Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

ATI Radeon HD4870!

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
Apollo999

Apollo999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2008
de ceva timp caut placa asta ,avand in vedere ca memoria DDR5 asigura ,la 900 de Mhz,o rata de transfer de 114 GB/sec ,cu 70% mai mult decat DDR3 la acceasi frecventa(pt ca se adreseaza 32 de biti la fiecare frecventa de ceas)
Si dup mult frig si ceata am gasit! un Powercolor la PcGarage cu 1080 de lei
care inseamna...394 $ fara TVA ,adica cu 100 $ peste pretul de vanzare de pe newegg,din SUA in general
Ar fi frumos daca ar fi si in stoc

#2
Silvan14

Silvan14

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 12.04.2007
placa aparuse mai de mult la noi dar nu era pe stoc...mai este la cateva magazine

ps: vezi ca la pcgarbage e pe stoc ;)

#3
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Vãd cã deja s-a ieftinit la 900 LEI...

Edited by cristyyo, 03 July 2008 - 11:52.


#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,899
  • Înscris: 06.10.2003
Sunt curioasa daca o are cineva, sa ne faca un review. Deja imi simt HD2600XT-le obsolete... :thumbdown:

#5
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
cred ca o sa va fac eu un review dar mai la jumatea lui iulie, ca atunci imi achizitionez placa, poate pana atunci face altcineva review

#6
Apollo999

Apollo999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2008
sunt reviewuri pe net,in China:
tradus din chineza traditionala in romana

In plus,cel mai bun review pe care l-am citit in ultimii ani intr-o revista online este pe Anad Tech,unde se prezinta f detaliat in apoximativ 50 de pagini(le-am salvat pe toate intr-un docx:) ) caracteristicile noilor placi grafice si se fac multe teste in jocuri;de unde reiese faptul ca HD4870 e mai buna ca un GTX 260 si cu 15% mai slaba ca un 280

#7
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Preferam english.
http://www.techpower...iamond/HD_4870/

#8
Apollo999

Apollo999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2008

 pruny26, on Jul 3 2008, 19:10, said:

ma francofonule!
ceteste reviewul de la anandtech,ca de aia l-am pus aicea;am vazut si io prezentarea anosta de pe techpowerup si e exact la fel ca cele facute in Romania

#9
Apollo999

Apollo999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2008
parerea mea personala e :
1.e o prostie sa dai 11 mil pe o placa cu 20 % mai buna (1.2 Tf fata de 1 Terraflops) cand poti gasi cu 530 de lei HD4850
2.eu n-as da niciodata 11 mil pe o placa de 7 mil in SUA
3.daca as da 11 mil pe o placa,n-as lua Powercolor niciodata;as lua Gigabyte,Asus,Saphyre,EVGA,HIS

acuma chestia ii ca io n-am 11 milioane ,dupa cum am zis

#10
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2007
Si crezi ca ASus,His... is mai presus decat Powercolor?

#11
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Mai appolo, dupa ce ca indrugi numai tarasenii, si nu stii ca placa asta face si un GTX260 care e 14 milioane, mai si vorbesti in felul acesta cu pruny.El are mai multa experienta ca tine, si doar stii ca ai sa iei ban pe ip daca mai continui cu prostiile tale.Linisteste-te ca esti aproape de ban!

#12
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Sunt tari cei de la ATI .NVIDIA  cheltuie mult pe publicitate si produsele lor sunt scumpe si inferioare ATi -ului.
GDDR5 asta chiar ca are posibilitati de overclocking!! :D

#13
John_Rullz

John_Rullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 01.11.2007

 yeeeeman, on Jul 3 2008, 23:04, said:

nu stii ca placa asta face si un GTX260 care e 14 milioane
Nici chiar 14, e 11.5, iar acest review arata altceva.

#14
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 09.02.2007

 yeeeeman, on Jul 3 2008, 23:04, said:

placa asta face si un GTX260 care e 14 milioane

Hai gata...ca deja e prea slavita si prea marita placa asta ... o sa vina si Nvidia cu o replica stati linistiti...

#15
Apollo999

Apollo999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2008

 yeeeeman, on Jul 3 2008, 23:04, said:

Mai appolo, dupa ce ca indrugi numai tarasenii, si nu stii ca placa asta face si un GTX260 care e 14 milioane, mai si vorbesti in felul acesta cu pruny.El are mai multa experienta ca tine, si doar stii ca ai sa iei ban pe ip daca mai continui cu prostiile tale.Linisteste-te ca esti aproape de ban!
nu cunosc nici un pruny

 doktorofsat, on Jul 3 2008, 23:12, said:

Sunt tari cei de la ATI .NVIDIA  cheltuie mult pe publicitate si produsele lor sunt scumpe si inferioare ATi -ului.
GDDR5 asta chiar ca are posibilitati de overclocking!! :D
acum suntem ca in epoca lui Radeon 9550

 yeeeeman, on Jul 3 2008, 23:04, said:

Mai appolo, dupa ce ca indrugi numai tarasenii, si nu stii ca placa asta face si un GTX260 care e 14 milioane, mai si vorbesti in felul acesta cu pruny.El are mai multa experienta ca tine, si doar stii ca ai sa iei ban pe ip daca mai continui cu prostiile tale.Linisteste-te ca esti aproape de ban!
1.eu am experienta din 1988 cu calculatoarele
2.nu ma intereseaza sa fac parte dintr-o ierarhie de utilizatori,pt ca nu cred ca cineva m-0ar putea invata ceva
3.ma indoiesc ca pretul real e 14 milioane si ma indoiesc si mai tare ca  e nejustificat din prisma jocurilor
4.folosesc anonymouse si nu ma intereseaza banurile pe ip
5.am spus ca daca mai sunt nevoit sa ma retrag a 3-a oara nu ma mai intorc niciodata aici
6.de obicei stau pe AE si GLP ,nu pe forumuri tehnice
7.postez aici din simpla curiozitate de a vedea nivelul tehnic din tara,nu ma intereseaza altceva

#16
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

 Apollo999, on Jul 4 2008, 03:17, said:

5.am spus ca daca mai sunt nevoit sa ma retrag a 3-a oara nu ma mai intorc niciodata aici
6.de obicei stau pe AE si GLP ,nu pe forumuri tehnice
7.postez aici din simpla curiozitate de a vedea nivelul tehnic din tara,nu ma intereseaza altceva

5. n-ai curaj!
6. ne simtim cu totii flatati pentru ca esti printre noi...
7. wow, cu alte cuvinte tu esti D-zeu' lor si mai faci verificari din cand in cand.

Maestre , te rog mult de tot invata-ma si pe mine tainele calculatoarelor. Esti idolul meu... pa bune...   ^_^


ps: sper sa ai mai putin de 12 ani deoarece cu cat esti mai inaintat in varsta cu atat devii mai penibil datorita afirmatiilor tale.

LE: eu in locul tau mi-as face o facultate. ia gandeste-te cum ar suna "Facultatea de Informatica LUCIFER 666" , aaa !? :naughty:
iti dai seama ai fi in acelasi timp student, profesor, femeie de serviciu , decan etc. , pfff cred ca ar fi belea.
eu daca as avea talentul tau sigur as incerca sa-mi deschid o facultate, dar deh , nu suntem toti asa inzestrati.

 Apollo999, on Jul 4 2008, 03:42, said:

Eu sunt Marele Arhanghel Lucifer creatorul acestei lumi
Voi sunteti niste pusti de 15-20 de ani care postati o gramada de intrebari tampite si ignorante pe toate forumurile posibile si imposibile
Sincer ma seaca sa vad gramada de tampenii pe hardware,pe orice sectiune
nu gasesti nici macar un shred de informatie care sa-ti ajute

:worthy:

da maestre, cum zici tu...

bai ce idee mi-a venit... deschide-ti propriul tau forum in care o sa fi moderatorul suprem, unde noi astia,oamenii de rand, sa gasim cele mai folositoare informatii din univers si astfel o sa ruinam toate celelalte forum-uri care nu-si au rostul pe internetul asta.
ahh , ce zici?  :naughty:

si daca tot am venit cu ideea asta poate ma faci si pe mine un moderator mic, cat de mic dar sa fiu moderator ca sa ma simt superior omuletilor de rand, bineinteles sub comanda ta.    :lol:

LE: scuze Shiva, dar era prea amuzant. :))

Edited by bd_vr, 04 July 2008 - 02:50.


#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,899
  • Înscris: 06.10.2003
Va reamintesc ca topicul e despre ATI Radeon HD4870! Stick with it, pls!

#18
Apollo999

Apollo999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.06.2008
mai bun ca 260!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate