Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Problema cu hartile GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
Acum ceva vreme mi-am cumparat din Statele Unite ale Americii un GPS Garmin Nuvi 200 cu harta City Navigator NT 2008 a Americii + Canada (care include si o harta "in colturi" a restului globului). Am facut rost de RO.A.D 2006 si City Navigator NT 2008 a Europei. Eu doresc sa am ROAD-ul pentru Romania, deoarece este  foarte bine realizata si restul Europei din City Navigator. Am intrat in MapSource, le-am deblocat am selectat Romania (la Ro.A.D) si i-am dat sa incarce in GPS... Astept cateva minute pana ce se termina operatia si constat ca e totul OK. Dar, aici apar problemele : daca vreau sa fac o ruta, spre exemplu Bucuresti - Ploiesti, primesc un mesaj care zice asa : Nu pot calcula ruta. Nu exista strazi in apropierea punctului de plecare. Apoi ii dau sa incarce harta Europei. La sfarsit, constat cu stupoare ca harta Romaniei a fost inlocuita cu cea a Europei. Nici in Europa nu pot face rute. Harta SUA este in memoria GPS-ului se de aceea cred ca el nu foloseste si hartile de pe SD card, aceea fiind prima lui prioritate, ca sa zic asa. Nu stiu ce sa mai fac, ma chinui de cateva zile si am nevoie sa-l fac pana maine. Va rog frumos sa ma ajutati.



PS : Nu prea ma pricep cu acestea. E prima oara cand fac asa ceva.
PS2 : La el in setari este ceva cu harti, unde imi apar hartile care le vede el, dar daca debifez vreouna, degeaba, nu se intampla nimic.

                                                                                                                                                       Multumesc anticipat

#2
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 streetfight2, on Jul 3 2008, 13:11, said:

Acum ceva vreme mi-am cumparat din Statele Unite ale Americii un GPS Garmin Nuvi 200 cu harta City Navigator NT 2008 a Americii + Canada (care include si o harta "in colturi" a restului globului). Am facut rost de RO.A.D 2006 si City Navigator NT 2008 a Europei. Eu doresc sa am ROAD-ul pentru Romania, deoarece este  foarte bine realizata si restul Europei din City Navigator. Am intrat in MapSource, le-am deblocat am selectat Romania (la Ro.A.D) si i-am dat sa incarce in GPS... Astept cateva minute pana ce se termina operatia si constat ca e totul OK. Dar, aici apar problemele : daca vreau sa fac o ruta, spre exemplu Bucuresti - Ploiesti, primesc un mesaj care zice asa : Nu pot calcula ruta. Nu exista strazi in apropierea punctului de plecare. Apoi ii dau sa incarce harta Europei. La sfarsit, constat cu stupoare ca harta Romaniei a fost inlocuita cu cea a Europei. Nici in Europa nu pot face rute. Harta SUA este in memoria GPS-ului se de aceea cred ca el nu foloseste si hartile de pe SD card, aceea fiind prima lui prioritate, ca sa zic asa. Nu stiu ce sa mai fac, ma chinui de cateva zile si am nevoie sa-l fac pana maine. Va rog frumos sa ma ajutati.



PS : Nu prea ma pricep cu acestea. E prima oara cand fac asa ceva.
PS2 : La el in setari este ceva cu harti, unde imi apar hartile care le vede el, dar daca debifez vreouna, degeaba, nu se intampla nimic.

                                                                                                                                                       Multumesc anticipat

Intri in setari/harti/info harta/selectezi harta care te intereseaza, este recomandat sa nu lasi toate hartile active chiar daca functioneaza si asa. Cand incarci harti pe card trebuie sa le incarci pe toate odata nu separat deoarece cea noua o va sterge pe cea veche.

#3
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
Acea optiune cu dezactivarea hartilor am gasit-o, dar nu ma prea ajuta. Debifez harta SUA dar degeaba. Drumurile de acolo tot apar, tarile in colturi la fel. Am incercat ieri sa le bag pe amandoua odata. Adica erau 220 harti de la CNE si in 200 si ceva de la RO.A.D 2006, totalizand 400, insa nu functioneaza. Nu mai vede nicio harta.


Problema mea este cea ca nu pot face rute.

O sa mai incerc o data, poate am facut eu ceva gresit

#4
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 streetfight2, on Jul 3 2008, 13:45, said:

Acea optiune cu dezactivarea hartilor am gasit-o, dar nu ma prea ajuta. Debifez harta SUA dar degeaba. Drumurile de acolo tot apar, tarile in colturi la fel. Am incercat ieri sa le bag pe amandoua odata. Adica erau 220 harti de la CNE si in 200 si ceva de la RO.A.D 2006, totalizand 400, insa nu functioneaza. Nu mai vede nicio harta.


Problema mea este cea ca nu pot face rute.

O sa mai incerc o data, poate am facut eu ceva gresit
Sunt 206 harti la Romania si 222 la CNE2008.
Trebuie sa verifici urmatoarele - acolo unde apar toate hartile selectate ai jos o optiune "Inlcude Route calculation..." Aceasta trebuie sa fie bifata. Atentie, optiune nu este activa decat daca ai atat RoAD cat si CNE sau doar Road (daca este doar CNE singura nu poti bifa sau debifa).
Hartile trebuie sa fie deblocate. La info harta ai toate hartile care sunt incarcate la un moment dat. Daca nu apar acolo pur si simplu nu sunt citite de NUVI (atat pentru memoria interna cat si pentru card). Fie nu sunt deblocate fie nu sunt corect transferate.
Conecteaza nuvi-ul la pc si vezi ce fisiere ai de forma gmapXXXX.img. Probabil ca in NUVI o sa gasesti gmapbmap.img (asta-i harta lumii, nerutabila), si un gmapprom.img sau gmapsupp.img (asta ar trebuie sa fie CN NA).
Transferul din MapSource pe cardul din NUVI va crea INTOTDEAUNA un fisier gmapsupp.img. Daca pe card mai este un asemenea fisier acela va fi suprascris.

#5
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
Ieri am incercat sa unesc ieri CNE si Ro.A.D, dar in GPS nu aparea nimic la info harti , numai CN NT. Acum voi mai incerca o data. Cred ca problema aceea de nu puteam crea rute este fiindca nu bifasem acea casuta cu "Include route calculation data".  Sper ca daca le unesc si bifez acolo va merge. Oricum, multumesc pentru ajutor.

Am pus singura harta Romaniei si merge. Acum incerc sa le combin, rezultatul mai incolo.

Ieri stiu ca am facut la fel si nu aparea nicio harta. Este vreo diferenta, adica daca e bifat sau nu sa mearga sau nu. Ca ieri eu nu am bifat si, cum am zis mai sus, nu mi-a mers deloc. Oricum, sper ca voi reusi.

PS: Ce pot sa mai incerc daca nu functioneaza asa?

#6
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 streetfight2, on Jul 3 2008, 16:35, said:

Ieri am incercat sa unesc ieri CNE si Ro.A.D, dar in GPS nu aparea nimic la info harti , numai CN NT. Acum voi mai incerca o data. Cred ca problema aceea de nu puteam crea rute este fiindca nu bifasem acea casuta cu "Include route calculation data".  Sper ca daca le unesc si bifez acolo va merge. Oricum, multumesc pentru ajutor.

Am pus singura harta Romaniei si merge. Acum incerc sa le combin, rezultatul mai incolo.

Ieri stiu ca am facut la fel si nu aparea nicio harta. Este vreo diferenta, adica daca e bifat sau nu sa mearga sau nu. Ca ieri eu nu am bifat si, cum am zis mai sus, nu mi-a mers deloc. Oricum, sper ca voi reusi.

PS: Ce pot sa mai incerc daca nu functioneaza asa?
Nu are cum sa nu mearga, atat timp cat faci totul corect. Ieir ai spus ca nu mergea rutarea...normal, ptr ca hartile trimise nu aveau bifat "include route calculation data". Cu toate astea, harta trebuie sa o vada in detaliu, cu sau fara calculare de rute.

#7
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008

 subarufan, on Jul 3 2008, 17:34, said:

Nu are cum sa nu mearga, atat timp cat faci totul corect. Ieir ai spus ca nu mergea rutarea...normal, ptr ca hartile trimise nu aveau bifat "include route calculation data". Cu toate astea, harta trebuie sa o vada in detaliu, cu sau fara calculare de rute.

Poate m-am exprimat gresit dar ieri am facut in felul urmator : la MapSource am selectat de la CNE toate hartile, apoi am scos RO si am pus la RO.A.D, selectandu-le pe toate si totalizand 427 de harti. Le-am dat upload, am stat frumusel cateva ore bune, si cand am intrat in GPS nu recunostea nimic din ce facusem. Adica nu ca ar fi ca puteam vedea harta si nu sa calculez rute, nu o vedea. Azi am facut aceeasi chestie dar am bifat si patratica aceea. Sa vedem ce o iesi

Edited by streetfight2, 03 July 2008 - 16:53.


#8
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 streetfight2, on Jul 3 2008, 17:50, said:

Poate m-am exprimat gresit dar ieri am facut in felul urmator : la MapSource am selectat de la CNE toate hartile, apoi am scos RO si am pus la RO.A.D, selectandu-le pe toate si totalizand 427 de harti. Le-am dat upload, am stat frumusel cateva ore bune, si cand am intrat in GPS nu recunostea nimic din ce facusem. Adica nu ca ar fi ca puteam vedea harta si nu sa calculez rute, nu o vedea. Azi am facut aceeasi chestie dar am bifat si patratica aceea. Sa vedem ce o iesi
Repet, daca hartile in MapSource nu sunt deblocate pe baza ID-ului cardului pe care pui (cel din NUVI) nu o sa vada hartile in veci, nici cu rute nici fara rute.
In acelasi timp, NU este necesar sa scoti/excluzi Romania din CNE si sa o inlocuiesti cu RoAD. Le puti pune pe amandoua in totalitate. Softul va sti ce sa faca cu ele.

#9
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008

 subarufan, on Jul 3 2008, 18:56, said:

Repet, daca hartile in MapSource nu sunt deblocate pe baza ID-ului cardului pe care pui (cel din NUVI) nu o sa vada hartile in veci, nici cu rute nici fara rute.
In acelasi timp, NU este necesar sa scoti/excluzi Romania din CNE si sa o inlocuiesti cu RoAD. Le puti pune pe amandoua in totalitate. Softul va sti ce sa faca cu ele.

Sunt deblocate, peste vreo 10 minute scriu ce s-a intamplat. Ca atat mai are  ^_^

#10
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
S-au rezolvat. Merge foarte bine. Acum am insa alta problema cu rutele. Daca ii dau sa imi faca ruta pana la Sofia,incepe el sa calculeze ceva si apoi imi da mesajul : Nu se poate calcula ruta pana la destinatie. Cred ca este din cauza frontierelor. Ce sa fac? Pana la frontiera calculeaza 100%, e OK. Oare... ii dau pana la frontiera, dupa frontiera ma vede satelitul in Bulgaria si ii dau pe urma la Sofia. Daca o rezolv si pe asta sunt linistit.

#11
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
?

#12
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 streetfight2, on Jul 3 2008, 19:34, said:

S-au rezolvat. Merge foarte bine. Acum am insa alta problema cu rutele. Daca ii dau sa imi faca ruta pana la Sofia,incepe el sa calculeze ceva si apoi imi da mesajul : Nu se poate calcula ruta pana la destinatie. Cred ca este din cauza frontierelor. Ce sa fac? Pana la frontiera calculeaza 100%, e OK. Oare... ii dau pana la frontiera, dupa frontiera ma vede satelitul in Bulgaria si ii dau pe urma la Sofia. Daca o rezolv si pe asta sunt linistit.
Iar e ceva in neregula acolo...
Uite 'dovada': Bucuresti - Sofia in CNE (nu stiu din ce oras incerci, am pus Bucuresti la intamplare).
Verifica setarile de la Evitari/Avoidance, sa nu cumva sa ai cine stie ce prostii setate acolo. Lasa bifat doar Carpool Lanes, Unpaved Roads si eventual U-Turns.
Solutia ta este OK (din granita in granita) dar nu este cazul ptr ruta asta (se aplica eventual la o ruta Bucuresti - Ankara din cauza unor incompatibilitati intre hartile locale ale Bulgariei si Greciei - nu este cazul tau)

Attached Files



#13
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
Asa le am si eu bifate. Nu stiu ce sa mai fac, cand ma uit in anumite parti ( in Romania) pe la Giurgiu, nu se incarca tot ecranul sa zic asa, numai o parte, vizualizand de la 5-8 KM altitudine, restul apar niste patratele foarte dese. Pe calculator, in MapSource pot face si eu ruta, dar in Garmin nu. Mai vad maine, acum imi "cad ochii in gura"  :)) .

#14
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
Acum ma gandesc... poate o fi din cauza ca sunt 2 harti diferite, poate ar fi trebuit sa las CNE full si sa nu scot Romania. Ca daca era facea ruta din programul lui acolo, nu se mai chinuia de pe o harta pe alta. Ce credeti dvs.?

Edited by streetfight2, 04 July 2008 - 09:29.


#15
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 streetfight2, on Jul 4 2008, 10:28, said:

Acum ma gandesc... poate o fi din cauza ca sunt 2 harti diferite, poate ar fi trebuit sa las CNE full si sa nu scot Romania. Ca daca era facea ruta din programul lui acolo, nu se mai chinuia de pe o harta pe alta. Ce credeti dvs.?
Pai asta este sigur. Te-am sfatuit sa nu scoti Romania din CNE. Acum nu face ruta pentru ca strada care iese din tara pe RoAD nu se pupa exact cu strada care pleaca din granita cu Bulgaria. Este o intrerupere acolo si normal, programul zice ca nu poate calcula.
In concluzie, transfera din nou in device CNE full (fara sa scoti Romania) impreuna cu RoAD. Atunci o sa faca ruta la Sofia pe baza informatiilor din CNE (Romania plus Bulgaria).
P.S. Vezi ca exista si harta a Bulgariei de talia lui RoAD (sau aproape)

#16
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008

 subarufan, on Jul 4 2008, 10:40, said:

Pai asta este sigur. Te-am sfatuit sa nu scoti Romania din CNE. Acum nu face ruta pentru ca strada care iese din tara pe RoAD nu se pupa exact cu strada care pleaca din granita cu Bulgaria. Este o intrerupere acolo si normal, programul zice ca nu poate calcula.
In concluzie, transfera din nou in device CNE full (fara sa scoti Romania) impreuna cu RoAD. Atunci o sa faca ruta la Sofia pe baza informatiilor din CNE (Romania plus Bulgaria).
P.S. Vezi ca exista si harta a Bulgariei de talia lui RoAD (sau aproape)

Pentru BG nu ma intereseaza, stii cum se numeste harta Greciei mai detaliata? Ca de aceea am nevoie.

P.S. Nu mai stau iarasi cateva ore pentru o amarata de harta. Dar stii de ce apar patratelele acelea? Daca vrei sa vezi mai exact pot face un filmulet.

Se vede cam naspa. In partea din dreapta sunt niste patratele milimetrice. E tot de la "nelipeala" dintre RoAD si CNE?

[ http://img184.imageshack.us/img184/1115/s3000009ry6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by streetfight2, 04 July 2008 - 09:52.


#17
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 streetfight2, on Jul 4 2008, 10:51, said:

Pentru BG nu ma intereseaza, stii cum se numeste harta Greciei mai detaliata? Ca de aceea am nevoie.
P.S. Nu mai stau iarasi cateva ore pentru o amarata de harta. Dar stii de ce apar patratelele acelea? Daca vrei sa vezi mai exact pot face un filmulet.
Se vede cam naspa. In partea din dreapta sunt niste patratele milimetrice. E tot de la "nelipeala" dintre RoAD si CNE?
Sigur nu mai ai vreo harta instalata in afara de RoAD si CNE (fara RoAD)?
Grecia este Auto Drive Hellas 1.30.
Ca sa mearga un pic mai repede transferul...incearca sa folosesti un USB Flash Drive. S-ar putea sa ai o surpriza placuta. Iar cand transferi din MapSource spune-i sa transfere in acel drive. O sa faca un folder Garmin pe el si apoi copy/paste fisierul creat (gmapsupp.img). Cateva ore este deja un pic cam mult. In mod normal 1.5 GB (CNE full plus RoAD) ar trebui sa fie gata in vreo ora.

#18
streetfight2

streetfight2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2008
Acum nu stiu, poate voi face din nou hartile, ca sa adaug si ADH( Auto Drive Hellas). Procedura este aceeasi, nu? Se ia una bucata MapSource, si se adauga 3 bucati harti ( RoAD, CNE si ADH) se bifeaza rutarea si transfer.

PS. ADH este cam mic (20mb). Macar e mai detaliata decat Grecia din CNE?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate