Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

amd athlon 2400+ temperaturi extreme de vara...

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Iti apare 2000+ deoarece 1.66 e frecventa lui 2000+.Trebuie sa ai pe placa de baza NEAPARAT, o mufa cu 4 pini, dintre care 2 sunt legati intre ei cu un jumper.Acolo se seteaza FSB-ul.Cel putin asa aveam eu pe vechiul meu PC.Acolo  pui 133 si din bios dai multiplier la 15 si ar trebui sa stea la 2ghz.Apropo, ar trebui sa schimbi bateria de pe placa de baza, din cauza ei ai probleme.La sempronul ala, doar sa te joci, sa inveti cum e cu overclock`ul,doar de asta sa`i faci oc, ca la performanta, degeaba.A, am vazut in film ca ai la MIT prima chestie e lasa`ta det by spd.Modifica si cauta manual, daca se poate.

#20
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

 andy_chirtesh, on Jun 27 2008, 20:04, said:

parca multiplicatorul mi-ar fi blocat la 5x...asa zice AIDA32....
uite aici:
http://andydog.devia...aida32-89951788
si mai zice si ca ar fi 2000+,nu 2400+... :huh:  :huh:
chiar ii ciudat,la boot-are zica ca e 2400+:
http://andydog.devia...m-boot-89951796

oricum,eu vreau sa il duc la 2000,deci nu ar fi nici o problema...


inca o chestie:mi-am luat pasta,am aplicat-o si astept rezultatul! :D
si inca o chestie:mi-am cumparat un procesor AMD Sempron de vreo 1100,ca sa fac "experimente" pe el,sa vad cum rezolv cu bios-ul pentru overclock,asa ca va rog sa imi impartasiti toate ideile voastre despre overclock in cazul meu... ^_^ :D  

apropo,despre jumper-i:din cate am citit din manualul placii de baza,am gasit numai unul,"system jumper(SW1)" care,pus pe "on" imi trimite procesorul la 1Ghz(am incercat),iar pe off merge normal,la 1,66...
aici,jumper-ul e chestia mica,albastra,pe care scrie un "on",de sub locul de alimentare a procesorului... ^_^
http://andydog.devia...er-SW1-89953448

alte sugestii? :)
Pai frate, treaba e clara, tu ai Sempron 2400+ nicidecum Athlon , am vazut acum poza de la butare, scrie clar acolo Sempron si e normal sa lucreze la frecventa aia de 1,66GHz, uite si tu http://www.cpu-world...DA2400BOX).html totusi ar merge overclock-at la 2GHz daca pui FSB 200, desi spui ca la tine nu prea merge chiar daca schimbi toate combinatiile.
Aida32 nu iti indica bine, il vede ca un Athlon 2000+ care lucreaza la 1,66GHz, ti-am mai zis, foloseste CPUZ sau Everest
http://www.cpuid.com/cpuz.php

#21
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
eu am de mult timp aida si aveam incredere in program... :angry:
am schimbat azi procesorul si am vazut si eu(nu l-am scos niciodata,de cand l-am cumparat, era gata fixat pe placa) si scrie si pe el,mare si frumos: "Sempron"... :(

mersi Danosul! CPUID merge foarte bine! eu chiar credeam ca recunoasterea din sistem e gresita...

in fine,mi-am montat al doile-lea procesor si merge bine.e un AMD Sempron(sunt sigur!) 2200+ setat la 1500(Aida32 l-a recunoscut ca: AMD Athlon 1700+... :angry2: )
acum ma chinui cu overclock...
va multumesc foarte mult pentru ca v-ati straduit!
acum,deschizand (intr-un fel sau altul) un alt topic, cum se overclockeaza AMD Sempron 2400+ sau 2200+??

imagini CPU-Z(procesorul al doi-lea,cobaiul!):

Attached Files


Edited by andy_chirtesh, 27 June 2008 - 23:05.


#22
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007
Eu zic ca  nu are rost sa faci overclock la acele procesoare, nu se merita, mare lucru nu castigi, daca obtii o frecventa mai mare , asta nu inseamna ca si sporul de performanta va fi tot atat de mare, dar daca totusi vrei sa faci expermente pe "cobaiul" tau, poti sa incerci, desi ar trebui sa te documentezi mai intai cum  se face, ca altfel poti strica si altele nu doar procesorul, ai grija si la memorii , deja am vazut ca merg la 222MHz, deja e cam mult pt DDR1. Scade multiplicatorul la memorii (DRAM clock) la 166, daca vrei sa cresti FSB-ul mai mult decat este acum(166MHz).
Poate te ajuta discutia de aici:  http://forum.softped...howtopic=359386

#23
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
daca-i 2200+,sper sa tina pana la 2000 :rolleyes:
oricum,atat am reusit pana acum cu sempron-ul de 2200+:
fsb la 190 si,din pacate,multiplicatorul e blocat la 9x,deci l-am ridicat la 1710Mhz:

Attached Files



#24
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
eu am pus un racitor pe baza de apa si inca 2 ventilatoare pe langa si temperatura i de 30 - 40 si merge superb


pasta termoconductoareo schimb la fiecare luna

nui de glumit cu temperaturi pustiului

#25
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 Gauritttu, on Jun 28 2008, 17:15, said:

eu am pus un racitor pe baza de apa si inca 2 ventilatoare pe langa si temperatura i de 30 - 40 si merge superb


pasta termoconductoareo schimb la fiecare luna

nui de glumit cu temperaturi pustiului


  ai water cooling pe un socket A ?        :lol:  racitor?   Eu as bana toti ratonii care incearca sa se bage unde nu le fierbe oala.


on:     este putin cam mare temperatura, dar depinde si cat ai tu in camera, daca ai 45C e si normal sa fie 60.

#26
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
heiiii pustiule am 2 calculatoare diferite...

#27
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Este intr-adevar recomandat ca pasta termoconductoare sa fie schimbata des, dar o data la o luna mi se pare exagerat. Nici o pasta termoconductoare nu isi pierde proprietatile atat de repede.
Esti amabil sa atasezi o poza cu sistemul de racire pe apa instalat? Mi-ai starnit curiozitatea.

#28
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 Gauritttu, on Jun 28 2008, 17:29, said:

heiiii pustiule am 2 calculatoare diferite...

nu te supara, dar ai un fel de exprimate foarte greu de inteles...   ce treaba are ca ai tu 2 calculatoare cu topicul?


eu zic sa te abtii sa mai dai sfaturi pe aria hardware ca poate unii oameni iau in serios ce aberezi tu.

#29
Gauritttu

Gauritttu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 08.10.2007
pentru ady_9

http://www.pczone.ro...id=82&idp=10035

#30
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.01.2007

 Gauritttu, on Jun 28 2008, 22:23, said:

Off topic: asta e racitor pe baza de apa la tine ?  :confuzzled:  asta e cooler pe aer toata ziua si pe deasupra nu-i nici stralucit  :thumbdown:
ON: pasta termica va avea efect maxim deabia dupa 2, 3 zile de la aplicare.

#31
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 Danosul, on Jun 28 2008, 23:02, said:

Off topic: asta e racitor pe baza de apa la tine ?  :confuzzled:  asta e cooler pe aer toata ziua si pe deasupra nu-i nici stralucit  :thumbdown:
ON: pasta termica va avea efect maxim deabia dupa 2, 3 zile de la aplicare.



  el crede ca prin pipe-uri  curge apa :))

#32
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
nu va mai straduiti!
mi s-a prajit! mai bine zis mi s-au prajit...:((
v-am zis ca l-am dus pana la 1710...mergea bine,totul ok...m-am uitat si mai sus nu vroia sa ramana stabil.m-am gandit sa-l las in pace sa nu se arda...am schimbat procesoarele si a inceput sa scoata un sunet ca sirena de politie(fara sa se deschida calculatorul) si se inchidea singur in vreo 3 sec.
mai tarziu am incercat sa vad si imi erau prajite amandoua procesoarele si placa de baza! <_<  si nici nu sunt sigur care a fost problema exacta! :frust:
deci mi-am facut rost de o gramada de gunoi...
ce sa facem...
in vreo saptaman-doua imi schimb calculatorul si pentru vreun an sau doi nu mai am nevoie de overclock :D

ps:nu am 45 de grade,temperatura din camera nu depaseste 27 de grade,cu aer conditionat! ^_^

mersi mult tuturor!
so,i can proudly say, "topic closed"!
:wave:

#33
andy_chirtesh

andy_chirtesh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.02.2008
asta-i viata!

Edited by andy_chirtesh, 30 June 2008 - 20:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate