam pe cre(s)tini cu Inchizitia si Dark Age-ul care l-au provocat !  :coolspeak:

Ba eu zic sa ii uitam din moment ce azi nu mai exista Inchizitie si nici dark-age. si din moment ce Inchizitia a fost o aberatie ,ea nu a reprezentat dogmele si principiile crestinismului .
Insa  musulmanii traiesc  si azi in dark-age . Este destul sa te uiti la femeile musulmane imbrobodite ca acum mii de ani ca sa realizezi ca occidentalii in dark-age erau mai avansati decat sunteti voi astazi .


Si by the way,  poza Madonnei ( o tipa ultra moderna ,lipsita de orice inhibitie, supunere  sau prejudecata )  din  avatarul tau se potriveste ca nuca in perete cu poza musulmancei supuse si imbrobodite din semnatura ta. Asta nu dovedeste decat frustrarile-ti  din subconstient precum si natura duala a caracterului tau .

Stii fata,  la doi dumnezei deodata nu poti sa slujesti  oricat ai incerca tu .
Oricum nu inteleg ce tot faci tu pe marea aparatoare a islamului , tu nu reprezinti islamul ,esti doar o imitatie de musulmanca . Sau ai sa negi si faptul ca te-ai declarat atee pe Roportal?

Trimis la data de: Jul 20 2008, 03:06 PM
Quote AndreeaBD
Am aruncat o privire pe 1 pagina si deja ma doare capul ! ! Citate dintr-o carte prafuita nu sunt dovezi ! !  
Crezi in ce vrei din partea mea, eu sunt ATEE ! !  


D :D

Edited by mihaela5, 24 July 2008 - 11:05.


#15
RaluLowi

RaluLowi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.09.2008

Vizualizare mesajfandel_viorel, pe Jul 12 2008, 12:04, a scris:

Cazul fetitei de 10 ani este socant , si vad ca in Yemen si in alte parti inca se practica obiceiuri tribale .... cata ipocrizie din partea barbatilor acolo ; omoara rapid femeile cu pietre pt a pastra "onoarea familiei" dar la astia care molesteaza copii ? Sa li se taie ququ !
el.
ABSOLUT CORECT. Daca femeia face ceva cat de mic repede dau cu pietrii in ea, dar daca el violeaza o fetita e bine privit. exact cum scrie si in Biblie. ca vor privi de bine pe cei ce fac raul si de rai pe cei ce fac binele, adica vor fi cu susul in jos. Apoi nu se implineste Scriptura?Eh nu, cuvintel cu cuvintel.

#16
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

Vizualizare mesajeu_unul, pe Jul 5 2008, 14:55, a scris:

Eu am o alta nedumerire: cum au ajuns furnicile si cangurii in Australia dupa potop sau lenesul in America de Sud?
Nu stiam cum sa dau de tine asa ca te-am gasit aici...
Deci chiar daca nu are legatura cu topicul risc sa raspund la unele chestii de pe alt topic :)
Cele 6 zile ale creatiei nu reprezinta zile de 24 de ore ci ere geologice.
Asadar, intre a cincea zi cand au fost create animale terestre printre care si dinozaurii si pana a aparut omul pot fi milioane de ani: Nu uita ca ,,la Dumnezeu o zi e ca o mie de ani"... Pentru El timpul nu conteaza ca e infinit... el conteaza doar pentru creatura.
In fine! Legat de animalele tale trebuie sa stii ca la inceput america de sud a fost unita in dreapta cu africa si in stanga cu australia (de asta iti poti da seama si singur cu ochiul liber pe harta) care in timp s-au despartit datorita cutremurelor si deci a miscarii pamantului. Deci dupa potop ele erau inca impreuna si apoi dupa despartire fiecare animal a ramas acolo unde a apucat
Daca vrei sa-mi raspunzi cauta-ma tu ca aici nu mai intru... :)

#17
lectuer09

lectuer09

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 463
  • Înscris: 02.02.2009
...

Attached Files



#18
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
profetul ....cititi sa vedeti cine l-a inventat pe mahomed ...e fff. interesant !

Attached Files


Edited by jeremiah, 02 February 2009 - 16:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate